Licensed to Lake Erie Swimming LC Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 7/24/2017 07:34 PM
    2017 Lake Erie LC Age Group Championship Meet - 7/21/2017 to 7/23/2017     
      Lake Erie Age Group Long Course Championships, Sanction #: LE16203       
                 Cleveland State University Busbey Natatorium                  
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 30.12   7/25/2015 Carrie Caniglia, Tiger Sharks                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Montgomery, Emma          10 UN-LE                  32.13      30.83   22  
  2 Rhoades, Bella            10 LESD                   31.58      31.09   19  
  3 Stewart, Beatrice         10 LESD                   32.19      31.16   18  
  4 Newton, Nina              10 LESD                   32.79      32.67   17  
  5 Hill, Marley              10 LESD                   33.36      32.85   16  
  6 Deshpande, Nina           10 SHSH                   33.53      33.72   15  
  7 Baylor, Sara              10 HEAT                   33.40      33.88   14  
  8 Sawicki, Ava              10 HEAT                   33.55      34.06   13  
  9 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                  34.86      35.16   12  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 30.12   7/25/2015 Carrie Caniglia, Tiger Sharks                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rhoades, Bella            10 LESD                   30.83      31.58  
  2 Montgomery, Emma          10 UN-LE                  31.75      32.13  
  3 Stewart, Beatrice         10 LESD                   31.52      32.19  
  4 Newton, Nina              10 LESD                   32.76      32.79  
  5 Hill, Marley              10 LESD                   33.52      33.36  
  6 Baylor, Sara              10 HEAT                   33.36      33.40  
  7 Deshpande, Nina           10 SHSH                   34.38      33.53  
  8 Sawicki, Ava              10 HEAT                   33.70      33.55  
  9 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                  35.15      34.86  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Chen, Sophia              10 STRS                   35.42      35.08  
 11 Golden, Elizabeth         10 LESD                   35.44      35.49  
-------------------------------------------------------------------------
 12 Li, Lilian                 9 LESD                   37.16      35.67  
 13 Sliman, AJ                10 LSSC                   35.94      35.79  
 14 Borrero, Chloe             9 LESD                   36.71      36.38  
 15 Chen, Grace               10 STRS                   37.36      36.53  
 16 Liao, Delicia             10 LESD                   36.38      36.97  
 17 Hanek, Lauren              8 GO                     38.65      37.25  
 18 Siftar, Violet            10 NEON                   37.20      37.29  
 19 Chang, Marianne           10 STRS                   38.01      37.50  
 20 Bish, Avery               10 LESD                   38.65      37.65  
 21 Busch, Lexi               10 LESD                   38.13      37.68  
 22 Bing, Josie                9 CCS                    40.24      38.14  
 23 Laven, Alexis             10 LESD                   39.04      38.28  
 24 Agwa, Oma                  8 STRS                   37.14      38.43  
 25 Wilson, Eliana            10 MRST                   40.82      38.47  
 26 Slivochka, Hannah         10 Cle Swimming           38.40      38.83  
 27 Indries, Briana           10 SWIM                   43.78      38.98  
 28 Rockenberger, Janet        9 GO                     41.14      39.04  
 29 Jackson, Rylee             8 FAST                   38.92      39.05  
 29 Yao, Nyah                  9 LESD                   37.54      39.05  
 31 Henely, Izzy              10 Westside Waves         40.66      39.26  
 32 Hill, Jasmine             10 Cle Swimming           40.82      39.30  
 33 Falke, Gigi                8 HEAT                   39.32      39.38  
 34 Altland, Elizabeth        10 Wooster                39.47      39.39  
 35 Kutchel, Gwen             10 SWIM                   37.47      39.74  
 36 Crislip, Faith             9 Cle Swimming           40.36      39.94  
 37 Lopez Barnes, Ileana      10 Cle Swimming           40.57      39.98  
 38 Messina, Sophia           10 GLSS                   38.89      40.07  
 39 Svette, Alethea           10 STRS                   40.53      40.34  
 40 Salmon, Katie              9 Green                  39.98      40.43  
 41 MacKay, Claire             9 Cle Swimming           39.19      40.93  
 42 Skavnak, Katie            10 VSC                    39.91      40.95  
 43 Holtz, Avery               9 HEAT                   43.46      41.76  
 44 Fiorta, Hanna             10 LESD                   42.44      41.83  
 45 Clark, Hannah             10 HEAT                   40.95      41.86  
 46 Zhang, Lily                9 HEAT                   41.76      42.20  
 47 Pelkowski, Payton         10 HEAT                   41.33      42.31  
 48 Foust, Ryleigh             8 UN-LE                  42.66      42.61  
 49 Jimenez, Sofia             9 LESD                   42.76      42.80  
 50 Stewart, Alice             7 LESD                   43.33      43.89  
 51 Slivochka, Leah            8 Cle Swimming           42.39      44.04  
 52 Henely, Reagan             8 Westside Waves         43.17      44.51  
 53 Golem, Bria                9 LESD                   42.50      44.87  
 54 Stehura, Kyra              9 GO                     42.42      45.03  
 55 Farivar, Kailani          10 STRS                   42.19      45.17  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.69   7/23/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 1:11.96    1:08.69#  22  
                  32.41     1:08.69 (36.28)                                        
  2 Montgomery, Emma          10 UN-LE                1:13.22    1:11.42   19  
                  34.20     1:11.42 (37.22)                                        
  3 Hill, Marley              10 LESD                 1:13.46    1:12.68   18  
                  34.38     1:12.68 (38.30)                                        
  4 Newton, Nina              10 LESD                 1:13.96    1:13.65   17  
                  35.26     1:13.65 (38.39)                                        
  5 Rhoades, Bella            10 LESD                 1:13.54    1:13.99   16  
                  35.84     1:13.99 (38.15)                                        
  6 Baylor, Sara              10 HEAT                 1:13.06    1:14.76   15  
                  34.65     1:14.76 (40.11)                                        
  7 Sawicki, Ava              10 HEAT                 1:16.28    1:15.05   14  
                  36.18     1:15.05 (38.87)                                        
  8 Chen, Sophia              10 STRS                 1:18.70    1:17.00   13  
                  36.85     1:17.00 (40.15)                                        
  9 Sliman, AJ                10 LSSC                 1:18.93    1:18.42   12  
                  37.91     1:18.42 (40.51)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.69   7/23/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 1:09.65    1:11.96  
                  33.66     1:11.96 (38.30)                                        
  2 Baylor, Sara              10 HEAT                 1:15.69    1:13.06  
                  34.61     1:13.06 (38.45)                                        
  3 Montgomery, Emma          10 UN-LE                1:12.63    1:13.22  
                  34.99     1:13.22 (38.23)                                        
  4 Hill, Marley              10 LESD                 1:13.78    1:13.46  
                  35.33     1:13.46 (38.13)                                        
  5 Rhoades, Bella            10 LESD                 1:10.92    1:13.54  
                  35.67     1:13.54 (37.87)                                        
  6 Newton, Nina              10 LESD                 1:15.44    1:13.96  
                  35.24     1:13.96 (38.72)                                        
  7 Sawicki, Ava              10 HEAT                 1:28.86    1:16.28  
                  35.63     1:16.28 (40.65)                                        
  8 Chen, Sophia              10 STRS                 1:20.69    1:18.70  
                  36.90     1:18.70 (41.80)                                        
  9 Sliman, AJ                10 LSSC                 1:18.73    1:18.93  
                  37.91     1:18.93 (41.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Deshpande, Nina           10 SHSH                 1:21.12    1:19.22  
 11 Chen, Grace               10 STRS                 1:26.17    1:21.07  
                  38.48     1:21.07 (42.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Chang, Marianne           10 STRS                 1:22.48    1:22.06  
                  38.81     1:22.06 (43.25)                                        
 13 Omega, Celine             10 HEAT                 1:24.77    1:22.61  
                  37.63     1:22.61 (44.98)                                        
 14 Golden, Elizabeth         10 LESD                 1:26.38    1:23.59  
                  38.21     1:23.59 (45.38)                                        
 15 Siftar, Violet            10 NEON                 1:23.87    1:23.75  
                  40.23     1:23.75 (43.52)                                        
 16 Borrero, Chloe             9 LESD                 1:23.30    1:24.05  
                  39.29     1:24.05 (44.76)                                        
 17 Willett, Anya             10 CCS                  1:30.21    1:24.18  
                  39.43     1:24.18 (44.75)                                        
 18 Busch, Lexi               10 LESD                 1:34.95    1:25.00  
                  39.91     1:25.00 (45.09)                                        
 19 Agwa, Oma                  8 STRS                 1:27.48    1:25.28  
                  40.33     1:25.28 (44.95)                                        
 20 Bish, Avery               10 LESD                 1:23.72    1:25.83  
                  41.55     1:25.83 (44.28)                                        
 21 Pruce, Addison             9 LESD                 1:22.44    1:26.05  
                  39.76     1:26.05 (46.29)                                        
 22 Yao, Nyah                  9 LESD                 1:27.54    1:26.40  
                  39.02     1:26.40 (47.38)                                        
 23 Bing, Josie                9 CCS                  1:32.15    1:26.42  
                  41.63     1:26.42 (44.79)                                        
 24 Rockenberger, Janet        9 GO                   1:29.32    1:26.72  
                  40.09     1:26.72 (46.63)                                        
 25 Hanek, Lauren              8 GO                   1:26.72    1:26.79  
                  41.51     1:26.79 (45.28)                                        
 26 Bruner, Brynn              9 UN-LE                1:24.68    1:27.02  
                  40.64     1:27.02 (46.38)                                        
 27 Wilson, Eliana            10 MRST                 1:40.68    1:27.29  
                  40.70     1:27.29 (46.59)                                        
 28 Laven, Alexis             10 LESD                 1:28.78    1:28.05  
                  40.14     1:28.05 (47.91)                                        
 29 Von Ville, Natalie        10 HEAT                 1:37.78    1:28.37  
                  41.23     1:28.37 (47.14)                                        
 30 Altland, Elizabeth        10 Wooster              1:32.29    1:29.56  
                  40.97     1:29.56 (48.59)                                        
 31 Fiorta, Hanna             10 LESD                 1:35.22    1:29.90  
                  43.25     1:29.90 (46.65)                                        
 32 Rosenbaum, Anna            9 GO                   1:29.49    1:30.17  
                  41.65     1:30.17 (48.52)                                        
 33 Messina, Sophia           10 GLSS                 1:35.03    1:31.04  
                  42.10     1:31.04 (48.94)                                        
 34 Svette, Alethea           10 STRS                 1:41.57    1:31.26  
                  41.95     1:31.26 (49.31)                                        
 35 Crislip, Faith             9 Cle Swimming         1:28.68    1:32.05  
                  41.99     1:32.05 (50.06)                                        
 36 Clark, Hannah             10 HEAT                 1:36.84    1:32.28  
                  45.99     1:32.28 (46.29)                                        
 37 Salmon, Katie              9 Green                1:33.06    1:32.58  
                  43.54     1:32.58 (49.04)                                        
 38 Hill, Jasmine             10 Cle Swimming         1:34.62    1:32.98  
                  44.43     1:32.98 (48.55)                                        
 39 Henely, Izzy              10 Westside Waves       1:31.60    1:34.14  
                  43.43     1:34.14 (50.71)                                        
 40 Pelkowski, Payton         10 HEAT                 1:35.64    1:34.55  
                  43.65     1:34.55 (50.90)                                        
 41 Foust, Ryleigh             8 UN-LE                1:38.67    1:36.08  
                  46.64     1:36.08 (49.44)                                        
 42 Klauminzer, Isabel        10 NEON                 1:39.36    1:36.61  
                  45.54     1:36.61 (51.07)                                        
 43 Jackson, Rylee             8 FAST                 1:38.67    1:36.89  
                  43.22     1:36.89 (53.67)                                        
 44 Henely, Reagan             8 Westside Waves       1:41.18    1:37.30  
                  46.39     1:37.30 (50.91)                                        
 45 Glaser, Ashlynn            9 CCS                  1:38.69    1:38.27  
                  47.19     1:38.27 (51.08)                                        
 46 Holtz, Avery               9 HEAT                 1:38.05    1:38.59  
                  45.59     1:38.59 (53.00)                                        
 47 Muzychak, Annie            9 Westside Waves       1:36.35    1:38.76  
                  45.66     1:38.76 (53.10)                                        
 48 Bender, Riley              9 Westside Waves       1:40.48    1:39.38  
                  46.57     1:39.38 (52.81)                                        
 49 Stewart, Alice             7 LESD                 1:38.68    1:39.70  
                  46.50     1:39.70 (53.20)                                        
 50 Zhang, Lily                9 HEAT                 1:39.16    1:40.19  
                  47.07     1:40.19 (53.12)                                        
 51 Brady, Reese              10 Tigersharks          1:38.60    1:41.05  
                  46.65     1:41.05 (54.40)                                        
 52 Henkle, Ellye              9 VSC                  1:40.61    1:42.20  
                  45.82     1:42.20 (56.38)                                        
 53 Pisanelli, Chloe          10 Westside Waves       1:42.13    1:43.28  
                  47.35     1:43.28 (55.93)                                        
 54 Golem, Bria                9 LESD                 1:40.36    1:44.23  
                  48.11     1:44.23 (56.12)                                        
 55 Rudowsky, Emma             9 Westside Waves       1:42.13    1:47.61  
                  49.05     1:47.61 (58.56)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:27.09   7/21/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 2:28.87    2:27.09#  22  
                  32.82     1:10.62 (37.80)     1:48.61 (37.99)     2:27.09 (38.48)
  2 Montgomery, Emma          10 UN-LE                2:34.59    2:34.31   19  
                  34.10     1:13.67 (39.57)     1:54.90 (41.23)     2:34.31 (39.41)
  3 Hill, Marley              10 LESD                 2:39.09    2:39.10   18  
                  34.70     1:16.35 (41.65)     1:57.90 (41.55)     2:39.10 (41.20)
  4 Rhoades, Bella            10 LESD                 2:46.75    2:42.35   17  
                  37.81     1:19.72 (41.91)     2:03.34 (43.62)     2:42.35 (39.01)
  5 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                2:44.50    2:44.03   16  
                  36.77     1:19.80 (43.03)     2:02.97 (43.17)     2:44.03 (41.06)
  6 Sawicki, Ava              10 HEAT                 2:44.13    2:44.52   15  
                  37.40     1:19.21 (41.81)     2:03.27 (44.06)     2:44.52 (41.25)
  7 Baylor, Sara              10 HEAT                 2:45.42    2:46.39   14  
                  37.06     1:19.23 (42.17)     2:03.52 (44.29)     2:46.39 (42.87)
  8 Chang, Marianne           10 STRS                 2:56.37    2:55.81   13  
                  38.12     1:22.92 (44.80)     2:10.07 (47.15)     2:55.81 (45.74)
  9 Busch, Lexi               10 LESD                 3:01.00    3:04.81   12  
                  40.36     1:28.37 (48.01)     2:17.38 (49.01)     3:04.81 (47.43)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:27.09   7/21/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 2:28.67    2:28.87  
                  33.31     1:11.49 (38.18)     1:49.95 (38.46)     2:28.87 (38.92)
  2 Montgomery, Emma          10 UN-LE                2:33.33    2:34.59  
                  34.36     1:15.11 (40.75)     1:56.15 (41.04)     2:34.59 (38.44)
  3 Hill, Marley              10 LESD                 2:36.77    2:39.09  
                  35.99     1:17.23 (41.24)     1:58.32 (41.09)     2:39.09 (40.77)
  4 Sawicki, Ava              10 HEAT                 2:45.49    2:44.13  
                  36.70     1:18.06 (41.36)     2:01.92 (43.86)     2:44.13 (42.21)
  5 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                2:51.13    2:44.50  
                  37.60     1:20.45 (42.85)     2:04.10 (43.65)     2:44.50 (40.40)
  6 Baylor, Sara              10 HEAT                 2:49.27    2:45.42  
                  37.39     1:19.05 (41.66)     2:02.42 (43.37)     2:45.42 (43.00)
  7 Rhoades, Bella            10 LESD                 2:42.22    2:46.75  
                  37.91     1:20.06 (42.15)     2:06.36 (46.30)     2:46.75 (40.39)
  8 Chang, Marianne           10 STRS                 3:03.95    2:56.37  
                  39.87     1:25.59 (45.72)     2:12.02 (46.43)     2:56.37 (44.35)
  9 Busch, Lexi               10 LESD                 3:11.29    3:01.00  
                  41.19     1:27.07 (45.88)     2:15.45 (48.38)     3:01.00 (45.55)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Siftar, Violet            10 NEON                 3:14.08    3:02.21  
                  41.84     1:30.02 (48.18)     2:17.64 (47.62)     3:02.21 (44.57)
 11 Willett, Anya             10 CCS                  3:19.26    3:02.70  
                  42.22     1:29.07 (46.85)     2:17.52 (48.45)     3:02.70 (45.18)
-------------------------------------------------------------------------
 12 Omega, Celine             10 HEAT                 3:10.29    3:02.90  
                  38.10     1:25.84 (47.74)     2:16.70 (50.86)     3:02.90 (46.20)
 13 Hanek, Lauren              8 GO                   3:05.78    3:05.40  
                  39.86     1:30.06 (50.20)     2:19.67 (49.61)     3:05.40 (45.73)
 14 Deshpande, Nina           10 SHSH                 3:07.07    3:08.75  
                  37.91     1:28.04 (50.13)     2:20.75 (52.71)     3:08.75 (48.00)
 15 Bing, Josie                9 CCS                  3:22.99    3:08.79  
                  44.68     1:33.15 (48.47)     2:23.00 (49.85)     3:08.79 (45.79)
 16 Henely, Izzy              10 Westside Waves       3:27.17    3:09.49  
                  43.46     1:32.61 (49.15)     2:22.14 (49.53)     3:09.49 (47.35)
 17 Fiorta, Hanna             10 LESD                 3:25.39    3:12.35  
                  45.28     1:34.45 (49.17)     2:23.97 (49.52)     3:12.35 (48.38)
 18 Falke, Gigi                8 HEAT                 3:24.52    3:13.98  
                  43.70     1:36.57 (52.87)     2:28.72 (52.15)     3:13.98 (45.26)
 19 Laven, Alexis             10 LESD                 3:12.77    3:14.04  
                  43.99     1:34.37 (50.38)     2:26.54 (52.17)     3:14.04 (47.50)
 20 Crislip, Faith             9 Cle Swimming         3:10.08    3:16.24  
                  42.43     1:34.62 (52.19)     2:25.67 (51.05)     3:16.24 (50.57)
 21 Wilson, Eliana            10 MRST                 3:38.28    3:17.36  
                  44.32     1:36.02 (51.70)     2:26.36 (50.34)     3:17.36 (51.00)
 22 Von Ville, Natalie        10 HEAT                 3:42.32    3:18.20  
                  43.41     1:37.81 (54.40)     2:29.59 (51.78)     3:18.20 (48.61)
 23 Rosenbaum, Anna            9 GO                   3:23.32    3:18.90  
                  43.91     1:34.59 (50.68)     2:26.19 (51.60)     3:18.90 (52.71)
 24 Foust, Ryleigh             8 UN-LE                3:28.73    3:19.86  
                  43.48     1:35.40 (51.92)     2:28.53 (53.13)     3:19.86 (51.33)
 25 Salmon, Katie              9 Green                3:20.19    3:21.83  
                  46.26     1:36.89 (50.63)     2:30.22 (53.33)     3:21.83 (51.61)
 26 Svette, Alethea           10 STRS                 3:33.29    3:22.20  
                  43.47     1:37.01 (53.54)     2:31.07 (54.06)     3:22.20 (51.13)
 27 Brady, Reese              10 Tigersharks          3:34.58    3:31.49  
                  47.42     1:42.82 (55.40)     2:37.93 (55.11)     3:31.49 (53.56)
 28 Henely, Reagan             8 Westside Waves       3:39.16    3:32.01  
                  47.56     1:44.58 (57.02)     2:41.49 (56.91)     3:32.01 (50.52)
 29 Muzychak, Annie            9 Westside Waves       3:33.36    3:32.69  
                  46.56     1:40.88 (54.32)     2:37.52 (56.64)     3:32.69 (55.17)
 30 Klauminzer, Isabel        10 NEON                 3:35.73    3:35.70  
                  45.77     1:43.65 (57.88)     2:39.55 (55.90)     3:35.70 (56.15)
 31 Zhang, Lily                9 HEAT                 3:35.52    3:38.19  
                  48.01     1:45.44 (57.43)     2:43.73 (58.29)     3:38.19 (54.46)
 32 Stehura, Kyra              9 GO                   3:38.81    3:39.25  
                  45.99     1:45.09 (59.10)   2:45.38 (1:00.29)     3:39.25 (53.87)
 33 Rudowsky, Emma             9 Westside Waves       3:41.84    3:40.36  
                  49.85     1:48.89 (59.04)     2:44.32 (55.43)     3:40.36 (56.04)
 -- Borrero, Chloe             9 LESD                 3:03.65        DNF  
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 5:06.63   7/20/2001 Meghan Stang, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 5:14.77    5:09.55   22  
                  33.04     1:11.77 (38.73)     1:50.84 (39.07)     2:30.74 (39.90)
        3:10.16 (39.42)     3:50.32 (40.16)     4:30.19 (39.87)     5:09.55 (39.36)
  2 Montgomery, Emma          10 UN-LE                5:27.48    5:24.88   19  
                  34.86     1:16.73 (41.87)     1:58.77 (42.04)     2:41.51 (42.74)
        3:23.55 (42.04)     4:06.03 (42.48)     4:47.28 (41.25)     5:24.88 (37.60)
  3 Hill, Marley              10 LESD                 5:46.19    5:36.93   18  
                  36.84     1:19.69 (42.85)     2:02.67 (42.98)     2:46.57 (43.90)
        3:29.61 (43.04)     4:13.77 (44.16)     4:56.06 (42.29)     5:36.93 (40.87)
  4 Newton, Nina              10 LESD                 6:20.68    5:42.25   17  
                  37.29     1:21.06 (43.77)     2:05.98 (44.92)     2:50.58 (44.60)
        3:36.16 (45.58)     4:18.99 (42.83)     5:02.50 (43.51)     5:42.25 (39.75)
  5 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                5:54.36    5:52.31   16  
                  38.66     1:23.99 (45.33)     2:09.03 (45.04)     2:54.67 (45.64)
        3:40.15 (45.48)     4:25.62 (45.47)     5:09.62 (44.00)     5:52.31 (42.69)
  6 Rhoades, Bella            10 LESD                 6:17.77    5:55.21   15  
                  40.72     1:26.88 (46.16)     2:12.68 (45.80)     2:58.59 (45.91)
        3:44.94 (46.35)     4:29.70 (44.76)     5:13.57 (43.87)     5:55.21 (41.64)
  7 Li, Lilian                 9 LESD                 5:57.03    6:01.68   14  
                  40.58     1:27.16 (46.58)     2:13.14 (45.98)     2:59.40 (46.26)
        3:45.54 (46.14)     4:31.67 (46.13)     5:16.06 (44.39)     6:01.68 (45.62)
  8 Deshpande, Nina           10 SHSH                 6:10.94    6:21.17   13  
                  37.12     1:22.99 (45.87)     2:10.39 (47.40)     3:00.83 (50.44)
        3:51.31 (50.48)     4:42.16 (50.85)     5:32.26 (50.10)     6:21.17 (48.91)
  9 Willett, Anya             10 CCS                  6:41.39    6:24.68   12  
                  43.05     1:30.68 (47.63)     2:20.63 (49.95)     3:10.30 (49.67)
        4:00.50 (50.20)     4:49.70 (49.20)     5:38.34 (48.64)     6:24.68 (46.34)
 10 Busch, Lexi               10 LESD                 6:46.28    6:26.65   10  
                  41.26     1:28.19 (46.93)     2:16.20 (48.01)     3:06.30 (50.10)
        3:56.55 (50.25)     4:47.89 (51.34)     5:39.02 (51.13)     6:26.65 (47.63)
 11 Laven, Alexis             10 LESD                 7:23.39    6:42.15    8  
                  43.99     1:35.50 (51.51)     2:28.38 (52.88)     3:18.94 (50.56)
        4:09.88 (50.94)     5:02.17 (52.29)     5:55.20 (53.03)     6:42.15 (46.95)
 12 Henely, Izzy              10 Westside Waves       7:11.08    6:43.02    7  
                  44.56     1:35.71 (51.15)     2:29.13 (53.42)     3:19.84 (50.71)
        4:13.14 (53.30)     5:04.28 (51.14)     5:56.59 (52.31)     6:43.02 (46.43)
 13 Fiorta, Hanna             10 LESD                      NT    6:44.07    6  
                  47.46     1:39.94 (52.48)     2:30.74 (50.80)     3:22.85 (52.11)
        4:13.54 (50.69)     5:04.66 (51.12)     5:55.54 (50.88)     6:44.07 (48.53)
 14 Kutchel, Gwen             10 SWIM                      NT    6:50.88    5  
                  43.97     1:35.48 (51.51)     2:28.04 (52.56)     3:22.61 (54.57)
        4:14.74 (52.13)     5:08.87 (54.13)     6:00.58 (51.71)     6:50.88 (50.30)
 15 Yao, Nyah                  9 LESD                 6:55.40    6:52.62    4  
                  42.87     1:34.66 (51.79)     2:27.25 (52.59)     3:21.02 (53.77)
        4:14.52 (53.50)     5:08.54 (54.02)     6:00.49 (51.95)     6:52.62 (52.13)
 16 Falke, Gigi                8 HEAT                 7:14.91    7:03.23    3  
                  47.17     1:43.90 (56.73)     2:37.66 (53.76)     3:33.88 (56.22)
        4:27.67 (53.79)     5:22.61 (54.94)     6:12.19 (49.58)     7:03.23 (51.04)
 17 Skavnak, Katie            10 VSC                  7:06.26    7:12.55    2  
                  46.73     1:40.15 (53.42)     2:34.74 (54.59)     3:30.79 (56.05)
        4:26.51 (55.72)     5:23.62 (57.11)     6:18.06 (54.44)     7:12.55 (54.49)
 18 Wilson, Eliana            10 MRST                 7:31.83    7:14.79    1  
                  46.42     1:42.98 (56.56)     2:37.59 (54.61)     3:35.68 (58.09)
        4:28.95 (53.27)     5:26.75 (57.80)     6:22.53 (55.78)     7:14.79 (52.26)
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 35.12   7/23/2017 Bella Rhoades, LESD -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rhoades, Bella            10 LESD                   36.03      35.12#  22  
  2 Montgomery, Emma          10 UN-LE                  39.31      37.99   19  
  3 Baylor, Sara              10 HEAT                   39.05      39.54   18  
  4 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                  39.86      40.13   17  
  5 Hill, Marley              10 LESD                   40.10      40.41   16  
  6 Golden, Elizabeth         10 LESD                   40.81      40.47   15  
  7 Liao, Delicia             10 LESD                   43.86      44.15   14  
  8 Sawicki, Ava              10 HEAT                   42.63      44.23   13  
  9 Busch, Lexi               10 LESD                   44.35      44.28   12  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 35.12   7/23/2017 Bella Rhoades, LESD -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rhoades, Bella            10 LESD                   35.39      36.03  
  2 Baylor, Sara              10 HEAT                   40.63      39.05  
  3 Montgomery, Emma          10 UN-LE                  37.99      39.31  
  4 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                  40.71      39.86  
  5 Hill, Marley              10 LESD                      NT      40.10  
  6 Golden, Elizabeth         10 LESD                   42.00      40.81  
  7 Sawicki, Ava              10 HEAT                   42.61      42.63  
  8 Liao, Delicia             10 LESD                   43.47      43.86  
  9 Busch, Lexi               10 LESD                   45.34      44.35  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Li, Lilian                 9 LESD                   42.37      44.78  
 11 Willett, Anya             10 CCS                    46.88      45.32  
-------------------------------------------------------------------------
 12 Bruner, Brynn              9 UN-LE                  51.64      45.36  
 13 Deshpande, Nina           10 SHSH                   42.16      45.38  
 14 Omega, Celine             10 HEAT                   45.99      45.41  
 15 Wiedwald, Madeline        10 NEON                   44.66      45.92  
 16 Fiorta, Hanna             10 LESD                   48.74      46.16  
 17 Indries, Briana           10 SWIM                      NT      46.28  
 18 Pruce, Addison             9 LESD                   43.29      46.39  
 19 Borrero, Chloe             9 LESD                   45.69      46.44  
 20 Pelkowski, Payton         10 HEAT                   46.73      46.50  
 21 Hanek, Lauren              8 GO                     52.65      46.53  
 22 Klauminzer, Isabel        10 NEON                   47.73      46.54  
 23 Henely, Izzy              10 Westside Waves         43.71      46.58  
 24 Altland, Elizabeth        10 Wooster                48.60      46.81  
 25 Clark, Hannah             10 HEAT                   49.13      46.85  
 26 Crislip, Faith             9 Cle Swimming           47.02      46.90  
 27 Hill, Jasmine             10 Cle Swimming           46.28      47.05  
 27 Bing, Josie                9 CCS                    47.08      47.05  
 29 Svette, Alethea           10 STRS                   44.90      47.07  
 30 Sliman, AJ                10 LSSC                   43.77      47.32  
 31 Slivochka, Hannah         10 Cle Swimming           45.92      47.35  
 32 Siftar, Violet            10 NEON                   47.03      47.61  
 33 Yao, Nyah                  9 LESD                   44.94      47.83  
 34 Holtz, Avery               9 HEAT                   49.98      47.94  
 35 Laven, Alexis             10 LESD                   45.93      48.15  
 36 Bish, Avery               10 LESD                   47.05      48.27  
 37 Wilson, Eliana            10 MRST                   51.48      48.93  
 38 Salmon, Katie              9 Green                  48.25      49.04  
 39 Agwa, Oma                  8 STRS                   47.14      49.05  
 40 Von Ville, Natalie        10 HEAT                   50.17      49.19  
 41 Kutchel, Gwen             10 SWIM                   45.31      49.52  
 42 Rosenbaum, Anna            9 GO                     46.96      49.53  
 43 Zhang, Lily                9 HEAT                   46.95      49.56  
 44 Cossin, Savannah           9 Tigersharks            51.26      50.33  
 45 Ng, Su-Kyi                 9 Cle Swimming           51.73      50.62  
 46 Messina, Sophia           10 GLSS                   45.87      50.74  
 46 Pisanelli, Chloe          10 Westside Waves         52.67      50.74  
 48 Bender, Riley              9 Westside Waves         50.73      50.92  
 49 Jackson, Rylee             8 FAST                   49.63      51.02  
 50 Foust, Ryleigh             8 UN-LE                  50.91      51.03  
 51 Henely, Reagan             8 Westside Waves         50.09      51.04  
 52 Gustin, Chloe              8 GLSS                   50.51      51.66  
 53 Beaver, Lillah             9 LESD                   52.60      51.70  
 54 Muzychak, Annie            9 Westside Waves         51.25      52.00  
 55 Rudowsky, Emma             9 Westside Waves         54.87      52.61  
 56 Stewart, Alice             7 LESD                   49.48      53.93  
 57 Golem, Bria                9 LESD                   50.81      54.26  
 58 Brady, Reese              10 Tigersharks            51.73      54.52  
 59 Pruce, Peyton              7 LESD                   51.13      55.29  
 60 Su, Arianna                9 TCAT                   54.65      55.91  
 61 Galosi, Camryn            10 TCAT                   50.85      56.91  
 -- MacKay, Claire             9 Cle Swimming           47.09         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:16.52   7/29/2016 Mia Dezelic, Tiger Sharks                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 1:20.89    1:17.90   22  
                  37.22     1:17.90 (40.68)                                        
  2 Baylor, Sara              10 HEAT                 1:24.41    1:23.02   19  
                  39.14     1:23.02 (43.88)                                        
  3 Montgomery, Emma          10 UN-LE                1:25.24    1:23.76   18  
                  40.75     1:23.76 (43.01)                                        
  4 Chang, Marianne           10 STRS                 1:28.50    1:27.48   17  
                  41.94     1:27.48 (45.54)                                        
  5 Chen, Grace               10 STRS                 1:28.21    1:28.17   16  
                  42.90     1:28.17 (45.27)                                        
  6 Golden, Elizabeth         10 LESD                 1:34.57    1:31.90   15  
                  42.75     1:31.90 (49.15)                                        
  7 Li, Lilian                 9 LESD                 1:32.32    1:32.84   14  
                  43.80     1:32.84 (49.04)                                        
  8 Sawicki, Ava              10 HEAT                 1:31.51    1:33.20   13  
                  44.53     1:33.20 (48.67)                                        
  9 Liao, Delicia             10 LESD                 1:34.44    1:33.80   12  
                  45.01     1:33.80 (48.79)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:16.52   7/29/2016 Mia Dezelic, Tiger Sharks                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 1:20.02    1:20.89  
                  39.09     1:20.89 (41.80)                                        
  2 Baylor, Sara              10 HEAT                 1:28.99    1:24.41  
                  39.91     1:24.41 (44.50)                                        
  3 Montgomery, Emma          10 UN-LE                1:23.07    1:25.24  
                  40.78     1:25.24 (44.46)                                        
  4 Chen, Grace               10 STRS                 1:34.11    1:28.21  
                  42.59     1:28.21 (45.62)                                        
  5 Chang, Marianne           10 STRS                 1:30.19    1:28.50  
                  42.96     1:28.50 (45.54)                                        
  6 Sawicki, Ava              10 HEAT                 1:35.20    1:31.51  
                  44.53     1:31.51 (46.98)                                        
  7 Li, Lilian                 9 LESD                 1:34.94    1:32.32  
                  43.52     1:32.32 (48.80)                                        
  8 Liao, Delicia             10 LESD                 1:33.02    1:34.44  
                  45.25     1:34.44 (49.19)                                        
  9 Golden, Elizabeth         10 LESD                 1:32.77    1:34.57  
                  43.29     1:34.57 (51.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Newton, Nina              10 LESD                 1:44.36    1:34.80  
 11 Deshpande, Nina           10 SHSH                 1:32.38    1:35.91  
                  45.08     1:35.91 (50.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Omega, Celine             10 HEAT                 1:41.17    1:35.97  
 13 Chen, Sophia              10 STRS                 1:48.66    1:36.07  
                  45.46     1:36.07 (50.61)                                        
 14 Siftar, Violet            10 NEON                 1:44.77    1:37.00  
                  47.85     1:37.00 (49.15)                                        
 15 Busch, Lexi               10 LESD                 1:39.75    1:38.61  
                  46.63     1:38.61 (51.98)                                        
 16 Pelkowski, Payton         10 HEAT                 1:39.65    1:39.46  
                  45.94     1:39.46 (53.52)                                        
 17 Svette, Alethea           10 STRS                 1:38.20    1:39.65  
 18 Klauminzer, Isabel        10 NEON                 1:44.00    1:39.90  
 19 Bish, Avery               10 LESD                 1:41.37    1:41.22  
                  49.19     1:41.22 (52.03)                                        
 20 Altland, Elizabeth        10 Wooster              1:42.11    1:41.72  
                  49.66     1:41.72 (52.06)                                        
 21 Laven, Alexis             10 LESD                 1:45.09    1:41.96  
                  48.11     1:41.96 (53.85)                                        
 22 Hanek, Lauren              8 GO                   1:44.44    1:42.31  
                  50.19     1:42.31 (52.12)                                        
 23 Skavnak, Katie            10 VSC                  1:43.79    1:42.40  
                  50.14     1:42.40 (52.26)                                        
 24 Fiorta, Hanna             10 LESD                 1:51.71    1:42.54  
                  49.80     1:42.54 (52.74)                                        
 25 Slivochka, Hannah         10 Cle Swimming         1:49.43    1:42.65  
                  48.76     1:42.65 (53.89)                                        
 26 Holtz, Avery               9 HEAT                 1:48.30    1:42.78  
 27 Bing, Josie                9 CCS                  1:42.87    1:43.65  
 28 Crislip, Faith             9 Cle Swimming         1:39.88    1:43.68  
                  49.18     1:43.68 (54.50)                                        
 29 Clark, Hannah             10 HEAT                 1:44.74    1:44.57  
                  51.08     1:44.57 (53.49)                                        
 30 Von Ville, Natalie        10 HEAT                 1:45.75    1:44.73  
                  49.73     1:44.73 (55.00)                                        
 31 Kutchel, Gwen             10 SWIM                 1:41.27    1:45.12  
                  53.24     1:45.12 (51.88)                                        
 32 Zhang, Lily                9 HEAT                 1:45.53    1:46.47  
 33 Foust, Ryleigh             8 UN-LE                1:48.10    1:46.64  
                  52.03     1:46.64 (54.61)                                        
 34 MacKay, Claire             9 Cle Swimming         1:43.48    1:46.79  
                  50.40     1:46.79 (56.39)                                        
 35 Falke, Gigi                8 HEAT                 1:46.78    1:47.44  
                  49.87     1:47.44 (57.57)                                        
 36 Muzychak, Annie            9 Westside Waves       1:47.96    1:48.26  
                  52.90     1:48.26 (55.36)                                        
 37 Stewart, Alice             7 LESD                 1:51.07    1:48.44  
                  52.57     1:48.44 (55.87)                                        
 38 Stehura, Kyra              9 GO                   1:48.75    1:49.13  
                  51.10     1:49.13 (58.03)                                        
 39 Wilson, Eliana            10 MRST                 1:54.53    1:49.90  
                  52.48     1:49.90 (57.42)                                        
 40 Cossin, Savannah           9 Tigersharks          1:53.87    1:51.24  
                  54.55     1:51.24 (56.69)                                        
 41 Rudowsky, Emma             9 Westside Waves       1:59.13    1:52.92  
                  55.74     1:52.92 (57.18)                                        
 42 Golem, Bria                9 LESD                 1:49.81    1:53.28  
                  54.75     1:53.28 (58.53)                                        
 43 Gustin, Chloe              8 GLSS                 1:50.18    1:54.09  
                  53.47   1:54.09 (1:00.62)                                        
 44 Henely, Reagan             8 Westside Waves       1:47.80    1:55.87  
                  56.61     1:55.87 (59.26)                                        
 45 Brady, Reese              10 Tigersharks          1:54.18    1:56.00  
                  55.44   1:56.00 (1:00.56)                                        
 -- Rosenbaum, Anna            9 GO                   1:45.92         DQ  
                  51.92          DQ (57.88)                                        
 -- Rockenberger, Janet        9 GO                   1:51.51         DQ  
                  53.19          DQ (54.88)                                        
 -- Pisanelli, Chloe          10 Westside Waves       1:54.42         DQ  
                  55.39          DQ (59.26)                                        
 -- Wiedwald, Madeline        10 NEON                 1:41.80         DQ  
                  52.29          DQ (51.01)                                        
 -- Yao, Nyah                  9 LESD                 1:42.02         DQ  
                  49.36          DQ (51.47)                                        
 -- Willett, Anya             10 CCS                  1:41.97         DQ  
                  46.87          DQ (48.14)                                        
 -- Borrero, Chloe             9 LESD                 1:38.66         DQ  
                  47.53          DQ (49.35)                                        
 -- Rhoades, Bella            10 LESD                 1:18.61         DQ  
                  40.59          DQ (42.61)                                        
 -- Hill, Marley              10 LESD                 1:27.11         DQ  
                  43.39          DQ (42.56)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 38.59   7/25/2015 Carrie Caniglia, Tiger Sharks                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Li, Lilian                 9 LESD                   42.61      41.96   22  
  2 Chen, Grace               10 STRS                   43.84      43.62   19  
  3 Rhoades, Bella            10 LESD                   44.61      43.76   18  
  4 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                  43.85      44.18   17  
  5 Newton, Nina              10 LESD                   44.04      44.95   16  
  6 Chen, Sophia              10 STRS                   45.84      46.17   15  
  7 Siftar, Violet            10 NEON                   48.40      47.21   14  
  8 Liao, Delicia             10 LESD                   48.39      49.01   13  
  9 Henely, Izzy              10 Westside Waves         48.18      49.58   12  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 38.59   7/25/2015 Carrie Caniglia, Tiger Sharks                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Li, Lilian                 9 LESD                   41.16      42.61  
  2 Chen, Grace               10 STRS                   43.64      43.84  
  3 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                  46.09      43.85  
  4 Newton, Nina              10 LESD                   43.93      44.04  
  5 Rhoades, Bella            10 LESD                   43.34      44.61  
  6 Chen, Sophia              10 STRS                   49.05      45.84  
  7 Henely, Izzy              10 Westside Waves         50.40      48.18  
  8 Liao, Delicia             10 LESD                   48.00      48.39  
  9 Siftar, Violet            10 NEON                   50.45      48.40  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Golden, Elizabeth         10 LESD                   50.26      49.01  
 11 Slivochka, Hannah         10 Cle Swimming           51.22      49.45  
-------------------------------------------------------------------------
 12 Kutchel, Gwen             10 SWIM                   47.58      49.47  
 13 Skavnak, Katie            10 VSC                    48.71      49.56  
 14 Yao, Nyah                  9 LESD                   49.70      50.88  
 15 Borrero, Chloe             9 LESD                   51.02      51.48  
 16 Altland, Elizabeth        10 Wooster                51.73      52.25  
 17 Bing, Josie                9 CCS                    54.69      52.36  
 18 Clark, Hannah             10 HEAT                   52.44      52.44  
 19 Omega, Celine             10 HEAT                   51.87      52.87  
 20 Rockenberger, Janet        9 GO                     52.91      52.97  
 21 Wiedwald, Madeline        10 NEON                   56.06      53.68  
 22 Pisanelli, Chloe          10 Westside Waves         51.38      54.33  
 23 MacKay, Claire             9 Cle Swimming           54.47      54.57  
 24 Indries, Briana           10 SWIM                   58.44      54.66  
 25 Golem, Bria                9 LESD                   56.43      54.68  
 26 Slivochka, Leah            8 Cle Swimming           59.24      55.25  
 27 Salmon, Katie              9 Green                  54.98      55.30  
 28 Rosenbaum, Anna            9 GO                     59.80      55.57  
 29 Pelkowski, Payton         10 HEAT                 1:00.47      55.70  
 30 Ng, Su-Kyi                 9 Cle Swimming           56.86      55.80  
 31 Bish, Avery               10 LESD                   58.23      55.87  
 32 Henely, Reagan             8 Westside Waves         56.62      56.34  
 33 Cossin, Savannah           9 Tigersharks            58.06      57.17  
 34 Wilson, Eliana            10 MRST                   59.57      58.03  
 35 Brady, Reese              10 Tigersharks            57.47      58.40  
 36 Von Ville, Natalie        10 HEAT                   56.13      58.53  
 37 Hill, Jasmine             10 Cle Swimming           56.86      58.59  
 38 Svette, Alethea           10 STRS                   55.55      59.59  
 39 Stewart, Alice             7 LESD                   57.22      59.74  
 -- Deshpande, Nina           10 SHSH                   52.27         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:26.94   7/26/2015 Madison Machado, Solon Stars               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 1:38.47    1:29.75   22  
                  43.83     1:29.75 (45.92)                                        
  2 Li, Lilian                 9 LESD                 1:30.37    1:29.77   19  
                  41.73     1:29.77 (48.04)                                        
  3 Chen, Grace               10 STRS                 1:34.30    1:32.88   18  
                  43.47     1:32.88 (49.41)                                        
  4 Chen, Sophia              10 STRS                 1:40.87    1:40.34   17  
                  48.24     1:40.34 (52.10)                                        
  5 Newton, Nina              10 LESD                 1:39.75    1:40.97   16  
                  48.06     1:40.97 (52.91)                                        
  6 Rhoades, Bella            10 LESD                 1:42.13    1:43.29   15  
                  48.72     1:43.29 (54.57)                                        
  7 Kutchel, Gwen             10 SWIM                 1:48.66    1:43.47   14  
                  50.18     1:43.47 (53.29)                                        
  8 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                1:40.22    1:43.96   13  
                  47.88     1:43.96 (56.08)                                        
  9 Siftar, Violet            10 NEON                 1:46.88    1:45.81   12  
                  50.32     1:45.81 (55.49)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:26.94   7/26/2015 Madison Machado, Solon Stars               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Li, Lilian                 9 LESD                 1:32.49    1:30.37  
                  41.86     1:30.37 (48.51)                                        
  2 Chen, Grace               10 STRS                 1:35.97    1:34.30  
                  44.24     1:34.30 (50.06)                                        
  3 Stewart, Beatrice         10 LESD                 1:32.08    1:38.47  
                  46.52     1:38.47 (51.95)                                        
  4 Newton, Nina              10 LESD                 1:34.87    1:39.75  
                  45.79     1:39.75 (53.96)                                        
  5 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                1:43.70    1:40.22  
                  46.65     1:40.22 (53.57)                                        
  6 Chen, Sophia              10 STRS                 1:41.65    1:40.87  
                  48.14     1:40.87 (52.73)                                        
  7 Rhoades, Bella            10 LESD                 1:37.80    1:42.13  
                  48.08     1:42.13 (54.05)                                        
  8 Siftar, Violet            10 NEON                 1:48.31    1:46.88  
                  51.30     1:46.88 (55.58)                                        
  9 Kutchel, Gwen             10 SWIM                 1:45.35    1:48.66  
                  51.42     1:48.66 (57.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Liao, Delicia             10 LESD                 1:44.73    1:48.97  
                  51.46     1:48.97 (57.51)                                        
 11 Willett, Anya             10 CCS                  1:57.16    1:49.09  
                  51.39     1:49.09 (57.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Golden, Elizabeth         10 LESD                 1:53.38    1:49.26  
                  50.27     1:49.26 (58.99)                                        
 13 Henely, Izzy              10 Westside Waves       1:49.48    1:51.66  
                  51.62   1:51.66 (1:00.04)                                        
 14 Slivochka, Hannah         10 Cle Swimming         1:50.92    1:51.87  
                  51.07   1:51.87 (1:00.80)                                        
 15 Pisanelli, Chloe          10 Westside Waves       1:53.11    1:52.33  
                  54.13     1:52.33 (58.20)                                        
 16 Yao, Nyah                  9 LESD                 1:48.48    1:52.67  
                  53.54     1:52.67 (59.13)                                        
 17 Borrero, Chloe             9 LESD                 1:56.70    1:53.68  
                  55.49     1:53.68 (58.19)                                        
 18 Chang, Marianne           10 STRS                 1:52.54    1:53.82  
                  51.50   1:53.82 (1:02.32)                                        
 19 Rockenberger, Janet        9 GO                   1:54.21    1:54.03  
                  54.53     1:54.03 (59.50)                                        
 20 Bruner, Brynn              9 UN-LE                2:00.71    1:54.21  
                  55.07     1:54.21 (59.14)                                        
 21 Altland, Elizabeth        10 Wooster              1:50.28    1:54.46  
                  55.27     1:54.46 (59.19)                                        
 22 Clark, Hannah             10 HEAT                 1:59.97    1:54.89  
                  55.27     1:54.89 (59.62)                                        
 23 MacKay, Claire             9 Cle Swimming         1:55.23    1:55.51  
                  54.28   1:55.51 (1:01.23)                                        
 24 Bender, Riley              9 Westside Waves       1:55.83    1:55.66  
                  55.45   1:55.66 (1:00.21)                                        
 25 Wiedwald, Madeline        10 NEON                 1:59.36    1:56.61  
                  55.48   1:56.61 (1:01.13)                                        
 26 Bing, Josie                9 CCS                  2:00.24    1:56.98  
                  55.27   1:56.98 (1:01.71)                                        
 27 Busch, Lexi               10 LESD                 1:59.49    1:59.19  
                  56.40   1:59.19 (1:02.79)                                        
 28 Sliman, AJ                10 LSSC                 1:51.89    2:00.61  
                  56.14   2:00.61 (1:04.47)                                        
 29 Henely, Reagan             8 Westside Waves       2:00.92    2:01.45  
                  55.75   2:01.45 (1:05.70)                                        
 30 Rosenbaum, Anna            9 GO                   2:03.22    2:01.69  
                  57.98   2:01.69 (1:03.71)                                        
 31 Stewart, Alice             7 LESD                 2:00.78    2:02.78  
                1:00.40   2:02.78 (1:02.38)                                        
 32 Klauminzer, Isabel        10 NEON                 2:06.45    2:03.21  
                  58.82   2:03.21 (1:04.39)                                        
 33 Salmon, Katie              9 Green                2:00.54    2:03.31  
                1:01.31   2:03.31 (1:02.00)                                        
 34 Von Ville, Natalie        10 HEAT                 1:59.97    2:05.01  
                  57.48   2:05.01 (1:07.53)                                        
 35 Galosi, Camryn            10 TCAT                 2:05.44    2:05.76  
                  59.06   2:05.76 (1:06.70)                                        
 36 Slivochka, Leah            8 Cle Swimming         2:13.01    2:06.60  
 36 Svette, Alethea           10 STRS                 2:06.87    2:06.60  
                1:01.09   2:06.60 (1:05.51)                                        
 38 Deshpande, Nina           10 SHSH                 2:15.26    2:06.69  
                  59.72   2:06.69 (1:06.97)                                        
 39 Bish, Avery               10 LESD                 2:03.12    2:06.96  
                1:00.85   2:06.96 (1:06.11)                                        
 40 Holtz, Avery               9 HEAT                 2:08.82    2:07.98  
                1:00.76   2:07.98 (1:07.22)                                        
 41 Brady, Reese              10 Tigersharks          2:04.71    2:08.44  
                1:01.43   2:08.44 (1:07.01)                                        
 42 Cossin, Savannah           9 Tigersharks          2:08.41    2:09.11  
                1:01.72   2:09.11 (1:07.39)                                        
 43 Wilson, Eliana            10 MRST                 2:11.22    2:12.26  
                1:02.46   2:12.26 (1:09.80)                                        
 44 Henkle, Ellye              9 VSC                  2:16.00    2:13.63  
                1:03.12   2:13.63 (1:10.51)                                        
 45 Jackson, Rylee             8 FAST                 2:08.63    2:14.49  
                1:01.54   2:14.49 (1:12.95)                                        
 46 Agwa, Oma                  8 STRS                 2:10.95    2:14.77  
                1:02.71   2:14.77 (1:12.06)                                        
 -- Glaser, Ashlynn            9 CCS                  2:14.07         DQ  
                1:01.33        DQ (1:06.77)                                        
 -- Golem, Bria                9 LESD                 2:02.53         DQ  
                1:00.98        DQ (1:13.30)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 32.33   7/22/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                   33.72      32.33#  22  
  2 Newton, Nina              10 LESD                   35.99      34.67   19  
  3 Montgomery, Emma          10 UN-LE                  36.00      34.87   18  
  4 Chen, Sophia              10 STRS                   36.63      36.28   17  
  5 Baylor, Sara              10 HEAT                   36.62      37.41   16  
  6 Hill, Marley              10 LESD                   38.47      38.29   15  
  7 Li, Lilian                 9 LESD                   39.48      39.15   14  
  8 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                  38.75      39.66   13  
  9 Chang, Marianne           10 STRS                   39.39      40.18   12  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 32.33   7/22/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                   33.09      33.72  
  2 Newton, Nina              10 LESD                   35.39      35.99  
  3 Montgomery, Emma          10 UN-LE                  37.34      36.00  
  4 Baylor, Sara              10 HEAT                   36.97      36.62  
  5 Chen, Sophia              10 STRS                   37.19      36.63  
  6 Hill, Marley              10 LESD                   38.24      38.47  
  7 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                  40.15      38.75  
  8 Chang, Marianne           10 STRS                   41.17      39.39  
  9 Li, Lilian                 9 LESD                   39.33      39.48  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Chen, Grace               10 STRS                   48.99      39.64  
 11 Rhoades, Bella            10 LESD                   38.32      39.77  
-------------------------------------------------------------------------
 12 Sawicki, Ava              10 HEAT                   39.29      41.69  
 13 Golden, Elizabeth         10 LESD                   42.56      41.78  
 14 Deshpande, Nina           10 SHSH                   44.64      41.79  
 15 Liao, Delicia             10 LESD                   45.52      43.34  
 16 Slivochka, Hannah         10 Cle Swimming           44.52      43.49  
 17 Pelkowski, Payton         10 HEAT                   45.23      43.81  
 18 Siftar, Violet            10 NEON                   52.99      44.04  
 19 Hanek, Lauren              8 GO                     43.89      44.81  
 20 Kutchel, Gwen             10 SWIM                   44.17      45.31  
 21 Salmon, Katie              9 Green                  46.60      45.36  
 22 Borrero, Chloe             9 LESD                   47.75      45.44  
 23 Jimenez, Sofia             9 LESD                   47.60      45.57  
 24 Svette, Alethea           10 STRS                   49.83      46.00  
 25 Crislip, Faith             9 Cle Swimming           45.93      46.52  
 26 Rockenberger, Janet        9 GO                     49.99      47.19  
 27 Zhang, Lily                9 HEAT                   52.08      47.24  
 28 Yao, Nyah                  9 LESD                   44.95      47.42  
 29 Bing, Josie                9 CCS                    49.45      47.67  
 30 Agwa, Oma                  8 STRS                   48.98      49.49  
 31 Messina, Sophia           10 GLSS                   52.14      50.30  
 32 Bish, Avery               10 LESD                   50.73      50.53  
 33 Foust, Ryleigh             8 UN-LE                  53.12      51.33  
 34 Skavnak, Katie            10 VSC                    50.12      51.54  
 35 Jackson, Rylee             8 FAST                   51.67      51.66  
 36 Clark, Hannah             10 HEAT                   53.21      52.27  
 37 MacKay, Claire             9 Cle Swimming           51.90      54.02  
 38 Henely, Izzy              10 Westside Waves         49.78      54.08  
 39 Lopez Barnes, Ileana      10 Cle Swimming           53.03      55.94  
 40 Stewart, Alice             7 LESD                   53.37      56.74  
 41 Slivochka, Leah            8 Cle Swimming           53.10      57.45  
 42 Golem, Bria                9 LESD                   53.59      59.51  
 43 Henely, Reagan             8 Westside Waves         53.36    1:06.75  
 -- Stehura, Kyra              9 GO                     50.46         DQ  
 -- Indries, Briana           10 SWIM                   48.15         DQ  
 -- Laven, Alexis             10 LESD                   45.84         DQ  
 -- Falke, Gigi                8 HEAT                   43.89         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:15.51        1994 Anna Strohl, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 1:21.65    1:15.99   22  
                  35.59     1:15.99 (40.40)                                        
  2 Chen, Grace               10 STRS                 1:28.77    1:26.38   19  
                  41.21     1:26.38 (45.17)                                        
  3 Montgomery, Emma          10 UN-LE                1:28.43    1:28.26   18  
                  39.11     1:28.26 (49.15)                                        
  4 Chen, Sophia              10 STRS                 1:30.24    1:28.31   17  
                  39.89     1:28.31 (48.42)                                        
  5 Newton, Nina              10 LESD                 1:27.71    1:28.46   16  
                  39.75     1:28.46 (48.71)                                        
  6 Baylor, Sara              10 HEAT                 1:28.70    1:29.03   15  
                  40.21     1:29.03 (48.82)                                        
  7 Hill, Marley              10 LESD                 1:34.34    1:31.76   14  
                  41.30     1:31.76 (50.46)                                        
  8 Sawicki, Ava              10 HEAT                 1:36.99    1:36.03   13  
                  43.88     1:36.03 (52.15)                                        
  9 Omega, Celine             10 HEAT                 1:35.57    1:38.22   12  
                  44.29     1:38.22 (53.93)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:15.51        1994 Anna Strohl, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 1:16.63    1:21.65  
                  37.39     1:21.65 (44.26)                                        
  2 Newton, Nina              10 LESD                 1:23.35    1:27.71  
                  39.94     1:27.71 (47.77)                                        
  3 Montgomery, Emma          10 UN-LE                1:33.56    1:28.43  
                  39.28     1:28.43 (49.15)                                        
  4 Baylor, Sara              10 HEAT                 1:31.76    1:28.70  
                  39.32     1:28.70 (49.38)                                        
  5 Chen, Grace               10 STRS                 1:33.05    1:28.77  
                  43.17     1:28.77 (45.60)                                        
  6 Chen, Sophia              10 STRS                 1:30.65    1:30.24  
                  40.39     1:30.24 (49.85)                                        
  7 Li, Lilian                 9 LESD                 1:28.31    1:32.53  
                  41.89     1:32.53 (50.64)                                        
  8 Hill, Marley              10 LESD                 1:38.22    1:34.34  
                  42.56     1:34.34 (51.78)                                        
  9 Omega, Celine             10 HEAT                 1:38.66    1:35.57  
                  43.44     1:35.57 (52.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Sawicki, Ava              10 HEAT                 1:52.70    1:36.99  
                  43.30     1:36.99 (53.69)                                        
 11 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                1:47.59    1:38.05  
                  42.69     1:38.05 (55.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Chang, Marianne           10 STRS                 1:39.39    1:43.70  
                  43.01   1:43.70 (1:00.69)                                        
 13 Kutchel, Gwen             10 SWIM                 1:44.45    1:44.46  
                  49.42     1:44.46 (55.04)                                        
 14 Crislip, Faith             9 Cle Swimming         1:49.27    1:49.76  
                  50.68     1:49.76 (59.08)                                        
 15 Pelkowski, Payton         10 HEAT                 1:47.94    1:50.93  
                  48.37   1:50.93 (1:02.56)                                        
 16 Slivochka, Hannah         10 Cle Swimming         1:54.92    1:51.25  
                  50.04   1:51.25 (1:01.21)                                        
 17 Zhang, Lily                9 HEAT                 1:55.89    1:58.02  
                  57.34   1:58.02 (1:00.68)                                        
 18 Messina, Sophia           10 GLSS                      NT    2:05.68  
                  56.50   2:05.68 (1:09.18)                                        
 19 Galosi, Camryn            10 TCAT                 2:08.55    2:12.08  
                1:00.54   2:12.08 (1:11.54)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:43.69   7/21/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 2:48.82    2:43.69#  22  
                  34.71     1:17.42 (42.71)     2:06.21 (48.79)     2:43.69 (37.48)
  2 Montgomery, Emma          10 UN-LE                3:01.39    2:57.50   19  
                  37.28     1:26.04 (48.76)     2:18.98 (52.94)     2:57.50 (38.52)
  3 Hill, Marley              10 LESD                 3:03.07    3:02.00   18  
                  39.64     1:28.12 (48.48)     2:22.14 (54.02)     3:02.00 (39.86)
  4 Li, Lilian                 9 LESD                 3:05.11    3:04.98   17  
                  41.48     1:30.04 (48.56)     2:21.07 (51.03)     3:04.98 (43.91)
  5 Chen, Grace               10 STRS                 3:07.82    3:05.99   16  
                  43.06     1:30.77 (47.71)     2:22.52 (51.75)     3:05.99 (43.47)
  6 Chen, Sophia              10 STRS                 3:07.46    3:07.06   15  
                  38.42     1:31.83 (53.41)     2:24.99 (53.16)     3:07.06 (42.07)
  7 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                3:11.04    3:13.02   14  
                  41.77     1:34.45 (52.68)     2:30.03 (55.58)     3:13.02 (42.99)
  8 Chang, Marianne           10 STRS                 3:21.55    3:18.73   13  
                  40.94     1:30.72 (49.78)   2:33.44 (1:02.72)     3:18.73 (45.29)
  9 Sawicki, Ava              10 HEAT                 3:17.52    3:20.36   12  
                  45.09     1:34.69 (49.60)   2:38.21 (1:03.52)     3:20.36 (42.15)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:43.69   7/21/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         10 LESD                 2:47.51    2:48.82  
                  36.88     1:22.20 (45.32)     2:10.82 (48.62)     2:48.82 (38.00)
  2 Montgomery, Emma          10 UN-LE                3:09.90    3:01.39  
                  39.33     1:28.84 (49.51)     2:22.86 (54.02)     3:01.39 (38.53)
  3 Hill, Marley              10 LESD                 3:00.65    3:03.07  
                  41.77     1:29.90 (48.13)     2:23.28 (53.38)     3:03.07 (39.79)
  4 Li, Lilian                 9 LESD                 2:58.27    3:05.11  
                  41.36     1:30.71 (49.35)     2:21.19 (50.48)     3:05.11 (43.92)
  5 Chen, Sophia              10 STRS                 3:15.54    3:07.46  
                  39.82     1:33.06 (53.24)     2:24.53 (51.47)     3:07.46 (42.93)
  6 Chen, Grace               10 STRS                 3:08.60    3:07.82  
                  42.34     1:30.72 (48.38)     2:22.60 (51.88)     3:07.82 (45.22)
  7 Rickel, Ashtyn            10 UN-LE                3:15.76    3:11.04  
                  41.20     1:32.38 (51.18)     2:27.46 (55.08)     3:11.04 (43.58)
  8 Sawicki, Ava              10 HEAT                 3:17.12    3:17.52  
                  42.77     1:35.07 (52.30)   2:35.78 (1:00.71)     3:17.52 (41.74)
  9 Chang, Marianne           10 STRS                 3:28.54    3:21.55  
                  42.57     1:32.43 (49.86)   2:35.66 (1:03.23)     3:21.55 (45.89)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Willett, Anya             10 CCS                  3:40.07    3:28.96  
                  50.30     1:42.16 (51.86)     2:41.45 (59.29)     3:28.96 (47.51)
 11 Altland, Elizabeth        10 Wooster              3:34.88    3:31.92  
                  50.10     1:45.76 (55.66)     2:45.56 (59.80)     3:31.92 (46.36)
-------------------------------------------------------------------------
 12 Busch, Lexi               10 LESD                 3:35.98    3:33.35  
                  52.42     1:45.07 (52.65)   2:48.31 (1:03.24)     3:33.35 (45.04)
 13 Slivochka, Hannah         10 Cle Swimming         3:36.64    3:35.58  
                  47.06     1:46.34 (59.28)   2:46.91 (1:00.57)     3:35.58 (48.67)
 14 Pelkowski, Payton         10 HEAT                 3:51.95    3:35.89  
                  48.05     1:40.57 (52.52)   2:47.78 (1:07.21)     3:35.89 (48.11)
 15 Henely, Izzy              10 Westside Waves       3:42.67    3:36.56  
                  53.68     1:46.52 (52.84)   2:48.14 (1:01.62)     3:36.56 (48.42)
 16 Rockenberger, Janet        9 GO                   3:47.45    3:36.99  
                                1:47.83 ( )   2:49.76 (1:01.93)     3:36.99 (47.23)
 17 Skavnak, Katie            10 VSC                  3:46.09    3:37.27  
                  51.17     1:48.47 (57.30)     2:47.93 (59.46)     3:37.27 (49.34)
 18 Kutchel, Gwen             10 SWIM                 3:36.06    3:38.26  
                  51.74     1:48.85 (57.11)   2:50.41 (1:01.56)     3:38.26 (47.85)
 19 Yao, Nyah                  9 LESD                 3:27.33    3:40.66  
                  52.60     1:46.99 (54.39)   2:49.87 (1:02.88)     3:40.66 (50.79)
 20 Hanek, Lauren              8 GO                   3:41.09    3:43.13  
                  48.66     1:45.03 (56.37)   2:57.27 (1:12.24)     3:43.13 (45.86)
 21 Crislip, Faith             9 Cle Swimming         3:33.35    3:46.15  
                  54.70     1:51.19 (56.49)   2:57.96 (1:06.77)     3:46.15 (48.19)
 22 Klauminzer, Isabel        10 NEON                 3:55.63    3:47.46  
                  51.97     1:49.20 (57.23)   2:55.48 (1:06.28)     3:47.46 (51.98)
 23 Pisanelli, Chloe          10 Westside Waves       4:00.43    3:47.91  
                  56.45   1:58.02 (1:01.57)     2:56.66 (58.64)     3:47.91 (51.25)
 24 Laven, Alexis             10 LESD                 3:40.83    3:47.93  
                  54.25     1:50.26 (56.01)   2:59.24 (1:08.98)     3:47.93 (48.69)
 25 Salmon, Katie              9 Green                3:39.48    3:48.02  
                  56.67     1:55.09 (58.42)   2:59.24 (1:04.15)     3:48.02 (48.78)
 26 Stewart, Alice             7 LESD                 3:49.92    3:50.02  
                  56.30     1:51.69 (55.39)   2:57.58 (1:05.89)     3:50.02 (52.44)
 27 MacKay, Claire             9 Cle Swimming         3:48.01    3:52.31  
                  53.16     1:51.39 (58.23)   2:57.54 (1:06.15)     3:52.31 (54.77)
 28 Holtz, Avery               9 HEAT                 4:05.91    3:55.99  
                  56.85     1:52.58 (55.73)   3:01.24 (1:08.66)     3:55.99 (54.75)
 29 Fiorta, Hanna             10 LESD                 3:56.30    3:56.20  
                  55.36     1:51.63 (56.27)   3:06.16 (1:14.53)     3:56.20 (50.04)
 30 Zhang, Lily                9 HEAT                 4:04.69    4:00.10  
                  53.47     1:49.58 (56.11)   3:06.42 (1:16.84)     4:00.10 (53.68)
 31 Clark, Hannah             10 HEAT                 3:54.78    4:02.50  
                  59.37   2:01.72 (1:02.35)   3:06.40 (1:04.68)     4:02.50 (56.10)
 32 Stehura, Kyra              9 GO                   4:04.57    4:07.22  
                  54.15   1:54.42 (1:00.27)   3:15.14 (1:20.72)     4:07.22 (52.08)
 33 Golem, Bria                9 LESD                 3:59.86    4:08.94  
                1:04.96     2:03.99 (59.03)   3:12.46 (1:08.47)     4:08.94 (56.48)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 2:14.01        1994 Silver Dolphins                            
                         Weingart, Kos, Klaus, Strohl                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:08.63    2:14.34   44  
     1) Stewart, Beatrice 10            2) Newton, Nina 10                
     3) Hill, Marley 10                 4) Rhoades, Bella 10              
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:25.00    2:25.22   38  
     1) Baylor, Sara 10                 2) Sawicki, Ava 10                
     3) Omega, Celine 10                4) Falke, Gigi 8                  
                                1:10.38 ( )     1:45.22 (34.84)     2:25.22 (40.00)
  3 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:44.69    2:30.65   36  
     1) Chen, Sophia 10                 2) Chen, Grace 10                 
     3) Chang, Marianne 10              4) Svette, Alethea 10             
  4 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    2:29.01    2:31.33   34  
     1) Liao, Delicia 10                2) Borrero, Chloe 9               
     3) Li, Lilian 9                    4) Golden, Elizabeth 10           
  5 C.L.E. Swimming  'A'                              2:38.98    2:46.26   32  
     1) MacKay, Claire 9                2) Crislip, Faith 9               
     3) Lopez Barnes, Ileana 10         4) Slivochka, Hannah 10           
  6 Geauga Otters  'A'                                3:08.37    2:47.95   30  
     1) Hanek, Lauren 8                 2) Rockenberger, Janet 9          
     3) Rosenbaum, Anna 9               4) Stehura, Kyra 9                
                  39.46     1:20.50 (41.04)     2:02.01 (41.51)     2:47.95 (45.94)
  7 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:50.00    2:50.24   28  
     1) Clark, Hannah 10                2) Pelkowski, Payton 10           
     3) Zhang, Lily 9                   4) Von Ville, Natalie 10          
  8 Westside Waves Swim Club  'A'                     2:57.80    3:01.00   26  
     1) Muzychak, Annie 9               2) Henely, Reagan 8               
     3) Pisanelli, Chloe 10             4) Henely, Izzy 10                
  9 C.L.E. Swimming  'B'                              3:10.59    3:04.73   24  
     1) Slivochka, Leah 8               2) Jagels, Grace 8                
     3) Ng, Su-Kyi 9                    4) Hill, Jasmine 10               
                                1:41.10 ( )   3:04.73 (1:23.63)                    
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 2:31.25   7/23/2017 Lake Erie Silver Dolphins, LESD -LE        
                         I Rhoades, L Li, B Stewart, N Newton              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:22.40    2:31.25#  44  
     1) Rhoades, Bella 10               2) Li, Lilian 9                   
     3) Stewart, Beatrice 10            4) Newton, Nina 10                
                  36.75     1:22.68 (45.93)     1:58.22 (35.54)     2:31.25 (33.03)
  2 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:56.38    2:40.58   38  
     1) Chang, Marianne 10              2) Chen, Grace 10                 
     3) Chen, Sophia 10                 4) Agwa, Oma 8                    
                  40.57     1:24.48 (43.91)     1:55.70 (31.22)     2:40.58 (44.88)
  3 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:50.00    2:52.20   36  
     1) Sawicki, Ava 10                 2) Clark, Hannah 10               
     3) Baylor, Sara 10                 4) Omega, Celine 10               
                  41.80     1:37.12 (55.32)     2:15.49 (38.37)     2:52.20 (36.71)
  4 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    2:43.93    2:52.82   34  
     1) Golem, Bria 9                   2) Liao, Delicia 10               
     3) Pruce, Addison 9                4) Hill, Marley 10                
                  32.97   2:52.82 (2:19.85)                                        
  5 C.L.E. Swimming  'A'                              3:02.62    3:02.77   32  
     1) Hill, Jasmine 10                2) Slivochka, Hannah 10           
     3) Crislip, Faith 9                4) MacKay, Claire 9               
                  52.34     1:36.00 (43.66)     2:20.64 (44.64)     3:02.77 (42.13)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               3:10.00    3:13.23   30  
     1) Zhang, Lily 9                   2) Von Ville, Natalie 10          
     3) Pelkowski, Payton 10            4) Holtz, Avery 9                 
                  52.51     1:46.43 (53.92)     2:30.06 (43.63)     3:13.23 (43.17)
  7 Westside Waves Swim Club  'A'                     3:16.70    3:26.23   28  
     1) Henely, Izzy 10                 2) Pisanelli, Chloe 10            
     3) Muzychak, Annie 9               4) Bender, Riley 9                
                  47.53     1:40.80 (53.27)     2:09.14 (28.34)   3:26.23 (1:17.09)
  8 C.L.E. Swimming  'B'                              3:43.15    4:04.04   26  
     1) Jagels, Grace 8                 2) Ng, Su-Kyi 9                   
     3) Slivochka, Leah 8               4) Slivinski, Chloe 7             
                  53.68                             1:04.39 ( )   4:04.04 (2:59.65)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 28.41   7/22/2017 Carrie Caniglia, HEAT -LE                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Caniglia, Carrie          12 HEAT                   28.74      28.41#  22  
  2 Bodrock, Grace            12 RYD                    29.74      28.96   19  
  3 Brilmyer, Tera            12 FAST                   30.10      29.54   18  
  4 Doorley, Ashlyn           12 STRS                   29.82      29.77   17  
  5 Chase, Ashley             12 LESD                   30.69      30.07   16  
  6 Cox, Chloe                12 PS                     30.19      30.20   14.5
  6 Downing, Alex             11 SWIM                   29.84      30.20   14.5
  8 Fetsko, Amanda            12 CCS                    30.40      30.33   13  
  9 Perlberg, Grace           12 STRS                   30.67      30.52   12  
B - Final
 10 Zmich, Erin               12 HEAT                   31.29      30.68   10  
 11 Wellman, Evey             12 LESD                   31.12      30.76    8  
 12 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming           30.76      30.88    7  
 13 Lin, Audi                 11 LESD                   31.02      30.95    6  
 14 Elgin, Olivia             12 Green                  31.53      31.17    5  
 15 Hanek, Izzy               12 GO                     31.19      31.22    4  
 16 Miklos, Kyra              12 SHSH                   31.35      31.32    3  
 17 Binns, Peyton             12 HEAT                   31.37      31.52    2  
 18 Speelman, Ava             12 TCAT                   31.56      31.60    1  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 28.41   7/22/2017 Carrie Caniglia, HEAT -LE                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Caniglia, Carrie          12 HEAT                   28.52      28.74  
  2 Bodrock, Grace            12 RYD                    29.66      29.74  
  3 Doorley, Ashlyn           12 STRS                   29.64      29.82  
  4 Downing, Alex             11 SWIM                   29.98      29.84  
  5 Brilmyer, Tera            12 FAST                   29.79      30.10  
  6 Cox, Chloe                12 PS                     31.84      30.19  
  7 Fetsko, Amanda            12 CCS                    30.18      30.40  
  8 Perlberg, Grace           12 STRS                   30.67      30.67  
  9 Chase, Ashley             12 LESD                   30.33      30.69  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming           30.77      30.76  
 11 Lin, Audi                 11 LESD                   30.63      31.02  
 12 Wellman, Evey             12 LESD                   31.84      31.12  
 13 Hanek, Izzy               12 GO                     32.34      31.19  
 14 Zmich, Erin               12 HEAT                   31.17      31.29  
 15 Miklos, Kyra              12 SHSH                   32.96      31.35  
 16 Binns, Peyton             12 HEAT                   33.15      31.37  
 17 Elgin, Olivia             12 Green                  32.01      31.53  
 18 Speelman, Ava             12 TCAT                   33.31      31.56  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mehok, Claire             11 STRS                   32.45      31.64  
 20 Murphy, Madison           12 PS                     31.23      31.67  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Swope, Rayna              12 RYD                    32.89      31.86  
 22 Schenkenberger, Marisa    12 HEAT                   32.58      31.90  
 23 Machado, Madison          12 STRS                   32.32      31.98  
 24 Strong, Maria             12 TCAT                   36.75      32.06  
 25 Dimmerling, Genevieve     11 CCS                    32.44      32.13  
 25 Walton, Lori              12 HEAT                   32.50      32.13  
 27 Speed, Elle               12 LESD                   31.06      32.16  
 28 Parrish, Stella           12 GO                     32.67      32.17  
 29 Grespin, Maggie           12 VSC                    37.00      32.19  
 30 McCoury, Fiona            12 CCS                    32.03      32.23  
 31 Pizarro, Alaina           11 HEAT                   31.05      32.36  
 32 Chang, Irene              12 STRS                   31.91      32.44  
 33 Armao, Maria              11 HEAT                   32.77      32.70  
 34 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming           33.33      32.76  
 35 Brewster, Hayley          12 MRST                   33.34      32.93  
 36 Butler, Erin              12 LESD                   33.48      32.94  
 37 Collis, Laina             11 CSI                    33.42      32.99  
 37 Pesek, zoe                11 USC                    34.11      32.99  
 39 Green, Lillian            12 Wooster                31.92      33.04  
 40 Mehok, Lilly              11 STRS                   32.81      33.05  
 41 Kutchel, Abbey            12 SWIM                   36.51      33.31  
 42 Haywood, Daelynn          12 LESD                   33.07      33.32  
 43 Klein, Clara              12 LESD                   34.12      33.46  
 44 Kaufmann, Allison         12 NEON                   33.18      33.49  
 45 Macphail, Olivia          12 GLSS                   32.61      33.54  
 46 Clark, Emily              12 HEAT                   36.34      33.64  
 47 Peterson, Sydney          11 Green                  34.33      33.82  
 48 Clark, Sarah              12 LESD                   35.68      33.85  
 49 Goodrich, Hanna           11 CWW                    35.36      34.20  
 49 Muzychak, Ella            11 Westside Waves         34.36      34.20  
 51 Bautista, Chloe           12 LESD                   34.42      34.24  
 52 Glaser, Krista            12 CCS                    34.17      34.28  
 53 Bittner, Valerie          12 FAST                   34.72      34.29  
 54 Bing, Kara                12 CCS                    35.79      34.60  
 55 Jawa, Anjali              11 LESD                   35.64      34.93  
 56 Sevald, Audrey            11 FAST                   36.71      35.01  
 57 Su, Alexa                 11 TCAT                   34.13      35.02  
 58 Svette, Grace             12 STRS                   35.93      35.15  
 59 Presley, Natalie          11 NEON                   36.43      35.19  
 60 Harker, Miranda           12 CSI                    37.75      35.27  
 61 Kirkpatrick, Mac          11 Cle Swimming           36.69      35.50  
 62 Henely, Grace             11 Westside Waves         36.58      35.89  
 63 Mcdaniel, Ally            12 Westside Waves         36.32      35.90  
 64 Gowda, Tarini             12 CWW                    35.91      36.02  
 65 Kovacs, Blake             12 Cle Swimming           36.57      36.06  
 66 Collis, Kacey             12 CSI                    36.65      36.62  
 67 Shaker, Ava               12 LESD                   36.32      36.63  
 68 Scheibelhoffer, Olivia    11 Green                  36.23      36.69  
 69 Jeras, Maya               12 LESD                   36.65      36.72  
 70 Kelley, Gracie            11 SYMR                   36.86      36.77  
 71 Jackson, Reagan           12 FAST                   38.03      37.02  
 72 Agwa, Muna                12 STRS                   37.07      37.04  
 73 Rowane, Cilka             11 GLSS                   37.65      37.27  
 74 Haskins, Kayla            11 Cle Swimming           37.93      37.40  
 75 Foster, Olivia            11 SWIM                   38.31      37.62  
 76 Golem, Ava                12 LESD                   36.68      38.06  
 77 Chelf, Gretchen           12 Wooster                36.38      38.15  
 78 VanHove, Sammy            11 SWIM                   37.99      38.46  
 79 Davis, Aurora             12 LSSC                   37.68      39.74  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:02.82   7/28/2013 Portia Brown, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Doorley, Ashlyn           12 STRS                 1:04.94    1:04.05   22  
                  30.69     1:04.05 (33.36)                                        
  2 Brilmyer, Tera            12 FAST                 1:05.31    1:04.61   19  
                  31.21     1:04.61 (33.40)                                        
  3 Downing, Alex             11 SWIM                 1:04.94    1:04.66   18  
                  31.58     1:04.66 (33.08)                                        
  4 Cunningham, Lexie         12 LESD                 1:04.72    1:05.05   17  
                  31.37     1:05.05 (33.68)                                        
  5 Stewart, Meredith         12 GLSS                 1:06.30    1:05.76   16  
                  31.58     1:05.76 (34.18)                                        
  6 Khan, Asma                12 RYD                  1:06.22    1:06.12   15  
                  32.18     1:06.12 (33.94)                                        
  7 Perlberg, Grace           12 STRS                 1:07.04    1:06.92   14  
                  32.38     1:06.92 (34.54)                                        
  8 Fetsko, Amanda            12 CCS                  1:07.68    1:06.93   13  
                  32.13     1:06.93 (34.80)                                        
  9 Bodrock, Grace            12 RYD                  1:07.80    1:09.23   12  
                  33.01     1:09.23 (36.22)                                        
B - Final
 10 Cox, Chloe                12 PS                   1:07.99    1:07.89   10  
                  32.37     1:07.89 (35.52)                                        
 11 Vogel, Morgan             12 MRST                 1:10.02    1:08.52    8  
                  32.85     1:08.52 (35.67)                                        
 12 Lin, Audi                 11 LESD                 1:08.25    1:08.72    7  
                  32.66     1:08.72 (36.06)                                        
 13 Binns, Peyton             12 HEAT                 1:10.47    1:09.19    6  
                  33.12     1:09.19 (36.07)                                        
 14 Musbach, Marie            12 LESD                 1:10.40    1:09.28    5  
 15 Wellman, Evey             12 LESD                 1:09.78    1:09.40    4  
                  32.09     1:09.40 (37.31)                                        
 16 Zmich, Erin               12 HEAT                 1:10.18    1:09.46    3  
                  33.01     1:09.46 (36.45)                                        
 17 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming         1:10.77    1:09.57    2  
                  32.58     1:09.57 (36.99)                                        
 18 Speelman, Ava             12 TCAT                 1:08.93    1:09.64    1  
                  33.04     1:09.64 (36.60)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:02.82   7/28/2013 Portia Brown, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 1:05.57    1:04.72  
                  32.07     1:04.72 (32.65)                                        
  2 Downing, Alex             11 SWIM                 1:06.22    1:04.94  
                  31.57     1:04.94 (33.37)                                        
  2 Doorley, Ashlyn           12 STRS                 1:04.81    1:04.94  
                  30.96     1:04.94 (33.98)                                        
  4 Brilmyer, Tera            12 FAST                 1:04.93    1:05.31  
                  30.88     1:05.31 (34.43)                                        
  5 Khan, Asma                12 RYD                  1:08.25    1:06.22  
                  31.73     1:06.22 (34.49)                                        
  6 Stewart, Meredith         12 GLSS                 1:08.10    1:06.30  
                  32.09     1:06.30 (34.21)                                        
  7 Perlberg, Grace           12 STRS                 1:06.49    1:07.04  
                  32.12     1:07.04 (34.92)                                        
  8 Fetsko, Amanda            12 CCS                  1:09.70    1:07.68  
                  32.42     1:07.68 (35.26)                                        
  9 Bodrock, Grace            12 RYD                  1:07.89    1:07.80  
                  31.84     1:07.80 (35.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Chase, Ashley             12 LESD                 1:05.50    1:07.83  
                  32.18     1:07.83 (35.65)                                        
 11 Cox, Chloe                12 PS                   1:10.09    1:07.99  
                  31.99     1:07.99 (36.00)                                        
 12 Lin, Audi                 11 LESD                 1:08.49    1:08.25  
                  32.36     1:08.25 (35.89)                                        
 13 Speelman, Ava             12 TCAT                 1:13.03    1:08.93  
                  33.19     1:08.93 (35.74)                                        
 14 Wellman, Evey             12 LESD                 1:08.48    1:09.78  
                  32.86     1:09.78 (36.92)                                        
 15 Vogel, Morgan             12 MRST                 1:09.91    1:10.02  
                  33.71     1:10.02 (36.31)                                        
 16 Zmich, Erin               12 HEAT                 1:11.29    1:10.18  
                  33.62     1:10.18 (36.56)                                        
 17 Musbach, Marie            12 LESD                 1:10.09    1:10.40  
                  34.16     1:10.40 (36.24)                                        
 18 Binns, Peyton             12 HEAT                 1:16.56    1:10.47  
                  33.77     1:10.47 (36.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming         1:12.58    1:10.62  
                  33.36     1:10.62 (37.26)                                        
 20 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming         1:12.88    1:10.77  
                  33.09     1:10.77 (37.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Dimmerling, Genevieve     11 CCS                  1:12.78    1:10.81  
                  33.96     1:10.81 (36.85)                                        
 22 Chang, Irene              12 STRS                 1:10.45    1:10.88  
                  33.22     1:10.88 (37.66)                                        
 23 Machado, Madison          12 STRS                 1:12.91    1:11.31  
                  33.12     1:11.31 (38.19)                                        
 24 Speed, Elle               12 LESD                 1:09.43    1:11.51  
                  33.07     1:11.51 (38.44)                                        
 25 Butler, Erin              12 LESD                 1:11.18    1:11.56  
                  33.73     1:11.56 (37.83)                                        
 26 Mehok, Lilly              11 STRS                 1:10.30    1:11.71  
                  33.60     1:11.71 (38.11)                                        
 27 Cohagan, Charlotte        12 RYD                  1:15.78    1:11.73  
                  34.67     1:11.73 (37.06)                                        
 28 Pizarro, Alaina           11 HEAT                 1:12.50    1:11.80  
                  34.31     1:11.80 (37.49)                                        
 29 Parrish, Stella           12 GO                   1:10.68    1:11.99  
                  35.12     1:11.99 (36.87)                                        
 30 Mehok, Claire             11 STRS                 1:12.77    1:12.03  
                  34.06     1:12.03 (37.97)                                        
 31 Miklos, Kyra              12 SHSH                 1:15.54    1:12.32  
                  33.71     1:12.32 (38.61)                                        
 32 Schenkenberger, Marisa    12 HEAT                 1:15.59    1:12.56  
                  34.83     1:12.56 (37.73)                                        
 33 Hanek, Izzy               12 GO                   1:14.73    1:12.57  
                  34.92     1:12.57 (37.65)                                        
 34 McCoury, Fiona            12 CCS                  1:14.49    1:12.63  
                  34.49     1:12.63 (38.14)                                        
 35 Brewster, Hayley          12 MRST                 1:11.16    1:12.67  
                  34.73     1:12.67 (37.94)                                        
 36 Armao, Maria              11 HEAT                 1:15.73    1:13.02  
                  34.94     1:13.02 (38.08)                                        
 37 Walton, Lori              12 HEAT                 1:13.40    1:13.12  
                  34.86     1:13.12 (38.26)                                        
 38 Macphail, Olivia          12 GLSS                 1:12.08    1:13.13  
                  34.58     1:13.13 (38.55)                                        
 39 Haywood, Daelynn          12 LESD                 1:14.24    1:13.21  
                  35.24     1:13.21 (37.97)                                        
 40 Clark, Emily              12 HEAT                 1:19.40    1:13.30  
                  34.28     1:13.30 (39.02)                                        
 41 Collis, Laina             11 CSI                  1:14.18    1:13.67  
                  35.26     1:13.67 (38.41)                                        
 42 Murlin, Darby             11 GLSS                 1:15.62    1:14.29  
                  35.68     1:14.29 (38.61)                                        
 43 Green, Lillian            12 Wooster              1:12.99    1:14.38  
                  35.07     1:14.38 (39.31)                                        
 44 Kaufmann, Allison         12 NEON                 1:16.12    1:14.68  
                  35.00     1:14.68 (39.68)                                        
 45 Klein, Clara              12 LESD                 1:14.42    1:14.88  
                  35.56     1:14.88 (39.32)                                        
 46 Kutchel, Abbey            12 SWIM                 1:14.59    1:14.96  
                  34.53     1:14.96 (40.43)                                        
 47 Goodrich, Hanna           11 CWW                  1:18.66    1:15.49  
                  35.47     1:15.49 (40.02)                                        
 48 Pesek, zoe                11 USC                  1:18.70    1:15.97  
                  35.72     1:15.97 (40.25)                                        
 49 Stone, Miranda            11 UN-LE                1:14.37    1:16.05  
                  35.75     1:16.05 (40.30)                                        
 50 Clark, Sarah              12 LESD                 1:16.19    1:16.11  
                  35.38     1:16.11 (40.73)                                        
 51 Muzychak, Ella            11 Westside Waves       1:18.61    1:16.42  
                  35.72     1:16.42 (40.70)                                        
 52 Sevald, Audrey            11 FAST                 1:14.36    1:16.56  
                  36.24     1:16.56 (40.32)                                        
 53 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                 1:14.58    1:16.88  
                  36.29     1:16.88 (40.59)                                        
 54 Olsavsky, Paige           11 MRST                 1:24.23    1:16.94  
                  34.91     1:16.94 (42.03)                                        
 55 Glaser, Krista            12 CCS                  1:17.79    1:17.29  
                  36.39     1:17.29 (40.90)                                        
 56 Bing, Kara                12 CCS                  1:23.99    1:18.48  
                  37.16     1:18.48 (41.32)                                        
 57 Bittner, Valerie          12 FAST                 1:19.30    1:18.74  
                  37.50     1:18.74 (41.24)                                        
 58 Su, Alexa                 11 TCAT                 1:22.48    1:18.77  
                  36.87     1:18.77 (41.90)                                        
 59 Peterson, Sydney          11 Green                1:17.34    1:18.98  
                  36.87     1:18.98 (42.11)                                        
 60 Kirkpatrick, Mac          11 Cle Swimming         1:23.04    1:19.08  
                  37.33     1:19.08 (41.75)                                        
 61 Svette, Grace             12 STRS                 1:20.00    1:19.54  
                  37.11     1:19.54 (42.43)                                        
 62 Amory, Riley              11 LESD                 1:23.26    1:19.73  
                  36.54     1:19.73 (43.19)                                        
 63 Chapman, Lindsey          12 FAST                 1:18.39    1:19.81  
                  38.88     1:19.81 (40.93)                                        
 64 Mcdaniel, Ally            12 Westside Waves       1:19.39    1:19.98  
                  39.18     1:19.98 (40.80)                                        
 65 Shaker, Ava               12 LESD                 1:19.86    1:20.13  
                  37.60     1:20.13 (42.53)                                        
 66 Bochenek, Molly           12 STRS                 1:20.55    1:20.20  
                  37.78     1:20.20 (42.42)                                        
 67 Jawa, Anjali              11 LESD                 1:23.04    1:20.31  
                  37.26     1:20.31 (43.05)                                        
 68 Gustin, Jana              11 GLSS                 1:21.72    1:20.37  
                  38.00     1:20.37 (42.37)                                        
 69 Wanosik, Carolyn          11 LSSC                      NT    1:20.91  
                  36.29     1:20.91 (44.62)                                        
 70 Kelley, Gracie            11 SYMR                 1:19.11    1:21.00  
                  38.91     1:21.00 (42.09)                                        
 71 Jeras, Maya               12 LESD                 1:20.69    1:21.26  
                  37.97     1:21.26 (43.29)                                        
 72 Black, Makenzie           11 NEON                 1:23.82    1:22.30  
                  39.44     1:22.30 (42.86)                                        
 73 Collis, Kacey             12 CSI                  1:23.40    1:22.43  
                  39.03     1:22.43 (43.40)                                        
 74 Henely, Grace             11 Westside Waves       1:22.31    1:22.95  
                  38.58     1:22.95 (44.37)                                        
 75 Scheibelhoffer, Olivia    11 Green                1:20.56    1:23.19  
                  39.34     1:23.19 (43.85)                                        
 76 Jackson, Reagan           12 FAST                 1:24.41    1:23.43  
                  40.12     1:23.43 (43.31)                                        
 77 Fernandez, Suzanna        12 RYD                  1:24.21    1:23.74  
                  39.44     1:23.74 (44.30)                                        
 78 Chelf, Gretchen           12 Wooster              1:22.78    1:24.10  
                  38.35     1:24.10 (45.75)                                        
 79 Carson, Abigail           12 GO                   1:23.31    1:24.72  
                  41.53     1:24.72 (43.19)                                        
 80 Sammut, Maddie            11 GO                   1:22.65    1:26.49  
                  39.26     1:26.49 (47.23)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:14.96   7/27/2013 Portia Brown, Silver Dolphins-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 2:19.06    2:16.27   22  
                  31.53     1:07.01 (35.48)     1:42.06 (35.05)     2:16.27 (34.21)
  2 Brilmyer, Tera            12 FAST                 2:23.00    2:20.03   19  
                  31.70     1:07.62 (35.92)     1:43.37 (35.75)     2:20.03 (36.66)
  3 Downing, Alex             11 SWIM                 2:22.29    2:22.88   18  
                  32.36     1:08.43 (36.07)     1:45.63 (37.20)     2:22.88 (37.25)
  4 Khan, Asma                12 RYD                  2:27.54    2:25.01   17  
                  32.41     1:09.59 (37.18)     1:47.40 (37.81)     2:25.01 (37.61)
  5 Chase, Ashley             12 LESD                 2:27.56    2:26.42   16  
                  33.50     1:10.37 (36.87)     1:48.47 (38.10)     2:26.42 (37.95)
  6 Lin, Audi                 11 LESD                 2:26.49    2:28.13   15  
                  33.51     1:10.71 (37.20)     1:50.40 (39.69)     2:28.13 (37.73)
  7 Wellman, Evey             12 LESD                 2:28.84    2:29.17   14  
                  33.19     1:11.66 (38.47)     1:51.65 (39.99)     2:29.17 (37.52)
  8 Butler, Erin              12 LESD                 2:29.63    2:29.23   13  
                  33.77     1:12.14 (38.37)     1:51.18 (39.04)     2:29.23 (38.05)
 -- Cox, Chloe                12 PS                   2:29.58         DQ  
                  33.20     1:10.65 (37.45)     1:49.88 (39.23)          DQ (38.76)
B - Final
 10 Perlberg, Grace           12 STRS                 2:29.90    2:26.52   10  
                  33.19     1:10.01 (36.82)     1:48.56 (38.55)     2:26.52 (37.96)
 11 Pizarro, Alaina           11 HEAT                 2:33.97    2:28.12    8  
                  34.56     1:11.69 (37.13)     1:50.73 (39.04)     2:28.12 (37.39)
 12 Macphail, Olivia          12 GLSS                 2:34.27    2:29.52    7  
                  35.39     1:14.03 (38.64)     1:52.43 (38.40)     2:29.52 (37.09)
 13 Parrish, Stella           12 GO                   2:33.11    2:31.48    6  
                  34.83     1:13.83 (39.00)     1:52.70 (38.87)     2:31.48 (38.78)
 14 Brewster, Hayley          12 MRST                 2:34.10    2:31.74    5  
                  35.27     1:14.69 (39.42)     1:53.47 (38.78)     2:31.74 (38.27)
 15 Dimmerling, Genevieve     11 CCS                  2:32.43    2:33.36    4  
                  34.18     1:12.64 (38.46)     1:53.35 (40.71)     2:33.36 (40.01)
 16 Armao, Maria              11 HEAT                 2:34.74    2:33.64    3  
                  35.46     1:15.29 (39.83)     1:55.45 (40.16)     2:33.64 (38.19)
 17 Murlin, Darby             11 GLSS                 2:35.70    2:33.74    2  
                  36.17     1:16.45 (40.28)     1:57.12 (40.67)     2:33.74 (36.62)
 18 Binns, Peyton             12 HEAT                 2:35.04    2:33.77    1  
                  34.79     1:13.67 (38.88)     1:53.47 (39.80)     2:33.77 (40.30)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:14.96   7/27/2013 Portia Brown, Silver Dolphins-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 2:17.29    2:19.06  
                  31.82     1:07.53 (35.71)     1:43.93 (36.40)     2:19.06 (35.13)
  2 Downing, Alex             11 SWIM                 2:25.66    2:22.29  
                  31.91     1:08.07 (36.16)     1:45.13 (37.06)     2:22.29 (37.16)
  3 Brilmyer, Tera            12 FAST                 2:22.20    2:23.00  
                  32.60     1:09.01 (36.41)     1:46.05 (37.04)     2:23.00 (36.95)
  4 Lin, Audi                 11 LESD                 2:29.48    2:26.49  
                  33.64     1:10.97 (37.33)     1:48.81 (37.84)     2:26.49 (37.68)
  5 Khan, Asma                12 RYD                  2:30.70    2:27.54  
                  33.49     1:11.01 (37.52)     1:50.02 (39.01)     2:27.54 (37.52)
  6 Chase, Ashley             12 LESD                 2:24.36    2:27.56  
                  33.08     1:10.05 (36.97)     1:48.63 (38.58)     2:27.56 (38.93)
  7 Wellman, Evey             12 LESD                 2:30.39    2:28.84  
                  33.00     1:12.26 (39.26)     1:50.21 (37.95)     2:28.84 (38.63)
  8 Cox, Chloe                12 PS                   2:33.01    2:29.58  
                  33.77     1:12.03 (38.26)     1:51.46 (39.43)     2:29.58 (38.12)
  9 Butler, Erin              12 LESD                 2:29.54    2:29.63  
                  35.30     1:13.25 (37.95)     1:51.87 (38.62)     2:29.63 (37.76)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Perlberg, Grace           12 STRS                 2:28.61    2:29.90  
                  33.93     1:11.32 (37.39)     1:51.23 (39.91)     2:29.90 (38.67)
 11 Dimmerling, Genevieve     11 CCS                  2:38.72    2:32.43  
                  34.06     1:12.31 (38.25)     1:53.17 (40.86)     2:32.43 (39.26)
 12 Parrish, Stella           12 GO                   2:37.14    2:33.11  
                  35.16     1:15.29 (40.13)     1:53.84 (38.55)     2:33.11 (39.27)
 13 Pizarro, Alaina           11 HEAT                 2:36.08    2:33.97  
                  35.47     1:13.64 (38.17)     1:54.58 (40.94)     2:33.97 (39.39)
 14 Brewster, Hayley          12 MRST                 2:31.08    2:34.10  
                  35.04     1:14.18 (39.14)     1:54.32 (40.14)     2:34.10 (39.78)
 15 Macphail, Olivia          12 GLSS                 2:32.91    2:34.27  
                  34.72     1:14.89 (40.17)     1:55.49 (40.60)     2:34.27 (38.78)
 16 Armao, Maria              11 HEAT                 2:39.37    2:34.74  
                  35.71     1:15.54 (39.83)   2:34.74 (1:19.20)                    
 17 Binns, Peyton             12 HEAT                 2:40.48    2:35.04  
                  35.27     1:14.51 (39.24)     1:54.29 (39.78)     2:35.04 (40.75)
 18 Murlin, Darby             11 GLSS                 2:38.27    2:35.70  
                  35.86     1:16.07 (40.21)     1:57.08 (41.01)     2:35.70 (38.62)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chang, Irene              12 STRS                 2:37.67    2:35.77  
                  34.73     1:14.69 (39.96)     1:54.65 (39.96)     2:35.77 (41.12)
 20 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming         2:43.28    2:36.47  
                  32.82     1:12.74 (39.92)     1:54.89 (42.15)     2:36.47 (41.58)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Hanek, Izzy               12 GO                   2:39.96    2:37.19  
                  35.10     1:15.94 (40.84)     1:57.09 (41.15)     2:37.19 (40.10)
 22 Speed, Elle               12 LESD                 2:33.54    2:37.89  
                  34.68     1:14.32 (39.64)     1:57.30 (42.98)     2:37.89 (40.59)
 23 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                 2:38.72    2:38.20  
                  36.14     1:16.12 (39.98)     1:57.13 (41.01)     2:38.20 (41.07)
 24 Walton, Lori              12 HEAT                 2:39.40    2:38.21  
                  37.08     1:18.71 (41.63)     1:59.49 (40.78)     2:38.21 (38.72)
 25 Cohagan, Charlotte        12 RYD                  2:40.00    2:39.42  
                  35.38     1:16.72 (41.34)     1:58.35 (41.63)     2:39.42 (41.07)
 26 Mehok, Lilly              11 STRS                 2:35.90    2:39.43  
                  35.60     1:15.06 (39.46)     1:58.09 (43.03)     2:39.43 (41.34)
 27 Mehok, Claire             11 STRS                 2:39.82    2:39.65  
                  35.68     1:16.50 (40.82)     1:59.83 (43.33)     2:39.65 (39.82)
 28 Goodrich, Hanna           11 CWW                  2:46.24    2:42.20  
                  36.11     1:17.48 (41.37)     1:59.79 (42.31)     2:42.20 (42.41)
 29 Klein, Clara              12 LESD                 2:48.05    2:42.48  
                  37.50     1:20.70 (43.20)     2:03.19 (42.49)     2:42.48 (39.29)
 30 Mcdaniel, Ally            12 Westside Waves       2:47.25    2:43.48  
                  37.56     1:19.82 (42.26)     2:01.58 (41.76)     2:43.48 (41.90)
 31 Clark, Emily              12 HEAT                 2:56.73    2:45.69  
                  36.97     1:18.85 (41.88)     2:02.64 (43.79)     2:45.69 (43.05)
 32 Chapman, Lindsey          12 FAST                 2:45.94    2:46.27  
                  37.91     1:20.91 (43.00)     2:04.83 (43.92)     2:46.27 (41.44)
 33 Peterson, Sydney          11 Green                2:45.80    2:46.42  
                  37.16     1:20.52 (43.36)     2:04.88 (44.36)     2:46.42 (41.54)
 34 Brindley, Natalie         11 HEAT                 2:55.65    2:46.52  
                  37.03     1:19.75 (42.72)     2:04.31 (44.56)     2:46.52 (42.21)
 35 Muzychak, Ella            11 Westside Waves       2:51.63    2:47.05  
                  36.90     1:19.63 (42.73)     2:03.51 (43.88)     2:47.05 (43.54)
 36 Sevald, Audrey            11 FAST                 2:48.99    2:47.66  
                  36.95     1:19.88 (42.93)     2:04.92 (45.04)     2:47.66 (42.74)
 37 Shaker, Ava               12 LESD                 2:50.46    2:48.27  
                  38.68     1:21.82 (43.14)     2:05.71 (43.89)     2:48.27 (42.56)
 38 Olsavsky, Paige           11 MRST                 2:47.85    2:48.42  
                  36.87     1:21.90 (45.03)     2:06.58 (44.68)     2:48.42 (41.84)
 39 Collis, Laina             11 CSI                  2:45.23    2:48.88  
                  38.12     1:22.58 (44.46)   2:48.88 (1:26.30)                    
 40 Metzler, Maya             11 HEAT                 3:00.63    2:51.70  
                  38.67     1:22.52 (43.85)     2:07.23 (44.71)     2:51.70 (44.47)
 41 Bing, Kara                12 CCS                  3:02.59    2:53.02  
                  38.35     1:22.86 (44.51)     2:09.37 (46.51)     2:53.02 (43.65)
 42 Kelley, Gracie            11 SYMR                 2:57.11    2:56.89  
                  38.98     1:24.68 (45.70)   2:56.89 (1:32.21)                    
 43 Gustin, Jana              11 GLSS                 2:58.12    2:58.38  
                  38.89     1:25.79 (46.90)     2:12.26 (46.47)     2:58.38 (46.12)
 44 Rowane, Cilka             11 GLSS                 3:01.22    2:58.86  
                  40.57     1:26.36 (45.79)     2:14.03 (47.67)     2:58.86 (44.83)
 45 Kovacs, Blake             12 Cle Swimming         2:56.91    3:00.68  
                  40.01     1:26.03 (46.02)     2:14.04 (48.01)     3:00.68 (46.64)
 46 Carson, Abigail           12 GO                   2:59.18    3:01.75  
                  39.88     1:26.82 (46.94)     2:15.42 (48.60)     3:01.75 (46.33)
 47 Jawa, Anjali              11 LESD                 3:00.65    3:02.33  
                  39.13     1:26.85 (47.72)     2:16.97 (50.12)     3:02.33 (45.36)
 48 Tondra, Emily             12 MRST                 2:57.60    3:03.09  
                  40.90     1:26.92 (46.02)     2:16.39 (49.47)     3:03.09 (46.70)
 49 Henely, Grace             11 Westside Waves       3:00.27    3:03.88  
                  40.18     1:28.54 (48.36)     2:17.75 (49.21)     3:03.88 (46.13)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 4:36.81        1999 Alyssa Kiel, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 4:44.26    4:43.32   22  
                  32.35     1:07.93 (35.58)     1:43.76 (35.83)     2:20.18 (36.42)
        2:56.12 (35.94)     3:32.91 (36.79)     4:08.61 (35.70)     4:43.32 (34.71)
  2 Stewart, Meredith         12 GLSS                 5:03.80    4:53.94   19  
                  32.94     1:09.54 (36.60)     1:46.35 (36.81)     2:24.10 (37.75)
        3:01.45 (37.35)     3:39.65 (38.20)     4:16.74 (37.09)     4:53.94 (37.20)
  3 Chase, Ashley             12 LESD                 5:09.22    5:03.87   18  
                  32.90     1:09.87 (36.97)     1:48.44 (38.57)     2:27.77 (39.33)
        3:07.70 (39.93)     3:47.28 (39.58)     4:26.36 (39.08)     5:03.87 (37.51)
  4 Butler, Erin              12 LESD                 5:10.29    5:05.90   17  
                  33.97     1:11.95 (37.98)     1:51.33 (39.38)     2:30.88 (39.55)
        3:10.38 (39.50)     3:49.60 (39.22)     4:28.27 (38.67)     5:05.90 (37.63)
  5 Vogel, Morgan             12 MRST                 5:09.72    5:08.75   16  
                  34.71     1:13.78 (39.07)     1:53.14 (39.36)     2:32.84 (39.70)
        3:11.74 (38.90)     3:51.48 (39.74)     4:30.78 (39.30)     5:08.75 (37.97)
  6 Macphail, Olivia          12 GLSS                 5:12.06    5:13.09   15  
                  34.24     1:14.31 (40.07)     1:54.74 (40.43)     2:34.51 (39.77)
        3:13.95 (39.44)     3:54.67 (40.72)     4:35.00 (40.33)     5:13.09 (38.09)
  7 Perlberg, Grace           12 STRS                 5:13.25    5:14.28   14  
                  34.62     1:14.03 (39.41)     1:55.29 (41.26)     2:35.63 (40.34)
        3:15.87 (40.24)     3:56.21 (40.34)     4:35.59 (39.38)     5:14.28 (38.69)
  8 Brewster, Hayley          12 MRST                 5:17.04    5:15.12   13  
                  35.80     1:14.42 (38.62)     1:54.74 (40.32)     2:34.41 (39.67)
        3:15.79 (41.38)     3:55.69 (39.90)     4:37.00 (41.31)     5:15.12 (38.12)
  9 Lin, Audi                 11 LESD                 5:36.97    5:16.57   12  
                  34.36     1:13.75 (39.39)     1:54.84 (41.09)     2:35.70 (40.86)
        3:17.32 (41.62)     3:57.88 (40.56)     4:38.82 (40.94)     5:16.57 (37.75)
 10 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                 5:21.27    5:23.08   10  
                  36.00     1:17.54 (41.54)     1:58.75 (41.21)     2:40.25 (41.50)
        3:22.48 (42.23)     4:03.59 (41.11)     4:44.18 (40.59)     5:23.08 (38.90)
 11 Dimmerling, Genevieve     11 CCS                  5:41.79    5:26.55    8  
                  35.83     1:16.63 (40.80)     1:58.14 (41.51)     2:40.77 (42.63)
        3:22.59 (41.82)     4:04.77 (42.18)     4:45.85 (41.08)     5:26.55 (40.70)
 12 Murphy, Madison           12 PS                   5:23.96    5:34.08    7  
                  34.70     1:16.13 (41.43)     1:58.99 (42.86)     2:42.24 (43.25)
        3:25.38 (43.14)     4:09.83 (44.45)     4:52.15 (42.32)     5:34.08 (41.93)
 13 Mehok, Lilly              11 STRS                 5:28.02    5:34.57    6  
                  35.40     1:16.62 (41.22)     1:58.39 (41.77)     2:42.66 (44.27)
        3:25.57 (42.91)     4:09.90 (44.33)     4:53.41 (43.51)     5:34.57 (41.16)
 14 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming         6:00.30    5:34.70    5  
                  36.26     1:17.95 (41.69)     2:02.15 (44.20)     2:45.71 (43.56)
        3:29.47 (43.76)     4:12.58 (43.11)     4:55.64 (43.06)     5:34.70 (39.06)
 15 Stone, Miranda            11 UN-LE                5:49.94    5:39.74    4  
                  35.46     1:19.43 (43.97)     2:03.68 (44.25)     2:47.46 (43.78)
        3:32.66 (45.20)     4:16.71 (44.05)     5:00.23 (43.52)     5:39.74 (39.51)
 16 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                 5:16.62    5:47.26    3  
                  36.29     1:19.14 (42.85)     2:03.59 (44.45)     2:48.02 (44.43)
        3:32.24 (44.22)     4:16.81 (44.57)     5:02.20 (45.39)     5:47.26 (45.06)
 17 Kutchel, Abbey            12 SWIM                 5:57.36    5:47.35    2  
                  37.78     1:21.95 (44.17)     2:07.31 (45.36)     2:52.32 (45.01)
        3:36.70 (44.38)     4:21.24 (44.54)     5:04.77 (43.53)     5:47.35 (42.58)
 18 Chapman, Lindsey          12 FAST                 6:10.57    5:51.67    1  
                  39.99     1:24.57 (44.58)     2:08.80 (44.23)     2:53.55 (44.75)
        3:37.82 (44.27)     4:24.43 (46.61)     5:09.04 (44.61)     5:51.67 (42.63)
 19 Shaker, Ava               12 LESD                 5:59.91    5:56.39  
                  39.39     1:24.96 (45.57)     2:11.19 (46.23)     2:56.30 (45.11)
        3:43.15 (46.85)     4:27.75 (44.60)     5:14.58 (46.83)     5:56.39 (41.81)
 20 Peterson, Sydney          11 Green                5:59.93    5:58.93  
                  39.65     1:24.78 (45.13)     2:11.29 (46.51)     2:57.93 (46.64)
        3:42.44 (44.51)     4:26.38 (43.94)     5:11.95 (45.57)     5:58.93 (46.98)
 21 Gustin, Jana              11 GLSS                 6:02.23    5:59.48  
                  38.59     1:24.56 (45.97)     2:09.94 (45.38)     2:54.86 (44.92)
        3:40.70 (45.84)     4:27.97 (47.27)     5:14.55 (46.58)     5:59.48 (44.93)
 22 Bittner, Valerie          12 FAST                 6:02.96    6:15.73  
                  39.29     1:25.76 (46.47)     2:13.66 (47.90)     3:02.98 (49.32)
        3:51.86 (48.88)     4:41.34 (49.48)     5:29.49 (48.15)     6:15.73 (46.24)
 
Girls 11-12 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 9:43.59   7/21/2017 Lexie Cunningham, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 9:52.64    9:43.59#  22  
                  33.12     1:09.57 (36.45)     1:46.89 (37.32)     2:24.06 (37.17)
        3:00.51 (36.45)     3:37.05 (36.54)     4:13.79 (36.74)     4:50.46 (36.67)
        5:27.23 (36.77)     6:04.00 (36.77)     6:40.89 (36.89)     7:18.12 (37.23)
        7:54.62 (36.50)     8:31.58 (36.96)     9:08.08 (36.50)     9:43.59 (35.51)
  2 Butler, Erin              12 LESD                10:55.49   10:31.66   18.5
                  35.60     1:15.25 (39.65)     1:55.75 (40.50)     2:37.01 (41.26)
        3:17.19 (40.18)     3:57.69 (40.50)     4:38.19 (40.50)     5:18.95 (40.76)
        5:58.84 (39.89)     6:38.85 (40.01)     7:18.34 (39.49)     7:57.73 (39.39)
        8:36.31 (38.58)     9:15.27 (38.96)     9:53.65 (38.38)    10:31.66 (38.01)
  2 Chase, Ashley             12 LESD                11:26.16   10:31.66   18.5
                  33.71     1:11.04 (37.33)     1:49.65 (38.61)     2:29.87 (40.22)
        3:10.08 (40.21)     3:50.77 (40.69)     4:31.20 (40.43)     5:11.79 (40.59)
        5:52.43 (40.64)     6:33.38 (40.95)     7:14.17 (40.79)     7:55.49 (41.32)
        8:35.62 (40.13)     9:15.17 (39.55)     9:54.43 (39.26)    10:31.66 (37.23)
  4 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                10:58.72   11:04.32   17  
                  36.68     1:17.65 (40.97)     1:58.79 (41.14)     2:39.57 (40.78)
        3:21.75 (42.18)     4:03.49 (41.74)     4:45.02 (41.53)     5:27.48 (42.46)
        6:10.32 (42.84)     6:51.75 (41.43)     7:34.00 (42.25)     8:17.91 (43.91)
        9:01.80 (43.89)     9:44.40 (42.60)    10:25.58 (41.18)    11:04.32 (38.74)
  5 Stone, Miranda            11 UN-LE               11:42.81   11:41.48   16  
                  37.77     1:21.45 (43.68)     2:06.24 (44.79)     2:50.62 (44.38)
        3:36.73 (46.11)     4:21.07 (44.34)     5:05.66 (44.59)     5:50.99 (45.33)
        6:36.38 (45.39)     7:20.91 (44.53)     8:03.59 (42.68)     8:49.73 (46.14)
        9:35.05 (45.32)    10:20.96 (45.91)    11:02.96 (42.00)    11:41.48 (38.52)
 
Girls 11-12 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 18:31.97   7/31/2016 Tori Culotta, Silver Dolphins-            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                18:22.14   18:33.53   22  
                  33.06     1:09.26 (36.20)     1:45.76 (36.50)     2:22.87 (37.11)
        2:59.73 (36.86)     3:36.69 (36.96)     4:13.55 (36.86)     4:51.09 (37.54)
        5:28.27 (37.18)     6:05.63 (37.36)     6:42.59 (36.96)     7:19.97 (37.38)
        7:57.23 (37.26)     8:34.85 (37.62)     9:12.26 (37.41)     9:50.18 (37.92)
       10:27.46 (37.28)    11:04.93 (37.47)    11:42.01 (37.08)    12:19.95 (37.94)
       12:57.55 (37.60)    13:35.39 (37.84)    14:12.64 (37.25)    14:51.04 (38.40)
       15:28.94 (37.90)    16:06.62 (37.68)    16:43.97 (37.35)    17:21.40 (37.43)
       17:58.10 (36.70)    18:33.53 (35.43)                                        
  2 Chase, Ashley             12 LESD                19:56.08   20:23.39   19  
                  35.86     1:15.45 (39.59)     1:55.76 (40.31)     2:36.12 (40.36)
        3:16.84 (40.72)     3:57.92 (41.08)     4:38.89 (40.97)     5:21.20 (42.31)
        6:02.03 (40.83)     6:43.79 (41.76)     7:25.40 (41.61)     8:07.35 (41.95)
        8:48.38 (41.03)     9:30.85 (42.47)    10:11.94 (41.09)    10:54.50 (42.56)
       11:35.89 (41.39)    12:17.05 (41.16)    12:57.07 (40.02)    13:37.56 (40.49)
       14:18.67 (41.11)    15:00.34 (41.67)    15:41.00 (40.66)    16:22.47 (41.47)
       17:02.70 (40.23)    17:43.63 (40.93)    18:23.70 (40.07)    19:04.57 (40.87)
       19:44.30 (39.73)    20:23.39 (39.09)                                        
  3 Brewster, Hayley          12 MRST                20:24.81   20:46.64   18  
                  36.36     1:16.56 (40.20)     1:57.77 (41.21)     2:38.35 (40.58)
        3:20.03 (41.68)     4:01.08 (41.05)     4:42.78 (41.70)     5:24.31 (41.53)
        6:06.37 (42.06)     6:47.84 (41.47)     7:29.80 (41.96)     8:11.41 (41.61)
        8:53.21 (41.80)     9:34.99 (41.78)    10:17.16 (42.17)    10:59.12 (41.96)
       11:41.01 (41.89)    12:22.50 (41.49)    13:04.99 (42.49)    13:47.10 (42.11)
       14:30.10 (43.00)    15:12.16 (42.06)    15:54.59 (42.43)    16:37.04 (42.45)
       17:19.56 (42.52)    18:01.76 (42.20)    18:44.44 (42.68)    19:25.44 (41.00)
       20:05.26 (39.82)    20:46.64 (41.38)                                        
  4 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                21:35.79   22:36.63   17  
                  36.60     1:17.63 (41.03)     1:58.86 (41.23)     2:40.14 (41.28)
        3:22.61 (42.47)     4:06.43 (43.82)     4:50.71 (44.28)     5:33.76 (43.05)
        6:15.57 (41.81)     7:00.95 (45.38)     7:46.03 (45.08)     8:32.51 (46.48)
        9:16.93 (44.42)    10:02.61 (45.68)    10:50.31 (47.70)    11:35.71 (45.40)
       12:21.34 (45.63)    13:09.19 (47.85)    13:56.08 (46.89)    14:45.09 (49.01)
       15:32.40 (47.31)    16:19.82 (47.42)    17:07.51 (47.69)    17:55.28 (47.77)
       18:42.46 (47.18)    19:32.26 (49.80)    20:20.25 (47.99)    21:07.09 (46.84)
       21:50.49 (43.40)    22:36.63 (46.14)                                        
  5 Shaker, Ava               12 LESD                24:13.91   23:44.75   16  
                  36.15     1:26.22 (50.07)     2:04.12 (37.90)     2:59.97 (55.85)
        3:46.61 (46.64)     4:34.08 (47.47)     5:10.33 (36.25)     6:09.89 (59.56)
        6:57.24 (47.35)     7:45.24 (48.00)     8:32.33 (47.09)     9:22.99 (50.66)
       10:06.02 (43.03)    10:58.29 (52.27)    11:36.46 (38.17)    12:34.40 (57.94)
       13:22.84 (48.44)    14:12.18 (49.34)    15:00.64 (48.46)    15:47.32 (46.68)
       16:37.76 (50.44)    17:24.18 (46.42)    18:09.81 (45.63)    19:00.77 (50.96)
       19:49.57 (48.80)    20:37.70 (48.13)    21:20.76 (43.06)    22:12.46 (51.70)
       22:55.01 (42.55)    23:44.75 (49.74)                                        
  6 Bittner, Valerie          12 FAST                23:59.57   24:59.41   15  
                  39.60     1:25.94 (46.34)     2:14.02 (48.08)     3:02.83 (48.81)
        3:52.56 (49.73)     4:43.43 (50.87)     5:32.88 (49.45)     6:23.05 (50.17)
        7:13.71 (50.66)     8:04.21 (50.50)     8:54.07 (49.86)     9:44.41 (50.34)
       10:34.34 (49.93)    11:24.93 (50.59)    12:16.55 (51.62)    13:07.60 (51.05)
       13:58.59 (50.99)    14:49.65 (51.06)    15:40.77 (51.12)    16:33.43 (52.66)
       17:24.76 (51.33)    18:16.22 (51.46)    19:07.25 (51.03)    19:59.72 (52.47)
       20:50.62 (50.90)    21:42.71 (52.09)    22:31.68 (48.97)    23:21.21 (49.53)
       24:10.75 (49.54)    24:59.41 (48.66)                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 31.90   7/31/2016 Maggie Mallett, Silver Dolphins-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Doorley, Ashlyn           12 STRS                   32.09      31.92   22  
  2 Khan, Asma                12 RYD                    33.28      32.31   19  
  3 Brilmyer, Tera            12 FAST                   33.67      34.06   18  
  4 Walton, Lori              12 HEAT                   34.46      34.56   17  
  5 Machado, Madison          12 STRS                   35.20      34.72   16  
  6 Pizarro, Alaina           11 HEAT                   34.73      34.79   15  
  7 Mehok, Lilly              11 STRS                   35.39      34.92   14  
  8 Mehok, Claire             11 STRS                   35.44      35.27   13  
  9 Perlberg, Grace           12 STRS                   34.99      35.35   12  
B - Final
 10 Caniglia, Carrie          12 HEAT                   35.48      34.20   10  
 11 Hanek, Izzy               12 GO                     36.07      35.17    8  
 12 Schenkenberger, Marisa    12 HEAT                   36.58      37.24    7  
 13 Haywood, Daelynn          12 LESD                   37.51      37.40    6  
 14 Miklos, Kyra              12 SHSH                   38.08      37.76    5  
 15 Zmich, Erin               12 HEAT                   38.14      37.96    4  
 16 Collis, Laina             11 CSI                    38.13      39.20    3  
 17 Amory, Riley              11 LESD                   38.21      41.85    2  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 31.90   7/31/2016 Maggie Mallett, Silver Dolphins-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doorley, Ashlyn           12 STRS                   32.23      32.09  
  2 Khan, Asma                12 RYD                    33.84      33.28  
  3 Brilmyer, Tera            12 FAST                   34.11      33.67  
  4 Walton, Lori              12 HEAT                   35.89      34.46  
  5 Pizarro, Alaina           11 HEAT                   34.58      34.73  
  6 Perlberg, Grace           12 STRS                   34.83      34.99  
  7 Machado, Madison          12 STRS                   35.35      35.20  
  8 Mehok, Lilly              11 STRS                   34.77      35.39  
  9 Mehok, Claire             11 STRS                   35.01      35.44  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Caniglia, Carrie          12 HEAT                   35.40      35.48  
 11 Hanek, Izzy               12 GO                     40.55      36.07  
 12 Schenkenberger, Marisa    12 HEAT                   35.60      36.58  
 13 Chase, Ashley             12 LESD                   37.43      37.17  
 14 Haywood, Daelynn          12 LESD                   37.46      37.51  
 15 Miklos, Kyra              12 SHSH                   39.28      38.08  
 16 Collis, Laina             11 CSI                    38.85      38.13  
 17 Zmich, Erin               12 HEAT                   38.94      38.14  
 18 Amory, Riley              11 LESD                   40.36      38.21  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kaufmann, Allison         12 NEON                   38.51      38.36  
 20 Bautista, Chloe           12 LESD                   39.48      38.55  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Swope, Rayna              12 RYD                    37.60      38.62  
 22 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming           39.31      38.95  
 23 Cohagan, Charlotte        12 RYD                    38.60      39.04  
 24 Lin, Audi                 11 LESD                   37.87      39.13  
 25 Dimmerling, Genevieve     11 CCS                    40.08      39.14  
 26 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                   38.85      39.17  
 27 Grespin, Maggie           12 VSC                    39.84      39.31  
 28 Binns, Peyton             12 HEAT                   39.35      39.54  
 29 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming           41.47      39.73  
 30 Armao, Maria              11 HEAT                   39.65      39.93  
 31 Macphail, Olivia          12 GLSS                   41.17      40.02  
 32 Butler, Erin              12 LESD                   38.08      40.08  
 33 Clark, Sarah              12 LESD                   38.78      40.24  
 34 Goodrich, Hanna           11 CWW                    40.45      40.51  
 35 Svette, Grace             12 STRS                   42.40      40.53  
 35 Kutchel, Abbey            12 SWIM                   39.29      40.53  
 37 Clark, Emily              12 HEAT                   41.87      40.58  
 38 Klein, Clara              12 LESD                   39.22      40.88  
 39 Mcdaniel, Ally            12 Westside Waves         40.94      41.00  
 40 Chapman, Lindsey          12 FAST                   41.78      41.37  
 41 Chang, Irene              12 STRS                   40.34      41.50  
 42 Peterson, Sydney          11 Green                  41.94      41.61  
 43 Su, Alexa                 11 TCAT                   43.20      41.66  
 44 Parrish, Stella           12 GO                     41.18      41.70  
 45 Golem, Ava                12 LESD                   43.24      41.74  
 46 Bochenek, Molly           12 STRS                   42.38      41.85  
 47 Chelf, Gretchen           12 Wooster                43.80      42.05  
 48 Collis, Kacey             12 CSI                    43.09      42.07  
 49 Pesek, zoe                11 USC                    43.94      42.08  
 50 Presley, Natalie          11 NEON                   42.96      42.27  
 51 Sevald, Audrey            11 FAST                   38.77      42.42  
 52 Stone, Miranda            11 UN-LE                  39.14      42.45  
 53 Shaker, Ava               12 LESD                   43.65      42.46  
 54 Kelley, Gracie            11 SYMR                   43.14      42.64  
 55 Olsavsky, Paige           11 MRST                   43.53      43.30  
 56 Jeras, Maya               12 LESD                   42.33      43.55  
 57 Carson, Abigail           12 GO                     43.32      43.62  
 58 Wanosik, Carolyn          11 LSSC                   43.73      43.76  
 59 Jawa, Anjali              11 LESD                   44.29      44.30  
 60 Black, Makenzie           11 NEON                   43.30      44.37  
 61 Bing, Kara                12 CCS                    44.24      44.54  
 62 Henely, Grace             11 Westside Waves         43.02      44.73  
 63 Kirkpatrick, Mac          11 Cle Swimming           40.96      44.84  
 64 Gowda, Tarini             12 CWW                    43.44      45.32  
 65 Muzychak, Ella            11 Westside Waves         42.83      45.98  
 66 Jackson, Reagan           12 FAST                   44.00      48.62  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.82   7/29/2016 Maggie Mallett, Silver Dolphins-           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Khan, Asma                12 RYD                  1:11.16    1:09.43   22  
                  33.63     1:09.43 (35.80)                                        
  2 Machado, Madison          12 STRS                 1:15.54    1:14.08   19  
                  36.07     1:14.08 (38.01)                                        
  3 Pizarro, Alaina           11 HEAT                 1:17.94    1:14.79   18  
                  35.90     1:14.79 (38.89)                                        
  4 Mehok, Claire             11 STRS                 1:16.26    1:15.09   17  
                  36.22     1:15.09 (38.87)                                        
  5 Stewart, Meredith         12 GLSS                 1:15.50    1:15.39   16  
                  36.59     1:15.39 (38.80)                                        
  6 Perlberg, Grace           12 STRS                 1:15.34    1:15.50   15  
                  36.13     1:15.50 (39.37)                                        
  7 Walton, Lori              12 HEAT                 1:16.05    1:15.77   14  
                  35.54     1:15.77 (40.23)                                        
  8 Mehok, Lilly              11 STRS                 1:18.20    1:17.69   13  
                  36.79     1:17.69 (40.90)                                        
  9 Chase, Ashley             12 LESD                 1:19.97    1:21.57   12  
                  39.18     1:21.57 (42.39)                                        
B - Final
 10 Downing, Alex             11 SWIM                 1:20.08    1:17.73   10  
                  37.54     1:17.73 (40.19)                                        
 11 Musbach, Marie            12 LESD                 1:21.64    1:19.21    8  
                  38.89     1:19.21 (40.32)                                        
 12 Hanek, Izzy               12 GO                   1:20.91    1:19.67    7  
                  38.31     1:19.67 (41.36)                                        
 13 Bodrock, Grace            12 RYD                  1:20.71    1:19.79    6  
                  39.01     1:19.79 (40.78)                                        
 14 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                 1:19.98    1:19.95    5  
                  38.02     1:19.95 (41.93)                                        
 15 Zmich, Erin               12 HEAT                 1:20.32    1:20.37    4  
                  39.20     1:20.37 (41.17)                                        
 16 Miklos, Kyra              12 SHSH                 1:21.47    1:21.97    3  
                  39.87     1:21.97 (42.10)                                        
 17 Butler, Erin              12 LESD                 1:21.39    1:22.10    2  
                  39.89     1:22.10 (42.21)                                        
 18 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                 1:21.67    1:22.62    1  
                  40.03     1:22.62 (42.59)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.82   7/29/2016 Maggie Mallett, Silver Dolphins-           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Khan, Asma                12 RYD                  1:11.37    1:11.16  
                  34.35     1:11.16 (36.81)                                        
  2 Perlberg, Grace           12 STRS                 1:16.60    1:15.34  
                  37.11     1:15.34 (38.23)                                        
  3 Stewart, Meredith         12 GLSS                 1:17.09    1:15.50  
                  36.37     1:15.50 (39.13)                                        
  4 Machado, Madison          12 STRS                 1:17.13    1:15.54  
                  36.30     1:15.54 (39.24)                                        
  5 Walton, Lori              12 HEAT                 1:15.43    1:16.05  
                  36.82     1:16.05 (39.23)                                        
  6 Mehok, Claire             11 STRS                 1:16.35    1:16.26  
                  36.48     1:16.26 (39.78)                                        
  7 Pizarro, Alaina           11 HEAT                 1:15.36    1:17.94  
                  37.89     1:17.94 (40.05)                                        
  8 Mehok, Lilly              11 STRS                 1:17.91    1:18.20  
                  37.39     1:18.20 (40.81)                                        
  9 Chase, Ashley             12 LESD                 1:17.54    1:19.97  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                 1:20.81    1:19.98  
                  38.81     1:19.98 (41.17)                                        
 11 Downing, Alex             11 SWIM                 1:25.31    1:20.08  
                  37.91     1:20.08 (42.17)                                        
 12 Zmich, Erin               12 HEAT                 1:25.28    1:20.32  
                  39.28     1:20.32 (41.04)                                        
 13 Bodrock, Grace            12 RYD                  1:22.03    1:20.71  
                  38.60     1:20.71 (42.11)                                        
 14 Hanek, Izzy               12 GO                   1:20.81    1:20.91  
                  38.86     1:20.91 (42.05)                                        
 15 Butler, Erin              12 LESD                 1:18.45    1:21.39  
                  40.38     1:21.39 (41.01)                                        
 16 Miklos, Kyra              12 SHSH                 1:23.73    1:21.47  
                  39.31     1:21.47 (42.16)                                        
 17 Musbach, Marie            12 LESD                 1:24.20    1:21.64  
                  40.68     1:21.64 (40.96)                                        
 18 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                 1:23.15    1:21.67  
                  40.30     1:21.67 (41.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Haywood, Daelynn          12 LESD                 1:22.32    1:21.95  
                  40.09     1:21.95 (41.86)                                        
 20 Mcdaniel, Ally            12 Westside Waves       1:26.05    1:22.52  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Wellman, Evey             12 LESD                 1:22.71    1:22.58  
                  39.40     1:22.58 (43.18)                                        
 22 Bautista, Chloe           12 LESD                 1:23.32    1:22.70  
                  40.06     1:22.70 (42.64)                                        
 23 Stone, Miranda            11 UN-LE                1:22.14    1:23.45  
                  40.79     1:23.45 (42.66)                                        
 24 Lin, Audi                 11 LESD                 1:26.03    1:23.86  
                  40.19     1:23.86 (43.67)                                        
 25 Dimmerling, Genevieve     11 CCS                  1:26.42    1:23.93  
                  40.65     1:23.93 (43.28)                                        
 26 Brindley, Natalie         11 HEAT                 1:27.75    1:24.06  
                  40.76     1:24.06 (43.30)                                        
 27 Kaufmann, Allison         12 NEON                 1:25.46    1:24.25  
                  41.12     1:24.25 (43.13)                                        
 28 Binns, Peyton             12 HEAT                 1:27.99    1:24.31  
                  41.47     1:24.31 (42.84)                                        
 29 Collis, Laina             11 CSI                  1:23.58    1:24.34  
 30 Klein, Clara              12 LESD                 1:23.83    1:24.56  
                  40.75     1:24.56 (43.81)                                        
 31 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming         1:30.44    1:25.59  
                  40.98     1:25.59 (44.61)                                        
 32 Kutchel, Abbey            12 SWIM                 1:26.79    1:26.96  
                  42.07     1:26.96 (44.89)                                        
 33 Olsavsky, Paige           11 MRST                 1:28.45    1:28.40  
                  42.51     1:28.40 (45.89)                                        
 34 Svette, Grace             12 STRS                 1:38.49    1:28.61  
                  42.88     1:28.61 (45.73)                                        
 35 Sevald, Audrey            11 FAST                 1:25.32    1:29.91  
                  43.19     1:29.91 (46.72)                                        
 36 Chapman, Lindsey          12 FAST                 1:30.09    1:30.07  
                  45.15     1:30.07 (44.92)                                        
 37 Clark, Emily              12 HEAT                 1:31.76    1:30.27  
                  44.34     1:30.27 (45.93)                                        
 38 Collis, Kacey             12 CSI                  1:32.51    1:30.38  
                  44.82     1:30.38 (45.56)                                        
 39 Peterson, Sydney          11 Green                1:29.12    1:30.74  
                  42.87     1:30.74 (47.87)                                        
 40 Presley, Natalie          11 NEON                 1:31.12    1:31.51  
                  43.86     1:31.51 (47.65)                                        
 41 Speed, Elle               12 LESD                 1:29.78    1:32.03  
                  45.11     1:32.03 (46.92)                                        
 42 Metzler, Maya             11 HEAT                 1:36.04    1:32.06  
                  44.04     1:32.06 (48.02)                                        
 43 Fernandez, Suzanna        12 RYD                  1:31.41    1:32.31  
                  45.79     1:32.31 (46.52)                                        
 44 Golem, Ava                12 LESD                 1:37.39    1:32.61  
                  44.21     1:32.61 (48.40)                                        
 45 Jeras, Maya               12 LESD                 1:31.29    1:32.96  
                  44.32     1:32.96 (48.64)                                        
 46 Chelf, Gretchen           12 Wooster              1:34.09    1:33.33  
                  43.94     1:33.33 (49.39)                                        
 47 Kelley, Gracie            11 SYMR                 1:30.15    1:33.89  
                  45.14     1:33.89 (48.75)                                        
 48 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming         1:32.16    1:33.90  
                  46.29     1:33.90 (47.61)                                        
 49 Jawa, Anjali              11 LESD                 1:38.84    1:34.39  
                  46.46     1:34.39 (47.93)                                        
 50 Shaker, Ava               12 LESD                 1:31.87    1:34.59  
                  46.30     1:34.59 (48.29)                                        
 51 Rowane, Cilka             11 GLSS                 1:35.49    1:34.77  
                  46.48     1:34.77 (48.29)                                        
 52 Kirkpatrick, Mac          11 Cle Swimming         1:34.73    1:34.98  
                  45.59     1:34.98 (49.39)                                        
 53 Gustin, Jana              11 GLSS                 1:37.14    1:36.08  
                  46.58     1:36.08 (49.50)                                        
 54 Bing, Kara                12 CCS                  1:37.45    1:36.88  
                  46.43     1:36.88 (50.45)                                        
 55 Tondra, Emily             12 MRST                 1:31.96    1:37.48  
                  46.09     1:37.48 (51.39)                                        
 -- Henely, Grace             11 Westside Waves       1:35.00         DQ  
                  45.87          DQ (50.08)                                        
 -- Armao, Maria              11 HEAT                 1:30.63         DQ  
                  41.84          DQ (43.60)                                        
 -- Carson, Abigail           12 GO                   1:34.97         DQ  
                  47.40          DQ (48.28)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:30.22   7/30/2016 Jessica Eden, Great Lakes-LE               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doorley, Ashlyn           12 STRS                 2:35.11    2:32.20   22  
                  34.72     1:13.79 (39.07)     1:53.36 (39.57)     2:32.20 (38.84)
  2 Khan, Asma                12 RYD                  2:36.46    2:34.57   19  
                  35.55     1:15.57 (40.02)     1:56.03 (40.46)     2:34.57 (38.54)
  3 Brilmyer, Tera            12 FAST                 2:49.19    2:40.61   18  
                  38.36     1:19.06 (40.70)     1:59.93 (40.87)     2:40.61 (40.68)
  4 Perlberg, Grace           12 STRS                 2:48.52    2:41.98   17  
                  37.66     1:18.13 (40.47)     2:00.91 (42.78)     2:41.98 (41.07)
  5 Stewart, Meredith         12 GLSS                 2:41.99    2:42.50   16  
                  38.27     1:19.86 (41.59)     2:01.74 (41.88)     2:42.50 (40.76)
  6 Machado, Madison          12 STRS                 2:52.19    2:42.95   15  
                  37.19     1:18.15 (40.96)     2:01.26 (43.11)     2:42.95 (41.69)
  7 Pizarro, Alaina           11 HEAT                 2:44.15    2:44.97   14  
                  37.25     1:19.77 (42.52)     2:02.90 (43.13)     2:44.97 (42.07)
  8 Caniglia, Carrie          12 HEAT                 2:43.74    2:45.28   13  
                  38.50     1:20.34 (41.84)     2:03.24 (42.90)     2:45.28 (42.04)
  9 Musbach, Marie            12 LESD                 2:46.64    2:45.68   12  
                  39.12     1:21.19 (42.07)     2:03.86 (42.67)     2:45.68 (41.82)
 10 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                 2:54.00    2:46.90   10  
                  38.48     1:21.42 (42.94)   2:46.90 (1:25.48)                    
 11 Macphail, Olivia          12 GLSS                 2:57.40    2:48.60    8  
                  39.64     1:22.62 (42.98)     2:06.46 (43.84)     2:48.60 (42.14)
 12 Walton, Lori              12 HEAT                 3:02.34    2:48.76    7  
                  39.82     1:23.19 (43.37)     2:06.18 (42.99)     2:48.76 (42.58)
 13 Mehok, Claire             11 STRS                 2:57.86    2:49.26    6  
                  39.75     1:23.41 (43.66)     2:08.79 (45.38)     2:49.26 (40.47)
 14 Wellman, Evey             12 LESD                 2:50.28    2:51.98    5  
                  40.21     1:26.00 (45.79)     2:09.16 (43.16)     2:51.98 (42.82)
 15 Haywood, Daelynn          12 LESD                 2:54.28    2:54.50    4  
                  41.20     1:26.39 (45.19)     2:11.32 (44.93)     2:54.50 (43.18)
 16 Zmich, Erin               12 HEAT                 3:11.70    2:55.19    3  
                  42.01     1:27.15 (45.14)     2:11.04 (43.89)     2:55.19 (44.15)
 17 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                 2:56.23    2:55.32    2  
                  39.80     1:25.57 (45.77)     2:10.93 (45.36)     2:55.32 (44.39)
 18 Klein, Clara              12 LESD                 3:00.04    2:56.10    1  
                  41.15     1:26.18 (45.03)     2:11.90 (45.72)     2:56.10 (44.20)
 19 Hanek, Izzy               12 GO                   2:56.26    2:57.89  
                  42.23     1:27.47 (45.24)     2:12.56 (45.09)     2:57.89 (45.33)
 20 Mcdaniel, Ally            12 Westside Waves       3:01.05    2:58.77  
                  43.17     1:28.12 (44.95)     2:15.01 (46.89)     2:58.77 (43.76)
 21 Binns, Peyton             12 HEAT                 3:07.07    2:59.82  
                  42.74     1:28.72 (45.98)     2:13.97 (45.25)     2:59.82 (45.85)
 22 Stone, Miranda            11 UN-LE                3:05.20    3:00.74  
                  42.82     1:30.36 (47.54)     2:17.58 (47.22)     3:00.74 (43.16)
 23 Clark, Emily              12 HEAT                 3:15.64    3:01.98  
                  42.64     1:28.92 (46.28)     2:16.16 (47.24)     3:01.98 (45.82)
 24 Collis, Laina             11 CSI                  3:03.94    3:03.39  
                  43.29     1:31.53 (48.24)     2:17.79 (46.26)     3:03.39 (45.60)
 25 Sevald, Audrey            11 FAST                 3:20.00    3:04.60  
                  42.12     1:28.20 (46.08)     2:16.88 (48.68)     3:04.60 (47.72)
 26 Chapman, Lindsey          12 FAST                 3:15.07    3:09.90  
                  46.87     1:34.57 (47.70)     2:24.29 (49.72)     3:09.90 (45.61)
 27 Jeras, Maya               12 LESD                 3:09.68    3:15.80  
                  46.54     1:36.93 (50.39)     2:26.90 (49.97)     3:15.80 (48.90)
 28 Golem, Ava                12 LESD                 3:19.10    3:15.82  
                  46.89     1:38.04 (51.15)     2:27.18 (49.14)     3:15.82 (48.64)
 29 Jawa, Anjali              11 LESD                 3:22.90    3:17.70  
                  46.50     1:38.19 (51.69)     2:29.45 (51.26)     3:17.70 (48.25)
 30 Henely, Grace             11 Westside Waves       3:19.41    3:20.21  
                  46.90     1:38.78 (51.88)   3:20.21 (1:41.43)                    
 31 Rowane, Cilka             11 GLSS                 3:23.24    3:25.03  
                  47.80     1:41.17 (53.37)     2:34.08 (52.91)     3:25.03 (50.95)
 -- Muzychak, Ella            11 Westside Waves       3:18.19         DQ  
                  48.63     1:39.75 (51.12)     2:32.22 (52.47)          DQ (50.02)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 35.73   7/21/2017 Madison Machado, STRS-LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Machado, Madison          12 STRS                   35.83      35.73#  22  
  2 Fetsko, Amanda            12 CCS                    37.96      37.79   19  
  3 Macphail, Olivia          12 GLSS                   38.63      37.95   18  
  4 Brilmyer, Tera            12 FAST                   38.72      38.16   17  
  5 Bodrock, Grace            12 RYD                    38.83      38.48   16  
  6 Zmich, Erin               12 HEAT                   39.55      40.18   15  
  7 Elgin, Olivia             12 Green                  38.93      40.21   14  
  8 Armao, Maria              11 HEAT                   40.91      40.39   13  
  9 Vogel, Morgan             12 MRST                   41.11      41.19   12  
B - Final
 10 Pesek, zoe                11 USC                    42.03      41.25   10  
 11 Kutchel, Abbey            12 SWIM                   41.15      41.28    8  
 12 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming           41.84      42.13    7  
 13 Cohagan, Charlotte        12 RYD                    43.31      42.51    6  
 14 Binns, Peyton             12 HEAT                   42.19      42.55    5  
 15 Collis, Laina             11 CSI                    42.39      42.61    4  
 16 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                   43.35      44.27    3  
 17 Goodrich, Hanna           11 CWW                    44.43      44.71    2  
 18 Parrish, Stella           12 GO                     44.26      45.65    1  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 35.73   7/21/2017 Madison Machado, STRS-LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Machado, Madison          12 STRS                   37.58      35.83  
  2 Fetsko, Amanda            12 CCS                    39.62      37.96  
  3 Macphail, Olivia          12 GLSS                   38.95      38.63  
  4 Brilmyer, Tera            12 FAST                   39.14      38.72  
  5 Bodrock, Grace            12 RYD                    40.93      38.83  
  6 Elgin, Olivia             12 Green                  40.84      38.93  
  7 Zmich, Erin               12 HEAT                   40.32      39.55  
  8 Armao, Maria              11 HEAT                   42.35      40.91  
  9 Vogel, Morgan             12 MRST                   41.84      41.11  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Kutchel, Abbey            12 SWIM                   40.49      41.15  
 11 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming           45.49      41.84  
 12 Pesek, zoe                11 USC                    43.21      42.03  
 13 Binns, Peyton             12 HEAT                   45.74      42.19  
 14 Collis, Laina             11 CSI                    43.35      42.39  
 15 Cohagan, Charlotte        12 RYD                    45.36      43.31  
 16 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                   46.03      43.35  
 17 Parrish, Stella           12 GO                     43.78      44.26  
 18 Goodrich, Hanna           11 CWW                    44.27      44.43  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Grespin, Maggie           12 VSC                    48.18      44.54  
 20 Svette, Grace             12 STRS                   48.11      45.06  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Chang, Irene              12 STRS                   45.17      45.20  
 22 Brewster, Hayley          12 MRST                   45.81      45.49  
 23 Kirkpatrick, Mac          11 Cle Swimming           47.25      45.51  
 24 Arnold, Anna              11 Cle Swimming           45.99      45.62  
 25 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming           47.88      45.70  
 25 Collis, Kacey             12 CSI                    46.86      45.70  
 27 Presley, Natalie          11 NEON                   47.61      45.95  
 28 Henely, Grace             11 Westside Waves         45.21      46.00  
 29 Muzychak, Ella            11 Westside Waves         46.90      46.42  
 30 Kaufmann, Allison         12 NEON                   47.67      47.04  
 31 Jeras, Maya               12 LESD                   45.92      47.40  
 32 Bing, Kara                12 CCS                    48.50      47.69  
 33 Brindley, Natalie         11 HEAT                   46.56      47.97  
 34 Metzler, Maya             11 HEAT                   48.57      48.28  
 35 Golem, Ava                12 LESD                   46.64      48.43  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:17.09   7/23/2017 Carrie Caniglia, HEAT -LE                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Caniglia, Carrie          12 HEAT                 1:22.96    1:17.09#  22  
                  35.44     1:17.09 (41.65)                                        
  2 Machado, Madison          12 STRS                 1:24.55    1:23.17   19  
                  38.32     1:23.17 (44.85)                                        
  3 Macphail, Olivia          12 GLSS                 1:26.82    1:24.37   18  
                  40.04     1:24.37 (44.33)                                        
  4 Schenkenberger, Marisa    12 HEAT                 1:27.42    1:24.71   17  
                  39.06     1:24.71 (45.65)                                        
  5 Bodrock, Grace            12 RYD                  1:29.66    1:29.31   16  
                  41.69     1:29.31 (47.62)                                        
  6 Fetsko, Amanda            12 CCS                  1:30.55    1:29.87   15  
                  41.92     1:29.87 (47.95)                                        
  7 Stewart, Meredith         12 GLSS                 1:31.14    1:30.09   14  
                  41.52     1:30.09 (48.57)                                        
  8 Speelman, Ava             12 TCAT                 1:30.90    1:30.17   13  
                  42.96     1:30.17 (47.21)                                        
  9 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming         1:31.19    1:31.42   12  
                  43.35     1:31.42 (48.07)                                        
B - Final
 10 Vogel, Morgan             12 MRST                 1:31.74    1:24.67   10  
                  39.63     1:24.67 (45.04)                                        
 11 Grespin, Maggie           12 VSC                  1:33.36    1:28.99    8  
                  42.67     1:28.99 (46.32)                                        
 12 Kutchel, Abbey            12 SWIM                 1:32.74    1:29.57    7  
                  41.79     1:29.57 (47.78)                                        
 13 Zmich, Erin               12 HEAT                 1:31.28    1:30.46    6  
                  40.79     1:30.46 (49.67)                                        
 14 Pesek, zoe                11 USC                  1:34.87    1:31.62    5  
                  43.65     1:31.62 (47.97)                                        
 15 Perlberg, Grace           12 STRS                 1:34.41    1:31.86    4  
                  44.84     1:31.86 (47.02)                                        
 16 Wellman, Evey             12 LESD                 1:33.67    1:32.43    3  
                  43.28     1:32.43 (49.15)                                        
 17 Armao, Maria              11 HEAT                 1:34.28    1:32.90    2  
                  43.37     1:32.90 (49.53)                                        
 18 Collis, Laina             11 CSI                  1:34.57    1:36.50    1  
                  45.69     1:36.50 (50.81)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:17.09   7/23/2017 Carrie Caniglia, HEAT -LE                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Caniglia, Carrie          12 HEAT                 1:19.90    1:22.96  
                  37.90     1:22.96 (45.06)                                        
  2 Machado, Madison          12 STRS                 1:22.39    1:24.55  
                  39.26     1:24.55 (45.29)                                        
  3 Macphail, Olivia          12 GLSS                 1:28.34    1:26.82  
                  41.06     1:26.82 (45.76)                                        
  4 Schenkenberger, Marisa    12 HEAT                 1:26.78    1:27.42  
                  40.80     1:27.42 (46.62)                                        
  5 Bodrock, Grace            12 RYD                  1:27.43    1:29.66  
                  41.47     1:29.66 (48.19)                                        
  6 Fetsko, Amanda            12 CCS                  1:29.96    1:30.55  
                  42.84     1:30.55 (47.71)                                        
  7 Speelman, Ava             12 TCAT                 1:33.06    1:30.90  
                  43.18     1:30.90 (47.72)                                        
  8 Stewart, Meredith         12 GLSS                 1:31.63    1:31.14  
                  42.94     1:31.14 (48.20)                                        
  9 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming         1:36.39    1:31.19  
                  42.71     1:31.19 (48.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Zmich, Erin               12 HEAT                 1:32.38    1:31.28  
                  42.03     1:31.28 (49.25)                                        
 11 Vogel, Morgan             12 MRST                 1:29.39    1:31.74  
                  43.67     1:31.74 (48.07)                                        
 12 Kutchel, Abbey            12 SWIM                 1:32.14    1:32.74  
                  42.43     1:32.74 (50.31)                                        
 13 Grespin, Maggie           12 VSC                  1:33.04    1:33.36  
                  43.81     1:33.36 (49.55)                                        
 14 Wellman, Evey             12 LESD                 1:34.45    1:33.67  
                  43.31     1:33.67 (50.36)                                        
 15 Armao, Maria              11 HEAT                 1:33.56    1:34.28  
                  42.59     1:34.28 (51.69)                                        
 16 Perlberg, Grace           12 STRS                 1:30.89    1:34.41  
                  45.09     1:34.41 (49.32)                                        
 17 Collis, Laina             11 CSI                  1:36.90    1:34.57  
                  45.10     1:34.57 (49.47)                                        
 18 Pesek, zoe                11 USC                  1:37.25    1:34.87  
                  46.26     1:34.87 (48.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                 1:35.83    1:35.52  
                  44.83     1:35.52 (50.69)                                        
 20 Butler, Erin              12 LESD                 1:33.06    1:35.62  
                  45.36     1:35.62 (50.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Cohagan, Charlotte        12 RYD                  1:41.72    1:36.09  
                  47.20     1:36.09 (48.89)                                        
 22 Bautista, Chloe           12 LESD                 1:36.58    1:36.66  
                  47.43     1:36.66 (49.23)                                        
 23 Murlin, Darby             11 GLSS                 1:37.07    1:36.69  
                  45.82     1:36.69 (50.87)                                        
 24 Musbach, Marie            12 LESD                 1:33.11    1:37.39  
                  46.73     1:37.39 (50.66)                                        
 25 Goodrich, Hanna           11 CWW                  1:38.32    1:37.96  
                  45.60     1:37.96 (52.36)                                        
 26 Mehok, Claire             11 STRS                 1:37.83    1:39.07  
                  45.92     1:39.07 (53.15)                                        
 27 Chang, Irene              12 STRS                 1:38.64    1:39.85  
                  47.33     1:39.85 (52.52)                                        
 28 Kirkpatrick, Mac          11 Cle Swimming         1:42.68    1:40.44  
                  48.10     1:40.44 (52.34)                                        
 29 Henely, Grace             11 Westside Waves       1:42.09    1:40.80  
                  47.84     1:40.80 (52.96)                                        
 30 Collis, Kacey             12 CSI                  1:41.56    1:40.89  
                  48.17     1:40.89 (52.72)                                        
 31 Brewster, Hayley          12 MRST                 1:39.87    1:41.70  
 32 Arnold, Anna              11 Cle Swimming         1:44.15    1:41.99  
                  47.83     1:41.99 (54.16)                                        
 33 Glaser, Krista            12 CCS                  1:41.39    1:42.62  
                  50.18     1:42.62 (52.44)                                        
 34 Metzler, Maya             11 HEAT                 1:42.57    1:42.74  
                  47.90     1:42.74 (54.84)                                        
 35 Jeras, Maya               12 LESD                 1:40.92    1:42.94  
                  47.63     1:42.94 (55.31)                                        
 36 Golem, Ava                12 LESD                 1:45.52    1:43.20  
                  49.92     1:43.20 (53.28)                                        
 37 Kaufmann, Allison         12 NEON                 1:47.63    1:43.48  
                  47.71     1:43.48 (55.77)                                        
 38 Svette, Grace             12 STRS                 1:46.65    1:44.07  
                  47.73     1:44.07 (56.34)                                        
 39 Presley, Natalie          11 NEON                 1:46.78    1:44.55  
                  47.54     1:44.55 (57.01)                                        
 40 Clark, Sarah              12 LESD                 1:45.21    1:45.20  
                  47.36     1:45.20 (57.84)                                        
 41 Bing, Kara                12 CCS                  1:47.97    1:45.71  
                  49.24     1:45.71 (56.47)                                        
 42 Muzychak, Ella            11 Westside Waves       1:44.71    1:46.77  
                  50.69     1:46.77 (56.08)                                        
 43 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                 1:44.04    1:47.00  
                  50.33     1:47.00 (56.67)                                        
 44 Gowda, Tarini             12 CWW                  1:48.21    1:47.29  
                  50.68     1:47.29 (56.61)                                        
 45 Klein, Clara              12 LESD                 1:47.40    1:47.79  
                  51.66     1:47.79 (56.13)                                        
 46 Jawa, Anjali              11 LESD                 1:45.31    1:47.92  
                  49.91     1:47.92 (58.01)                                        
 47 Scheibelhoffer, Olivia    11 Green                1:43.85    1:48.98  
                  51.77     1:48.98 (57.21)                                        
 48 Sammut, Maddie            11 GO                   1:46.03    1:49.87  
                  51.33     1:49.87 (58.54)                                        
 49 Jackson, Reagan           12 FAST                 1:49.04    1:54.38  
                  54.80     1:54.38 (59.58)                                        
 -- Green, Lillian            12 Wooster              1:46.47         DQ  
                  50.66          DQ (59.18)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:49.35   7/27/2013 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Machado, Madison          12 STRS                 2:57.69    2:54.61   22  
                  38.15     1:23.40 (45.25)     2:08.93 (45.53)     2:54.61 (45.68)
  2 Cunningham, Lexie         12 LESD                 2:59.54    2:54.76   19  
                  39.88     1:25.28 (45.40)     2:10.28 (45.00)     2:54.76 (44.48)
  3 Vogel, Morgan             12 MRST                 3:06.65    3:02.93   18  
                  41.65     1:28.65 (47.00)     2:16.27 (47.62)     3:02.93 (46.66)
  4 Stewart, Meredith         12 GLSS                 3:11.50    3:07.09   17  
                  42.10     1:29.79 (47.69)     2:18.22 (48.43)     3:07.09 (48.87)
  5 Schenkenberger, Marisa    12 HEAT                 3:44.75    3:12.49   16  
                  41.68     1:29.37 (47.69)     2:19.23 (49.86)     3:12.49 (53.26)
  6 Kutchel, Abbey            12 SWIM                 3:18.20    3:16.47   15  
                  42.44     1:32.27 (49.83)     2:24.55 (52.28)     3:16.47 (51.92)
  7 Pesek, zoe                11 USC                  3:24.71    3:19.84   14  
                  44.32     1:35.63 (51.31)     2:29.41 (53.78)     3:19.84 (50.43)
  8 Armao, Maria              11 HEAT                 3:27.96    3:21.20   13  
                  44.37     1:36.05 (51.68)     2:30.12 (54.07)     3:21.20 (51.08)
  9 Wellman, Evey             12 LESD                 3:16.25    3:22.00   12  
                  43.51     1:36.65 (53.14)     2:29.67 (53.02)     3:22.00 (52.33)
 10 Brewster, Hayley          12 MRST                 3:16.41    3:23.90   10  
                  45.82     1:38.07 (52.25)     2:31.23 (53.16)     3:23.90 (52.67)
 11 Speelman, Ava             12 TCAT                 3:34.09    3:24.22    8  
                  46.64     1:40.52 (53.88)     2:33.85 (53.33)     3:24.22 (50.37)
 12 Strong, Maria             12 TCAT                 3:37.79    3:25.48    7  
                  48.34     1:40.03 (51.69)     2:36.35 (56.32)     3:25.48 (49.13)
 13 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                 3:48.43    3:27.03    6  
                  46.99     1:41.87 (54.88)     2:34.75 (52.88)     3:27.03 (52.28)
 14 Chang, Irene              12 STRS                 3:41.43    3:31.56    5  
                  48.44     1:44.21 (55.77)   3:31.56 (1:47.35)                    
 15 Goodrich, Hanna           11 CWW                  3:33.95    3:31.69    4  
                  48.37     1:44.30 (55.93)     2:39.07 (54.77)     3:31.69 (52.62)
 16 Kirkpatrick, Mac          11 Cle Swimming         3:39.59    3:31.75    3  
                  48.48     1:43.20 (54.72)     2:38.90 (55.70)     3:31.75 (52.85)
 17 Glaser, Krista            12 CCS                  3:27.81    3:34.75    2  
                  48.53     1:43.28 (54.75)     2:39.35 (56.07)     3:34.75 (55.40)
 18 Arnold, Anna              11 Cle Swimming         3:33.76    3:34.82    1  
                  48.37     1:43.92 (55.55)     2:40.56 (56.64)     3:34.82 (54.26)
 19 Jeras, Maya               12 LESD                 3:36.08    3:38.12  
                  48.67     1:44.49 (55.82)     2:40.41 (55.92)     3:38.12 (57.71)
 20 Golem, Ava                12 LESD                 3:38.41    3:39.76  
                  51.53     1:49.64 (58.11)     2:46.11 (56.47)     3:39.76 (53.65)
 21 Collis, Kacey             12 CSI                  3:42.35    3:39.87  
                  51.89     1:48.00 (56.11)     2:46.84 (58.84)     3:39.87 (53.03)
 22 Henely, Grace             11 Westside Waves       3:40.26    3:40.91  
                  49.15     1:46.24 (57.09)     2:44.19 (57.95)     3:40.91 (56.72)
 23 Muzychak, Ella            11 Westside Waves       3:52.13    3:50.30  
                  51.27     1:50.65 (59.38)   2:52.02 (1:01.37)     3:50.30 (58.28)
 24 Svette, Grace             12 STRS                 3:42.49    3:51.62  
                  47.61     1:47.26 (59.65)   2:47.62 (1:00.36)   3:51.62 (1:04.00)
 25 Presley, Natalie          11 NEON                 3:50.67    3:54.61  
                  52.91     1:52.28 (59.37)   2:54.90 (1:02.62)     3:54.61 (59.71)
 26 Jackson, Reagan           12 FAST                 3:51.00    4:05.46  
                  54.21   1:58.25 (1:04.04)   3:01.59 (1:03.34)   4:05.46 (1:03.87)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 29.45   7/22/2017 Tera Brilmyer, FAST -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brilmyer, Tera            12 FAST                   29.72      29.45#  22  
  2 Bodrock, Grace            12 RYD                    32.03      31.56   19  
  3 Downing, Alex             11 SWIM                   31.52      31.57   18  
  4 Caniglia, Carrie          12 HEAT                   32.32      32.07   17  
  5 Chase, Ashley             12 LESD                   33.36      32.19   16  
  6 Musbach, Marie            12 LESD                   33.28      32.53   15  
  7 Grespin, Maggie           12 VSC                    32.15      32.73   14  
  8 Swope, Rayna              12 RYD                    33.45      33.68   13  
  9 Elgin, Olivia             12 Green                  33.55      33.83   12  
B - Final
 10 Khan, Asma                12 RYD                    33.82      32.27   10  
 11 Lin, Audi                 11 LESD                   33.62      32.72    8  
 12 Zmich, Erin               12 HEAT                   34.02      33.05    7  
 13 Mehok, Claire             11 STRS                   33.90      33.08    6  
 14 Walton, Lori              12 HEAT                   33.58      33.19    5  
 15 Mehok, Lilly              11 STRS                   33.89      33.45    4  
 16 Doorley, Ashlyn           12 STRS                   33.92      33.72    3  
 17 Parrish, Stella           12 GO                     33.99      34.04    2  
 18 Pizarro, Alaina           11 HEAT                   34.28      34.27    1  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 29.45   7/22/2017 Tera Brilmyer, FAST -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brilmyer, Tera            12 FAST                   30.41      29.72  
  2 Downing, Alex             11 SWIM                   32.37      31.52  
  3 Bodrock, Grace            12 RYD                    33.35      32.03  
  4 Grespin, Maggie           12 VSC                    33.03      32.15  
  5 Caniglia, Carrie          12 HEAT                   34.37      32.32  
  6 Musbach, Marie            12 LESD                   33.37      33.28  
  7 Chase, Ashley             12 LESD                   33.51      33.36  
  8 Swope, Rayna              12 RYD                    32.63      33.45  
  9 Elgin, Olivia             12 Green                  34.83      33.55  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Walton, Lori              12 HEAT                   34.03      33.58  
 11 Lin, Audi                 11 LESD                   34.43      33.62  
 12 Khan, Asma                12 RYD                    33.36      33.82  
 13 Mehok, Lilly              11 STRS                   34.28      33.89  
 14 Mehok, Claire             11 STRS                   34.11      33.90  
 15 Doorley, Ashlyn           12 STRS                   34.01      33.92  
 16 Parrish, Stella           12 GO                     34.77      33.99  
 17 Zmich, Erin               12 HEAT                   35.10      34.02  
 18 Pizarro, Alaina           11 HEAT                   34.92      34.28  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Murlin, Darby             11 GLSS                   35.67      34.32  
 20 Bautista, Chloe           12 LESD                   34.69      34.60  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Binns, Peyton             12 HEAT                   35.49      34.68  
 22 Schenkenberger, Marisa    12 HEAT                   39.97      34.89  
 23 Stone, Miranda            11 UN-LE                  39.16      35.39  
 24 McCoury, Fiona            12 CCS                    36.24      35.48  
 25 Miklos, Kyra              12 SHSH                   38.31      35.66  
 26 Fetsko, Amanda            12 CCS                    37.07      35.77  
 27 Murphy, Madison           12 PS                     37.83      36.02  
 28 Collis, Laina             11 CSI                    37.51      36.19  
 28 Peterson, Sydney          11 Green                  38.36      36.19  
 30 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                   35.38      36.37  
 31 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming           38.29      36.71  
 32 Su, Alexa                 11 TCAT                   37.48      37.02  
 33 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming           38.82      37.26  
 34 Hanek, Izzy               12 GO                     39.39      37.64  
 35 Chang, Irene              12 STRS                   39.41      37.70  
 36 Clark, Sarah              12 LESD                   39.32      38.09  
 37 Strong, Maria             12 TCAT                   39.06      38.10  
 38 Kaufmann, Allison         12 NEON                   39.51      38.23  
 39 Pesek, zoe                11 USC                    41.11      38.36  
 40 Bittner, Valerie          12 FAST                   36.44      38.53  
 41 Sevald, Audrey            11 FAST                   36.46      38.95  
 42 Speelman, Ava             12 TCAT                   40.72      39.40  
 43 Clark, Emily              12 HEAT                   40.80      39.80  
 44 Scheibelhoffer, Olivia    11 Green                  38.80      40.16  
 45 Presley, Natalie          11 NEON                   39.70      40.29  
 46 Lewis, Sophia             12 STRS                   40.18      40.67  
 47 Jawa, Anjali              11 LESD                   41.29      41.17  
 48 Collis, Kacey             12 CSI                    40.56      41.66  
 49 Chapman, Lindsey          12 FAST                   39.23      41.69  
 50 Mcdaniel, Ally            12 Westside Waves         41.13      43.88  
 51 Jackson, Reagan           12 FAST                   41.20      49.99  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.49   7/23/2017 Lexie Cunningham, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 1:10.22    1:08.49#  22  
                  32.27     1:08.49 (36.22)                                        
  2 Brilmyer, Tera            12 FAST                 1:10.73    1:10.10   19  
                  32.62     1:10.10 (37.48)                                        
  3 Downing, Alex             11 SWIM                 1:14.21    1:13.75   18  
                  34.10     1:13.75 (39.65)                                        
  4 Khan, Asma                12 RYD                  1:15.06    1:13.81   17  
                  33.91     1:13.81 (39.90)                                        
  5 Stewart, Meredith         12 GLSS                 1:16.83    1:15.11   16  
                  35.82     1:15.11 (39.29)                                        
  6 Grespin, Maggie           12 VSC                  1:15.33    1:15.12   15  
                  35.33     1:15.12 (39.79)                                        
  7 Bodrock, Grace            12 RYD                  1:15.37    1:15.48   14  
                  35.17     1:15.48 (40.31)                                        
  8 Lin, Audi                 11 LESD                 1:15.42    1:16.33   13  
                  35.24     1:16.33 (41.09)                                        
  9 Caniglia, Carrie          12 HEAT                 1:16.41    1:16.91   12  
                  34.37     1:16.91 (42.54)                                        
B - Final
 10 Musbach, Marie            12 LESD                 1:17.77    1:13.60   10  
                  34.03     1:13.60 (39.57)                                        
 11 Vogel, Morgan             12 MRST                 1:17.56    1:14.52    8  
                  34.95     1:14.52 (39.57)                                        
 12 Murlin, Darby             11 GLSS                 1:18.04    1:15.57    7  
                  35.59     1:15.57 (39.98)                                        
 13 Doorley, Ashlyn           12 STRS                 1:18.86    1:18.06    6  
                  35.76     1:18.06 (42.30)                                        
 14 Swope, Rayna              12 RYD                  1:19.03    1:18.73    5  
                  37.07     1:18.73 (41.66)                                        
 15 Binns, Peyton             12 HEAT                 1:22.69    1:21.07    4  
                  36.58     1:21.07 (44.49)                                        
 16 Pizarro, Alaina           11 HEAT                 1:22.29    1:21.15    3  
                  38.28     1:21.15 (42.87)                                        
 17 Wellman, Evey             12 LESD                 1:21.21    1:21.64    2  
                  36.57     1:21.64 (45.07)                                        
 18 McCoury, Fiona            12 CCS                  1:22.82    1:22.01    1  
                  38.27     1:22.01 (43.74)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.49   7/23/2017 Lexie Cunningham, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 1:08.22    1:10.22  
                  32.98     1:10.22 (37.24)                                        
  2 Brilmyer, Tera            12 FAST                 1:08.81    1:10.73  
                  32.92     1:10.73 (37.81)                                        
  3 Downing, Alex             11 SWIM                 1:18.19    1:14.21  
                  34.10     1:14.21 (40.11)                                        
  4 Khan, Asma                12 RYD                  1:13.58    1:15.06  
                  35.11     1:15.06 (39.95)                                        
  5 Grespin, Maggie           12 VSC                  1:16.69    1:15.33  
                  34.34     1:15.33 (40.99)                                        
  6 Bodrock, Grace            12 RYD                  1:13.76    1:15.37  
                  34.75     1:15.37 (40.62)                                        
  7 Lin, Audi                 11 LESD                 1:16.40    1:15.42  
                  34.61     1:15.42 (40.81)                                        
  8 Caniglia, Carrie          12 HEAT                 1:19.54    1:16.41  
                  34.34     1:16.41 (42.07)                                        
  9 Stewart, Meredith         12 GLSS                 1:17.43    1:16.83  
                  36.00     1:16.83 (40.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Vogel, Morgan             12 MRST                 1:15.77    1:17.56  
                  36.90     1:17.56 (40.66)                                        
 11 Musbach, Marie            12 LESD                 1:14.09    1:17.77  
                  36.34     1:17.77 (41.43)                                        
 12 Murlin, Darby             11 GLSS                 1:18.02    1:18.04  
                  36.28     1:18.04 (41.76)                                        
 13 Bautista, Chloe           12 LESD                 1:16.39    1:18.06  
                  36.89     1:18.06 (41.17)                                        
 14 Doorley, Ashlyn           12 STRS                 1:16.30    1:18.86  
                  35.45     1:18.86 (43.41)                                        
 15 Swope, Rayna              12 RYD                  1:19.20    1:19.03  
                  35.21     1:19.03 (43.82)                                        
 16 Wellman, Evey             12 LESD                 1:24.13    1:21.21  
                  36.47     1:21.21 (44.74)                                        
 17 Pizarro, Alaina           11 HEAT                 1:23.22    1:22.29  
                  38.95     1:22.29 (43.34)                                        
 18 Binns, Peyton             12 HEAT                 1:23.79    1:22.69  
                  36.57     1:22.69 (46.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCoury, Fiona            12 CCS                  1:22.77    1:22.82  
                  37.45     1:22.82 (45.37)                                        
 20 Clark, Emily              12 HEAT                 1:26.76    1:24.83  
                  38.57     1:24.83 (46.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Mehok, Lilly              11 STRS                 1:23.30    1:25.76  
                  38.80     1:25.76 (46.96)                                        
 22 Peterson, Sydney          11 Green                1:26.29    1:27.08  
                  38.96     1:27.08 (48.12)                                        
 23 Su, Alexa                 11 TCAT                 1:28.41    1:28.11  
                  39.71     1:28.11 (48.40)                                        
 24 Bittner, Valerie          12 FAST                 1:31.40    1:29.13  
                  42.56     1:29.13 (46.57)                                        
 25 Chapman, Lindsey          12 FAST                 1:29.20    1:29.47  
                  43.36     1:29.47 (46.11)                                        
 26 Scheibelhoffer, Olivia    11 Green                1:33.32    1:32.04  
                  42.64     1:32.04 (49.40)                                        
 27 Sevald, Audrey            11 FAST                 1:35.86    1:32.19  
                  40.50     1:32.19 (51.69)                                        
 28 Miklos, Kyra              12 SHSH                 1:34.37    1:32.51  
                  40.10     1:32.51 (52.41)                                        
 29 Presley, Natalie          11 NEON                 1:35.18    1:33.77  
                  41.68     1:33.77 (52.09)                                        
 30 Stone, Miranda            11 UN-LE                1:35.72    1:33.86  
                  40.60     1:33.86 (53.26)                                        
 31 Olsavsky, Paige           11 MRST                 1:35.66    1:38.29  
                  42.71     1:38.29 (55.58)                                        
 32 Gustin, Jana              11 GLSS                 1:36.09    1:38.37  
                  46.69     1:38.37 (51.68)                                        
 33 Wanosik, Carolyn          11 LSSC                      NT    1:39.17  
                  45.43     1:39.17 (53.74)                                        
 34 Tekieli, Ingrid Christin  12 LESD                      NT    1:52.24  
                  50.99   1:52.24 (1:01.25)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:29.58   7/31/2009 Kiley Eble, Silver Dolphins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 2:33.95    2:31.77   22  
                  33.28     1:12.25 (38.97)     1:52.54 (40.29)     2:31.77 (39.23)
  2 Musbach, Marie            12 LESD                 2:50.34    2:40.75   19  
                  34.54     1:14.54 (40.00)     1:57.54 (43.00)     2:40.75 (43.21)
  3 Stewart, Meredith         12 GLSS                 2:48.70    2:41.83   18  
                  34.78     1:15.02 (40.24)     1:58.42 (43.40)     2:41.83 (43.41)
  4 Murlin, Darby             11 GLSS                 2:51.29    2:47.00   17  
                  37.18     1:20.65 (43.47)     2:04.50 (43.85)     2:47.00 (42.50)
  5 Grespin, Maggie           12 VSC                  2:55.00    2:47.09   16  
                  36.00     1:19.02 (43.02)     2:03.12 (44.10)     2:47.09 (43.97)
  6 Vogel, Morgan             12 MRST                 2:47.87    2:51.01   15  
                  36.47     1:18.88 (42.41)     2:05.01 (46.13)     2:51.01 (46.00)
  7 Bautista, Chloe           12 LESD                 3:09.88    3:00.62   14  
                  39.67     1:26.40 (46.73)     2:15.00 (48.60)     3:00.62 (45.62)
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:31.46   7/28/2013 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brilmyer, Tera            12 FAST                 2:41.16    2:36.77   22  
                  32.43     1:13.92 (41.49)     1:59.36 (45.44)     2:36.77 (37.41)
  2 Khan, Asma                12 RYD                  2:41.44    2:39.50   19  
                  33.82     1:15.01 (41.19)     2:04.61 (49.60)     2:39.50 (34.89)
  3 Musbach, Marie            12 LESD                 2:42.59    2:39.92   18  
                  34.29     1:15.88 (41.59)     2:04.41 (48.53)     2:39.92 (35.51)
  4 Stewart, Meredith         12 GLSS                 2:43.08    2:40.94   17  
                  35.26     1:18.00 (42.74)     2:05.33 (47.33)     2:40.94 (35.61)
  5 Bodrock, Grace            12 RYD                  2:45.25    2:42.48   16  
                  34.00     1:17.16 (43.16)     2:05.69 (48.53)     2:42.48 (36.79)
  6 Vogel, Morgan             12 MRST                 2:45.51    2:43.75   15  
                  34.95     1:17.06 (42.11)     2:07.17 (50.11)     2:43.75 (36.58)
  7 Perlberg, Grace           12 STRS                 2:46.29    2:44.00   14  
                  34.70     1:17.18 (42.48)     2:08.11 (50.93)     2:44.00 (35.89)
  8 Macphail, Olivia          12 GLSS                 2:46.07    2:44.78   13  
                  36.94     1:20.01 (43.07)     2:06.91 (46.90)     2:44.78 (37.87)
  9 Machado, Madison          12 STRS                 2:43.12    2:44.86   12  
                  35.11     1:17.56 (42.45)     2:05.40 (47.84)     2:44.86 (39.46)
B - Final
 10 Fetsko, Amanda            12 CCS                  2:51.02    2:47.69   10  
                  38.44     1:23.07 (44.63)     2:11.57 (48.50)     2:47.69 (36.12)
 11 Wellman, Evey             12 LESD                 2:51.81    2:47.89    8  
                  36.15     1:21.17 (45.02)     2:12.38 (51.21)     2:47.89 (35.51)
 12 Bautista, Chloe           12 LESD                 2:56.80    2:51.24    7  
                  39.56     1:22.95 (43.39)     2:12.90 (49.95)     2:51.24 (38.34)
 13 Grespin, Maggie           12 VSC                  2:55.06    2:51.43    6  
                  37.06     1:22.95 (45.89)     2:13.06 (50.11)     2:51.43 (38.37)
 14 Mehok, Claire             11 STRS                 2:55.51    2:53.10    5  
                  37.40     1:20.00 (42.60)     2:14.17 (54.17)     2:53.10 (38.93)
 15 Murlin, Darby             11 GLSS                 2:54.79    2:53.84    4  
                  37.56     1:24.26 (46.70)     2:15.75 (51.49)     2:53.84 (38.09)
 16 Lin, Audi                 11 LESD                 2:54.90    2:55.60    3  
                  36.50     1:23.22 (46.72)     2:16.56 (53.34)     2:55.60 (39.04)
 17 Stone, Miranda            11 UN-LE                2:57.13    2:56.57    2  
                  36.19     1:22.06 (45.87)     2:16.12 (54.06)     2:56.57 (40.45)
 18 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                 2:58.27    3:02.28    1  
                  42.40     1:27.36 (44.96)     2:21.09 (53.73)     3:02.28 (41.19)
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:31.46   7/28/2013 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brilmyer, Tera            12 FAST                 2:39.59    2:41.16  
                  32.87     1:17.11 (44.24)     2:03.33 (46.22)     2:41.16 (37.83)
  2 Khan, Asma                12 RYD                  2:48.67    2:41.44  
                  34.81     1:15.49 (40.68)     2:06.67 (51.18)     2:41.44 (34.77)
  3 Musbach, Marie            12 LESD                 2:47.39    2:42.59  
                  34.25     1:16.72 (42.47)     2:07.32 (50.60)     2:42.59 (35.27)
  4 Stewart, Meredith         12 GLSS                 2:44.25    2:43.08  
                  35.70     1:17.33 (41.63)     2:06.66 (49.33)     2:43.08 (36.42)
  5 Machado, Madison          12 STRS                 2:43.26    2:43.12  
                  34.10     1:16.58 (42.48)     2:04.28 (47.70)     2:43.12 (38.84)
  6 Bodrock, Grace            12 RYD                  2:43.48    2:45.25  
                  34.32     1:18.46 (44.14)     2:08.14 (49.68)     2:45.25 (37.11)
  7 Vogel, Morgan             12 MRST                 2:43.91    2:45.51  
                  35.36     1:19.26 (43.90)     2:09.25 (49.99)     2:45.51 (36.26)
  8 Macphail, Olivia          12 GLSS                 2:52.57    2:46.07  
                  38.31     1:22.80 (44.49)     2:09.55 (46.75)     2:46.07 (36.52)
  9 Perlberg, Grace           12 STRS                 2:43.12    2:46.29  
                  34.71     1:17.78 (43.07)     2:08.42 (50.64)     2:46.29 (37.87)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Fetsko, Amanda            12 CCS                  2:56.47    2:51.02  
                  37.26     1:21.31 (44.05)     2:12.28 (50.97)     2:51.02 (38.74)
 11 Wellman, Evey             12 LESD                 2:47.22    2:51.81  
                  37.84     1:22.74 (44.90)     2:13.81 (51.07)     2:51.81 (38.00)
 12 Murlin, Darby             11 GLSS                 2:58.84    2:54.79  
                  37.86     1:26.68 (48.82)     2:17.32 (50.64)     2:54.79 (37.47)
 13 Lin, Audi                 11 LESD                 2:53.65    2:54.90  
                  36.58     1:23.72 (47.14)     2:16.65 (52.93)     2:54.90 (38.25)
 14 Grespin, Maggie           12 VSC                  2:56.42    2:55.06  
                  37.48     1:21.86 (44.38)     2:14.77 (52.91)     2:55.06 (40.29)
 15 Mehok, Claire             11 STRS                 2:53.59    2:55.51  
                  37.82     1:22.32 (44.50)     2:17.21 (54.89)     2:55.51 (38.30)
 16 Bautista, Chloe           12 LESD                 2:56.57    2:56.80  
                  38.84     1:26.69 (47.85)     2:17.81 (51.12)     2:56.80 (38.99)
 17 Stone, Miranda            11 UN-LE                3:01.74    2:57.13  
                  36.98     1:25.00 (48.02)     2:19.05 (54.05)     2:57.13 (38.08)
 18 Murlin, Elizabeth         11 GLSS                 2:58.50    2:58.27  
                  39.73     1:26.84 (47.11)     2:18.21 (51.37)     2:58.27 (40.06)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wysong, Zoe               12 Cle Swimming         2:57.64    2:59.40  
                  38.17     1:29.18 (51.01)     2:19.49 (50.31)     2:59.40 (39.91)
 20 Mehok, Lilly              11 STRS                 2:56.84    2:59.76  
                  39.12     1:23.74 (44.62)     2:19.81 (56.07)     2:59.76 (39.95)
-------------------------------------------------------------------------
 21 McCoury, Fiona            12 CCS                       NT    2:59.94  
                  35.27     1:26.28 (51.01)     2:19.62 (53.34)     2:59.94 (40.32)
 22 Cohagan, Charlotte        12 RYD                  3:01.33    3:00.21  
                  41.18     1:29.21 (48.03)     2:23.10 (53.89)     3:00.21 (37.11)
 23 Brewster, Hayley          12 MRST                 3:03.23    3:01.94  
                  39.68     1:26.82 (47.14)     2:23.64 (56.82)     3:01.94 (38.30)
 24 Chang, Irene              12 STRS                 3:02.61    3:02.32  
                  39.01     1:26.20 (47.19)     2:22.95 (56.75)     3:02.32 (39.37)
 25 Hanek, Izzy               12 GO                   3:10.94    3:05.90  
                  42.73     1:30.38 (47.65)     2:28.12 (57.74)     3:05.90 (37.78)
 26 Goodrich, Hanna           11 CWW                  3:11.32    3:06.54  
                  43.39     1:31.79 (48.40)     2:25.69 (53.90)     3:06.54 (40.85)
 27 Miklos, Kyra              12 SHSH                 2:58.92    3:07.52  
                  40.49     1:30.04 (49.55)     2:28.39 (58.35)     3:07.52 (39.13)
 28 Clark, Emily              12 HEAT                 3:16.61    3:07.75  
                  40.28     1:27.15 (46.87)     2:25.47 (58.32)     3:07.75 (42.28)
 29 Kutchel, Abbey            12 SWIM                      NT    3:08.10  
                  42.80     1:32.20 (49.40)     2:25.10 (52.90)     3:08.10 (43.00)
 30 Sevald, Audrey            11 FAST                 3:05.03    3:08.39  
                  40.72     1:30.10 (49.38)     2:28.01 (57.91)     3:08.39 (40.38)
 31 Mcdaniel, Ally            12 Westside Waves       3:13.61    3:09.87  
                  45.04     1:30.93 (45.89)     2:28.47 (57.54)     3:09.87 (41.40)
 32 Chapman, Lindsey          12 FAST                 3:09.90    3:11.98  
                  43.71     1:33.45 (49.74)     2:29.88 (56.43)     3:11.98 (42.10)
 33 Svette, Grace             12 STRS                 3:21.42    3:16.56  
                  44.13     1:34.18 (50.05)     2:33.57 (59.39)     3:16.56 (42.99)
 34 Collis, Kacey             12 CSI                  3:19.14    3:16.96  
                  41.35     1:32.33 (50.98)   2:32.34 (1:00.01)     3:16.96 (44.62)
 35 Muzychak, Ella            11 Westside Waves       3:23.13    3:18.15  
                  47.37     1:38.81 (51.44)     2:36.32 (57.51)     3:18.15 (41.83)
 36 Kirkpatrick, Mac          11 Cle Swimming         3:16.72    3:18.20  
                  45.47     1:38.83 (53.36)     2:34.24 (55.41)     3:18.20 (43.96)
 37 Peterson, Sydney          11 Green                3:13.30    3:19.23  
                  41.54     1:31.58 (50.04)   2:34.85 (1:03.27)     3:19.23 (44.38)
 38 Jeras, Maya               12 LESD                 3:16.59    3:21.17  
                  44.41     1:35.58 (51.17)     2:34.37 (58.79)     3:21.17 (46.80)
 39 Presley, Natalie          11 NEON                 3:23.46    3:21.75  
                  42.21     1:32.70 (50.49)   2:36.29 (1:03.59)     3:21.75 (45.46)
 40 Gustin, Jana              11 GLSS                 3:21.44    3:21.77  
                  47.76     1:38.72 (50.96)   2:40.02 (1:01.30)     3:21.77 (41.75)
 41 Jawa, Anjali              11 LESD                 3:20.22    3:22.57  
                  47.90     1:40.10 (52.20)     2:38.54 (58.44)     3:22.57 (44.03)
 42 Golem, Ava                12 LESD                 3:22.80    3:23.42  
                  48.10     1:39.13 (51.03)     2:37.24 (58.11)     3:23.42 (46.18)
 43 Tondra, Emily             12 MRST                 3:19.81    3:30.74  
                  45.51     1:40.91 (55.40)   2:43.39 (1:02.48)     3:30.74 (47.35)
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 5:21.92   7/22/2017 Lexie Cunningham, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Lexie         12 LESD                 5:24.41    5:21.92#  22  
                  32.94     1:11.26 (38.32)     1:54.38 (43.12)     2:37.35 (42.97)
        3:23.30 (45.95)     4:10.90 (47.60)     4:47.48 (36.58)     5:21.92 (34.44)
  2 Musbach, Marie            12 LESD                 5:52.39    5:40.45   19  
                  35.11     1:15.79 (40.68)     1:59.90 (44.11)     2:43.44 (43.54)
        3:33.03 (49.59)     4:23.02 (49.99)     5:00.68 (37.66)     5:40.45 (39.77)
  3 Khan, Asma                12 RYD                  5:51.72    5:42.37   18  
                  34.55     1:18.43 (43.88)     2:01.22 (42.79)     2:42.64 (41.42)
        3:34.51 (51.87)     4:25.42 (50.91)     5:04.24 (38.82)     5:42.37 (38.13)
  4 Vogel, Morgan             12 MRST                 5:54.89    5:48.39   17  
                  35.32     1:16.27 (40.95)     2:02.08 (45.81)     2:46.91 (44.83)
        3:38.52 (51.61)     4:29.57 (51.05)     5:09.53 (39.96)     5:48.39 (38.86)
  5 Bodrock, Grace            12 RYD                  5:40.37    5:54.18   16  
                  33.95     1:15.83 (41.88)     2:03.19 (47.36)     2:49.96 (46.77)
        3:39.12 (49.16)     4:32.15 (53.03)     5:12.43 (40.28)     5:54.18 (41.75)
  6 Murlin, Darby             11 GLSS                 6:07.55    6:01.72   15  
                  38.48     1:24.16 (45.68)     2:10.81 (46.65)     2:56.96 (46.15)
        3:51.10 (54.14)     4:42.36 (51.26)     5:22.89 (40.53)     6:01.72 (38.83)
  7 Bautista, Chloe           12 LESD                 6:15.97    6:04.21   14  
                  39.14     1:24.32 (45.18)     2:10.75 (46.43)     2:58.36 (47.61)
        3:50.25 (51.89)     4:43.03 (52.78)     5:25.08 (42.05)     6:04.21 (39.13)
  8 Gustin, Jana              11 GLSS                 7:09.75    6:45.58   13  
                  44.33     1:36.13 (51.80)     2:28.29 (52.16)     3:18.67 (50.38)
      4:20.16 (1:01.49)     5:19.35 (59.19)     6:01.84 (42.49)     6:45.58 (43.74)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 2:00.59   7/31/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         V Culotta, A Chase, A Cunningham, M Mallett       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:02.71    2:03.57   44  
     1) Chase, Ashley 12                2) Lin, Audi 11                   
     3) Wellman, Evey 12                4) Cunningham, Lexie 12           
                  30.33     1:01.99 (31.66)     1:33.11 (31.12)     2:03.57 (30.46)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:07.49    2:04.65   38  
     1) Zmich, Erin 12                  2) Pizarro, Alaina 11             
     3) Walton, Lori 12                 4) Binns, Peyton 12               
                  30.44   2:04.65 (1:34.21)                                        
  3 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:08.25    2:07.75   36  
     1) Perlberg, Grace 12              2) Chang, Irene 12                
     3) Machado, Madison 12             4) Mehok, Claire 11               
                  31.72     1:04.31 (32.59)     1:35.86 (31.55)     2:07.75 (31.89)
  4 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:14.68    2:12.85   34  
     1) Macphail, Olivia 12             2) Murlin, Darby 11               
     3) Murlin, Elizabeth 11            4) Stewart, Meredith 12           
                  32.92     1:07.45 (34.53)     1:41.80 (34.35)     2:12.85 (31.05)
  5 Canton City Schools  'A'                               NT    2:13.01   32  
     1) Fetsko, Amanda 12               2) Dimmerling, Genevieve 11       
     3) Bing, Kara 12                   4) McCoury, Fiona 12              
                  31.63     1:05.85 (34.22)     1:39.25 (33.40)     2:13.01 (33.76)
  6 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    2:11.19    2:13.31   30  
     1) Speed, Elle 12                  2) Haywood, Daelynn 12            
     3) Butler, Erin 12                 4) Musbach, Marie 12              
                  33.10   2:13.31 (1:40.21)                                        
  7 C.L.E. Swimming  'A'                              2:25.73    2:14.76   28  
     1) Slivinski, Olivia 11            2) Kirkpatrick, Mac 11            
     3) Kovacs, Blake 12                4) Wysong, Zoe 12                 
                  31.10     1:07.09 (35.99)     1:42.54 (35.45)     2:14.76 (32.22)
  8 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:20.00    2:17.46   26  
     1) Armao, Maria 11                 2) Brindley, Natalie 11           
     3) Clark, Emily 12                 4) Metzler, Maya 11               
                  32.46     1:07.42 (34.96)     1:41.98 (34.56)     2:17.46 (35.48)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 4:28.14   7/31/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         M Mallett, A Chase, M Maholic, A Cunningham       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:28.04    4:28.65   44  
     1) Cunningham, Lexie 12            2) Wellman, Evey 12               
     3) Lin, Audi 11                    4) Chase, Ashley 12               
                  31.56   1:05.59 (1:05.59)     1:38.06 (32.47)   2:15.07 (1:09.48)
        2:47.22 (32.15)   3:23.40 (1:08.33)     3:53.55 (30.15)   4:28.65 (1:05.25)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:35.00    4:33.90   38  
     1) Caniglia, Carrie 12             2) Pizarro, Alaina 11             
     3) Binns, Peyton 12                4) Zmich, Erin 12                 
                  30.36   1:04.56 (1:04.56)     1:38.38 (33.82)   2:15.03 (1:10.47)
        2:47.52 (32.49)   3:24.28 (1:09.25)     3:57.23 (32.95)   4:33.90 (1:09.62)
  3 Solon Stars Swim Club  'A'                        4:34.80    4:34.15   36  
     1) Perlberg, Grace 12              2) Chang, Irene 12                
     3) Machado, Madison 12             4) Doorley, Ashlyn 12             
                  31.34   1:06.54 (1:06.54)     1:38.82 (32.28)   2:17.03 (1:10.49)
        2:50.32 (33.29)   3:28.91 (1:11.88)     3:59.79 (30.88)   4:34.15 (1:05.24)
  4 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:52.46    4:46.38   34  
     1) Stewart, Meredith 12            2) Murlin, Elizabeth 11           
     3) Murlin, Darby 11                4) Macphail, Olivia 12            
                  31.94   1:06.88 (1:06.88)     1:42.60 (35.72)   2:22.24 (1:15.36)
        2:57.64 (35.40)   3:35.11 (1:12.87)     4:09.03 (33.92)   4:46.38 (1:11.27)
  5 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    4:46.52    4:46.95   32  
     1) Musbach, Marie 12               2) Butler, Erin 12                
     3) Haywood, Daelynn 12             4) Speed, Elle 12                 
                  33.09   1:10.09 (1:10.09)     1:43.99 (33.90)   2:22.03 (1:11.94)
        2:57.80 (35.77)   3:36.17 (1:14.14)     4:10.14 (33.97)   4:46.95 (1:10.78)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:00.00    4:57.75   30  
     1) Walton, Lori 12                 2) Armao, Maria 11                
     3) Schenkenberger, Marisa 12       4) Clark, Emily 12                
                  34.08   1:12.96 (1:12.96)     1:48.62 (35.66)   2:29.29 (1:16.33)
        3:03.94 (34.65)   3:43.32 (1:14.03)     4:18.08 (34.76)   4:57.75 (1:14.43)
  7 Canton City Schools  'A'                          4:50.68    4:59.07   28  
     1) Fetsko, Amanda 12               2) Dimmerling, Genevieve 11       
     3) McCoury, Fiona 12               4) Glaser, Krista 12              
                  34.07   1:13.41 (1:13.41)     1:46.52 (33.11)   2:24.36 (1:10.95)
        2:59.79 (35.43)   3:40.98 (1:16.62)     4:17.35 (36.37)   4:59.07 (1:18.09)
  8 Solon Stars Swim Club  'B'                        5:13.97    5:00.26   26  
     1) Mehok, Lilly 11                 2) Mehok, Claire 11               
     3) Svette, Grace 12                4) Bochenek, Molly 12             
                  34.20   1:20.52 (1:20.52)     1:45.73 (25.21)   2:24.45 (1:03.93)
        3:00.16 (35.71)   3:42.31 (1:17.86)     4:19.90 (37.59)   5:00.26 (1:17.95)
  9 Firestone Akron Swim Team  'A'                    4:57.88    5:03.21   24  
     1) Sevald, Audrey 11               2) Chapman, Lindsey 12            
     3) Bittner, Valerie 12             4) Brilmyer, Tera 12              
                  36.63   1:18.85 (1:18.85)     1:57.01 (38.16)   2:38.95 (1:20.10)
        3:16.57 (37.62)   3:58.35 (1:19.40)     4:29.20 (30.85)   5:03.21 (1:04.86)
 10 C.L.E. Swimming  'A'                              5:33.15    5:09.00   20  
     1) Slivinski, Olivia 11            2) Kirkpatrick, Mac 11            
     3) Kovacs, Blake 12                4) Wysong, Zoe 12                 
                  32.99   1:10.87 (1:10.87)     1:48.36 (37.49)   2:34.86 (1:23.99)
        3:12.63 (37.77)   3:57.77 (1:22.91)     4:30.81 (33.04)   5:09.00 (1:11.23)
 11 Geauga Otters  'A'                                5:15.00    5:16.91   16  
     1) Hanek, Izzy 12                  2) Sammut, Maddie 11              
     3) Carson, Abigail 12              4) Parrish, Stella 12             
                  33.47   1:11.65 (1:11.65)     1:50.10 (38.45)   2:39.37 (1:27.72)
        3:18.54 (39.17)   4:05.22 (1:25.85)     4:38.63 (33.41)   5:16.91 (1:11.69)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.44   7/23/2017 Solon Stars Swim Club, STRS-LE             
                         A Doorley, M Machado, C Mehok, G Perlberg         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:14.59    2:13.44#  44  
     1) Doorley, Ashlyn 12              2) Machado, Madison 12            
     3) Mehok, Claire 11                4) Perlberg, Grace 12             
                  31.97     1:10.14 (38.17)     1:43.01 (32.87)     2:13.44 (30.43)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:14.00    2:19.05   38  
     1) Pizarro, Alaina 11              2) Caniglia, Carrie 12            
     3) Binns, Peyton 12                4) Zmich, Erin 12                 
                  36.08     1:13.06 (36.98)     1:47.67 (34.61)     2:19.05 (31.38)
  3 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      2:22.28    2:21.23   36  
     1) Khan, Asma 12                   2) Cohagan, Charlotte 12          
     3) Swope, Rayna 12                 4) Bodrock, Grace 12              
                  33.12     1:17.15 (44.03)     1:51.60 (34.45)     2:21.23 (29.63)
  4 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:19.36    2:21.43   34  
     1) Wellman, Evey 12                2) Cunningham, Lexie 12           
     3) Musbach, Marie 12               4) Chase, Ashley 12               
                  36.72     1:17.32 (40.60)     1:51.60 (34.28)     2:21.43 (29.83)
  5 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:25.58    2:25.95   32  
     1) Stewart, Meredith 12            2) Macphail, Olivia 12            
     3) Murlin, Darby 11                4) Murlin, Elizabeth 11           
                  35.68     1:16.55 (40.87)     1:52.18 (35.63)     2:25.95 (33.77)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:30.00    2:26.19   30  
     1) Walton, Lori 12                 2) Armao, Maria 11                
     3) Schenkenberger, Marisa 12       4) Clark, Emily 12                
                  34.61     1:17.04 (42.43)     1:52.02 (34.98)     2:26.19 (34.17)
  7 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    2:26.14    2:30.62   28  
     1) Tekieli, Ingrid Christin 12     2) Butler, Erin 12                
     3) Bautista, Chloe 12              4) Lin, Audi 11                   
                  38.68     1:22.81 (44.13)     1:59.09 (36.28)     2:30.62 (31.53)
  8 Firestone Akron Swim Team  'A'                    2:30.61    2:35.50   26  
     1) Sevald, Audrey 11               2) Brilmyer, Tera 12              
     3) Bittner, Valerie 12             4) Chapman, Lindsey 12            
                  41.23     1:20.79 (39.56)     1:59.47 (38.68)     2:35.50 (36.03)
  9 Geauga Otters  'A'                                2:39.17    2:36.09   24  
     1) Hanek, Izzy 12                  2) Sammut, Maddie 11              
     3) Parrish, Stella 12              4) Carson, Abigail 12             
                                                      35.86 ( )   2:36.09 (2:00.23)
 10 C.L.E. Swimming  'A'                              2:47.89    2:38.87   20  
     1) Slivinski, Olivia 11            2) Arnold, Anna 11                
     3) Kirkpatrick, Mac 11             4) Wysong, Zoe 12                 
                  38.61     1:26.03 (47.42)     2:06.82 (40.79)     2:38.87 (32.05)
 11 Canton City Schools  'A'                          2:23.10    2:39.51   16  
     1) Dimmerling, Genevieve 11        2) Glaser, Krista 12              
     3) McCoury, Fiona 12               4) Bing, Kara 12                  
 -- Solon Stars Swim Club  'B'                        2:37.01         DQ  
     1) Mehok, Lilly 11                 2) Svette, Grace 12               
     3) Chang, Irene 12                 4) Bochenek, Molly 12             
 
Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 4:58.59   7/30/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         M Maholic, A Cunningham, M Mallett, A Chase       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Solon Stars Swim Club  'A'                        5:03.44    4:59.25   44  
     1) Doorley, Ashlyn 12              2) Machado, Madison 12            
     3) Mehok, Claire 11                4) Perlberg, Grace 12             
                  34.09   1:16.61 (1:16.61)     1:48.35 (31.74)   2:33.53 (1:16.92)
        3:08.62 (35.09)   3:53.18 (1:19.65)     4:24.26 (31.08)   4:59.25 (1:06.07)
  2 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                5:18.53    5:16.68   38  
     1) Stewart, Meredith 12            2) Macphail, Olivia 12            
     3) Murlin, Darby 11                4) Murlin, Elizabeth 11           
                  37.72   1:17.85 (1:17.85)     1:57.49 (39.64)   2:43.50 (1:25.65)
        3:19.85 (36.35)   4:03.02 (1:19.52)     4:38.37 (35.35)   5:16.68 (1:13.66)
  3 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    5:03.14    5:18.40   36  
     1) Butler, Erin 12                 2) Wellman, Evey 12               
     3) Bautista, Chloe 12              4) Chase, Ashley 12               
                  38.23   1:19.63 (1:19.63)     2:02.42 (42.79)   2:51.35 (1:31.72)
        3:28.61 (37.26)   4:18.71 (1:27.36)     4:43.25 (24.54)     5:18.40 (59.69)
  4 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:30.00    5:26.08   34  
     1) Schenkenberger, Marisa 12       2) Armao, Maria 11                
     3) Walton, Lori 12                 4) Clark, Emily 12                
                  37.40   1:18.64 (1:18.64)     2:00.44 (41.80)   2:51.78 (1:33.14)
        3:27.98 (36.20)   4:12.59 (1:20.81)     4:46.23 (33.64)   5:26.08 (1:13.49)
  5 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    5:21.65    5:39.59   32  
     1) Tekieli, Ingrid Christin 12     2) Jeras, Maya 12                 
     3) Lin, Audi 11                    4) Speed, Elle 12                 
                  40.40   1:25.71 (1:25.71)     2:12.66 (46.95)   3:07.29 (1:41.58)
        3:42.39 (35.10)   4:25.56 (1:18.27)     4:59.99 (34.43)   5:39.59 (1:14.03)
  6 SwimUnited  'A'                                   5:58.49    5:52.99   30  
     1) Foster, Olivia 11               2) Kutchel, Abbey 12              
     3) Downing, Alex 11                4) VanHove, Sammy 11              
                  46.33   1:35.03 (1:35.03)                                        
            2:20.19 ( )         3:11.48 ( )     3:45.35 (33.87)   5:52.99 (2:41.51)
  7 Solon Stars Swim Club  'B'                        6:00.34    6:00.87   28  
     1) Mehok, Lilly 11                 2) Svette, Grace 12               
     3) Chang, Irene 12                 4) Lewis, Sophia 12               
                  36.77   1:18.19 (1:18.19)     2:05.57 (47.38)   3:00.55 (1:42.36)
        3:40.27 (39.72)   4:32.07 (1:31.52)     5:13.73 (41.66)   6:00.87 (1:28.80)
  8 C.L.E. Swimming  'A'                              6:20.20    6:02.81   26  
     1) Wysong, Zoe 12                  2) Arnold, Anna 11                
     3) Kirkpatrick, Mac 11             4) Slivinski, Olivia 11           
                  42.26   1:28.05 (1:28.05)     2:15.94 (47.89)   3:11.01 (1:42.96)
        3:55.35 (44.34)   4:52.94 (1:41.93)     5:25.22 (32.28)   6:02.81 (1:09.87)
  9 Firestone Akron Swim Team  'A'                    6:08.76    6:34.43   24  
     1) Jackson, Reagan 12              2) Bittner, Valerie 12            
     3) Sevald, Audrey 11               4) Chapman, Lindsey 12            
                          2:00.64 (2:00.64)     2:41.25 (40.61)   3:42.97 (1:42.33)
        4:22.71 (39.74)   5:14.69 (1:31.72)     5:51.92 (37.23)   6:34.43 (1:19.74)
 -- Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               5:10.34         DQ  
     1) Pizarro, Alaina 11              2) Caniglia, Carrie 12            
     3) Binns, Peyton 12                4) Zmich, Erin 12                 
                  36.21   1:17.35 (1:17.35)     1:54.88 (37.53)   2:39.16 (1:21.81)
        3:15.17 (36.01)   4:00.21 (1:21.05)     4:32.30 (32.09)        DQ (1:09.08)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 26.97   7/22/2017 Mackenzie DeWitt, HEAT -LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                   27.53      26.97#  22  
  2 O'Brien, Mairin           14 LESD                   27.50      27.19   19  
  3 Homoki, Jordyn            14 SWIM                   27.91      27.67   18  
  4 Mallett, Maggie           13 LESD                   29.30      28.54   17  
  5 Macphail, Ellie           14 GLSS                   28.65      28.64   16  
  6 Chen, Jasmine             14 LESD                   28.50      28.66   15  
  7 Eden, Jessica             13 GLSS                   28.47      29.07   14  
  8 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming           29.13      29.43   13  
  9 Hawkins, Sloan            14 Green                  29.43      29.52   12  
B - Final
 10 Meyer, Abby               14 LESD                   29.82      28.90   10  
 11 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                   29.57      28.91    8  
 12 Holland, Ella             14 LESD                   29.61      29.22    7  
 13 Krusinski, Annie          14 CSI                    29.61      29.33    6  
 14 Truelsch, Jordan          13 SWIM                   29.44      29.63    5  
 15 Guilfoyle, Emilia         14 LSSC                   29.90      29.81    4  
 16 Mullens, Lily             14 CCS                    29.90      29.83    3  
 17 Wallace, Alexa            14 SWIM                   29.83      29.97    2  
 18 Steinbrunner, Lauren      13 RYD                    29.89      30.24    1  
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 26.97   7/22/2017 Mackenzie DeWitt, HEAT -LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Brien, Mairin           14 LESD                   27.44      27.50  
  2 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                   27.19      27.53  
  3 Homoki, Jordyn            14 SWIM                   27.38      27.91  
  4 Eden, Jessica             13 GLSS                   28.43      28.47  
  5 Chen, Jasmine             14 LESD                   28.39      28.50  
  6 Macphail, Ellie           14 GLSS                   29.68      28.65  
  7 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming           29.57      29.13  
  8 Mallett, Maggie           13 LESD                   28.84      29.30  
  9 Hawkins, Sloan            14 Green                  29.45      29.43  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Truelsch, Jordan          13 SWIM                   30.29      29.44  
 11 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                   29.68      29.57  
 12 Krusinski, Annie          14 CSI                    29.13      29.61  
 12 Holland, Ella             14 LESD                   29.20      29.61  
 14 Meyer, Abby               14 LESD                   29.31      29.82  
 15 Wallace, Alexa            14 SWIM                   29.67      29.83  
 16 Steinbrunner, Lauren      13 RYD                    30.54      29.89  
 17 Mullens, Lily             14 CCS                    30.32      29.90  
 17 Guilfoyle, Emilia         14 LSSC                   29.58      29.90  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                   29.63      29.98  
 20 Murphy, Janine            13 CCS                    30.25     J29.98  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Lewis, Evie               14 Tigersharks            30.82      30.01  
 22 Pisano, Olivia            13 HEAT                   30.24      30.04  
 23 Culotta, Tori             13 LESD                   28.91      30.08  
 24 Sylvan, Lena              14 LESD                   30.86      30.12  
 25 Girts, Gracie             13 LESD                   31.49      30.14  
 26 Lewis, Maya               14 CCS                    30.86      30.15  
 27 Mayberry, Ryley           14 SWIM                   30.36      30.17  
 28 Szabo, Eliana             13 HEAT                   30.31      30.25  
 29 Timken, Payton            14 CCS                    31.48      30.46  
 30 Pantoja, Athena           14 GO                     31.39      30.53  
 30 Chelf, Gracie             13 Wooster                30.79      30.53  
 32 Tierney, Campbell         14 USC                    31.48      30.54  
 33 Sadovska, Olena           13 CSI                    31.47      30.62  
 34 Marusic, Julia            14 GLSS                   30.78      30.81  
 34 Bugara, Baila             13 CCS                    32.47      30.81  
 36 Carano, Madeline          14 UCCS                   30.89      30.87  
 37 Liu, Sharon               14 LESD                   30.77      30.92  
 38 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                   30.66      30.94  
 39 Duchon, Gracie            13 GO                     32.41      30.98  
 39 Fisher, Emma              14 HEAT                   31.58      30.98  
 41 Leffler, Gianna           14 GLSS                   31.36      31.01  
 42 Klug, Bella               14 UUSC                   30.61      31.04  
 43 Petersen, Maggie          14 MRST                   31.85      31.07  
 44 Maholic, Megan            13 LESD                   30.35      31.08  
 45 Saum, Kate                13 FAST                   32.31      31.12  
 46 Smith, Gabby              13 Cle Swimming           31.57      31.19  
 47 Ream, Kaley               13 GLSS                   30.76      31.29  
 48 Von Ville, Caroline       13 HEAT                   32.52      31.30  
 49 Pophal, Claire            14 LESD                   30.16      31.32  
 50 DiMatteo, Alexis          14 STRS                   32.05      31.33  
 51 Zhang, Amy                13 STRS                   32.13      31.34  
 52 Seifert, Maddie           13 HEAT                   30.72      31.35  
 53 Presley, Emily            14 NEON                   31.71      31.42  
 54 Parr, Isabelle            13 SWIM                   32.91      31.43  
 55 Hill, Jaedyn              13 Cle Swimming           32.40      31.44  
 56 Zelnik, Liz               13 LSSC                   33.75      31.77  
 57 Ryan, Grace               14 LSSC                   31.47      31.80  
 58 Lis, Megan                14 LESD                   32.09      31.92  
 59 Russell, Maeve            13 STRS                   32.59      31.93  
 60 Ingalls, Morgan           13 LESD                   31.25      31.94  
 61 Kmet, Abbie               14 FAST                   31.89      31.99  
 61 Thompson, Brooke          14 GLSS                   31.32      31.99  
 63 Koonce, Camryn            13 LESD                   32.03      32.06  
 63 Metz, Juliana             14 LESD                   31.17      32.06  
 65 Proweller, Talia          13 SHSH                   31.92      32.14  
 66 Horton, Elise             13 SWIM                   31.82      32.16  
 67 Hill, Reese               13 LESD                   32.85      32.18  
 68 Debevec, Morgan           14 GO                     34.61      32.26  
 69 McLin, Kali               13 LESD                   32.46      32.41  
 70 Chen, Patricia            13 SHSH                   32.34      32.42  
 71 Fiorta, Emma              13 LESD                   33.45      32.54  
 72 Bard, Lily                14 LESD                   31.58      32.55  
 73 Nist, Victoria            14 CCS                    33.42      32.74  
 74 Bish, Bailey              13 LESD                   32.60      32.75  
 75 Rogers, Molly             13 FAST                   32.31      32.76  
 76 Williams, Katie           13 Cle Swimming           34.21      32.93  
 77 Hanna, Ellie              13 STRS                   33.54      32.97  
 78 Drake, Jessica            14 GO                     33.75      33.03  
 79 Sekerak, Sophia           13 FAST                   32.89      33.17  
 80 Hunkar, Adel              13 HEAT                   34.87      33.25  
 81 Slabe, Julia              13 GLSS                   35.10      33.34  
 82 Park, Michelle            13 STRS                   34.71      33.35  
 83 Chelf, Emma               13 Wooster                33.08      33.37  
 84 Stone, Paige              14 SWIM                   33.64      33.47  
 85 Gallagher, Grace          13 Green                  34.51      33.69  
 86 Bass, Kennedy             14 LESD                   35.84      33.73  
 87 Ferris, Bridget           13 STRS                   33.87      33.74  
 88 Miller, Megan             14 LSSC                   34.19      33.83  
 89 Burgess, Hannah           13 LSSC                   35.15      33.93  
 90 Donahue, Abbey            14 Westside Waves         35.75      33.99  
 91 Proweller, Amelia         13 SHSH                   34.47      34.02  
 92 Mercurio, Sophia          14 RYD                    35.89      34.12  
 93 Frase, Leah               14 LESD                   33.42      34.27  
 94 Snyder, Katie             13 GO                     35.44      34.36  
 95 McBride, Alaina           14 TCAT                   33.53      34.43  
 96 Osoteo, Grace             14 Cle Swimming           35.36      34.61  
 97 Szach, Rilie              14 STRS                   34.91      35.02  
 98 Jackson, Moraine          14 STRS                   34.84      35.12  
 99 Dutton, Kaitlyn           13 HEAT                   36.39      35.35  
100 Lynch, Jade               13 Lakewood               34.64      35.41  
101 Whelan, Sanibel           14 RYD                    35.65      36.01  
102 Altland, Maddie           13 MRST                   36.15      36.30  
103 Henely, Lydia             13 Westside Waves         37.13      36.63  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 59.71   7/31/2016 Maja Miedza, SwimStrong-LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Brien, Mairin           14 LESD                 1:01.22    1:00.24   22  
                  28.18     1:00.24 (32.06)                                        
  2 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 1:01.77    1:00.51   19  
                  28.31     1:00.51 (32.20)                                        
  3 Valenza, Grace            14 GLSS                 1:03.93    1:01.12   18  
  4 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                 1:01.82    1:01.16   17  
                  29.21     1:01.16 (31.95)                                        
  5 Culotta, Tori             13 LESD                 1:03.00    1:01.22   16  
                  29.71     1:01.22 (31.51)                                        
  6 Musbach, Lauren           14 LESD                 1:02.42    1:01.55   15  
                  29.51     1:01.55 (32.04)                                        
  7 Eden, Jessica             13 GLSS                 1:03.08    1:03.43   14  
                  29.83     1:03.43 (33.60)                                        
  8 Guilfoyle, Emilia         14 LSSC                 1:04.30    1:04.18   13  
                  30.72     1:04.18 (33.46)                                        
  9 Hawkins, Sloan            14 Green                1:03.72    1:05.21   12  
                  30.97     1:05.21 (34.24)                                        
B - Final
 10 Girts, Gracie             13 LESD                 1:04.38    1:03.17   10  
                  30.96     1:03.17 (32.21)                                        
 11 Mallett, Maggie           13 LESD                 1:05.54    1:03.53    8  
                  30.48     1:03.53 (33.05)                                        
 12 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming         1:05.60    1:04.51    7  
                  30.61     1:04.51 (33.90)                                        
 13 Pisano, Olivia            13 HEAT                 1:04.94    1:04.56    6  
                  30.79     1:04.56 (33.77)                                        
 14 Pophal, Claire            14 LESD                 1:05.21    1:04.90    5  
                  31.06     1:04.90 (33.84)                                        
 15 Wallace, Alexa            14 SWIM                 1:05.87    1:04.95    4  
                  31.05     1:04.95 (33.90)                                        
 16 Szabo, Eliana             13 HEAT                 1:05.24    1:05.08    3  
                  31.24     1:05.08 (33.84)                                        
 17 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 1:04.35    1:05.31    2  
                  31.18     1:05.31 (34.13)                                        
 18 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 1:05.70    1:05.84    1  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 59.71   7/31/2016 Maja Miedza, SwimStrong-LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Brien, Mairin           14 LESD                   59.78    1:01.22  
                  29.01     1:01.22 (32.21)                                        
  2 Homoki, Jordyn            14 SWIM                   59.76    1:01.77  
                  29.17     1:01.77 (32.60)                                        
  3 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                 1:01.06    1:01.82  
                  30.22     1:01.82 (31.60)                                        
  4 Musbach, Lauren           14 LESD                 1:01.78    1:02.42  
                  29.90     1:02.42 (32.52)                                        
  5 Culotta, Tori             13 LESD                 1:01.43    1:03.00  
                  29.85     1:03.00 (33.15)                                        
  6 Eden, Jessica             13 GLSS                 1:02.64    1:03.08  
                  29.81     1:03.08 (33.27)                                        
  7 Hawkins, Sloan            14 Green                1:05.23    1:03.72  
                  29.93     1:03.72 (33.79)                                        
  8 Valenza, Grace            14 GLSS                 1:00.97    1:03.93  
                  30.40     1:03.93 (33.53)                                        
  9 Guilfoyle, Emilia         14 LSSC                 1:07.17    1:04.30  
                  30.58     1:04.30 (33.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 1:04.15    1:04.35  
                  31.03     1:04.35 (33.32)                                        
 11 Girts, Gracie             13 LESD                 1:06.07    1:04.38  
                  31.17     1:04.38 (33.21)                                        
 12 Lewis, Evie               14 Tigersharks          1:05.81    1:04.86  
                  31.16     1:04.86 (33.70)                                        
 13 Pisano, Olivia            13 HEAT                 1:05.45    1:04.94  
                  31.43     1:04.94 (33.51)                                        
 14 Chen, Jasmine             14 LESD                 1:05.48    1:05.07  
                  30.47     1:05.07 (34.60)                                        
 15 Pophal, Claire            14 LESD                 1:04.74    1:05.21  
                  31.57     1:05.21 (33.64)                                        
 16 Szabo, Eliana             13 HEAT                 1:07.06    1:05.24  
                  31.50     1:05.24 (33.74)                                        
 17 Mallett, Maggie           13 LESD                 1:06.13    1:05.54  
                  31.42     1:05.54 (34.12)                                        
 18 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming         1:07.08    1:05.60  
                  30.75     1:05.60 (34.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reber, Lucy               13 HEAT                 1:05.00    1:05.66  
                  31.40     1:05.66 (34.26)                                        
 20 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 1:06.27    1:05.70  
                  31.52     1:05.70 (34.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Wallace, Alexa            14 SWIM                 1:03.66    1:05.87  
                  31.17     1:05.87 (34.70)                                        
 22 Lewis, Maya               14 CCS                  1:07.80    1:06.65  
                  31.25     1:06.65 (35.40)                                        
 23 Pantoja, Athena           14 GO                   1:07.26    1:06.92  
                  31.64     1:06.92 (35.28)                                        
 24 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                 1:05.41    1:06.93  
                  31.43     1:06.93 (35.50)                                        
 25 Bugara, Baila             13 CCS                  1:08.85    1:06.96  
                  32.35     1:06.96 (34.61)                                        
 26 Krusinski, Annie          14 CSI                  1:06.06    1:07.03  
                  31.22     1:07.03 (35.81)                                        
 27 Markowski, Taylor         13 LESD                 1:08.78    1:07.22  
                  32.35     1:07.22 (34.87)                                        
 28 Murphy, Janine            13 CCS                  1:08.42    1:07.23  
                  32.58     1:07.23 (34.65)                                        
 29 Petersen, Maggie          14 MRST                 1:07.64    1:07.40  
                  32.70     1:07.40 (34.70)                                        
 30 Meyer, Abby               14 LESD                 1:02.68    1:07.43  
                  31.40     1:07.43 (36.03)                                        
 31 Mayberry, Ryley           14 SWIM                 1:06.95    1:07.49  
                  31.94     1:07.49 (35.55)                                        
 32 Timken, Payton            14 CCS                  1:12.13    1:07.63  
                  31.66     1:07.63 (35.97)                                        
 33 Ream, Kaley               13 GLSS                 1:07.36    1:07.71  
                  32.85     1:07.71 (34.86)                                        
 34 Mullens, Lily             14 CCS                  1:09.58    1:07.72  
                  31.44     1:07.72 (36.28)                                        
 35 Coates, Caroline          14 HEAT                 1:07.39    1:07.81  
                  32.03     1:07.81 (35.78)                                        
 36 Duchon, Gracie            13 GO                   1:11.50    1:08.02  
                  31.93     1:08.02 (36.09)                                        
 37 Katz, Chloe               14 LESD                 1:05.98    1:08.10  
                  32.41     1:08.10 (35.69)                                        
 38 Metz, Juliana             14 LESD                 1:08.82    1:08.13  
                  32.80     1:08.13 (35.33)                                        
 39 Hensley, Kate             13 HEAT                 1:15.70    1:08.19  
                  32.31     1:08.19 (35.88)                                        
 40 Marusic, Julia            14 GLSS                 1:09.17    1:08.23  
                  32.23     1:08.23 (36.00)                                        
 41 Klug, Bella               14 UUSC                 1:08.31    1:08.39  
                  32.32     1:08.39 (36.07)                                        
 41 Liu, Sharon               14 LESD                 1:08.66    1:08.39  
                  32.27     1:08.39 (36.12)                                        
 43 Sylvan, Lena              14 LESD                 1:09.17    1:08.41  
                  32.08     1:08.41 (36.33)                                        
 44 Tierney, Campbell         14 USC                  1:09.17    1:08.60  
                  32.26     1:08.60 (36.34)                                        
 45 Chelf, Gracie             13 Wooster              1:08.22    1:08.73  
                  31.74     1:08.73 (36.99)                                        
 46 Steinbrunner, Lauren      13 RYD                  1:09.83    1:08.82  
                  33.33     1:08.82 (35.49)                                        
 47 Smith, Gabby              13 Cle Swimming         1:10.69    1:09.29  
                  32.97     1:09.29 (36.32)                                        
 48 Russell, Ella             13 LSSC                 1:09.60    1:09.37  
                  32.91     1:09.37 (36.46)                                        
 49 Carano, Madeline          14 UCCS                      NT    1:09.46  
                  31.54     1:09.46 (37.92)                                        
 50 Leffler, Gianna           14 GLSS                 1:10.38    1:09.59  
                  32.94     1:09.59 (36.65)                                        
 51 Proweller, Talia          13 SHSH                 1:12.09    1:09.68  
                  33.75     1:09.68 (35.93)                                        
 52 Fisher, Emma              14 HEAT                 1:12.29    1:09.83  
                  32.93     1:09.83 (36.90)                                        
 53 Presley, Emily            14 NEON                 1:11.00    1:10.00  
                  32.82     1:10.00 (37.18)                                        
 54 Parr, Isabelle            13 SWIM                 1:18.26    1:10.02  
                  33.38     1:10.02 (36.64)                                        
 55 Seifert, Maddie           13 HEAT                 1:16.18    1:10.03  
                  33.32     1:10.03 (36.71)                                        
 56 DiMatteo, Alexis          14 STRS                 1:13.42    1:10.13  
                  33.85     1:10.13 (36.28)                                        
 57 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                 1:11.47    1:10.16  
                  34.18     1:10.16 (35.98)                                        
 58 Hill, Jaedyn              13 Cle Swimming         1:12.82    1:10.33  
                  33.30     1:10.33 (37.03)                                        
 59 Von Ville, Caroline       13 HEAT                 1:10.58    1:10.41  
                  33.08     1:10.41 (37.33)                                        
 60 Ingalls, Morgan           13 LESD                 1:08.38    1:10.45  
                  33.69     1:10.45 (36.76)                                        
 61 Horton, Elise             13 SWIM                 1:12.80    1:10.97  
                  33.99     1:10.97 (36.98)                                        
 62 Bard, Lily                14 LESD                 1:11.54    1:11.01  
                  33.81     1:11.01 (37.20)                                        
 63 Sadovska, Olena           13 CSI                  1:11.63    1:11.04  
                  32.43     1:11.04 (38.61)                                        
 64 Bish, Bailey              13 LESD                 1:11.78    1:11.10  
                  33.04     1:11.10 (38.06)                                        
 65 Debevec, Morgan           14 GO                   1:10.31    1:11.16  
                  33.58     1:11.16 (37.58)                                        
 66 Chen, Patricia            13 SHSH                 1:12.91    1:11.34  
                  33.94     1:11.34 (37.40)                                        
 67 Zhang, Amy                13 STRS                 1:10.64    1:11.45  
                  33.79     1:11.45 (37.66)                                        
 68 Thompson, Brooke          14 GLSS                 1:09.44    1:11.48  
                  33.59     1:11.48 (37.89)                                        
 69 Koonce, Camryn            13 LESD                 1:13.26    1:11.76  
                  34.45     1:11.76 (37.31)                                        
 70 Kmet, Abbie               14 FAST                 1:13.58    1:12.01  
 71 Bare, Sydney              14 GLSS                 1:09.42    1:12.11  
                  34.99     1:12.11 (37.12)                                        
 72 Nist, Victoria            14 CCS                  1:13.33    1:12.30  
                  34.43     1:12.30 (37.87)                                        
 73 Hill, Reese               13 LESD                 1:13.80    1:12.58  
                  34.68     1:12.58 (37.90)                                        
 74 Fiume, Hannah             14 Tigersharks          1:17.14    1:12.84  
                  34.76     1:12.84 (38.08)                                        
 75 Russell, Maeve            13 STRS                 1:12.84    1:12.85  
                  34.90     1:12.85 (37.95)                                        
 76 Toader, Elvira            14 LSSC                 1:11.33    1:12.93  
                  34.96     1:12.93 (37.97)                                        
 77 Gallagher, Grace          13 Green                1:12.47    1:12.95  
                  34.04     1:12.95 (38.91)                                        
 78 Williams, Katie           13 Cle Swimming         1:15.79    1:13.09  
                  34.96     1:13.09 (38.13)                                        
 79 Rogers, Molly             13 FAST                 1:11.71    1:13.15  
                  34.92     1:13.15 (38.23)                                        
 80 Drobnjak, Mija            13 HEAT                      NT    1:13.51  
                  33.45     1:13.51 (40.06)                                        
 81 Fiorta, Emma              13 LESD                 1:11.49    1:13.73  
                  34.93     1:13.73 (38.80)                                        
 82 Sekerak, Sophia           13 FAST                 1:14.26    1:13.90  
                  35.22     1:13.90 (38.68)                                        
 83 Bass, Kennedy             14 LESD                 1:17.99    1:13.94  
                  34.70     1:13.94 (39.24)                                        
 84 Ryan, Grace               14 LSSC                 1:10.59    1:14.09  
                  35.77     1:14.09 (38.32)                                        
 85 Hanna, Ellie              13 STRS                 1:16.27    1:14.25  
                  34.92     1:14.25 (39.33)                                        
 86 Frase, Leah               14 LESD                 1:15.05    1:14.36  
                  35.64     1:14.36 (38.72)                                        
 87 Burgess, Hannah           13 LSSC                 1:15.53    1:14.52  
                  35.11     1:14.52 (39.41)                                        
 88 Chelf, Emma               13 Wooster              1:15.03    1:14.54  
                  34.82     1:14.54 (39.72)                                        
 89 Ferris, Bridget           13 STRS                 1:15.40    1:14.64  
                  36.02     1:14.64 (38.62)                                        
 90 Hunkar, Adel              13 HEAT                 1:15.31    1:15.22  
                  36.31     1:15.22 (38.91)                                        
 91 Slabe, Julia              13 GLSS                 1:19.89    1:15.29  
                  35.64     1:15.29 (39.65)                                        
 92 Stone, Paige              14 SWIM                 1:18.70    1:15.41  
                  34.81     1:15.41 (40.60)                                        
 93 Snyder, Katie             13 GO                   1:15.06    1:15.45  
                  36.54     1:15.45 (38.91)                                        
 94 Proweller, Amelia         13 SHSH                 1:18.41    1:15.79  
                  34.90     1:15.79 (40.89)                                        
 95 Drake, Jessica            14 GO                   1:16.23    1:15.97  
                  34.63     1:15.97 (41.34)                                        
 96 Zorman, Audrey            14 USC                  1:18.95    1:16.86  
                  35.92     1:16.86 (40.94)                                        
 97 Park, Michelle            13 STRS                 1:20.52    1:17.53  
                  35.90     1:17.53 (41.63)                                        
 98 Dieter, Allison           13 VSC                  1:19.03    1:18.52  
                  35.35     1:18.52 (43.17)                                        
 99 Osoteo, Grace             14 Cle Swimming         1:17.83    1:19.33  
                  36.95     1:19.33 (42.38)                                        
100 McBride, Alaina           14 TCAT                 1:17.50    1:19.56  
101 Jackson, Moraine          14 STRS                 1:21.08    1:20.09  
                  36.76     1:20.09 (43.33)                                        
102 Szach, Rilie              14 STRS                 1:18.13    1:20.29  
                  36.81     1:20.29 (43.48)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:09.22   7/21/2017 Tori Culotta, LESD -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Culotta, Tori             13 LESD                 2:12.65    2:09.22#  22  
                  30.81     1:04.05 (33.24)     1:37.14 (33.09)     2:09.22 (32.08)
  2 Musbach, Lauren           14 LESD                 2:14.46    2:09.49   19  
                  30.10     1:03.42 (33.32)     1:36.36 (32.94)     2:09.49 (33.13)
  3 Pophal, Claire            14 LESD                 2:16.36    2:12.66   18  
                  30.71     1:04.47 (33.76)     1:38.37 (33.90)     2:12.66 (34.29)
  4 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 2:16.78    2:13.85   17  
                  30.39     1:04.03 (33.64)     1:38.88 (34.85)     2:13.85 (34.97)
  5 O'Brien, Mairin           14 LESD                 2:17.33    2:16.07   16  
                  30.00     1:04.14 (34.14)     1:39.98 (35.84)     2:16.07 (36.09)
  6 Girts, Gracie             13 LESD                 2:19.76    2:16.61   15  
                  31.47     1:06.04 (34.57)     1:42.31 (36.27)     2:16.61 (34.30)
  7 Katz, Chloe               14 LESD                 2:18.37    2:17.53   14  
                  32.20     1:07.25 (35.05)     1:43.42 (36.17)     2:17.53 (34.11)
  8 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 2:19.97    2:17.89   13  
                  31.39     1:06.35 (34.96)     1:42.51 (36.16)     2:17.89 (35.38)
  9 Lewis, Evie               14 Tigersharks          2:17.97    2:18.92   12  
                  31.58     1:06.58 (35.00)     1:42.73 (36.15)     2:18.92 (36.19)
B - Final
 10 Wallace, Alexa            14 SWIM                 2:22.87    2:19.87   10  
                  31.82     1:06.70 (34.88)     1:43.24 (36.54)     2:19.87 (36.63)
 11 Petersen, Maggie          14 MRST                 2:21.18    2:20.00    8  
                  32.26     1:07.53 (35.27)     1:43.74 (36.21)     2:20.00 (36.26)
 12 Ream, Kaley               13 GLSS                 2:21.66    2:21.19    7  
                  32.54     1:08.99 (36.45)     1:45.21 (36.22)     2:21.19 (35.98)
 13 Lewis, Maya               14 CCS                  2:21.08    2:22.24    6  
                  32.16     1:08.50 (36.34)     1:44.98 (36.48)     2:22.24 (37.26)
 14 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 2:21.41    2:22.28    5  
                  32.38     1:08.85 (36.47)     1:46.14 (37.29)     2:22.28 (36.14)
 15 Saum, Kate                13 FAST                 2:22.01    2:22.43    4  
                  32.98     1:09.50 (36.52)     1:47.00 (37.50)     2:22.43 (35.43)
 16 Pantoja, Athena           14 GO                   2:22.68    2:22.89    3  
                  33.35     1:08.68 (35.33)     1:45.59 (36.91)     2:22.89 (37.30)
 17 Bugara, Baila             13 CCS                  2:22.58    2:25.10    2  
                  34.63     1:11.02 (36.39)     1:49.92 (38.90)     2:25.10 (35.18)
 -- Markowski, Taylor         13 LESD                 2:21.57         DQ  
                  32.79     1:08.45 (35.66)     1:45.64 (37.19)          DQ (35.62)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:09.22   7/21/2017 Tori Culotta, LESD -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Culotta, Tori             13 LESD                 2:10.05    2:12.65  
                  30.61     1:04.51 (33.90)     1:38.35 (33.84)     2:12.65 (34.30)
  2 Musbach, Lauren           14 LESD                 2:10.72    2:14.46  
                  30.73     1:04.62 (33.89)     1:38.77 (34.15)     2:14.46 (35.69)
  3 Pophal, Claire            14 LESD                 2:12.03    2:16.36  
                  31.09     1:06.14 (35.05)     1:40.84 (34.70)     2:16.36 (35.52)
  4 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 2:15.04    2:16.78  
                  30.21     1:04.57 (34.36)     1:39.81 (35.24)     2:16.78 (36.97)
  5 O'Brien, Mairin           14 LESD                 2:17.21    2:17.33  
                  30.71     1:04.82 (34.11)     1:41.01 (36.19)     2:17.33 (36.32)
  6 Lewis, Evie               14 Tigersharks          2:22.48    2:17.97  
                  31.60     1:06.62 (35.02)     1:42.48 (35.86)     2:17.97 (35.49)
  7 Katz, Chloe               14 LESD                 2:17.99    2:18.37  
                  31.68     1:06.56 (34.88)     1:42.69 (36.13)     2:18.37 (35.68)
  8 Girts, Gracie             13 LESD                 2:23.27    2:19.76  
                  32.67     1:07.88 (35.21)     1:44.84 (36.96)     2:19.76 (34.92)
  9 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 2:23.20    2:19.97  
                  32.38     1:08.29 (35.91)     1:44.43 (36.14)     2:19.97 (35.54)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Lewis, Maya               14 CCS                  2:23.69    2:21.08  
                  32.15     1:07.64 (35.49)     1:44.57 (36.93)     2:21.08 (36.51)
 11 Petersen, Maggie          14 MRST                 2:24.80    2:21.18  
                  33.13     1:08.38 (35.25)     1:45.55 (37.17)     2:21.18 (35.63)
 12 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 2:25.60    2:21.41  
                  32.08     1:07.76 (35.68)     1:45.12 (37.36)     2:21.41 (36.29)
 13 Markowski, Taylor         13 LESD                 2:23.23    2:21.57  
                  32.47     1:08.12 (35.65)     1:44.93 (36.81)     2:21.57 (36.64)
 14 Ream, Kaley               13 GLSS                 2:23.31    2:21.66  
                  32.65     1:09.04 (36.39)     1:46.02 (36.98)     2:21.66 (35.64)
 15 Saum, Kate                13 FAST                 2:22.19    2:22.01  
                  32.54     1:08.90 (36.36)     1:46.03 (37.13)     2:22.01 (35.98)
 16 Bugara, Baila             13 CCS                  2:27.55    2:22.58  
                  32.45     1:09.03 (36.58)     1:46.56 (37.53)     2:22.58 (36.02)
 17 Pantoja, Athena           14 GO                   2:23.84    2:22.68  
                  31.72     1:07.50 (35.78)     1:44.83 (37.33)     2:22.68 (37.85)
 18 Wallace, Alexa            14 SWIM                 2:20.97    2:22.87  
                  32.26     1:07.35 (35.09)     1:44.87 (37.52)     2:22.87 (38.00)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Timken, Payton            14 CCS                  2:29.91    2:26.98  
                  32.71     1:10.48 (37.77)     1:49.88 (39.40)     2:26.98 (37.10)
 20 Ingalls, Morgan           13 LESD                 2:31.10    2:27.37  
                  33.58     1:10.43 (36.85)     1:49.85 (39.42)     2:27.37 (37.52)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Tierney, Campbell         14 USC                  2:31.07    2:27.70  
                  34.15     1:12.40 (38.25)     1:52.01 (39.61)     2:27.70 (35.69)
 22 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming         2:29.93    2:27.96  
                  31.91     1:10.34 (38.43)     1:49.46 (39.12)     2:27.96 (38.50)
 23 Russell, Ella             13 LSSC                 2:30.45    2:28.50  
                  33.22     1:11.62 (38.40)     1:50.47 (38.85)     2:28.50 (38.03)
 24 Mayberry, Ryley           14 SWIM                 2:27.55    2:28.86  
                  33.82     1:10.50 (36.68)     1:49.82 (39.32)     2:28.86 (39.04)
 25 Metz, Juliana             14 LESD                 2:24.81    2:29.11  
                  34.10     1:11.75 (37.65)     1:51.85 (40.10)     2:29.11 (37.26)
 26 Coates, Caroline          14 HEAT                 2:29.63    2:29.52  
                  34.09     1:12.20 (38.11)     1:50.51 (38.31)     2:29.52 (39.01)
 27 Guilfoyle, Emilia         14 LSSC                 2:27.45    2:29.60  
                  31.65     1:08.54 (36.89)     1:47.97 (39.43)     2:29.60 (41.63)
 28 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                 2:27.74    2:29.87  
                  33.40     1:10.98 (37.58)     1:51.15 (40.17)     2:29.87 (38.72)
 29 Leffler, Gianna           14 GLSS                 2:30.06    2:30.37  
                  33.38     1:12.05 (38.67)     1:52.43 (40.38)     2:30.37 (37.94)
 30 Fisher, Emma              14 HEAT                 2:39.29    2:30.98  
                  34.14     1:12.97 (38.83)     1:52.69 (39.72)     2:30.98 (38.29)
 31 Hensley, Kate             13 HEAT                 2:45.84    2:31.56  
                  32.28     1:11.38 (39.10)     1:50.92 (39.54)     2:31.56 (40.64)
 32 Seifert, Maddie           13 HEAT                 2:43.91    2:32.34  
                  34.87     1:15.25 (40.38)     1:54.57 (39.32)     2:32.34 (37.77)
 33 Bard, Lily                14 LESD                 2:33.42    2:32.72  
                  35.39     1:15.20 (39.81)     1:54.82 (39.62)     2:32.72 (37.90)
 34 Liu, Sharon               14 LESD                 2:29.86    2:32.81  
                  33.69     1:11.32 (37.63)     1:51.81 (40.49)     2:32.81 (41.00)
 35 DiMatteo, Alexis          14 STRS                 2:36.03    2:33.11  
                  34.49     1:14.18 (39.69)     1:55.98 (41.80)     2:33.11 (37.13)
 36 Fiorta, Emma              13 LESD                 2:29.32    2:33.26  
                  33.09     1:12.17 (39.08)     1:52.62 (40.45)     2:33.26 (40.64)
 37 Smith, Gabby              13 Cle Swimming         2:34.23    2:33.35  
                  34.98     1:13.80 (38.82)     1:54.23 (40.43)     2:33.35 (39.12)
 38 Rogers, Molly             13 FAST                 2:30.51    2:33.39  
                  34.80     1:14.12 (39.32)     1:53.78 (39.66)     2:33.39 (39.61)
 39 Chen, Patricia            13 SHSH                 2:37.42    2:34.20  
                  35.29     1:14.36 (39.07)     1:55.72 (41.36)     2:34.20 (38.48)
 40 Murphy, Janine            13 CCS                  2:44.96    2:34.81  
                  35.86     1:14.83 (38.97)     1:55.73 (40.90)     2:34.81 (39.08)
 41 Proweller, Talia          13 SHSH                 2:36.11    2:34.83  
                  35.76     1:15.94 (40.18)     1:56.23 (40.29)     2:34.83 (38.60)
 42 Katsaras, Lillie          13 SWIM                 2:37.95    2:35.58  
                  34.40     1:13.55 (39.15)     1:55.26 (41.71)     2:35.58 (40.32)
 43 Bish, Bailey              13 LESD                 2:38.74    2:35.59  
                  35.00     1:14.39 (39.39)     1:56.47 (42.08)     2:35.59 (39.12)
 44 Bass, Kennedy             14 LESD                 2:43.72    2:35.66  
                  34.62     1:14.18 (39.56)     1:54.46 (40.28)     2:35.66 (41.20)
 45 Von Ville, Caroline       13 HEAT                 2:47.18    2:36.62  
                  35.10     1:15.57 (40.47)     1:57.37 (41.80)     2:36.62 (39.25)
 46 Russell, Maeve            13 STRS                 2:41.31    2:36.82  
                  34.60     1:15.09 (40.49)     1:57.22 (42.13)     2:36.82 (39.60)
 47 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                 2:43.13    2:37.90  
                  36.23     1:17.70 (41.47)     1:59.34 (41.64)     2:37.90 (38.56)
 48 Hill, Reese               13 LESD                 2:38.99    2:37.94  
                  36.35     1:17.77 (41.42)     1:58.24 (40.47)     2:37.94 (39.70)
 49 Kmet, Abbie               14 FAST                 2:36.32    2:38.13  
                  35.67     1:14.97 (39.30)     1:57.52 (42.55)     2:38.13 (40.61)
 50 Debevec, Morgan           14 GO                   2:52.22    2:38.56  
                  36.13     1:17.97 (41.84)     1:59.88 (41.91)     2:38.56 (38.68)
 51 Horton, Elise             13 SWIM                 2:40.67    2:38.72  
                  36.61     1:18.70 (42.09)     1:59.96 (41.26)     2:38.72 (38.76)
 52 Williams, Katie           13 Cle Swimming         2:41.62    2:38.80  
                  35.97     1:16.84 (40.87)     1:58.86 (42.02)     2:38.80 (39.94)
 53 Sekerak, Sophia           13 FAST                 2:46.04    2:40.32  
                  34.83     1:16.39 (41.56)     1:59.10 (42.71)     2:40.32 (41.22)
 54 Carano, Madeline          14 UCCS                 2:40.24    2:40.37  
                  35.75     1:17.21 (41.46)     1:59.28 (42.07)     2:40.37 (41.09)
 55 Chelf, Emma               13 Wooster              2:39.58    2:40.48  
                  35.50     1:16.71 (41.21)     1:59.67 (42.96)     2:40.48 (40.81)
 56 O'Brien, Molly            14 Tigersharks          2:39.26    2:41.11  
                  36.06     1:18.16 (42.10)     1:59.71 (41.55)     2:41.11 (41.40)
 57 Koonce, Camryn            13 LESD                 2:44.28    2:41.17  
                  37.09     1:18.20 (41.11)     2:00.10 (41.90)     2:41.17 (41.07)
 58 Hill, Jaedyn              13 Cle Swimming         2:46.94    2:41.29  
                  35.46     1:16.07 (40.61)     1:58.52 (42.45)     2:41.29 (42.77)
 59 Zhang, Amy                13 STRS                 2:39.38    2:42.92  
                  35.76     1:16.86 (41.10)     2:00.86 (44.00)     2:42.92 (42.06)
 60 Snyder, Katie             13 GO                   2:43.75    2:42.94  
                  36.66     1:18.08 (41.42)     2:01.21 (43.13)     2:42.94 (41.73)
 61 Frase, Leah               14 LESD                 2:39.81    2:43.96  
                  36.87     1:18.55 (41.68)     2:00.91 (42.36)     2:43.96 (43.05)
 62 Miller, Megan             14 LSSC                 2:44.54    2:43.98  
                  35.76     1:17.13 (41.37)     2:00.54 (43.41)     2:43.98 (43.44)
 63 Hanna, Ellie              13 STRS                 2:46.32    2:44.57  
                  37.27     1:18.61 (41.34)     2:03.01 (44.40)     2:44.57 (41.56)
 64 Ferris, Bridget           13 STRS                 2:46.11    2:44.79  
                  37.32     1:20.15 (42.83)     2:04.12 (43.97)     2:44.79 (40.67)
 65 Proweller, Amelia         13 SHSH                 2:52.60    2:45.20  
                  36.90     1:19.06 (42.16)     2:03.31 (44.25)     2:45.20 (41.89)
 66 Donahue, Abbey            14 Westside Waves       2:53.44    2:48.85  
                  37.35     1:19.64 (42.29)     2:03.88 (44.24)     2:48.85 (44.97)
 67 Zorman, Audrey            14 USC                  2:49.12    2:50.85  
                  37.85     1:20.49 (42.64)     2:05.85 (45.36)     2:50.85 (45.00)
 68 Whelan, Sanibel           14 RYD                  2:49.50    2:55.27  
                  39.00     1:23.14 (44.14)     2:09.65 (46.51)     2:55.27 (45.62)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 4:29.90   7/22/2017 Tori Culotta, LESD -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culotta, Tori             13 LESD                 4:28.54    4:29.90#  22  
                  30.70     1:04.23 (33.53)     1:37.80 (33.57)     2:12.11 (34.31)
        2:46.03 (33.92)     3:20.86 (34.83)     3:55.28 (34.42)     4:29.90 (34.62)
  2 Musbach, Lauren           14 LESD                 4:34.61    4:32.44   19  
                  31.62     1:05.54 (33.92)     1:39.73 (34.19)     2:14.70 (34.97)
        2:49.40 (34.70)     3:24.34 (34.94)     3:58.97 (34.63)     4:32.44 (33.47)
  3 Pophal, Claire            14 LESD                 4:29.19    4:32.81   18  
                  30.58     1:04.49 (33.91)     1:38.30 (33.81)     2:13.36 (35.06)
        2:48.29 (34.93)     3:23.82 (35.53)     3:58.52 (34.70)     4:32.81 (34.29)
  4 Katz, Chloe               14 LESD                 4:48.95    4:49.02   17  
                  32.39     1:07.95 (35.56)     1:44.44 (36.49)     2:21.39 (36.95)
        2:58.25 (36.86)     3:35.51 (37.26)     4:12.53 (37.02)     4:49.02 (36.49)
  5 Petersen, Maggie          14 MRST                 4:51.01    4:51.04   16  
                  32.31     1:08.20 (35.89)     1:44.59 (36.39)     2:22.24 (37.65)
        2:59.58 (37.34)     3:37.56 (37.98)     4:14.85 (37.29)     4:51.04 (36.19)
  6 Lewis, Evie               14 Tigersharks          4:53.22    4:51.27   15  
                  31.99     1:08.11 (36.12)     1:44.14 (36.03)     2:22.22 (38.08)
        2:58.82 (36.60)     3:35.83 (37.01)     4:14.84 (39.01)     4:51.27 (36.43)
  7 Ream, Kaley               13 GLSS                 4:53.04    4:51.95   14  
                  33.23     1:09.56 (36.33)     1:46.96 (37.40)     2:24.06 (37.10)
        3:01.81 (37.75)     3:39.22 (37.41)     4:16.38 (37.16)     4:51.95 (35.57)
  8 Pisano, Olivia            13 HEAT                 4:49.98    4:52.31   13  
                  33.46     1:10.78 (37.32)     1:48.60 (37.82)     2:26.68 (38.08)
        3:04.48 (37.80)     3:41.90 (37.42)     4:19.18 (37.28)     4:52.31 (33.13)
  9 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                 4:53.29    4:53.09   12  
                  33.39     1:10.23 (36.84)     1:47.16 (36.93)     2:25.40 (38.24)
        3:02.24 (36.84)     3:40.14 (37.90)     4:17.16 (37.02)     4:53.09 (35.93)
 10 Markowski, Taylor         13 LESD                 4:57.28    4:53.52   10  
                  33.67     1:09.92 (36.25)     1:47.38 (37.46)     2:24.62 (37.24)
        3:02.46 (37.84)     3:39.68 (37.22)     4:17.33 (37.65)     4:53.52 (36.19)
 11 Girts, Gracie             13 LESD                 5:05.48    4:54.30    8  
                  33.48     1:11.53 (38.05)     1:49.74 (38.21)     2:26.64 (36.90)
        3:05.27 (38.63)     3:42.85 (37.58)     4:20.31 (37.46)     4:54.30 (33.99)
 12 Reber, Lucy               13 HEAT                 5:00.81    4:57.50    7  
                  32.86     1:10.22 (37.36)     1:47.75 (37.53)     2:26.49 (38.74)
        3:04.11 (37.62)     3:42.87 (38.76)     4:20.39 (37.52)     4:57.50 (37.11)
 13 Ingalls, Morgan           13 LESD                 5:10.03    5:00.09    6  
                  33.49     1:11.01 (37.52)     1:48.58 (37.57)     2:26.99 (38.41)
        3:05.29 (38.30)     3:44.35 (39.06)     4:22.82 (38.47)     5:00.09 (37.27)
 14 Saum, Kate                13 FAST                 5:12.32    5:00.78    5  
                  33.39     1:11.75 (38.36)     1:50.10 (38.35)     2:28.69 (38.59)
        3:06.98 (38.29)     3:45.78 (38.80)     4:23.33 (37.55)     5:00.78 (37.45)
 15 Bugara, Baila             13 CCS                  5:19.53    5:03.44    4  
                  34.79     1:12.09 (37.30)     1:52.02 (39.93)     2:30.78 (38.76)
        3:10.84 (40.06)     3:49.24 (38.40)     4:28.65 (39.41)     5:03.44 (34.79)
 16 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 5:20.08    5:04.17    3  
                  33.46     1:11.92 (38.46)     1:50.28 (38.36)     2:29.49 (39.21)
        3:08.39 (38.90)     3:47.59 (39.20)     4:26.06 (38.47)     5:04.17 (38.11)
 17 Timken, Payton            14 CCS                  5:10.92    5:04.43    2  
                  34.00     1:11.42 (37.42)     1:50.74 (39.32)     2:29.48 (38.74)
        3:09.29 (39.81)     3:48.18 (38.89)     4:27.95 (39.77)     5:04.43 (36.48)
 18 Pantoja, Athena           14 GO                   5:01.97    5:04.75    1  
                  32.94     1:10.57 (37.63)     1:49.45 (38.88)     2:28.88 (39.43)
        3:07.89 (39.01)     3:47.22 (39.33)     4:26.20 (38.98)     5:04.75 (38.55)
 19 Bare, Sydney              14 GLSS                 5:01.45    5:04.94  
                  33.89     1:11.83 (37.94)     1:49.80 (37.97)     2:29.12 (39.32)
        3:07.91 (38.79)     3:47.78 (39.87)     4:26.46 (38.68)     5:04.94 (38.48)
 20 Hawkins, Sloan            14 Green                5:18.18    5:08.97  
                  34.80     1:14.72 (39.92)     1:54.93 (40.21)     2:34.29 (39.36)
        3:14.16 (39.87)     3:54.19 (40.03)     4:32.40 (38.21)     5:08.97 (36.57)
 21 Metz, Juliana             14 LESD                 5:07.28    5:10.21  
                  34.73     1:12.81 (38.08)     1:53.31 (40.50)     2:32.69 (39.38)
        3:13.32 (40.63)     3:52.47 (39.15)     4:32.65 (40.18)     5:10.21 (37.56)
 22 Krusinski, Annie          14 CSI                  5:48.02    5:13.83  
                  33.68     1:12.89 (39.21)     1:52.62 (39.73)     2:34.05 (41.43)
        3:14.17 (40.12)     3:55.13 (40.96)     4:34.74 (39.61)     5:13.83 (39.09)
 23 Tierney, Campbell         14 USC                  5:15.13    5:16.53  
                  34.92     1:14.65 (39.73)     1:55.74 (41.09)     2:36.18 (40.44)
        3:16.81 (40.63)     3:57.78 (40.97)     4:37.69 (39.91)     5:16.53 (38.84)
 24 DiMatteo, Alexis          14 STRS                 5:39.03    5:18.35  
                  35.18     1:15.91 (40.73)     1:56.48 (40.57)     2:37.48 (41.00)
        3:18.06 (40.58)     4:01.21 (43.15)     4:41.16 (39.95)     5:18.35 (37.19)
 25 Fisher, Emma              14 HEAT                 5:40.57    5:20.59  
                  34.86     1:14.94 (40.08)     1:57.11 (42.17)     2:37.60 (40.49)
        3:19.61 (42.01)     4:00.80 (41.19)     4:41.47 (40.67)     5:20.59 (39.12)
 26 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming         5:27.96    5:20.71  
                  33.22     1:12.26 (39.04)     1:53.46 (41.20)     2:35.75 (42.29)
        3:17.55 (41.80)     3:59.44 (41.89)     4:41.57 (42.13)     5:20.71 (39.14)
 27 Mayberry, Ryley           14 SWIM                 5:12.08    5:22.60  
                  35.05     1:14.68 (39.63)     1:55.23 (40.55)     2:37.37 (42.14)
        3:18.47 (41.10)     4:00.24 (41.77)     4:41.49 (41.25)     5:22.60 (41.11)
 28 Duchon, Gracie            13 GO                   5:32.00    5:24.21  
                  36.21     1:17.38 (41.17)     2:00.22 (42.84)     2:41.75 (41.53)
        3:23.77 (42.02)     4:05.36 (41.59)     4:45.96 (40.60)     5:24.21 (38.25)
 29 Bard, Lily                14 LESD                 5:20.07    5:27.58  
                  36.74     1:18.00 (41.26)     1:59.11 (41.11)     2:41.42 (42.31)
        3:23.07 (41.65)     4:05.58 (42.51)     4:46.44 (40.86)     5:27.58 (41.14)
 30 Liu, Sharon               14 LESD                 5:16.98    5:28.97  
                  35.00     1:14.92 (39.92)     1:56.40 (41.48)     2:38.35 (41.95)
        3:21.56 (43.21)     4:04.61 (43.05)     4:47.99 (43.38)     5:28.97 (40.98)
 31 Chen, Patricia            13 SHSH                 5:31.24    5:29.64  
                  36.07     1:17.25 (41.18)     1:59.65 (42.40)     2:43.15 (43.50)
        3:25.95 (42.80)     4:08.65 (42.70)     4:50.36 (41.71)     5:29.64 (39.28)
 32 Kmet, Abbie               14 FAST                 5:43.39    5:31.64  
                  36.45     1:18.20 (41.75)     2:02.45 (44.25)     2:45.55 (43.10)
        3:29.01 (43.46)     4:11.23 (42.22)     4:53.69 (42.46)     5:31.64 (37.95)
 33 Bish, Bailey              13 LESD                 5:23.86    5:32.62  
                  36.47     1:18.88 (42.41)     2:01.39 (42.51)     2:44.88 (43.49)
        3:27.03 (42.15)     4:09.95 (42.92)     4:51.71 (41.76)     5:32.62 (40.91)
 34 Nist, Victoria            14 CCS                  5:39.06    5:33.15  
                  37.34     1:19.34 (42.00)     2:02.17 (42.83)     2:45.51 (43.34)
        3:28.16 (42.65)     4:11.41 (43.25)     4:53.21 (41.80)     5:33.15 (39.94)
 35 Lis, Megan                14 LESD                 5:23.50    5:37.48  
                  36.56     1:19.42 (42.86)     2:02.77 (43.35)     2:46.37 (43.60)
        3:30.29 (43.92)     4:13.57 (43.28)     4:56.92 (43.35)     5:37.48 (40.56)
 36 Russell, Maeve            13 STRS                 5:33.10    5:42.77  
                  36.18     1:19.09 (42.91)     2:03.16 (44.07)     2:48.27 (45.11)
        3:33.41 (45.14)     4:18.73 (45.32)     5:02.51 (43.78)     5:42.77 (40.26)
 37 Zhang, Amy                13 STRS                 5:29.65    5:45.33  
                  36.62     1:19.45 (42.83)     2:05.06 (45.61)     2:50.10 (45.04)
        3:36.11 (46.01)     4:20.16 (44.05)     5:05.48 (45.32)     5:45.33 (39.85)
 38 Miller, Megan             14 LSSC                 5:49.68    5:46.41  
                  38.31     1:21.15 (42.84)     2:04.85 (43.70)     2:50.20 (45.35)
        3:33.41 (43.21)     4:19.25 (45.84)     5:03.67 (44.42)     5:46.41 (42.74)
 39 Debevec, Morgan           14 GO                   5:32.00    5:47.98  
                  37.70     1:21.11 (43.41)     2:05.62 (44.51)     2:51.54 (45.92)
        3:36.25 (44.71)     4:22.01 (45.76)     5:05.31 (43.30)     5:47.98 (42.67)
 40 Hanna, Ellie              13 STRS                 5:32.96    5:52.04  
                  36.74     1:20.12 (43.38)     2:05.15 (45.03)     2:51.61 (46.46)
        3:37.28 (45.67)     4:23.24 (45.96)     5:08.46 (45.22)     5:52.04 (43.58)
 41 Ferris, Bridget           13 STRS                 5:52.10    5:52.15  
                  38.30     1:23.19 (44.89)     2:09.18 (45.99)     2:54.81 (45.63)
        3:39.82 (45.01)     4:25.04 (45.22)     5:08.97 (43.93)     5:52.15 (43.18)
 42 Whelan, Sanibel           14 RYD                  5:59.84    6:00.21  
                  37.88     1:22.14 (44.26)     2:07.59 (45.45)     2:53.70 (46.11)
        3:40.69 (46.99)     4:28.02 (47.33)     5:15.55 (47.53)     6:00.21 (44.66)
 
Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 9:17.82   7/21/2017 Tori Culotta, LESD -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culotta, Tori             13 LESD                 9:14.46    9:17.82#  22  
                  31.22     1:05.39 (34.17)     1:39.78 (34.39)     2:14.36 (34.58)
        2:49.09 (34.73)     3:24.30 (35.21)     3:58.81 (34.51)     4:34.00 (35.19)
        5:09.41 (35.41)     5:44.80 (35.39)     6:20.55 (35.75)     6:56.47 (35.92)
        7:32.28 (35.81)     8:07.84 (35.56)     8:43.30 (35.46)     9:17.82 (34.52)
  2 Pophal, Claire            14 LESD                 9:35.72    9:48.10   19  
                                1:07.32 ( )                             2:19.11 ( )
        2:55.51 (36.40)     3:31.75 (36.24)     4:08.99 (37.24)     4:46.00 (37.01)
        5:23.33 (37.33)     6:00.74 (37.41)     6:37.85 (37.11)     7:15.23 (37.38)
        7:43.50 (28.27)     8:32.03 (48.53)     8:55.71 (23.68)     9:48.10 (52.39)
  3 Katz, Chloe               14 LESD                 9:52.89    9:52.90   18  
                  32.95     1:09.23 (36.28)     1:46.16 (36.93)     2:23.55 (37.39)
        3:01.15 (37.60)     3:39.36 (38.21)     4:17.68 (38.32)     4:55.86 (38.18)
        5:33.20 (37.34)     6:10.80 (37.60)     6:47.85 (37.05)     7:25.30 (37.45)
        8:02.49 (37.19)     8:40.49 (38.00)     9:17.80 (37.31)     9:52.90 (35.10)
  4 Lewis, Evie               14 Tigersharks         10:20.80    9:54.99   17  
                  33.21     1:09.31 (36.10)     1:46.83 (37.52)     2:24.79 (37.96)
        3:03.52 (38.73)     3:40.83 (37.31)     4:19.60 (38.77)     4:57.57 (37.97)
        5:33.56 (35.99)     6:13.93 (40.37)     6:52.64 (38.71)     7:30.10 (37.46)
        8:00.06 (29.96)     8:44.95 (44.89)     9:21.44 (36.49)     9:54.99 (33.55)
  5 Petersen, Maggie          14 MRST                10:11.54    9:55.23   16  
                  33.05     1:08.98 (35.93)     1:46.24 (37.26)     2:23.57 (37.33)
        2:56.17 (32.60)     3:38.29 (42.12)     4:15.88 (37.59)     4:53.65 (37.77)
        5:31.90 (38.25)     6:09.48 (37.58)     6:42.80 (33.32)     7:25.49 (42.69)
        8:01.56 (36.07)     8:41.99 (40.43)     9:14.51 (32.52)     9:55.23 (40.72)
  6 Ream, Kaley               13 GLSS                10:02.18    9:59.05   15  
                  32.82     1:09.89 (37.07)     1:46.47 (36.58)     2:24.29 (37.82)
        3:01.43 (37.14)     3:39.39 (37.96)     4:17.06 (37.67)     4:55.32 (38.26)
        5:32.90 (37.58)     6:11.29 (38.39)     6:49.30 (38.01)     7:27.82 (38.52)
        8:06.12 (38.30)     8:44.37 (38.25)     9:22.39 (38.02)     9:59.05 (36.66)
  7 Markowski, Taylor         13 LESD                10:08.85   10:11.59   14  
                  33.22     1:10.93 (37.71)     1:48.73 (37.80)     2:27.13 (38.40)
        3:05.58 (38.45)     3:44.75 (39.17)     4:23.03 (38.28)     5:03.06 (40.03)
        5:42.15 (39.09)     6:20.38 (38.23)     6:58.89 (38.51)     7:38.13 (39.24)
        8:16.09 (37.96)     8:55.30 (39.21)     9:33.47 (38.17)    10:11.59 (38.12)
  8 Pantoja, Athena           14 GO                  10:30.96   10:20.18   13  
                  33.21     1:11.55 (38.34)     1:50.05 (38.50)     2:30.15 (40.10)
        3:09.11 (38.96)     3:49.57 (40.46)     4:28.42 (38.85)     5:08.74 (40.32)
        5:47.87 (39.13)     6:29.33 (41.46)     7:07.70 (38.37)     7:47.50 (39.80)
        8:26.07 (38.57)     9:05.44 (39.37)     9:43.14 (37.70)    10:20.18 (37.04)
  9 Timken, Payton            14 CCS                 10:58.08   10:20.83   12  
                  24.60     1:13.52 (48.92)     1:52.47 (38.95)     2:32.44 (39.97)
        3:11.34 (38.90)     3:51.91 (40.57)     4:30.82 (38.91)     5:10.94 (40.12)
        5:50.38 (39.44)     6:30.57 (40.19)     7:08.55 (37.98)     7:48.72 (40.17)
        8:26.75 (38.03)     9:05.69 (38.94)     9:43.09 (37.40)    10:20.83 (37.74)
 10 Bare, Sydney              14 GLSS                10:07.35   10:22.17   10  
                  34.50     1:12.77 (38.27)     1:51.50 (38.73)     2:30.85 (39.35)
        3:09.86 (39.01)     3:49.13 (39.27)     4:28.48 (39.35)     5:07.88 (39.40)
        5:46.85 (38.97)     6:26.27 (39.42)     7:05.56 (39.29)     7:44.86 (39.30)
        8:24.65 (39.79)     9:04.14 (39.49)     9:43.71 (39.57)    10:22.17 (38.46)
 11 Bugara, Baila             13 CCS                 10:51.59   10:24.17    8  
                  27.80     1:13.17 (45.37)     1:49.31 (36.14)     2:33.64 (44.33)
        3:04.65 (31.01)     3:52.38 (47.73)     4:24.03 (31.65)     5:11.01 (46.98)
        5:40.34 (29.33)     6:32.17 (51.83)     7:00.74 (28.57)     7:50.12 (49.38)
        8:24.67 (34.55)     9:08.99 (44.32)     9:35.69 (26.70)    10:24.17 (48.48)
 12 Metz, Juliana             14 LESD                10:15.42   10:30.95    7  
                  34.17     1:12.48 (38.31)     1:51.16 (38.68)     2:30.99 (39.83)
        3:10.60 (39.61)     3:51.17 (40.57)     4:27.51 (36.34)     5:11.24 (43.73)
        5:50.78 (39.54)     6:31.28 (40.50)     7:11.15 (39.87)     7:51.54 (40.39)
        8:31.24 (39.70)     9:11.87 (40.63)     9:51.77 (39.90)    10:30.95 (39.18)
 13 Tierney, Campbell         14 USC                 11:22.73   10:47.23    6  
                  29.71     1:14.72 (45.01)     1:55.58 (40.86)     2:35.62 (40.04)
        3:17.39 (41.77)     3:57.77 (40.38)     4:38.73 (40.96)     5:20.07 (41.34)
        6:01.53 (41.46)     6:42.34 (40.81)     7:24.15 (41.81)     8:05.36 (41.21)
        8:46.64 (41.28)     9:27.28 (40.64)    10:08.15 (40.87)    10:47.23 (39.08)
 14 DiMatteo, Alexis          14 STRS                11:27.43   11:18.67    5  
                  24.36                               36.02 ( )     1:17.97 (41.95)
        2:01.51 (43.54)     2:44.76 (43.25)     3:28.85 (44.09)     4:13.02 (44.17)
        4:49.87 (36.85)     5:40.36 (50.49)     6:17.19 (36.83)     7:06.63 (49.44)
        7:43.36 (36.73)     8:33.12 (49.76)     9:15.22 (42.10)  11:18.67 (2:03.45)
 15 Chelf, Emma               13 Wooster             11:43.83   11:32.23    4  
                  36.52     1:18.90 (42.38)     2:01.97 (43.07)     2:45.62 (43.65)
        3:26.74 (41.12)     4:13.72 (46.98)     4:58.20 (44.48)     5:42.15 (43.95)
        6:26.94 (44.79)     7:10.41 (43.47)     7:55.28 (44.87)     8:39.23 (43.95)
        9:23.08 (43.85)    10:06.63 (43.55)    10:50.04 (43.41)    11:32.23 (42.19)
 16 Ferris, Bridget           13 STRS                11:59.89   11:56.20    3  
                  38.64     1:23.44 (44.80)     2:09.57 (46.13)     2:55.94 (46.37)
        3:42.22 (46.28)     4:28.60 (46.38)     5:14.25 (45.65)     5:59.84 (45.59)
        6:45.59 (45.75)     7:30.89 (45.30)     8:16.10 (45.21)     9:01.30 (45.20)
        9:45.78 (44.48)    10:30.58 (44.80)    11:07.24 (36.66)    11:56.20 (48.96)
 17 Hanna, Ellie              13 STRS                12:11.39   11:56.79    2  
                  37.85     1:22.11 (44.26)     1:54.73 (32.62)                    
            2:07.38 ( )     2:53.87 (46.49)     3:30.93 (37.06)     4:25.98 (55.05)
        5:12.39 (46.41)     5:58.44 (46.05)     6:44.04 (45.60)     7:29.65 (45.61)
        8:15.28 (45.63)     9:02.17 (46.89)     9:45.58 (43.41)  11:56.79 (2:11.21)
 18 Whelan, Sanibel           14 RYD                 12:35.29   12:14.43    1  
                  38.82     1:22.81 (43.99)     2:08.23 (45.42)     2:54.13 (45.90)
        3:40.39 (46.26)     4:27.01 (46.62)     5:14.08 (47.07)     6:00.40 (46.32)
        6:47.56 (47.16)     7:34.63 (47.07)     8:22.19 (47.56)     9:09.86 (47.67)
        9:57.22 (47.36)    10:44.21 (46.99)    11:30.38 (46.17)    12:14.43 (44.05)
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 17:41.56   7/23/2017 Tori Culotta, LESD -LE                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culotta, Tori             13 LESD                17:30.94   17:41.56#  22  
                  31.56     1:06.07 (34.51)     1:40.25 (34.18)     2:15.40 (35.15)
        2:49.74 (34.34)     3:25.52 (35.78)     4:00.41 (34.89)     4:36.34 (35.93)
        5:11.32 (34.98)     5:47.44 (36.12)     6:22.56 (35.12)     6:58.64 (36.08)
        7:33.86 (35.22)     8:10.51 (36.65)     8:45.52 (35.01)     9:21.54 (36.02)
        9:56.94 (35.40)    10:33.00 (36.06)    11:08.42 (35.42)    11:44.95 (36.53)
       12:20.29 (35.34)    12:56.83 (36.54)    13:32.12 (35.29)    14:08.76 (36.64)
       14:44.37 (35.61)    15:20.21 (35.84)    15:55.19 (34.98)    16:31.19 (36.00)
       17:05.72 (34.53)    17:41.56 (35.84)                                        
  2 Musbach, Lauren           14 LESD                18:22.64   18:20.78   19  
                  31.48     1:07.03 (35.55)     1:42.73 (35.70)     2:18.68 (35.95)
        2:54.88 (36.20)     3:31.21 (36.33)     4:08.04 (36.83)     4:44.85 (36.81)
        5:21.06 (36.21)     5:57.78 (36.72)     6:34.17 (36.39)     7:11.39 (37.22)
        7:48.33 (36.94)     8:25.41 (37.08)     9:02.18 (36.77)     9:39.25 (37.07)
       10:15.98 (36.73)    10:53.04 (37.06)    11:30.18 (37.14)    12:07.64 (37.46)
       12:44.82 (37.18)    13:22.29 (37.47)    13:59.70 (37.41)    14:37.31 (37.61)
       15:14.80 (37.49)    15:52.63 (37.83)    16:30.11 (37.48)    17:07.42 (37.31)
       17:44.49 (37.07)    18:20.78 (36.29)                                        
  3 Pophal, Claire            14 LESD                17:31.39   18:59.42   18  
                  32.61     1:09.04 (36.43)     1:45.82 (36.78)     2:23.30 (37.48)
        3:00.87 (37.57)     3:39.22 (38.35)     4:17.17 (37.95)     4:55.34 (38.17)
        5:33.88 (38.54)     6:13.24 (39.36)     6:52.04 (38.80)     7:30.57 (38.53)
        8:10.02 (39.45)     8:48.15 (38.13)     9:26.29 (38.14)    10:05.23 (38.94)
       10:43.34 (38.11)    11:22.60 (39.26)    12:00.86 (38.26)    12:39.98 (39.12)
       13:17.77 (37.79)    13:56.15 (38.38)    14:34.55 (38.40)    15:12.98 (38.43)
       15:51.33 (38.35)    16:29.51 (38.18)    17:06.65 (37.14)    17:45.87 (39.22)
       18:22.48 (36.61)    18:59.42 (36.94)                                        
  4 Katz, Chloe               14 LESD                18:26.42   18:59.74   17  
                  34.19     1:11.53 (37.34)     1:49.22 (37.69)     2:26.66 (37.44)
        3:05.03 (38.37)     3:44.15 (39.12)     4:22.25 (38.10)     5:01.50 (39.25)
        5:39.92 (38.42)     6:19.35 (39.43)     6:57.69 (38.34)     7:36.66 (38.97)
        8:15.63 (38.97)     8:54.10 (38.47)     9:32.24 (38.14)    10:10.76 (38.52)
       10:49.18 (38.42)    11:27.23 (38.05)    12:05.11 (37.88)    12:43.31 (38.20)
       13:21.49 (38.18)    13:59.72 (38.23)    14:37.74 (38.02)    15:15.72 (37.98)
       15:54.27 (38.55)    16:32.79 (38.52)    17:10.39 (37.60)    17:47.98 (37.59)
       18:17.93 (29.95)    18:59.74 (41.81)                                        
  5 Ream, Kaley               13 GLSS                19:03.59   19:00.41   16  
                  33.93     1:11.72 (37.79)     1:49.64 (37.92)     2:27.73 (38.09)
        3:05.90 (38.17)     3:43.92 (38.02)     4:22.18 (38.26)     5:00.37 (38.19)
        5:38.66 (38.29)     6:17.18 (38.52)     6:55.59 (38.41)     7:34.20 (38.61)
        8:13.08 (38.88)     8:51.43 (38.35)     9:30.75 (39.32)    10:08.88 (38.13)
       10:47.93 (39.05)    11:26.09 (38.16)    12:04.67 (38.58)    12:42.88 (38.21)
       13:20.30 (37.42)    13:58.37 (38.07)    14:36.27 (37.90)    15:14.81 (38.54)
       15:53.10 (38.29)    16:31.09 (37.99)    17:09.52 (38.43)    17:47.68 (38.16)
       18:25.03 (37.35)    19:00.41 (35.38)                                        
  6 Lewis, Evie               14 Tigersharks         20:18.27   19:05.93   15  
                  33.21     1:10.43 (37.22)     1:47.81 (37.38)     2:25.93 (38.12)
        3:03.52 (37.59)     3:41.94 (38.42)     4:19.67 (37.73)     4:58.28 (38.61)
        5:31.80 (33.52)     6:14.57 (42.77)     6:52.28 (37.71)     7:30.68 (38.40)
        8:09.39 (38.71)     8:48.75 (39.36)     9:26.71 (37.96)    10:05.89 (39.18)
       10:43.63 (37.74)    11:23.35 (39.72)    12:01.58 (38.23)    12:41.04 (39.46)
       13:19.52 (38.48)    13:58.79 (39.27)    14:37.46 (38.67)    15:16.97 (39.51)
       15:55.63 (38.66)    16:34.89 (39.26)    17:12.84 (37.95)    17:52.07 (39.23)
       18:29.10 (37.03)    19:05.93 (36.83)                                        
  7 Petersen, Maggie          14 MRST                19:21.73   19:06.69   14  
                  33.52     1:10.81 (37.29)     1:48.36 (37.55)     2:26.62 (38.26)
        3:04.62 (38.00)     3:43.11 (38.49)     4:21.22 (38.11)     4:59.67 (38.45)
        5:37.83 (38.16)     6:16.60 (38.77)     6:52.86 (36.26)     7:33.85 (40.99)
        8:12.42 (38.57)     8:51.23 (38.81)     9:29.58 (38.35)    10:08.19 (38.61)
       10:46.87 (38.68)    11:25.84 (38.97)    12:04.35 (38.51)    12:42.83 (38.48)
       13:21.35 (38.52)    14:00.52 (39.17)    14:39.40 (38.88)    15:18.43 (39.03)
       15:57.67 (39.24)    16:36.39 (38.72)    17:14.33 (37.94)    17:52.75 (38.42)
       18:30.55 (37.80)    19:06.69 (36.14)                                        
  8 Gilson, Ella              14 MRST                19:18.10   19:08.10   13  
                  32.67     1:09.21 (36.54)     1:43.27 (34.06)     2:26.22 (42.95)
        3:05.02 (38.80)     3:43.17 (38.15)     4:21.99 (38.82)     5:00.32 (38.33)
        5:39.38 (39.06)     6:17.47 (38.09)     6:56.59 (39.12)     7:35.08 (38.49)
        8:14.10 (39.02)     8:52.75 (38.65)     9:32.00 (39.25)    10:10.72 (38.72)
       10:48.04 (37.32)    11:28.72 (40.68)    12:08.04 (39.32)    12:46.63 (38.59)
       13:26.24 (39.61)    14:04.94 (38.70)    14:44.00 (39.06)    15:22.14 (38.14)
       16:01.33 (39.19)    16:39.37 (38.04)    17:18.23 (38.86)    17:55.46 (37.23)
       18:30.94 (35.48)    19:08.10 (37.16)                                        
  9 Markowski, Taylor         13 LESD                19:23.47   19:08.40   12  
                  33.72     1:10.50 (36.78)     1:49.11 (38.61)     2:27.87 (38.76)
        3:06.62 (38.75)     3:45.33 (38.71)     4:24.15 (38.82)     5:02.31 (38.16)
        5:40.79 (38.48)     6:19.14 (38.35)     6:57.73 (38.59)     7:36.47 (38.74)
        8:14.71 (38.24)     8:52.64 (37.93)     9:31.08 (38.44)    10:09.03 (37.95)
       10:48.21 (39.18)    11:26.99 (38.78)    12:05.87 (38.88)    12:44.43 (38.56)
       13:23.38 (38.95)    14:02.59 (39.21)    14:41.73 (39.14)    15:20.30 (38.57)
       15:59.35 (39.05)    16:37.80 (38.45)    17:16.79 (38.99)    17:54.69 (37.90)
       18:32.65 (37.96)    19:08.40 (35.75)                                        
 10 Saum, Kate                13 FAST                20:36.57   19:12.97   10  
                  32.87     1:10.00 (37.13)     1:48.06 (38.06)     2:26.42 (38.36)
        3:04.62 (38.20)     3:43.89 (39.27)     4:22.70 (38.81)     5:01.54 (38.84)
        5:40.71 (39.17)     6:19.47 (38.76)     6:58.54 (39.07)     7:37.23 (38.69)
        8:16.11 (38.88)     8:54.70 (38.59)     9:34.53 (39.83)    10:13.29 (38.76)
       10:52.68 (39.39)    11:31.76 (39.08)    12:10.95 (39.19)    12:50.03 (39.08)
       13:29.63 (39.60)    14:08.20 (38.57)    14:47.81 (39.61)    15:26.09 (38.28)
       16:05.07 (38.98)    16:42.94 (37.87)    17:22.12 (39.18)    18:00.39 (38.27)
       18:38.09 (37.70)    19:12.97 (34.88)                                        
 11 Timken, Payton            14 CCS                 20:28.33   19:34.85    8  
                  33.49     1:12.10 (38.61)     1:50.29 (38.19)     2:30.43 (40.14)
        3:09.21 (38.78)     3:48.74 (39.53)     4:27.50 (38.76)     5:07.66 (40.16)
        5:46.41 (38.75)     6:26.21 (39.80)     7:05.07 (38.86)     7:45.60 (40.53)
        8:24.79 (39.19)     9:04.61 (39.82)     9:44.12 (39.51)    10:24.39 (40.27)
       11:03.58 (39.19)    11:43.84 (40.26)    12:23.35 (39.51)    13:03.46 (40.11)
       13:42.66 (39.20)    14:23.38 (40.72)    15:03.03 (39.65)    15:42.66 (39.63)
       16:21.94 (39.28)    17:01.68 (39.74)    17:39.92 (38.24)    18:19.24 (39.32)
       18:57.51 (38.27)    19:34.85 (37.34)                                        
 12 Metz, Juliana             14 LESD                19:23.74   19:46.67    7  
                  33.39     1:11.75 (38.36)     1:50.71 (38.96)     2:30.43 (39.72)
        3:09.17 (38.74)     3:49.34 (40.17)     4:28.69 (39.35)     5:09.05 (40.36)
        5:48.61 (39.56)     6:29.15 (40.54)     7:08.65 (39.50)     7:49.33 (40.68)
        8:28.62 (39.29)     9:09.38 (40.76)     9:48.29 (38.91)    10:28.86 (40.57)
       11:08.12 (39.26)    11:48.74 (40.62)    12:27.96 (39.22)    13:08.10 (40.14)
       13:47.27 (39.17)    14:28.39 (41.12)    15:07.96 (39.57)    15:48.90 (40.94)
       16:28.19 (39.29)    17:08.66 (40.47)    17:47.68 (39.02)    18:28.52 (40.84)
       19:07.45 (38.93)    19:46.67 (39.22)                                        
 13 Pantoja, Athena           14 GO                  24:06.39   20:07.06    6  
                  34.66     1:14.90 (40.24)     1:55.16 (40.26)     2:36.25 (41.09)
        3:15.63 (39.38)     3:56.23 (40.60)     4:36.47 (40.24)     5:17.23 (40.76)
        5:57.66 (40.43)     6:38.07 (40.41)     7:18.42 (40.35)     7:59.49 (41.07)
        8:40.47 (40.98)     9:20.46 (39.99)    10:01.38 (40.92)    10:41.55 (40.17)
       11:22.72 (41.17)    12:03.79 (41.07)    12:44.56 (40.77)    13:25.11 (40.55)
       14:05.81 (40.70)    14:46.74 (40.93)    15:26.61 (39.87)    16:07.79 (41.18)
       16:47.68 (39.89)    17:28.46 (40.78)    18:07.84 (39.38)    18:48.11 (40.27)
       19:27.99 (39.88)    20:07.06 (39.07)                                        
 14 Coates, Caroline          14 HEAT                20:47.92   20:54.88    5  
                  35.35     1:16.66 (41.31)     1:58.42 (41.76)     2:40.21 (41.79)
        3:21.63 (41.42)     4:03.09 (41.46)     4:44.86 (41.77)     5:26.72 (41.86)
        6:08.32 (41.60)     6:50.23 (41.91)     7:31.99 (41.76)     8:14.20 (42.21)
        8:55.90 (41.70)     9:38.19 (42.29)    10:20.25 (42.06)    11:02.64 (42.39)
       11:44.18 (41.54)    12:26.52 (42.34)    13:08.41 (41.89)    13:50.93 (42.52)
       14:33.55 (42.62)    15:16.82 (43.27)    15:59.06 (42.24)    16:41.72 (42.66)
       17:24.48 (42.76)    18:07.02 (42.54)    18:49.28 (42.26)    19:31.54 (42.26)
       20:13.98 (42.44)    20:54.88 (40.90)                                        
 15 DiMatteo, Alexis          14 STRS                22:12.47   21:12.26    4  
                  36.65     1:17.63 (40.98)     1:59.20 (41.57)     2:41.14 (41.94)
        3:22.74 (41.60)     4:04.48 (41.74)     4:46.03 (41.55)     5:27.51 (41.48)
        6:09.38 (41.87)     6:52.19 (42.81)     7:34.68 (42.49)     8:16.82 (42.14)
        8:59.71 (42.89)     9:41.86 (42.15)    10:24.84 (42.98)    11:07.65 (42.81)
       11:51.10 (43.45)    12:33.96 (42.86)    13:17.22 (43.26)    14:00.68 (43.46)
       14:43.08 (42.40)    15:25.78 (42.70)    16:10.00 (44.22)    16:53.47 (43.47)
       17:36.66 (43.19)    18:20.55 (43.89)    19:04.56 (44.01)    19:48.55 (43.99)
       20:31.08 (42.53)    21:12.26 (41.18)                                        
 16 Kmet, Abbie               14 FAST                23:31.17   21:53.45    3  
                  36.12     1:20.44 (44.32)     2:00.08 (39.64)     2:49.08 (49.00)
        3:28.69 (39.61)     4:17.66 (48.97)     5:02.49 (44.83)     5:47.18 (44.69)
        6:32.10 (44.92)     7:16.55 (44.45)     8:02.21 (45.66)     8:47.10 (44.89)
        9:30.62 (43.52)    10:16.37 (45.75)    11:00.78 (44.41)    11:46.50 (45.72)
       12:29.72 (43.22)    13:13.58 (43.86)    13:55.98 (42.40)    14:40.58 (44.60)
       15:23.84 (43.26)    16:08.85 (45.01)    16:51.99 (43.14)    17:36.92 (44.93)
       18:20.11 (43.19)    19:04.45 (44.34)    19:48.71 (44.26)    20:31.73 (43.02)
       21:13.73 (42.00)    21:53.45 (39.72)                                        
 17 Snyder, Katie             13 GO                  24:06.38   22:12.86    2  
                  38.12     1:22.85 (44.73)     2:06.42 (43.57)     2:51.53 (45.11)
        3:35.46 (43.93)     4:20.24 (44.78)     5:04.92 (44.68)     5:49.75 (44.83)
        6:34.70 (44.95)     7:20.14 (45.44)     8:04.07 (43.93)     8:48.65 (44.58)
        9:32.95 (44.30)    10:17.84 (44.89)    11:01.88 (44.04)    11:46.86 (44.98)
       12:30.66 (43.80)    13:14.89 (44.23)    13:59.37 (44.48)    14:44.83 (45.46)
       15:29.57 (44.74)    16:14.61 (45.04)    16:59.27 (44.66)    17:45.35 (46.08)
       18:30.01 (44.66)    19:15.95 (45.94)    20:01.21 (45.26)    20:45.65 (44.44)
       21:29.32 (43.67)    22:12.86 (43.54)                                        
 18 Zhang, Amy                13 STRS                21:48.49   22:45.78    1  
                  37.05     1:22.22 (45.17)     2:06.92 (44.70)     2:53.13 (46.21)
        3:38.12 (44.99)     4:23.19 (45.07)     5:09.50 (46.31)     5:56.33 (46.83)
        6:41.91 (45.58)     7:28.57 (46.66)     8:15.55 (46.98)     9:00.94 (45.39)
        9:47.63 (46.69)    10:32.53 (44.90)    11:19.40 (46.87)    12:07.10 (47.70)
       12:53.37 (46.27)    13:40.59 (47.22)    14:27.74 (47.15)    15:14.06 (46.32)
       16:00.68 (46.62)    16:47.57 (46.89)    17:34.39 (46.82)    18:21.05 (46.66)
       19:06.45 (45.40)    19:51.63 (45.18)    20:37.40 (45.77)    21:22.34 (44.94)
       22:05.98 (43.64)    22:45.78 (39.80)                                        
 19 Ferris, Bridget           13 STRS                23:26.81   23:24.39  
                  40.40     1:26.41 (46.01)     2:01.84 (35.43)                    
            2:12.98 ( )     3:00.09 (47.11)     3:47.27 (47.18)     4:34.36 (47.09)
        5:21.59 (47.23)     6:09.46 (47.87)     6:55.79 (46.33)     7:43.00 (47.21)
        8:30.39 (47.39)     9:17.82 (47.43)    10:05.41 (47.59)    10:52.90 (47.49)
       11:40.57 (47.67)    12:28.02 (47.45)    13:15.39 (47.37)    14:02.83 (47.44)
       14:50.06 (47.23)    15:38.14 (48.08)    16:26.15 (48.01)    17:13.98 (47.83)
       18:01.25 (47.27)    18:48.19 (46.94)    19:35.59 (47.40)    20:22.78 (47.19)
       21:09.73 (46.95)  23:24.39 (2:14.66)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:06.53   7/31/2011 Kiley Eble, Silver Dolphins                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 1:10.69    1:07.08   22  
                  32.59     1:07.08 (34.49)                                        
  2 Macphail, Ellie           14 GLSS                 1:09.84    1:07.73   19  
                  33.01     1:07.73 (34.72)                                        
  3 Mallett, Maggie           13 LESD                 1:10.48    1:07.78   18  
                  32.72     1:07.78 (35.06)                                        
  4 Maholic, Megan            13 LESD                 1:10.69    1:09.01   17  
                  33.58     1:09.01 (35.43)                                        
  5 Eden, Jessica             13 GLSS                 1:08.73    1:09.05   16  
                  32.82     1:09.05 (36.23)                                        
  6 Leffler, Gianna           14 GLSS                 1:12.76    1:11.14   15  
                  34.19     1:11.14 (36.95)                                        
  7 Rogers, Molly             13 FAST                 1:12.60    1:11.37   14  
                  34.58     1:11.37 (36.79)                                        
  8 Sylvan, Lena              14 LESD                 1:11.93    1:11.52   13  
                  34.06     1:11.52 (37.46)                                        
  9 Wallace, Alexa            14 SWIM                 1:12.44    1:13.03   12  
                  35.37     1:13.03 (37.66)                                        
B - Final
 10 O'Brien, Mairin           14 LESD                 1:13.60    1:08.89   10  
                  33.15     1:08.89 (35.74)                                        
 11 Chen, Jasmine             14 LESD                 1:12.81    1:11.38    8  
                  33.67     1:11.38 (37.71)                                        
 12 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 1:14.25    1:12.68    7  
                  35.27     1:12.68 (37.41)                                        
 13 Marusic, Julia            14 GLSS                 1:13.92    1:13.37    6  
                  34.78     1:13.37 (38.59)                                        
 14 Szabo, Eliana             13 HEAT                 1:14.43    1:13.58    5  
                  36.57     1:13.58 (37.01)                                        
 15 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 1:13.82    1:13.90    4  
                  35.56     1:13.90 (38.34)                                        
 16 Murphy, Janine            13 CCS                  1:15.25    1:14.83    3  
                  37.24     1:14.83 (37.59)                                        
 17 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                 1:14.83    1:15.12    2  
                  35.35     1:15.12 (39.77)                                        
 18 Ryan, Grace               14 LSSC                 1:14.18    1:16.15    1  
                  37.07     1:16.15 (39.08)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:06.53   7/31/2011 Kiley Eble, Silver Dolphins                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Eden, Jessica             13 GLSS                 1:09.36    1:08.73  
                  32.86     1:08.73 (35.87)                                        
  2 Macphail, Ellie           14 GLSS                 1:10.89    1:09.84  
                  33.92     1:09.84 (35.92)                                        
  3 Mallett, Maggie           13 LESD                 1:08.82    1:10.48  
                  33.47     1:10.48 (37.01)                                        
  4 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 1:06.64    1:10.69  
                  33.51     1:10.69 (37.18)                                        
  4 Maholic, Megan            13 LESD                 1:10.33    1:10.69  
                  33.71     1:10.69 (36.98)                                        
  6 Sylvan, Lena              14 LESD                 1:12.31    1:11.93  
                  34.42     1:11.93 (37.51)                                        
  7 Wallace, Alexa            14 SWIM                 1:11.35    1:12.44  
                  34.95     1:12.44 (37.49)                                        
  8 Rogers, Molly             13 FAST                 1:13.56    1:12.60  
                  34.91     1:12.60 (37.69)                                        
  9 Leffler, Gianna           14 GLSS                 1:12.25    1:12.76  
                  34.63     1:12.76 (38.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Chen, Jasmine             14 LESD                 1:16.40    1:12.81  
                  35.03     1:12.81 (37.78)                                        
 11 O'Brien, Mairin           14 LESD                 1:11.18    1:13.60  
                  35.54     1:13.60 (38.06)                                        
 12 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 1:13.27    1:13.82  
                  34.85     1:13.82 (38.97)                                        
 13 Marusic, Julia            14 GLSS                 1:13.10    1:13.92  
                  35.20     1:13.92 (38.72)                                        
 14 Ryan, Grace               14 LSSC                 1:14.85    1:14.18  
                  35.45     1:14.18 (38.73)                                        
 15 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 1:12.29    1:14.25  
                  35.95     1:14.25 (38.30)                                        
 16 Szabo, Eliana             13 HEAT                 1:12.28    1:14.43  
                  35.98     1:14.43 (38.45)                                        
 17 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                 1:17.71    1:14.83  
                  35.47     1:14.83 (39.36)                                        
 18 Murphy, Janine            13 CCS                  1:21.39    1:15.25  
                  37.33     1:15.25 (37.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chelf, Gracie             13 Wooster              1:16.34    1:15.72  
                  36.03     1:15.72 (39.69)                                        
 20 Coates, Caroline          14 HEAT                 1:17.33    1:15.92  
                  36.75     1:15.92 (39.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Ingalls, Morgan           13 LESD                 1:15.53    1:15.95  
                  37.63     1:15.95 (38.32)                                        
 22 Tierney, Campbell         14 USC                  1:17.81    1:15.99  
                  36.21     1:15.99 (39.78)                                        
 23 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming         1:18.01    1:16.14  
                  36.44     1:16.14 (39.70)                                        
 24 Mayberry, Ryley           14 SWIM                 1:15.08    1:16.22  
                  36.63     1:16.22 (39.59)                                        
 25 Girts, Gracie             13 LESD                 1:14.83    1:17.36  
                  37.68     1:17.36 (39.68)                                        
 26 Mullens, Lily             14 CCS                  1:16.92    1:17.82  
                  38.85     1:17.82 (38.97)                                        
 27 Hensley, Kate             13 HEAT                 1:16.15    1:17.89  
                  36.56     1:17.89 (41.33)                                        
 28 Pantoja, Athena           14 GO                   1:22.23    1:19.63  
                  38.03     1:19.63 (41.60)                                        
 29 Hill, Jaedyn              13 Cle Swimming         1:21.80    1:20.98  
                  38.73     1:20.98 (42.25)                                        
 30 Fisher, Emma              14 HEAT                 1:27.15    1:21.16  
                  38.67     1:21.16 (42.49)                                        
 31 Fiorta, Emma              13 LESD                 1:24.03    1:21.25  
                  39.55     1:21.25 (41.70)                                        
 32 Saum, Kate                13 FAST                 1:25.39    1:21.26  
                  38.54     1:21.26 (42.72)                                        
 33 Zhang, Amy                13 STRS                 1:23.25    1:21.67  
                  39.80     1:21.67 (41.87)                                        
 34 Drobnjak, Mija            13 HEAT                 1:25.80    1:21.86  
                  38.50     1:21.86 (43.36)                                        
 35 Presley, Emily            14 NEON                 1:22.82    1:22.08  
                  38.20     1:22.08 (43.88)                                        
 36 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                 1:23.22    1:22.54  
                  39.97     1:22.54 (42.57)                                        
 37 Bish, Bailey              13 LESD                 1:20.72    1:22.57  
                  39.38     1:22.57 (43.19)                                        
 38 Slabe, Julia              13 GLSS                 1:29.23    1:22.64  
                  40.49     1:22.64 (42.15)                                        
 39 Horton, Elise             13 SWIM                 1:27.54    1:23.05  
                  41.05     1:23.05 (42.00)                                        
 40 Smith, Gabby              13 Cle Swimming         1:24.32    1:23.15  
                  40.32     1:23.15 (42.83)                                        
 40 Proweller, Talia          13 SHSH                 1:23.28    1:23.15  
                  39.37     1:23.15 (43.78)                                        
 42 Koonce, Camryn            13 LESD                 1:22.84    1:23.27  
                  40.06     1:23.27 (43.21)                                        
 43 Williams, Katie           13 Cle Swimming         1:27.97    1:24.20  
                  40.75     1:24.20 (43.45)                                        
 44 Hill, Reese               13 LESD                 1:26.84    1:24.22  
                  40.95     1:24.22 (43.27)                                        
 45 Debevec, Morgan           14 GO                   1:23.44    1:24.38  
 46 Katsaras, Lillie          13 SWIM                 1:24.43    1:24.72  
                  40.44     1:24.72 (44.28)                                        
 47 Rymer, Jillian            13 SWIM                 1:24.98    1:24.86  
                  40.80     1:24.86 (44.06)                                        
 48 Seifert, Maddie           13 HEAT                 1:27.22    1:25.77  
                  40.82     1:25.77 (44.95)                                        
 49 O'Brien, Molly            14 Tigersharks          1:23.84    1:26.42  
                  41.63     1:26.42 (44.79)                                        
 50 Miller, Megan             14 LSSC                 1:28.48    1:26.65  
                  42.63     1:26.65 (44.02)                                        
 51 Ferris, Bridget           13 STRS                 1:27.31    1:27.32  
                  42.54     1:27.32 (44.78)                                        
 52 Chen, Patricia            13 SHSH                 1:27.45    1:28.39  
                  42.59     1:28.39 (45.80)                                        
 53 Soboslay, Mary            13 Cle Swimming         1:27.69    1:28.93  
                  42.40     1:28.93 (46.53)                                        
 -- Stone, Paige              14 SWIM                 1:24.84         DQ  
                  39.32          DQ (43.88)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:25.60   7/22/2017 Jessica Eden, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Eden, Jessica             13 GLSS                 2:26.72    2:25.60#  22  
                  33.08     1:10.26 (37.18)     1:47.81 (37.55)     2:25.60 (37.79)
  2 Musbach, Lauren           14 LESD                 2:33.10    2:27.05   19  
                  34.50     1:11.79 (37.29)     1:49.84 (38.05)     2:27.05 (37.21)
  3 Maholic, Megan            13 LESD                 2:34.99    2:28.80   18  
                  34.42     1:12.18 (37.76)     1:51.09 (38.91)     2:28.80 (37.71)
  4 Pisano, Olivia            13 HEAT                 2:35.11    2:29.18   17  
                  35.71     1:14.08 (38.37)     1:52.54 (38.46)     2:29.18 (36.64)
  5 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 2:31.34    2:29.33   16  
                  33.31     1:10.59 (37.28)     1:49.17 (38.58)     2:29.33 (40.16)
  6 Leffler, Gianna           14 GLSS                 2:36.67    2:33.67   15  
                  34.87     1:13.09 (38.22)     1:53.99 (40.90)     2:33.67 (39.68)
  7 Sylvan, Lena              14 LESD                 2:35.35    2:35.31   14  
                  35.17     1:13.78 (38.61)     1:54.28 (40.50)     2:35.31 (41.03)
  8 Wallace, Alexa            14 SWIM                 2:36.66    2:36.62   13  
                  36.17     1:15.12 (38.95)     1:56.38 (41.26)     2:36.62 (40.24)
  9 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                 2:37.75    2:38.36   12  
                  38.42     1:18.30 (39.88)     1:58.57 (40.27)     2:38.36 (39.79)
B - Final
 10 Szabo, Eliana             13 HEAT                 2:39.40    2:37.69   10  
                  37.30     1:17.67 (40.37)     1:58.22 (40.55)     2:37.69 (39.47)
 11 Marusic, Julia            14 GLSS                 2:39.36    2:37.72    8  
                  36.83     1:17.40 (40.57)     1:57.99 (40.59)     2:37.72 (39.73)
 12 Rogers, Molly             13 FAST                 2:41.79    2:40.10    7  
                  37.65     1:18.98 (41.33)     1:59.94 (40.96)     2:40.10 (40.16)
 13 Chen, Jasmine             14 LESD                 2:41.46    2:40.23    6  
                  36.23     1:16.71 (40.48)     1:58.51 (41.80)     2:40.23 (41.72)
 14 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 2:38.64    2:41.18    5  
                  36.02     1:16.67 (40.65)     1:58.85 (42.18)     2:41.18 (42.33)
 15 Markowski, Taylor         13 LESD                 2:44.84    2:42.87    4  
                  38.98     1:19.45 (40.47)     2:01.87 (42.42)     2:42.87 (41.00)
 16 Coates, Caroline          14 HEAT                 2:45.49    2:43.27    3  
                  39.54     1:21.22 (41.68)   2:43.27 (1:22.05)                    
 17 Mayberry, Ryley           14 SWIM                 2:45.32    2:45.87    2  
                  37.95     1:20.53 (42.58)     2:03.45 (42.92)     2:45.87 (42.42)
 18 Russell, Ella             13 LSSC                 2:45.38    2:46.63    1  
                  38.62     1:20.87 (42.25)     2:04.45 (43.58)     2:46.63 (42.18)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:25.60   7/22/2017 Jessica Eden, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Eden, Jessica             13 GLSS                 2:29.14    2:26.72  
                  32.90     1:09.76 (36.86)     1:48.16 (38.40)     2:26.72 (38.56)
  2 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 2:26.20    2:31.34  
                  34.40     1:12.21 (37.81)     1:51.95 (39.74)     2:31.34 (39.39)
  3 Musbach, Lauren           14 LESD                 2:29.68    2:33.10  
                  35.14     1:13.61 (38.47)     1:52.67 (39.06)     2:33.10 (40.43)
  4 Maholic, Megan            13 LESD                 2:30.16    2:34.99  
                  35.53     1:15.37 (39.84)     1:55.26 (39.89)     2:34.99 (39.73)
  5 Pisano, Olivia            13 HEAT                 2:38.76    2:35.11  
                  36.89     1:17.29 (40.40)     1:57.21 (39.92)     2:35.11 (37.90)
  6 Sylvan, Lena              14 LESD                 2:34.34    2:35.35  
                  34.86     1:14.83 (39.97)     1:54.88 (40.05)     2:35.35 (40.47)
  7 Wallace, Alexa            14 SWIM                 2:36.13    2:36.66  
                  35.67     1:14.85 (39.18)     1:55.78 (40.93)     2:36.66 (40.88)
  8 Leffler, Gianna           14 GLSS                 2:37.02    2:36.67  
                  35.96     1:15.96 (40.00)     1:56.38 (40.42)     2:36.67 (40.29)
  9 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                 2:39.76    2:37.75  
                  37.60     1:18.02 (40.42)     1:57.62 (39.60)     2:37.75 (40.13)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 2:36.74    2:38.64  
                  36.30     1:16.45 (40.15)     1:57.67 (41.22)     2:38.64 (40.97)
 11 Marusic, Julia            14 GLSS                 2:39.22    2:39.36  
                  36.87     1:17.46 (40.59)     1:58.81 (41.35)     2:39.36 (40.55)
 12 Szabo, Eliana             13 HEAT                 2:39.52    2:39.40  
                  36.99     1:17.63 (40.64)     1:59.35 (41.72)     2:39.40 (40.05)
 13 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 2:36.24    2:39.69  
                  36.68     1:16.37 (39.69)     1:58.42 (42.05)     2:39.69 (41.27)
 14 Katz, Chloe               14 LESD                 2:37.16    2:40.50  
                  37.43     1:18.62 (41.19)     1:59.79 (41.17)     2:40.50 (40.71)
 15 Chen, Jasmine             14 LESD                 2:43.30    2:41.46  
                  36.70     1:17.06 (40.36)     1:59.71 (42.65)     2:41.46 (41.75)
 16 Rogers, Molly             13 FAST                 2:41.61    2:41.79  
                  38.21     1:20.04 (41.83)     2:01.24 (41.20)     2:41.79 (40.55)
 17 Mallett, Maggie           13 LESD                 2:34.53    2:42.90  
                  37.29     1:19.33 (42.04)     2:01.36 (42.03)     2:42.90 (41.54)
 18 Markowski, Taylor         13 LESD                 2:42.85    2:44.84  
                  39.49     1:20.70 (41.21)     2:03.69 (42.99)     2:44.84 (41.15)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mayberry, Ryley           14 SWIM                 2:39.24    2:45.32  
                  37.53     1:19.58 (42.05)     2:02.40 (42.82)     2:45.32 (42.92)
 20 Russell, Ella             13 LSSC                 2:46.05    2:45.38  
                  38.20     1:20.87 (42.67)     2:03.26 (42.39)     2:45.38 (42.12)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Coates, Caroline          14 HEAT                 2:42.72    2:45.49  
                  39.84     1:22.49 (42.65)     2:03.78 (41.29)     2:45.49 (41.71)
 22 Mullens, Lily             14 CCS                  2:47.69    2:46.85  
                  38.31     1:20.69 (42.38)     2:03.76 (43.07)     2:46.85 (43.09)
 23 Metz, Juliana             14 LESD                 2:43.94    2:47.72  
                  39.86     1:21.56 (41.70)     2:05.22 (43.66)     2:47.72 (42.50)
 24 Tierney, Campbell         14 USC                  2:52.86    2:47.73  
                  39.72     1:22.44 (42.72)     2:06.48 (44.04)     2:47.73 (41.25)
 25 Zhang, Amy                13 STRS                 3:00.13    2:53.43  
                  40.42     1:25.48 (45.06)     2:10.60 (45.12)     2:53.43 (42.83)
 26 Bish, Bailey              13 LESD                 2:55.16    2:56.11  
                  41.78     1:25.89 (44.11)     2:11.81 (45.92)     2:56.11 (44.30)
 27 Proweller, Talia          13 SHSH                 3:00.35    2:57.44  
                  41.22     1:26.33 (45.11)     2:12.48 (46.15)     2:57.44 (44.96)
 28 Kmet, Abbie               14 FAST                 3:07.18    2:57.94  
                  42.42     1:27.98 (45.56)   2:57.94 (1:29.96)                    
 29 Horton, Elise             13 SWIM                 2:59.91    2:58.01  
                  43.18     1:29.91 (46.73)     2:14.97 (45.06)     2:58.01 (43.04)
 30 Williams, Katie           13 Cle Swimming         3:03.80    2:59.32  
                  42.44     1:29.30 (46.86)     2:14.01 (44.71)     2:59.32 (45.31)
 31 Koonce, Camryn            13 LESD                 3:02.69    3:00.45  
                  43.49     1:30.36 (46.87)     2:16.20 (45.84)     3:00.45 (44.25)
 32 Debevec, Morgan           14 GO                   3:08.01    3:01.34  
                  44.00     1:30.65 (46.65)     2:17.33 (46.68)     3:01.34 (44.01)
 33 Hill, Reese               13 LESD                 3:02.62    3:01.73  
                  43.56     1:30.80 (47.24)     2:17.10 (46.30)     3:01.73 (44.63)
 34 Stone, Paige              14 SWIM                 3:05.30    3:05.22  
                  42.74     1:30.80 (48.06)     2:17.94 (47.14)     3:05.22 (47.28)
 35 Osoteo, Grace             14 Cle Swimming         3:04.36    3:05.91  
                  42.19     1:29.14 (46.95)     2:19.34 (50.20)     3:05.91 (46.57)
 36 Ferris, Bridget           13 STRS                 3:05.86    3:06.82  
                  45.64     1:33.10 (47.46)     2:22.29 (49.19)     3:06.82 (44.53)
 37 Soboslay, Mary            13 Cle Swimming         3:06.21    3:07.63  
                  43.37     1:32.70 (49.33)     2:21.47 (48.77)     3:07.63 (46.16)
 38 Whelan, Sanibel           14 RYD                  3:09.14    3:11.47  
                  44.06     1:31.93 (47.87)     2:21.98 (50.05)     3:11.47 (49.49)
 39 Szach, Rilie              14 STRS                 3:08.70    3:20.16  
                  43.89     1:35.93 (52.04)     2:28.23 (52.30)     3:20.16 (51.93)
 -- Presley, Emily            14 NEON                 2:57.54         DQ  
                  41.09     1:24.96 (43.87)     2:11.09 (46.13)          DQ (46.08)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:13.69   7/31/2016 Madeline Dyer, Firestone-LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bare, Sydney              14 GLSS                 1:21.90    1:17.16   22  
                  36.07     1:17.16 (41.09)                                        
  2 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 1:21.28    1:19.36   19  
                  36.88     1:19.36 (42.48)                                        
  3 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                 1:21.78    1:19.57   18  
                  36.72     1:19.57 (42.85)                                        
  4 Eden, Jessica             13 GLSS                 1:23.85    1:21.76   17  
                  38.00     1:21.76 (43.76)                                        
  5 Lewis, Maya               14 CCS                  1:23.08    1:21.90   16  
                  38.44     1:21.90 (43.46)                                        
  6 Krusinski, Annie          14 CSI                  1:23.51    1:21.91   15  
                  38.99     1:21.91 (42.92)                                        
  7 Valenza, Grace            14 GLSS                 1:25.22    1:22.31   14  
                  39.15     1:22.31 (43.16)                                        
  8 Bass, Kennedy             14 LESD                 1:25.51    1:23.27   13  
                  39.16     1:23.27 (44.11)                                        
  9 Reber, Lucy               13 HEAT                 1:25.60    1:24.33   12  
                  39.87     1:24.33 (44.46)                                        
B - Final
 10 Holland, Ella             14 LESD                 1:25.61    1:23.44   10  
                  38.55     1:23.44 (44.89)                                        
 11 Chen, Jasmine             14 LESD                 1:25.71    1:23.45    8  
                  38.74     1:23.45 (44.71)                                        
 12 Meyer, Abby               14 LESD                 1:28.82    1:23.80    7  
                  39.15     1:23.80 (44.65)                                        
 13 Katz, Chloe               14 LESD                 1:28.90    1:26.40    6  
                  40.58     1:26.40 (45.82)                                        
 14 Mallett, Maggie           13 LESD                 1:28.97    1:27.14    5  
                  40.97     1:27.14 (46.17)                                        
 15 Hill, Jaedyn              13 Cle Swimming         1:28.02    1:27.94    4  
                  40.76     1:27.94 (47.18)                                        
 16 Coates, Caroline          14 HEAT                 1:28.51    1:28.13    3  
                  41.45     1:28.13 (46.68)                                        
 17 Hensley, Kate             13 HEAT                 1:28.04    1:29.15    2  
                  40.96     1:29.15 (48.19)                                        
 18 McLin, Kali               13 LESD                 1:27.74    1:29.53    1  
                  39.71     1:29.53 (49.82)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:13.69   7/31/2016 Madeline Dyer, Firestone-LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 1:20.05    1:21.28  
                  37.63     1:21.28 (43.65)                                        
  2 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                 1:22.52    1:21.78  
                  38.64     1:21.78 (43.14)                                        
  3 Bare, Sydney              14 GLSS                 1:18.02    1:21.90  
                  38.10     1:21.90 (43.80)                                        
  4 Lewis, Maya               14 CCS                  1:20.80    1:23.08  
  5 Krusinski, Annie          14 CSI                  1:23.49    1:23.51  
                  39.07     1:23.51 (44.44)                                        
  6 Eden, Jessica             13 GLSS                 1:22.89    1:23.85  
                  38.19     1:23.85 (45.66)                                        
  7 Valenza, Grace            14 GLSS                 1:19.63    1:25.22  
                  39.52     1:25.22 (45.70)                                        
  8 Bass, Kennedy             14 LESD                 1:27.78    1:25.51  
                  40.42     1:25.51 (45.09)                                        
  9 Reber, Lucy               13 HEAT                 1:25.71    1:25.60  
                  40.44     1:25.60 (45.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Holland, Ella             14 LESD                 1:21.21    1:25.61  
                  38.88     1:25.61 (46.73)                                        
 11 Chen, Jasmine             14 LESD                 1:24.15    1:25.71  
                  39.10     1:25.71 (46.61)                                        
 12 McLin, Kali               13 LESD                 1:26.65    1:27.74  
                  39.99     1:27.74 (47.75)                                        
 13 Hill, Jaedyn              13 Cle Swimming         1:30.92    1:28.02  
                  40.68     1:28.02 (47.34)                                        
 14 Hensley, Kate             13 HEAT                 1:26.60    1:28.04  
                  41.10     1:28.04 (46.94)                                        
 15 Coates, Caroline          14 HEAT                 1:27.54    1:28.51  
                  41.52     1:28.51 (46.99)                                        
 16 Meyer, Abby               14 LESD                 1:22.70    1:28.82  
                  40.13     1:28.82 (48.69)                                        
 17 Katz, Chloe               14 LESD                 1:33.08    1:28.90  
                  41.29     1:28.90 (47.61)                                        
 18 Mallett, Maggie           13 LESD                 1:29.35    1:28.97  
                  42.23     1:28.97 (46.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stockard, Taylor          13 URYD                 1:34.30    1:29.38  
                  42.55     1:29.38 (46.83)                                        
 20 Zorman, Audrey            14 USC                  1:32.68    1:29.45  
                  41.49     1:29.45 (47.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Thompson, Brooke          14 GLSS                 1:24.53    1:29.53  
                  41.58     1:29.53 (47.95)                                        
 22 Macphail, Ellie           14 GLSS                 1:35.12    1:29.58  
                  42.54     1:29.58 (47.04)                                        
 23 Sadovska, Olena           13 CSI                  1:29.12    1:29.73  
                  42.36     1:29.73 (47.37)                                        
 24 Russell, Ella             13 LSSC                 1:35.84    1:29.95  
                  43.88     1:29.95 (46.07)                                        
 25 Sylvan, Lena              14 LESD                 1:31.99    1:30.05  
                  41.24     1:30.05 (48.81)                                        
 26 Pisano, Olivia            13 HEAT                 1:32.71    1:30.43  
                  43.23     1:30.43 (47.20)                                        
 27 Ryan, Grace               14 LSSC                 1:23.84    1:30.81  
                  42.38     1:30.81 (48.43)                                        
 28 Russell, Maeve            13 STRS                 1:33.75    1:30.96  
                  42.45     1:30.96 (48.51)                                        
 29 Drobnjak, Mija            13 HEAT                      NT    1:31.20  
                  41.48     1:31.20 (49.72)                                        
 30 DiMatteo, Alexis          14 STRS                 1:37.78    1:31.29  
                  42.79     1:31.29 (48.50)                                        
 31 Presley, Emily            14 NEON                 1:30.01    1:31.66  
 32 Wallace, Alexa            14 SWIM                 1:31.95    1:31.91  
                  43.01     1:31.91 (48.90)                                        
 33 Horton, Elise             13 SWIM                 1:33.60    1:32.27  
                  42.30     1:32.27 (49.97)                                        
 34 Hawkins, Sloan            14 Green                1:36.11    1:34.10  
                  42.85     1:34.10 (51.25)                                        
 35 Koonce, Camryn            13 LESD                 1:34.81    1:34.28  
                  44.26     1:34.28 (50.02)                                        
 36 Von Ville, Caroline       13 HEAT                 1:38.58    1:34.82  
                  44.81     1:34.82 (50.01)                                        
 37 Burgess, Hannah           13 LSSC                 1:39.12    1:34.91  
                  46.53     1:34.91 (48.38)                                        
 38 Slabe, Julia              13 GLSS                 1:37.06    1:35.19  
                  46.59     1:35.19 (48.60)                                        
 39 Mayberry, Ryley           14 SWIM                 1:33.61    1:35.35  
                  44.03     1:35.35 (51.32)                                        
 40 Gallagher, Grace          13 Green                1:32.56    1:35.60  
                  43.70     1:35.60 (51.90)                                        
 41 Nist, Victoria            14 CCS                  1:35.18    1:35.79  
                  44.87     1:35.79 (50.92)                                        
 41 Proweller, Amelia         13 SHSH                 1:38.05    1:35.79  
                  45.14     1:35.79 (50.65)                                        
 43 Fiorta, Emma              13 LESD                 1:28.59    1:35.87  
                  44.39     1:35.87 (51.48)                                        
 44 Sekerak, Sophia           13 FAST                 1:34.63    1:35.92  
                  45.46     1:35.92 (50.46)                                        
 45 Hanna, Ellie              13 STRS                 1:34.51    1:36.52  
                  45.52     1:36.52 (51.00)                                        
 46 Fisher, Emma              14 HEAT                 1:36.93    1:37.02  
                  44.74     1:37.02 (52.28)                                        
 47 Seifert, Maddie           13 HEAT                 1:35.98    1:37.15  
                  46.53     1:37.15 (50.62)                                        
 48 Bard, Lily                14 LESD                 1:34.70    1:37.46  
                  46.37     1:37.46 (51.09)                                        
 49 Williams, Katie           13 Cle Swimming         1:40.55    1:37.63  
                  47.89     1:37.63 (49.74)                                        
 50 Henely, Lydia             13 Westside Waves       1:35.01    1:37.67  
                  46.37     1:37.67 (51.30)                                        
 51 Park, Michelle            13 STRS                 1:38.87    1:37.81  
                  45.78     1:37.81 (52.03)                                        
 52 Fiume, Hannah             14 Tigersharks          1:37.55    1:37.93  
                  44.79     1:37.93 (53.14)                                        
 53 Frase, Leah               14 LESD                 1:37.46    1:38.24  
                  46.68     1:38.24 (51.56)                                        
 54 Rogers, Molly             13 FAST                 1:37.77    1:38.87  
                  47.52     1:38.87 (51.35)                                        
 55 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                 1:39.18    1:39.07  
                  47.48     1:39.07 (51.59)                                        
 56 Zhang, Amy                13 STRS                 1:38.28    1:39.08  
                  46.67     1:39.08 (52.41)                                        
 57 Ferris, Bridget           13 STRS                 1:38.72    1:39.45  
                  47.33     1:39.45 (52.12)                                        
 58 Toader, Elvira            14 LSSC                 1:38.50    1:39.59  
                  46.96     1:39.59 (52.63)                                        
 59 Liu, Sharon               14 LESD                 1:40.65    1:40.29  
                  46.92     1:40.29 (53.37)                                        
 60 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                 1:39.14    1:40.31  
                  46.24     1:40.31 (54.07)                                        
 61 Szach, Rilie              14 STRS                 1:37.52    1:41.09  
                  45.87     1:41.09 (55.22)                                        
 62 Parr, Isabelle            13 SWIM                 1:39.86    1:41.82  
                  47.96     1:41.82 (53.86)                                        
 63 Snyder, Katie             13 GO                   1:39.98    1:42.09  
                  47.08     1:42.09 (55.01)                                        
 64 McBride, Alaina           14 TCAT                 1:36.51    1:44.86  
                  48.07     1:44.86 (56.79)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:40.96   7/30/2016 Madeline Dyer, Firestone-LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bare, Sydney              14 GLSS                 2:55.40    2:55.63   22  
                  38.43     1:23.67 (45.24)     2:10.11 (46.44)     2:55.63 (45.52)
  2 Krusinski, Annie          14 CSI                  2:57.20    2:55.76   19  
                  39.24     1:26.31 (47.07)     2:10.93 (44.62)     2:55.76 (44.83)
  3 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                 2:59.09    2:58.11   18  
                  40.17     1:26.63 (46.46)     2:13.25 (46.62)     2:58.11 (44.86)
  4 Bass, Kennedy             14 LESD                 3:06.44    2:59.28   17  
                  41.34     1:26.78 (45.44)     2:14.64 (47.86)     2:59.28 (44.64)
  5 Lewis, Maya               14 CCS                  3:02.83    2:59.61   16  
                  39.38     1:24.67 (45.29)   2:59.61 (1:34.94)                    
  6 Reber, Lucy               13 HEAT                 3:03.71    3:01.16   15  
                  41.49     1:28.38 (46.89)     2:14.78 (46.40)     3:01.16 (46.38)
  7 Holland, Ella             14 LESD                 3:07.45    3:06.06   14  
                  39.36     1:27.72 (48.36)     2:16.56 (48.84)     3:06.06 (49.50)
  8 Macphail, Ellie           14 GLSS                 3:06.74    3:06.58   13  
                  42.79     1:30.23 (47.44)     2:18.51 (48.28)     3:06.58 (48.07)
  9 Ryan, Grace               14 LSSC                 3:10.07    3:08.89   12  
                  42.90     1:30.61 (47.71)     2:19.67 (49.06)     3:08.89 (49.22)
B - Final
 10 Meyer, Abby               14 LESD                 3:12.55    3:02.79   10  
                  38.87     1:26.38 (47.51)     2:13.42 (47.04)     3:02.79 (49.37)
 11 Russell, Ella             13 LSSC                 3:14.49    3:07.11    8  
                  42.87     1:30.52 (47.65)     2:19.38 (48.86)     3:07.11 (47.73)
 12 Coates, Caroline          14 HEAT                 3:13.18    3:09.92    7  
                  42.37     1:31.03 (48.66)     2:20.33 (49.30)     3:09.92 (49.59)
 13 McLin, Kali               13 LESD                 3:12.09    3:14.50    6  
                  41.64     1:31.91 (50.27)     2:22.73 (50.82)     3:14.50 (51.77)
 14 Stockard, Taylor          13 URYD                 3:15.97    3:14.84    5  
                  42.96     1:32.33 (49.37)     2:24.47 (52.14)     3:14.84 (50.37)
 15 Fiorta, Emma              13 LESD                 3:17.56    3:17.47    4  
                  44.98     1:35.27 (50.29)     2:27.61 (52.34)     3:17.47 (49.86)
 16 Thompson, Brooke          14 GLSS                 3:16.02    3:19.53    3  
                  43.26     1:34.60 (51.34)     2:28.35 (53.75)     3:19.53 (51.18)
 17 Horton, Elise             13 SWIM                 3:21.57    3:21.58    2  
                  43.61     1:35.83 (52.22)     2:28.94 (53.11)     3:21.58 (52.64)
 18 Von Ville, Caroline       13 HEAT                 3:21.78    3:21.74    1  
                  46.42     1:37.80 (51.38)     2:30.09 (52.29)     3:21.74 (51.65)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:40.96   7/30/2016 Madeline Dyer, Firestone-LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bare, Sydney              14 GLSS                 2:48.75    2:55.40  
                  39.69     1:26.37 (46.68)     2:10.95 (44.58)     2:55.40 (44.45)
  2 Krusinski, Annie          14 CSI                  3:01.39    2:57.20  
                  40.80     1:25.89 (45.09)     2:12.09 (46.20)     2:57.20 (45.11)
  3 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                 2:58.20    2:59.09  
                  41.67     1:27.37 (45.70)     2:14.18 (46.81)     2:59.09 (44.91)
  4 Lewis, Maya               14 CCS                  2:58.74    3:02.83  
                  39.47     1:27.22 (47.75)   3:02.83 (1:35.61)                    
  5 Reber, Lucy               13 HEAT                 3:07.61    3:03.71  
                  41.69     1:29.25 (47.56)     2:16.40 (47.15)     3:03.71 (47.31)
  6 Bass, Kennedy             14 LESD                 3:06.61    3:06.44  
                  40.76     1:28.70 (47.94)     2:16.74 (48.04)     3:06.44 (49.70)
  7 Macphail, Ellie           14 GLSS                 3:04.90    3:06.74  
                  42.91     1:30.92 (48.01)     2:18.22 (47.30)     3:06.74 (48.52)
  8 Holland, Ella             14 LESD                 2:57.84    3:07.45  
                  39.61     1:28.60 (48.99)     2:17.30 (48.70)     3:07.45 (50.15)
  9 Ryan, Grace               14 LSSC                 3:03.09    3:10.07  
                  42.70     1:32.06 (49.36)     2:22.08 (50.02)     3:10.07 (47.99)
-------------------------------------------------------------------------
 10 McLin, Kali               13 LESD                 3:09.35    3:12.09  
                  42.69     1:32.17 (49.48)     2:22.68 (50.51)     3:12.09 (49.41)
 11 Meyer, Abby               14 LESD                 2:58.56    3:12.55  
                  40.62     1:29.13 (48.51)     2:20.62 (51.49)     3:12.55 (51.93)
 12 Coates, Caroline          14 HEAT                 3:08.53    3:13.18  
                  43.24     1:32.85 (49.61)     2:22.49 (49.64)     3:13.18 (50.69)
 13 Russell, Ella             13 LSSC                 3:07.35    3:14.49  
                  44.04     1:35.15 (51.11)     2:24.77 (49.62)     3:14.49 (49.72)
 14 Stockard, Taylor          13 URYD                 3:18.44    3:15.97  
                  43.43     1:34.15 (50.72)     2:25.39 (51.24)     3:15.97 (50.58)
 15 Thompson, Brooke          14 GLSS                 3:02.32    3:16.02  
                  42.42     1:33.09 (50.67)     2:25.29 (52.20)     3:16.02 (50.73)
 16 Presley, Emily            14 NEON                 3:17.55    3:17.33  
                  42.56     1:33.37 (50.81)     2:24.78 (51.41)     3:17.33 (52.55)
 17 Fiorta, Emma              13 LESD                 3:09.59    3:17.56  
                  42.74     1:32.82 (50.08)     2:25.01 (52.19)     3:17.56 (52.55)
 18 Horton, Elise             13 SWIM                 3:22.38    3:21.57  
                  45.25     1:38.00 (52.75)     2:31.25 (53.25)     3:21.57 (50.32)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Von Ville, Caroline       13 HEAT                 3:29.20    3:21.78  
                  45.80     1:37.45 (51.65)     2:30.75 (53.30)     3:21.78 (51.03)
 20 Proweller, Amelia         13 SHSH                 3:33.19    3:24.88  
                  45.42     1:37.53 (52.11)     2:30.82 (53.29)     3:24.88 (54.06)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Burgess, Hannah           13 LSSC                 3:31.17    3:25.22  
                  46.15     1:39.83 (53.68)     2:32.78 (52.95)     3:25.22 (52.44)
 22 Gallagher, Grace          13 Green                3:19.30    3:25.38  
                  47.20     1:38.79 (51.59)     2:32.52 (53.73)     3:25.38 (52.86)
 23 Koonce, Camryn            13 LESD                 3:23.58    3:26.49  
                  47.52     1:39.41 (51.89)     2:34.62 (55.21)     3:26.49 (51.87)
 24 Fisher, Emma              14 HEAT                 3:35.89    3:26.72  
                  45.51     1:39.81 (54.30)     2:34.16 (54.35)     3:26.72 (52.56)
 25 DiMatteo, Alexis          14 STRS                 3:27.46    3:26.98  
                  46.21     1:39.29 (53.08)     2:34.25 (54.96)     3:26.98 (52.73)
 26 Sekerak, Sophia           13 FAST                 3:24.58    3:28.88  
                  43.95     1:37.20 (53.25)     2:32.14 (54.94)     3:28.88 (56.74)
 27 Frase, Leah               14 LESD                 3:28.25    3:29.53  
                  48.53     1:40.81 (52.28)     2:35.21 (54.40)     3:29.53 (54.32)
 28 Russell, Maeve            13 STRS                 3:25.92    3:30.52  
                  46.03     1:42.26 (56.23)     2:37.56 (55.30)     3:30.52 (52.96)
 29 Park, Michelle            13 STRS                 3:31.34    3:34.62  
                  45.73     1:41.01 (55.28)     2:36.22 (55.21)     3:34.62 (58.40)
 30 Snyder, Katie             13 GO                   3:40.39    3:34.91  
                  46.79     1:44.11 (57.32)     2:38.77 (54.66)     3:34.91 (56.14)
 31 Henely, Lydia             13 Westside Waves       3:36.37    3:35.52  
                  49.41     1:46.09 (56.68)     2:41.13 (55.04)     3:35.52 (54.39)
 32 Hanna, Ellie              13 STRS                 3:30.46    3:38.80  
                  47.87     1:43.97 (56.10)     2:42.74 (58.77)     3:38.80 (56.06)
 33 Szach, Rilie              14 STRS                 3:33.45    3:41.95  
                  47.88     1:45.66 (57.78)     2:43.49 (57.83)     3:41.95 (58.46)
 -- Seifert, Maddie           13 HEAT                 3:36.41         DQ  
                  47.58     1:41.40 (53.82)     2:36.65 (55.25)          DQ (53.29)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:04.76   7/31/2016 Jordyn Homoki, SwimStrong-LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Musbach, Lauren           14 LESD                 1:06.73    1:05.01   22  
                  30.11     1:05.01 (34.90)                                        
  2 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 1:07.95    1:05.05   19  
                  29.65     1:05.05 (35.40)                                        
  3 Culotta, Tori             13 LESD                 1:09.92    1:07.25   18  
                  32.33     1:07.25 (34.92)                                        
  4 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                 1:08.51    1:08.07   17  
                  31.09     1:08.07 (36.98)                                        
  5 Eden, Jessica             13 GLSS                 1:10.33    1:08.70   16  
                  31.29     1:08.70 (37.41)                                        
  6 Pisano, Olivia            13 HEAT                 1:10.14    1:09.23   15  
                  32.05     1:09.23 (37.18)                                        
  7 Szabo, Eliana             13 HEAT                 1:08.88    1:09.25   14  
                  31.80     1:09.25 (37.45)                                        
  8 Reber, Lucy               13 HEAT                 1:11.43    1:09.61   13  
                  33.00     1:09.61 (36.61)                                        
  9 Mallett, Maggie           13 LESD                 1:10.68    1:09.90   12  
                  32.17     1:09.90 (37.73)                                        
B - Final
 10 Maholic, Megan            13 LESD                 1:13.00    1:09.69   10  
                  32.22     1:09.69 (37.47)                                        
 11 Ream, Kaley               13 GLSS                 1:11.57    1:11.27    8  
                  32.77     1:11.27 (38.50)                                        
 12 Bare, Sydney              14 GLSS                 1:16.58    1:12.23    7  
                  33.78     1:12.23 (38.45)                                        
 13 Marusic, Julia            14 GLSS                 1:15.33    1:13.76    6  
                  33.67     1:13.76 (40.09)                                        
 14 Guilfoyle, Emilia         14 LSSC                 1:13.25    1:14.10    5  
                  33.50     1:14.10 (40.60)                                        
 15 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 1:15.20    1:15.35    4  
                  34.64     1:15.35 (40.71)                                        
 16 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 1:15.28    1:15.87    3  
                  34.25     1:15.87 (41.62)                                        
 17 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming         1:16.37    1:16.87    2  
                  34.37     1:16.87 (42.50)                                        
 18 Carano, Madeline          14 UCCS                 1:16.42    1:18.36    1  
                  34.62     1:18.36 (43.74)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:04.76   7/31/2016 Jordyn Homoki, SwimStrong-LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Musbach, Lauren           14 LESD                 1:06.28    1:06.73  
                  31.03     1:06.73 (35.70)                                        
  2 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 1:04.61    1:07.95  
                  31.14     1:07.95 (36.81)                                        
  3 DeWitt, Mackenzie         14 HEAT                 1:08.92    1:08.51  
                  31.31     1:08.51 (37.20)                                        
  4 Szabo, Eliana             13 HEAT                 1:09.48    1:08.88  
                  31.94     1:08.88 (36.94)                                        
  5 Culotta, Tori             13 LESD                 1:08.43    1:09.92  
                  32.89     1:09.92 (37.03)                                        
  6 Pisano, Olivia            13 HEAT                 1:12.30    1:10.14  
                  33.01     1:10.14 (37.13)                                        
  7 Eden, Jessica             13 GLSS                 1:08.28    1:10.33  
                  32.02     1:10.33 (38.31)                                        
  8 Mallett, Maggie           13 LESD                 1:09.68    1:10.68  
                  33.20     1:10.68 (37.48)                                        
  9 Macphail, Ellie           14 GLSS                 1:11.43    1:10.71  
                  33.09     1:10.71 (37.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Reber, Lucy               13 HEAT                 1:10.24    1:11.43  
                  33.56     1:11.43 (37.87)                                        
 11 Ream, Kaley               13 GLSS                 1:11.05    1:11.57  
                  33.72     1:11.57 (37.85)                                        
 12 Maholic, Megan            13 LESD                 1:12.79    1:13.00  
                  33.31     1:13.00 (39.69)                                        
 13 Guilfoyle, Emilia         14 LSSC                 1:13.29    1:13.25  
                  33.75     1:13.25 (39.50)                                        
 14 Russell, Ella             13 LSSC                 1:15.82    1:15.20  
                  34.73     1:15.20 (40.47)                                        
 14 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 1:15.78    1:15.20  
                  35.20     1:15.20 (40.00)                                        
 16 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 1:14.87    1:15.28  
                  33.92     1:15.28 (41.36)                                        
 17 Marusic, Julia            14 GLSS                 1:18.32    1:15.33  
                  33.28     1:15.33 (42.05)                                        
 18 MacKay, Mallory           13 Cle Swimming         1:19.45    1:16.37  
                  33.99     1:16.37 (42.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carano, Madeline          14 UCCS                 1:16.10    1:16.42  
                  35.74     1:16.42 (40.68)                                        
 20 Bare, Sydney              14 GLSS                 1:12.86    1:16.58  
                  35.70     1:16.58 (40.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Valenza, Grace            14 GLSS                 1:17.43    1:16.83  
                  34.05     1:16.83 (42.78)                                        
 22 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                 1:17.55    1:17.07  
                  34.73     1:17.07 (42.34)                                        
 23 Pophal, Claire            14 LESD                 1:18.66    1:17.14  
                  36.44     1:17.14 (40.70)                                        
 24 Markowski, Taylor         13 LESD                 1:17.61    1:17.21  
                  34.52     1:17.21 (42.69)                                        
 25 Bugara, Baila             13 CCS                  1:22.02    1:17.46  
                  36.05     1:17.46 (41.41)                                        
 26 Duchon, Gracie            13 GO                   1:23.57    1:17.74  
                  35.85     1:17.74 (41.89)                                        
 27 Holland, Ella             14 LESD                 1:09.90    1:18.44  
                  33.86     1:18.44 (44.58)                                        
 28 Pantoja, Athena           14 GO                   1:15.57    1:18.59  
                  35.05     1:18.59 (43.54)                                        
 29 Meyer, Abby               14 LESD                 1:09.85    1:18.62  
                  34.47     1:18.62 (44.15)                                        
 30 Hawkins, Sloan            14 Green                1:18.86    1:19.34  
                  35.61     1:19.34 (43.73)                                        
 31 Leffler, Gianna           14 GLSS                 1:24.41    1:19.77  
                  35.99     1:19.77 (43.78)                                        
 32 Girts, Gracie             13 LESD                 1:16.55    1:19.79  
                  36.81     1:19.79 (42.98)                                        
 33 Chen, Jasmine             14 LESD                 1:18.52    1:19.85  
                  36.76     1:19.85 (43.09)                                        
 34 Hill, Jaedyn              13 Cle Swimming         1:22.36    1:19.89  
                  36.64     1:19.89 (43.25)                                        
 35 Hensley, Kate             13 HEAT                 1:17.16    1:20.02  
                  36.09     1:20.02 (43.93)                                        
 36 Tierney, Campbell         14 USC                  1:24.01    1:20.21  
 36 Krusinski, Annie          14 CSI                  1:14.08    1:20.21  
                  37.20     1:20.21 (43.01)                                        
 38 Fisher, Emma              14 HEAT                 1:27.03    1:22.08  
                  36.08     1:22.08 (46.00)                                        
 39 Presley, Emily            14 NEON                 1:21.11    1:22.11  
                  36.69     1:22.11 (45.42)                                        
 40 Bard, Lily                14 LESD                 1:22.09    1:23.07  
                  37.76     1:23.07 (45.31)                                        
 41 Seifert, Maddie           13 HEAT                 1:23.31    1:23.16  
                  38.53     1:23.16 (44.63)                                        
 42 Koonce, Camryn            13 LESD                 1:24.22    1:23.81  
                  38.34     1:23.81 (45.47)                                        
 43 Ingalls, Morgan           13 LESD                 1:24.73    1:24.61  
                  37.93     1:24.61 (46.68)                                        
 44 Hill, Reese               13 LESD                 1:25.32    1:24.84  
                  39.69     1:24.84 (45.15)                                        
 45 Fiorta, Emma              13 LESD                 1:19.08    1:25.69  
 46 Chen, Patricia            13 SHSH                 1:24.31    1:25.93  
                  39.54     1:25.93 (46.39)                                        
 47 Russell, Maeve            13 STRS                 1:25.74    1:27.00  
                  39.03     1:27.00 (47.97)                                        
 48 Toader, Elvira            14 LSSC                 1:21.06    1:28.21  
                  40.05     1:28.21 (48.16)                                        
 49 Bish, Bailey              13 LESD                 1:24.36    1:30.33  
                  39.19     1:30.33 (51.14)                                        
 50 Osoteo, Grace             14 Cle Swimming         1:21.34    1:31.30  
                  41.08     1:31.30 (50.22)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:20.80   7/28/2002 Leah Giancarli, Firestone                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Culotta, Tori             13 LESD                 2:27.13    2:22.84   22  
                  33.05     1:09.76 (36.71)     1:46.87 (37.11)     2:22.84 (35.97)
  2 Macphail, Ellie           14 GLSS                 2:29.19    2:22.91   19  
                  31.83     1:08.61 (36.78)     1:45.76 (37.15)     2:22.91 (37.15)
  3 Musbach, Lauren           14 LESD                 2:34.36    2:27.03   18  
                  31.76     1:09.06 (37.30)     1:47.17 (38.11)     2:27.03 (39.86)
  4 Ream, Kaley               13 GLSS                 2:32.92    2:31.08   17  
                  33.84     1:12.78 (38.94)     1:51.76 (38.98)     2:31.08 (39.32)
  5 Eden, Jessica             13 GLSS                 2:27.70    2:31.20   16  
                  31.75     1:06.90 (35.15)     1:48.35 (41.45)     2:31.20 (42.85)
  6 Szabo, Eliana             13 HEAT                 2:38.81    2:36.25   15  
                  33.93     1:13.99 (40.06)     1:53.87 (39.88)     2:36.25 (42.38)
  7 Mallett, Maggie           13 LESD                 2:40.55    2:38.54   14  
                  34.14     1:14.20 (40.06)     1:57.69 (43.49)     2:38.54 (40.85)
  8 Pophal, Claire            14 LESD                 2:51.28    2:42.56   13  
                  36.51     1:18.20 (41.69)     2:00.14 (41.94)     2:42.56 (42.42)
  9 Russell, Ella             13 LSSC                 2:55.14    2:48.58   12  
                  35.91     1:18.18 (42.27)     2:02.86 (44.68)     2:48.58 (45.72)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:20.80   7/28/2002 Leah Giancarli, Firestone                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Culotta, Tori             13 LESD                 2:25.11    2:27.13  
                  33.43     1:12.07 (38.64)     1:50.47 (38.40)     2:27.13 (36.66)
  2 Eden, Jessica             13 GLSS                 2:29.99    2:27.70  
                  31.62     1:09.47 (37.85)     1:48.21 (38.74)     2:27.70 (39.49)
  3 Macphail, Ellie           14 GLSS                 2:27.96    2:29.19  
                  32.12     1:09.51 (37.39)     1:49.19 (39.68)     2:29.19 (40.00)
  4 Ream, Kaley               13 GLSS                 2:35.29    2:32.92  
                  33.74     1:13.14 (39.40)     1:52.95 (39.81)     2:32.92 (39.97)
  5 Musbach, Lauren           14 LESD                 2:24.96    2:34.36  
                  32.87     1:11.54 (38.67)     1:51.33 (39.79)     2:34.36 (43.03)
  6 Szabo, Eliana             13 HEAT                 2:37.38    2:38.81  
                  32.92     1:12.57 (39.65)     1:56.10 (43.53)     2:38.81 (42.71)
  7 Mallett, Maggie           13 LESD                 2:42.03    2:40.55  
                  35.09     1:15.54 (40.45)     1:58.87 (43.33)     2:40.55 (41.68)
  8 Pophal, Claire            14 LESD                      NT    2:51.28  
                  39.93     1:23.25 (43.32)     2:07.23 (43.98)     2:51.28 (44.05)
  9 Russell, Ella             13 LSSC                 3:03.74    2:55.14  
                  35.36     1:18.00 (42.64)     2:04.52 (46.52)     2:55.14 (50.62)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:24.55   7/27/2014 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Macphail, Ellie           14 GLSS                 2:32.11    2:27.07   22  
                  31.85     1:08.84 (36.99)     1:55.09 (46.25)     2:27.07 (31.98)
  2 Eden, Jessica             13 GLSS                 2:27.23    2:27.95   19  
                  31.50     1:10.26 (38.76)     1:54.24 (43.98)     2:27.95 (33.71)
  3 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 2:34.47    2:28.14   18  
                  30.95     1:08.53 (37.58)     1:52.54 (44.01)     2:28.14 (35.60)
  4 Musbach, Lauren           14 LESD                 2:33.65    2:30.36   17  
                  31.50     1:09.34 (37.84)     1:56.14 (46.80)     2:30.36 (34.22)
  5 Bare, Sydney              14 GLSS                 2:39.05    2:33.23   16  
                  33.68     1:14.53 (40.85)     1:56.67 (42.14)     2:33.23 (36.56)
  6 Katz, Chloe               14 LESD                 2:33.69    2:34.93   15  
                  33.67     1:13.83 (40.16)     2:00.06 (46.23)     2:34.93 (34.87)
  7 Mallett, Maggie           13 LESD                 2:38.62    2:38.67   14  
                  33.54     1:13.27 (39.73)     2:02.89 (49.62)     2:38.67 (35.78)
  8 Lewis, Maya               14 CCS                  2:38.33    2:38.86   13  
                  33.91     1:17.82 (43.91)     2:01.28 (43.46)     2:38.86 (37.58)
  9 Szabo, Eliana             13 HEAT                 2:39.25    2:39.05   12  
                  33.19     1:13.35 (40.16)     2:02.50 (49.15)     2:39.05 (36.55)
B - Final
 10 Maholic, Megan            13 LESD                 2:39.84    2:36.75   10  
                  33.44     1:11.53 (38.09)     2:00.68 (49.15)     2:36.75 (36.07)
 11 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 2:40.50    2:37.29    8  
                  32.92     1:12.47 (39.55)     2:01.81 (49.34)     2:37.29 (35.48)
 12 Wallace, Alexa            14 SWIM                 2:40.22    2:40.50    7  
                  34.63     1:15.84 (41.21)     2:03.51 (47.67)     2:40.50 (36.99)
 13 Holland, Ella             14 LESD                 2:44.38    2:41.27    6  
                  32.65     1:13.98 (41.33)     2:02.98 (49.00)     2:41.27 (38.29)
 14 Coates, Caroline          14 HEAT                 2:43.31    2:41.71    5  
                  34.59     1:16.37 (41.78)     2:03.61 (47.24)     2:41.71 (38.10)
 15 Markowski, Taylor         13 LESD                 2:42.87    2:42.18    4  
                  34.51     1:16.65 (42.14)     2:06.04 (49.39)     2:42.18 (36.14)
 16 Fiorta, Emma              13 LESD                 2:45.14    2:45.23    3  
                  36.32     1:18.68 (42.36)     2:07.23 (48.55)     2:45.23 (38.00)
 17 Leffler, Gianna           14 GLSS                 2:45.06    2:45.92    2  
                  36.06     1:17.01 (40.95)     2:08.83 (51.82)     2:45.92 (37.09)
 -- Sylvan, Lena              14 LESD                 2:45.07         DQ  
                  34.51     1:14.17 (39.66)     2:04.62 (50.45)          DQ (40.27)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:24.55   7/27/2014 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Eden, Jessica             13 GLSS                 2:30.32    2:27.23  
                  30.66     1:08.31 (37.65)     1:51.73 (43.42)     2:27.23 (35.50)
  2 Macphail, Ellie           14 GLSS                 2:35.80    2:32.11  
                  32.77     1:11.06 (38.29)     1:57.70 (46.64)     2:32.11 (34.41)
  3 Musbach, Lauren           14 LESD                 2:29.20    2:33.65  
                  31.75     1:11.32 (39.57)     1:58.19 (46.87)     2:33.65 (35.46)
  4 Katz, Chloe               14 LESD                 2:35.43    2:33.69  
                  33.73     1:14.00 (40.27)     1:58.89 (44.89)     2:33.69 (34.80)
  5 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 2:26.80    2:34.47  
                  31.66     1:12.12 (40.46)     1:57.00 (44.88)     2:34.47 (37.47)
  6 Lewis, Maya               14 CCS                  2:40.42    2:38.33  
                  33.95     1:18.53 (44.58)     2:01.80 (43.27)     2:38.33 (36.53)
  7 Mallett, Maggie           13 LESD                 2:38.55    2:38.62  
                  33.47     1:13.48 (40.01)     2:02.51 (49.03)     2:38.62 (36.11)
  8 Bare, Sydney              14 GLSS                 2:38.98    2:39.05  
                  34.51     1:19.11 (44.60)     2:01.71 (42.60)     2:39.05 (37.34)
  9 Szabo, Eliana             13 HEAT                 2:38.32    2:39.25  
                  33.21     1:13.06 (39.85)     2:01.74 (48.68)     2:39.25 (37.51)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Maholic, Megan            13 LESD                 2:40.46    2:39.84  
                  33.39     1:13.16 (39.77)     2:02.65 (49.49)     2:39.84 (37.19)
 11 Wallace, Alexa            14 SWIM                 2:39.64    2:40.22  
                  34.79     1:14.72 (39.93)     2:04.07 (49.35)     2:40.22 (36.15)
 12 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                 2:38.73    2:40.50  
                  33.83     1:15.01 (41.18)     2:04.40 (49.39)     2:40.50 (36.10)
 13 Markowski, Taylor         13 LESD                 2:46.66    2:42.87  
                  34.54     1:17.66 (43.12)     2:06.28 (48.62)     2:42.87 (36.59)
 14 Coates, Caroline          14 HEAT                 2:45.05    2:43.31  
                  35.22     1:17.62 (42.40)     2:04.41 (46.79)     2:43.31 (38.90)
 15 Holland, Ella             14 LESD                 2:36.95    2:44.38  
                  32.19     1:16.11 (43.92)     2:04.61 (48.50)     2:44.38 (39.77)
 16 Leffler, Gianna           14 GLSS                 2:50.80    2:45.06  
                  36.52     1:17.81 (41.29)     2:06.88 (49.07)     2:45.06 (38.18)
 17 Sylvan, Lena              14 LESD                 2:45.93    2:45.07  
                  36.24     1:16.07 (39.83)     2:06.59 (50.52)     2:45.07 (38.48)
 18 Fiorta, Emma              13 LESD                 2:44.69    2:45.14  
                  35.85     1:20.00 (44.15)     2:06.26 (46.26)     2:45.14 (38.88)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Truelsch, Jordan          13 SWIM                 2:45.30    2:45.25  
                  34.52     1:14.69 (40.17)     2:08.88 (54.19)     2:45.25 (36.37)
 20 Chen, Jasmine             14 LESD                 2:47.06    2:45.77  
                  34.02     1:15.57 (41.55)     2:04.50 (48.93)     2:45.77 (41.27)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Girts, Gracie             13 LESD                 2:46.59    2:46.30  
                  37.01     1:19.80 (42.79)     2:11.03 (51.23)     2:46.30 (35.27)
 22 Russell, Ella             13 LSSC                 2:55.68    2:46.97  
                  35.25     1:18.75 (43.50)     2:09.76 (51.01)     2:46.97 (37.21)
 23 Karabatsos, Maggie        14 LSSC                 2:44.94    2:47.29  
                  34.86     1:17.69 (42.83)     2:09.38 (51.69)     2:47.29 (37.91)
 24 Marusic, Julia            14 GLSS                 2:50.09    2:47.72  
                  33.31     1:14.29 (40.98)     2:11.05 (56.76)     2:47.72 (36.67)
 25 Krusinski, Annie          14 CSI                  2:43.14    2:47.97  
                  34.17     1:20.03 (45.86)     2:06.93 (46.90)     2:47.97 (41.04)
 26 Saum, Kate                13 FAST                 2:55.50    2:48.67  
                  36.41     1:20.03 (43.62)     2:12.68 (52.65)     2:48.67 (35.99)
 27 Bugara, Baila             13 CCS                  2:53.84    2:49.41  
                  35.39     1:21.91 (46.52)     2:13.29 (51.38)     2:49.41 (36.12)
 28 Ryan, Grace               14 LSSC                 2:43.14    2:50.18  
                  36.25     1:21.85 (45.60)     2:10.99 (49.14)     2:50.18 (39.19)
 29 Ingalls, Morgan           13 LESD                 2:52.00    2:50.38  
                  37.90     1:19.60 (41.70)     2:12.38 (52.78)     2:50.38 (38.00)
 30 Von Ville, Caroline       13 HEAT                 3:15.37    2:50.56  
                  35.00     1:21.86 (46.86)     2:12.08 (50.22)     2:50.56 (38.48)
 31 Metz, Juliana             14 LESD                 2:52.83    2:50.69  
                  39.29     1:22.33 (43.04)     2:13.43 (51.10)     2:50.69 (37.26)
 32 Kochanowski, Taylor       14 HEAT                 2:54.22    2:51.00  
                  39.97     1:25.30 (45.33)     2:11.78 (46.48)     2:51.00 (39.22)
 33 Fisher, Emma              14 HEAT                 2:50.89    2:52.33  
                  35.60     1:20.58 (44.98)     2:12.49 (51.91)     2:52.33 (39.84)
 34 Hensley, Kate             13 HEAT                 3:03.63    2:52.70  
                  34.79     1:19.61 (44.82)     2:10.73 (51.12)     2:52.70 (41.97)
 35 Stockard, Taylor          13 URYD                 3:04.86    2:53.76  
                  38.08     1:24.04 (45.96)     2:13.49 (49.45)     2:53.76 (40.27)
 36 Rogers, Molly             13 FAST                 2:52.54    2:54.44  
                  37.26     1:22.26 (45.00)     2:15.47 (53.21)     2:54.44 (38.97)
 37 Presley, Emily            14 NEON                 2:54.56    2:54.55  
                  36.92     1:21.18 (44.26)     2:13.91 (52.73)     2:54.55 (40.64)
 38 Russell, Maeve            13 STRS                 2:52.98    2:54.56  
                  37.41     1:22.25 (44.84)     2:14.75 (52.50)     2:54.56 (39.81)
 39 Chelf, Gracie             13 Wooster              2:57.44    2:54.98  
                  37.92     1:19.78 (41.86)     2:15.86 (56.08)     2:54.98 (39.12)
 40 Mayberry, Ryley           14 SWIM                 2:51.34    2:55.50  
                  34.65     1:19.40 (44.75)     2:13.82 (54.42)     2:55.50 (41.68)
 41 Seifert, Maddie           13 HEAT                 2:49.82    2:55.61  
                  38.51     1:24.37 (45.86)     2:16.87 (52.50)     2:55.61 (38.74)
 42 Bass, Kennedy             14 LESD                 3:08.13    2:56.26  
                  43.17     1:30.19 (47.02)     2:17.45 (47.26)     2:56.26 (38.81)
 43 Thompson, Brooke          14 GLSS                 2:51.47    2:56.59  
                  38.83     1:26.10 (47.27)     2:15.76 (49.66)     2:56.59 (40.83)
 44 Hill, Jaedyn              13 Cle Swimming         2:57.74    2:57.29  
                  37.45     1:22.77 (45.32)     2:14.93 (52.16)     2:57.29 (42.36)
 45 Slabe, Julia              13 GLSS                 3:08.06    2:57.30  
                  37.88     1:25.60 (47.72)     2:18.11 (52.51)     2:57.30 (39.19)
 46 Williams, Katie           13 Cle Swimming         3:05.51    2:58.46  
                  40.36     1:28.10 (47.74)     2:20.05 (51.95)     2:58.46 (38.41)
 47 Bard, Lily                14 LESD                 2:55.95    2:59.43  
                  36.80     1:26.80 (50.00)     2:18.18 (51.38)     2:59.43 (41.25)
 48 Horton, Elise             13 SWIM                 2:59.33    2:59.82  
                  40.72     1:26.66 (45.94)     2:19.41 (52.75)     2:59.82 (40.41)
 49 Smith, Gabby              13 Cle Swimming         3:06.28    2:59.97  
                  38.03     1:24.71 (46.68)     2:18.77 (54.06)     2:59.97 (41.20)
 50 Proweller, Talia          13 SHSH                 3:01.78    3:01.16  
                  41.59     1:26.93 (45.34)     2:24.14 (57.21)     3:01.16 (37.02)
 51 Liu, Sharon               14 LESD                 3:04.70    3:01.52  
                  40.09     1:26.11 (46.02)     2:24.36 (58.25)     3:01.52 (37.16)
 52 DiMatteo, Alexis          14 STRS                 3:08.75    3:01.55  
                  44.89     1:37.16 (52.27)     2:25.70 (48.54)     3:01.55 (35.85)
 53 Hill, Reese               13 LESD                 3:01.87    3:01.56  
                  40.96     1:28.81 (47.85)     2:21.23 (52.42)     3:01.56 (40.33)
 54 Sekerak, Sophia           13 FAST                 3:06.73    3:01.81  
                  38.99     1:27.54 (48.55)     2:20.61 (53.07)     3:01.81 (41.20)
 55 Koonce, Camryn            13 LESD                 3:15.22    3:02.53  
                  39.32     1:27.41 (48.09)     2:20.22 (52.81)     3:02.53 (42.31)
 56 Zhang, Amy                13 STRS                 3:09.05    3:03.30  
                  41.89     1:27.96 (46.07)     2:24.38 (56.42)     3:03.30 (38.92)
 57 Proweller, Amelia         13 SHSH                 3:16.62    3:03.44  
                  40.39     1:30.59 (50.20)     2:21.46 (50.87)     3:03.44 (41.98)
 58 Debevec, Morgan           14 GO                   3:10.28    3:06.23  
                  41.72     1:29.08 (47.36)     2:26.88 (57.80)     3:06.23 (39.35)
 59 Katsaras, Lillie          13 SWIM                 3:05.35    3:06.65  
                  41.60     1:28.68 (47.08)     2:26.98 (58.30)     3:06.65 (39.67)
 60 Kmet, Abbie               14 FAST                 3:09.68    3:08.68  
                  42.50     1:28.99 (46.49)     2:28.98 (59.99)     3:08.68 (39.70)
 61 Miller, Megan             14 LSSC                 3:13.20    3:09.12  
                  43.36     1:31.29 (47.93)     2:29.08 (57.79)     3:09.12 (40.04)
 62 Frase, Leah               14 LESD                 3:08.50    3:09.47  
                  44.53     1:34.34 (49.81)     2:27.10 (52.76)     3:09.47 (42.37)
 63 Hanna, Ellie              13 STRS                 3:06.51    3:09.68  
                  41.36     1:30.68 (49.32)     2:26.46 (55.78)     3:09.68 (43.22)
 64 Zorman, Audrey            14 USC                  3:08.82    3:09.82  
                                1:37.57 ( )     2:27.99 (50.42)     3:09.82 (41.83)
 65 Dieter, Allison           13 VSC                  3:10.96    3:11.59  
                  40.93     1:30.56 (49.63)     2:28.50 (57.94)     3:11.59 (43.09)
 66 O'Brien, Molly            14 Tigersharks          3:10.14    3:15.75  
                  43.41     1:32.65 (49.24)   2:34.85 (1:02.20)     3:15.75 (40.90)
 67 Whelan, Sanibel           14 RYD                  3:17.38    3:18.35  
                  40.51     1:29.96 (49.45)   2:32.52 (1:02.56)     3:18.35 (45.83)
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 5:09.06   7/22/2017 Jessica Eden, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eden, Jessica             13 GLSS                 5:15.95    5:09.06#  22  
                                1:09.75 ( )                             2:27.50 ( )
                                3:58.14 ( )   4:58.74 (1:00.60)     5:09.06 (10.32)
  2 Musbach, Lauren           14 LESD                 5:14.16    5:11.69   19  
                  31.36     1:07.66 (36.30)     1:47.18 (39.52)     2:26.49 (39.31)
        3:14.17 (47.68)     4:03.29 (49.12)     4:37.88 (34.59)     5:11.69 (33.81)
  3 Culotta, Tori             13 LESD                 5:17.60    5:14.04   18  
                  32.98     1:09.80 (36.82)     1:52.17 (42.37)     2:33.62 (41.45)
        3:20.20 (46.58)     4:07.17 (46.97)     4:40.59 (33.42)     5:14.04 (33.45)
  4 Homoki, Jordyn            14 SWIM                 5:20.51    5:18.30   17  
                  31.22     1:09.01 (37.79)     1:49.89 (40.88)     2:31.21 (41.32)
        3:16.32 (45.11)     4:03.49 (47.17)     4:41.50 (38.01)     5:18.30 (36.80)
  5 Katz, Chloe               14 LESD                 5:23.32    5:24.02   16  
                  34.31     1:14.39 (40.08)     1:55.36 (40.97)     2:36.31 (40.95)
        3:23.44 (47.13)     4:12.13 (48.69)     4:48.49 (36.36)     5:24.02 (35.53)
  6 Reber, Lucy               13 HEAT                 5:31.44    5:26.42   15  
                  33.98     1:13.37 (39.39)     1:54.71 (41.34)     2:36.19 (41.48)
        3:24.26 (48.07)     4:12.57 (48.31)     4:49.41 (36.84)     5:26.42 (37.01)
  7 Bare, Sydney              14 GLSS                 5:40.43    5:33.68   14  
                  35.11     1:16.24 (41.13)     2:01.59 (45.35)     2:47.19 (45.60)
        3:32.17 (44.98)     4:18.91 (46.74)     4:56.62 (37.71)     5:33.68 (37.06)
  8 Markowski, Taylor         13 LESD                 5:40.58    5:36.27   13  
                  34.64     1:14.14 (39.50)     1:57.86 (43.72)     2:39.51 (41.65)
        3:30.97 (51.46)     4:21.34 (50.37)     4:59.56 (38.22)     5:36.27 (36.71)
  9 Szabo, Eliana             13 HEAT                 5:48.61    5:39.71   12  
                  33.12     1:12.63 (39.51)     1:56.40 (43.77)     2:38.80 (42.40)
        3:30.16 (51.36)     4:20.07 (49.91)     5:01.23 (41.16)     5:39.71 (38.48)
 10 Ream, Kaley               13 GLSS                 5:46.09    5:40.70   10  
                  35.06     1:14.44 (39.38)     1:59.71 (45.27)     2:44.42 (44.71)
        3:35.00 (50.58)     4:26.60 (51.60)     5:04.25 (37.65)     5:40.70 (36.45)
 11 Mallett, Maggie           13 LESD                 5:46.82    5:42.90    8  
                  34.89     1:17.57 (42.68)     2:00.09 (42.52)     2:45.02 (44.93)
        3:34.71 (49.69)     4:26.53 (51.82)     5:04.96 (38.43)     5:42.90 (37.94)
 12 Pophal, Claire            14 LESD                 5:48.72    5:48.97    7  
                  37.39     1:19.80 (42.41)     2:08.25 (48.45)     2:55.34 (47.09)
        3:43.03 (47.69)     4:34.33 (51.30)     5:11.67 (37.34)     5:48.97 (37.30)
 13 Coates, Caroline          14 HEAT                 5:51.23    5:51.44    6  
                  36.30     1:21.80 (45.50)     2:06.00 (44.20)     2:49.28 (43.28)
        3:37.47 (48.19)     4:28.51 (51.04)     5:10.79 (42.28)     5:51.44 (40.65)
 14 Fiorta, Emma              13 LESD                 5:46.85    5:52.98    5  
                  37.52     1:20.94 (43.42)     2:06.36 (45.42)     2:49.92 (43.56)
        3:40.57 (50.65)     4:32.42 (51.85)     5:13.89 (41.47)     5:52.98 (39.09)
 15 Russell, Ella             13 LSSC                 5:49.83    5:53.31    4  
                  35.24     1:17.91 (42.67)     2:02.83 (44.92)     2:47.51 (44.68)
        3:40.97 (53.46)     4:33.63 (52.66)     5:13.44 (39.81)     5:53.31 (39.87)
 16 Klug, Bella               14 UUSC                 6:40.98    6:13.60    3  
                  37.35     1:21.48 (44.13)     2:08.97 (47.49)     2:54.27 (45.30)
        3:53.03 (58.76)     4:52.47 (59.44)     5:34.06 (41.59)     6:13.60 (39.54)
 17 Stockard, Taylor          13 URYD                 6:34.02    6:18.38    2  
                  39.55     1:28.51 (48.96)     2:18.06 (49.55)     3:07.19 (49.13)
        3:56.67 (49.48)     4:49.83 (53.16)     5:33.96 (44.13)     6:18.38 (44.42)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 1:53.55   7/31/2016 SwimStrong, SwimS                          
                         F Pasadyn, J Homoki, R McNichols, M Miedza        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    1:53.58    1:58.19   44  
     1) Chen, Jasmine 14                2) Holland, Ella 14               
     3) Musbach, Lauren 14              4) Mallett, Maggie 13             
                  29.63     1:00.05 (30.42)     1:29.08 (29.03)     1:58.19 (29.11)
  2 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                1:58.52    1:58.57   38  
     1) Macphail, Ellie 14              2) Dondorfer, Mallory 14          
     3) Bare, Sydney 14                 4) Eden, Jessica 13               
                  28.94       58.93 (29.99)     1:29.53 (30.60)     1:58.57 (29.04)
  3 SwimUnited  'A'                                   1:57.70    2:00.59   36  
     1) Homoki, Jordyn 14               2) Mayberry, Ryley 14             
     3) Wallace, Alexa 14               4) Truelsch, Jordan 13            
                  28.51       59.64 (31.13)     1:29.64 (30.00)     2:00.59 (30.95)
  4 Canton City Schools  'A'                          2:00.41    2:00.70   34  
     1) Mullens, Lily 14                2) Murphy, Janine 13              
     3) Timken, Payton 14               4) Lewis, Maya 14                 
                  30.19     1:00.24 (30.05)     1:30.31 (30.07)     2:00.70 (30.39)
  5 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:04.00    2:02.26   32  
     1) Szabo, Eliana 13                2) Coates, Caroline 14            
     3) Hensley, Kate 13                4) Kochanowski, Taylor 14         
                  29.84     1:01.07 (31.23)     1:30.96 (29.89)     2:02.26 (31.30)
  6 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:02.36    2:02.58   30  
     1) Karabatsos, Maggie 14           2) Ryan, Grace 14                 
     3) Russell, Ella 13                4) Guilfoyle, Emilia 14           
                  29.41     1:13.18 (43.77)     1:33.00 (19.82)     2:02.58 (29.58)
  7 C.L.E. Swimming  'A'                              2:10.85    2:07.10   28  
     1) MacKay, Mallory 13              2) Williams, Katie 13             
     3) Hill, Jaedyn 13                 4) Smith, Gabby 13                
                  29.28   2:07.10 (1:37.82)                                        
  8 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    1:59.25    2:08.44   26  
     1) Katz, Chloe 14                  2) Maholic, Megan 13              
     3) Sylvan, Lena 14                 4) Liu, Sharon 14                 
                  32.32     1:04.76 (32.44)     1:35.56 (30.80)     2:08.44 (32.88)
  9 Great Lakes Sailfish Swimming  'B'                2:11.00    2:08.48   24  
     1) Marusic, Julia 14               2) Leffler, Gianna 14             
     3) Slabe, Julia 13                 4) Thompson, Brooke 14            
                  30.38     1:01.76 (31.38)     1:36.14 (34.38)     2:08.48 (32.34)
 10 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:05.00    2:08.95   20  
     1) Fisher, Emma 14                 2) Seifert, Maddie 13             
     3) Von Ville, Caroline 13          4) Drobnjak, Mija 13              
                  31.19     1:03.74 (32.55)     1:35.74 (32.00)     2:08.95 (33.21)
 11 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:10.31    2:09.54   16  
     1) DiMatteo, Alexis 14             2) Zhang, Amy 13                  
     3) Russell, Maeve 13               4) Hanna, Ellie 13                
                  31.73   2:09.54 (1:37.81)                                        
 12 Firestone Akron Swim Team  'A'                    2:06.66    2:12.34   14  
     1) Kmet, Abbie 14                  2) Rogers, Molly 13               
     3) Sekerak, Sophia 13              4) Saum, Kate 13                  
                  33.64     1:06.89 (33.25)     1:40.75 (33.86)     2:12.34 (31.59)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 4:10.24   7/31/2016 SwimStrong, SwimS                          
                         J Homoki, F Pasadyn, R McNichols, M Miedza        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:09.87    4:10.73   44  
     1) Macphail, Ellie 14              2) Eden, Jessica 13               
     3) Dondorfer, Mallory 14           4) Valenza, Grace 14              
                  29.30   1:01.00 (1:01.00)     1:30.42 (29.42)   2:03.88 (1:02.88)
        2:34.33 (30.45)   3:07.78 (1:03.90)     3:37.38 (29.60)   4:10.73 (1:02.95)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:18.57    4:20.76   38  
     1) Reber, Lucy 13                  2) Szabo, Eliana 13               
     3) Pisano, Olivia 13               4) DeWitt, Mackenzie 14           
                  31.18   1:06.32 (1:06.32)     1:36.98 (30.66)   2:11.39 (1:05.07)
        2:41.97 (30.58)   3:16.32 (1:04.93)     3:46.65 (30.33)   4:20.76 (1:04.44)
  3 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:05.67    4:27.62   36  
     1) Maholic, Megan 13               2) Girts, Gracie 13               
     3) Chen, Jasmine 14                4) Metz, Juliana 14               
                  32.38     1:08.13 (35.75)   4:27.62 (3:19.49)                    
  4 SwimUnited  'A'                                   4:16.64    4:27.65   34  
     1) Truelsch, Jordan 13             2) Wallace, Alexa 14              
     3) Parr, Isabelle 13               4) Mayberry, Ryley 14             
                  31.62   1:06.71 (1:06.71)                                        
                                                    2:44.39 ( )         4:27.65 ( )
  5 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               4:28.00    4:32.65   32  
     1) Hensley, Kate 13                2) Coates, Caroline 14            
     3) Fisher, Emma 14                 4) Kochanowski, Taylor 14         
                  32.35   1:07.21 (1:07.21)     1:38.66 (31.45)   2:14.21 (1:07.00)
        2:46.92 (32.71)   3:24.19 (1:09.98)     3:56.91 (32.72)   4:32.65 (1:08.46)
  6 Canton City Schools  'A'                          3:29.47    4:33.64   30  
     1) Bugara, Baila 13                2) Mullens, Lily 14               
     3) Lewis, Maya 14                  4) Nist, Victoria 14              
                  32.00   1:06.89 (1:06.89)     1:38.47 (31.58)   2:14.93 (1:08.04)
        2:46.19 (31.26)   3:23.26 (1:08.33)     3:56.23 (32.97)   4:33.64 (1:10.38)
  7 C.L.E. Swimming  'A'                              4:50.59    4:38.58   28  
     1) MacKay, Mallory 13              2) Smith, Gabby 13                
     3) Hill, Jaedyn 13                 4) Williams, Katie 13             
                  30.74   1:06.57 (1:06.57)                                        
                                3:30.08 ( )     4:02.87 (32.79)   4:38.58 (1:08.50)
  8 Lake Shore Swim Club  'A'                         4:35.22    4:41.13   26  
     1) Karabatsos, Maggie 14           2) Toader, Elvira 14              
     3) Ryan, Grace 14                  4) Guilfoyle, Emilia 14           
                  31.46   1:07.91 (1:07.91)     1:43.31 (35.40)   2:23.80 (1:15.89)
        2:57.77 (33.97)   3:36.75 (1:12.95)     4:06.78 (30.03)   4:41.13 (1:04.38)
  9 Great Lakes Sailfish Swimming  'B'                4:37.69    4:43.07   24  
     1) Marusic, Julia 14               2) Leffler, Gianna 14             
     3) Slabe, Julia 13                 4) Ream, Kaley 13                 
                  33.04   1:09.30 (1:09.30)     1:42.18 (32.88)   2:18.82 (1:09.52)
        2:54.26 (35.44)   3:34.94 (1:16.12)     4:07.95 (33.01)   4:43.07 (1:08.13)
 10 Geauga Otters  'A'                                4:39.70    4:43.82   20  
     1) Debevec, Morgan 14              2) Drake, Jessica 14              
     3) Duchon, Gracie 13               4) Pantoja, Athena 14             
                  34.08   1:12.60 (1:12.60)     1:46.50 (33.90)   2:26.86 (1:14.26)
        2:59.42 (32.56)   3:36.15 (1:09.29)     4:07.94 (31.79)   4:43.82 (1:07.67)
 11 Firestone Akron Swim Team  'A'                    4:45.66    4:45.38   16  
     1) Rogers, Molly 13                2) Saum, Kate 13                  
     3) Kmet, Abbie 14                  4) Sekerak, Sophia 13             
                  34.26   1:13.58 (1:13.58)     1:44.50 (30.92)   2:20.35 (1:06.77)
        2:53.83 (33.48)   3:32.05 (1:11.70)     4:05.96 (33.91)   4:45.38 (1:13.33)
 12 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    4:22.33    4:47.71   14  
     1) Sylvan, Lena 14                 2) Ingalls, Morgan 13             
     3) Bard, Lily 14                   4) Liu, Sharon 14                 
                  32.66   1:09.87 (1:09.87)     1:42.66 (32.79)   2:19.64 (1:09.77)
        2:54.81 (35.17)   3:34.82 (1:15.18)     4:08.14 (33.32)   4:47.71 (1:12.89)
 13 Solon Stars Swim Club  'A'                        4:53.17    4:54.29   12  
     1) DiMatteo, Alexis 14             2) Zhang, Amy 13                  
     3) Russell, Maeve 13               4) Hanna, Ellie 13                
                  33.74   1:10.63 (1:10.63)     1:44.78 (34.15)   2:24.04 (1:13.41)
        2:59.27 (35.23)   3:38.35 (1:14.31)     4:13.97 (35.62)   4:54.29 (1:15.94)
 14 Solon Stars Swim Club  'B'                             NT    5:10.55   10  
     1) Ferris, Bridget 13              2) Park, Michelle 13              
     3) Szach, Rilie 14                 4) Jackson, Moraine 14            
                  34.95   1:15.34 (1:15.34)     1:50.66 (35.32)   2:32.93 (1:17.59)
        3:08.23 (35.30)   3:51.34 (1:18.41)     4:27.36 (36.02)   5:10.55 (1:19.21)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 2:06.78   7/23/2017 Great Lakes Sailfish Swimming, GLSS -LE    
                         E Macphail, S Bare, J Eden, G Valenza             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:08.65    2:06.78#  44  
     1) Macphail, Ellie 14              2) Bare, Sydney 14                
     3) Eden, Jessica 13                4) Valenza, Grace 14              
                  31.78     1:07.34 (35.56)     1:37.69 (30.35)     2:06.78 (29.09)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:08.00    2:08.17   38  
     1) Reber, Lucy 13                  2) Kochanowski, Taylor 14         
     3) Szabo, Eliana 13                4) DeWitt, Mackenzie 14           
                  32.27     1:09.19 (36.92)     1:40.35 (31.16)     2:08.17 (27.82)
  3 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:08.22    2:10.01   36  
     1) Mallett, Maggie 13              2) Meyer, Abby 14                 
     3) Musbach, Lauren 14              4) O'Brien, Mairin 14             
                  32.22     1:12.79 (40.57)     1:41.66 (28.87)     2:10.01 (28.35)
  4 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    2:13.14    2:15.52   34  
     1) Maholic, Megan 13               2) McLin, Kali 13                 
     3) Holland, Ella 14                4) Chen, Jasmine 14               
                  34.38     1:14.24 (39.86)     1:46.60 (32.36)     2:15.52 (28.92)
  5 SwimUnited  'A'                                   2:10.37    2:16.18   32  
     1) Wallace, Alexa 14               2) Homoki, Jordyn 14              
     3) Truelsch, Jordan 13             4) Mayberry, Ryley 14             
                  34.45   2:16.18 (1:41.73)                                        
  6 Canton City Schools  'A'                          2:14.22    2:16.31   30  
     1) Mullens, Lily 14                2) Lewis, Maya 14                 
     3) Bugara, Baila 13                4) Murphy, Janine 13              
                  35.65     1:13.73 (38.08)     1:47.04 (33.31)     2:16.31 (29.27)
  7 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:16.00    2:17.74   28  
     1) Hensley, Kate 13                2) Coates, Caroline 14            
     3) Pisano, Olivia 13               4) Fisher, Emma 14                
                  36.16                               47.22 ( )   2:17.74 (1:30.52)
  8 Great Lakes Sailfish Swimming  'B'                2:23.04    2:17.87   26  
     1) Leffler, Gianna 14              2) Thompson, Brooke 14            
     3) Ream, Kaley 13                  4) Dondorfer, Mallory 14          
                  34.02     1:14.80 (40.78)     1:48.50 (33.70)     2:17.87 (29.37)
  9 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:21.85    2:18.22   24  
     1) Karabatsos, Maggie 14           2) Ryan, Grace 14                 
     3) Guilfoyle, Emilia 14            4) Russell, Ella 13               
                  34.73     1:15.52 (40.79)     1:47.13 (31.61)     2:18.22 (31.09)
 10 C.L.E. Swimming  'A'                              2:35.17    2:23.99   20  
     1) Smith, Gabby 13                 2) Hill, Jaedyn 13                
     3) MacKay, Mallory 13              4) Williams, Katie 13             
                  37.10   2:23.99 (1:46.89)                                        
 11 Firestone Akron Swim Team  'A'                    2:23.72    2:26.17   16  
     1) Rogers, Molly 13                2) Sekerak, Sophia 13             
     3) Saum, Kate 13                   4) Kmet, Abbie 14                 
                  34.93     1:18.84 (43.91)     1:53.07 (34.23)     2:26.17 (33.10)
 12 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:31.58    2:30.22   14  
     1) Zhang, Amy 13                   2) DiMatteo, Alexis 14            
     3) Russell, Maeve 13               4) Hanna, Ellie 13                
                  36.75     1:20.35 (43.60)     1:55.85 (35.50)     2:30.22 (34.37)
 13 Geauga Otters  'A'                                2:25.00    2:32.80   12  
     1) Debevec, Morgan 14              2) Snyder, Katie 13               
     3) Duchon, Gracie 13               4) Drake, Jessica 14              
                  38.19   2:32.80 (1:54.61)                                        
 14 Solon Stars Swim Club  'B'                             NT    2:43.63   10  
     1) Ferris, Bridget 13              2) Park, Michelle 13              
     3) Szach, Rilie 14                 4) Jackson, Moraine 14            
                  40.93     1:25.46 (44.53)     2:08.74 (43.28)     2:43.63 (34.89)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 4:39.33   7/22/2017 HEAT- Hudson Explorers Aquatic, HEAT -LE   
                         L Reber, T Kochanowski, E Szabo, M DeWitt         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:44.44    4:39.33#  44  
     1) Reber, Lucy 13                  2) Kochanowski, Taylor 14         
     3) Szabo, Eliana 13                4) DeWitt, Mackenzie 14           
                  33.41   1:09.53 (1:09.53)     1:46.16 (36.63)   2:30.20 (1:20.67)
        3:01.26 (31.06)   3:38.70 (1:08.50)     4:07.48 (28.78)   4:39.33 (1:00.63)
  2 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:40.86    4:43.53   38  
     1) Eden, Jessica 13                2) Bare, Sydney 14                
     3) Ream, Kaley 13                  4) Macphail, Ellie 14             
                          1:09.76 (1:09.76)     1:46.27 (36.51)   2:32.48 (1:22.72)
        3:03.60 (31.12)   3:43.10 (1:10.62)     4:11.64 (28.54)   4:43.53 (1:00.43)
  3 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:36.09    5:00.08   36  
     1) Mallett, Maggie 13              2) Bass, Kennedy 14               
     3) Meyer, Abby 14                  4) Chen, Jasmine 14               
                  34.35   1:12.32 (1:12.32)     1:50.86 (38.54)   2:37.52 (1:25.20)
        3:11.19 (33.67)   3:53.94 (1:16.42)   5:00.08 (1:06.14)                    
  4 SwimUnited  'A'                                   4:54.13    5:02.52   34  
     1) Mayberry, Ryley 14              2) Homoki, Jordyn 14              
     3) Truelsch, Jordan 13             4) Parr, Isabelle 13              
                  36.14   1:17.39 (1:17.39)     1:54.64 (37.25)   2:38.66 (1:21.27)
        3:13.13 (34.47)   3:54.12 (1:15.46)     4:26.03 (31.91)   5:02.52 (1:08.40)
  5 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:10.00    5:08.98   32  
     1) Fisher, Emma 14                 2) Coates, Caroline 14            
     3) Pisano, Olivia 13               4) Von Ville, Caroline 13         
                  39.02   1:21.98 (1:21.98)     2:01.87 (39.89)   2:48.82 (1:26.84)
        3:20.50 (31.68)   3:57.83 (1:09.01)     4:31.09 (33.26)   5:08.98 (1:11.15)
  6 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    4:45.59    5:13.18   30  
     1) Sylvan, Lena 14                 2) McLin, Kali 13                 
     3) Fiorta, Emma 13                 4) Girts, Gracie 13               
                  34.88   1:13.53 (1:13.53)     1:53.98 (40.45)   2:44.21 (1:30.68)
        3:21.47 (37.26)   4:07.54 (1:23.33)     4:38.83 (31.29)   5:13.18 (1:05.64)
  7 C.L.E. Swimming  'A'                              5:24.04    5:22.88   28  
     1) Smith, Gabby 13                 2) Hill, Jaedyn 13                
     3) MacKay, Mallory 13              4) Williams, Katie 13             
                  39.76   1:21.65 (1:21.65)                         1:41.31 (19.66)
        2:02.59 (21.28)   2:50.41 (1:09.10)     3:25.49 (35.08)   5:22.88 (2:32.47)
  8 Firestone Akron Swim Team  'A'                    5:20.82    5:29.79   26  
     1) Rogers, Molly 13                2) Sekerak, Sophia 13             
     3) Kmet, Abbie 14                  4) Saum, Kate 13                  
                  34.81   1:12.20 (1:12.20)     1:57.47 (45.27)   2:49.23 (1:37.03)
        3:29.39 (40.16)   4:21.61 (1:32.38)     4:53.96 (32.35)   5:29.79 (1:08.18)
  9 Lake Shore Swim Club  'B'                         5:40.80    5:35.35   24  
     1) Miller, Megan 14                2) Burgess, Hannah 13             
     3) Russell, Ella 13                4) Zelnik, Liz 13                 
                  42.97   1:28.82 (1:28.82)     2:13.48 (44.66)   3:04.47 (1:35.65)
        3:39.75 (35.28)   4:20.33 (1:15.86)     4:54.70 (34.37)   5:35.35 (1:15.02)
 10 Solon Stars Swim Club  'A'                        5:36.92    5:37.49   20  
     1) Zhang, Amy 13                   2) DiMatteo, Alexis 14            
     3) Russell, Maeve 13               4) Ferris, Bridget 13             
                  37.78   1:19.94 (1:19.94)     2:03.76 (43.82)   2:55.34 (1:35.40)
        3:33.03 (37.69)   4:20.90 (1:25.56)     4:56.49 (35.59)   5:37.49 (1:16.59)
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Truelsch, Jordan          13 SWIM                      NT      29.89  
  2 Wallace, Alexa            14 SWIM                      NT      29.98  
  3 Sadovska, Olena           13 CSI                       NT      30.61  
  4 Slivinski, Olivia         11 Cle Swimming              NT      30.86  
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Chloe                12 PS                        NT      30.88  
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speed, Elle               12 LESD                      NT      32.11  
  2 Armao, Maria              11 HEAT                      NT      32.46  
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Chloe                12 PS                        NT    1:07.80  
                  31.75     1:07.80 (36.05)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dondorfer, Mallory        14 GLSS                      NT    2:19.46  
                  31.26     1:06.26 (35.00)                                        
            1:43.44 ( )     2:19.46 (36.02)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leffler, Gianna           14 GLSS                      NT    1:09.78  
                  33.76     1:09.78 (36.02)                                        
  2 Rogers, Molly             13 FAST                      NT    1:11.90  
                  35.38     1:11.90 (36.52)                                        
  3 Marusic, Julia            14 GLSS                      NT    1:13.99  
                  35.55     1:13.99 (38.44)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zorman, Audrey            14 USC                       NT    3:12.43  
                  41.48     1:31.39 (49.91)                                        
            2:22.25 ( )     3:12.43 (50.18)                                        
 
Women 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swope, Rayna              12 RYD                       NT      33.04  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 30.08   7/21/2007 Dylan Thirion, Warren Harding                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                   31.49      30.95   22  
  2 Pesek, Alex               10 USC                    32.51      31.68   19  
  3 Clarke, Aidan             10 HEAT                   33.78      33.57   18  
  4 Peruri, Akhil              9 RYD                    33.37      33.64   17  
  5 Pesek, Owen                9 USC                    34.68      33.81   16  
  6 Carson, Owen              10 LESD                   34.12      33.89   15  
  7 Ream, Evan                 9 GLSS                   34.56      34.62   14  
  8 MacPhail, Quinn           10 GLSS                   35.12      35.29   13  
  9 Clark, Adam                9 LESD                   35.87      36.21   12  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 30.08   7/21/2007 Dylan Thirion, Warren Harding                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                   31.49      31.49  
  2 Pesek, Alex               10 USC                    34.58      32.51  
  3 Peruri, Akhil              9 RYD                       NT      33.37  
  4 Clarke, Aidan             10 HEAT                   33.65      33.78  
  5 Carson, Owen              10 LESD                   34.01      34.12  
  6 Ream, Evan                 9 GLSS                   34.93      34.56  
  7 Pesek, Owen                9 USC                    35.12      34.68  
  8 MacPhail, Quinn           10 GLSS                   33.30      35.12  
  9 Clark, Adam                9 LESD                   37.78      35.87  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Lin, Arthur                9 LESD                   35.78      36.32  
 11 Nagle, Luke               10 FAST                   37.53      37.10  
-------------------------------------------------------------------------
 12 Holtz, Noah               10 HEAT                   37.44      37.38  
 13 Reber, Ivan               10 HEAT                   37.72      37.79  
 14 Banks, Jude               10 NEON                   40.30      37.90  
 15 Beaver, Noah              10 LESD                   39.78      37.94  
 16 Gibson, Samuel             9 RYD                    39.79      38.68  
 17 Weiss, Owen               10 SWIM                   39.19      39.13  
 18 Seredenko, Edward          9 SWIM                   40.01      39.40  
 19 Montgomery, Colten         7 UN-LE                  39.32      39.91  
 20 Newton, James             10 UCCS                   39.91      40.58  
 21 Ortman, Caleb              9 USC                    42.30      40.67  
 22 Emch, Aiden                9 HEAT                   40.78      40.77  
 23 Butler, William           10 LESD                   41.19      40.93  
 24 Chernisky, Nathan          8 LSSC                   40.61      41.24  
 25 Wang, Jayden              10 STRS                   43.18      41.72  
 26 Herring, Brayden           7 LSSC                   43.19      41.84  
 27 Macphail, Jake             7 GLSS                   43.01      42.02  
 28 Hoover, Nick               9 HEAT                   43.21      44.32  
 29 Sekerak, Jack              9 FAST                   43.15      44.49  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:07.07   7/22/2007 Dylan Thirion, Warren Harding              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 1:08.23    1:08.01   22  
                  32.52     1:08.01 (35.49)                                        
  2 Pesek, Alex               10 USC                  1:12.89    1:10.67   19  
                  32.85     1:10.67 (37.82)                                        
  3 Carson, Owen              10 LESD                 1:13.84    1:13.93   18  
                  34.94     1:13.93 (38.99)                                        
  4 Clarke, Aidan             10 HEAT                 1:17.24    1:14.28   17  
                  35.36     1:14.28 (38.92)                                        
  5 Florio, Jacob             10 RYD                  1:14.85    1:14.39   16  
                  35.68     1:14.39 (38.71)                                        
  6 Pesek, Owen                9 USC                  1:18.60    1:14.55   15  
  7 Ream, Evan                 9 GLSS                 1:16.13    1:15.54   14  
                  35.86     1:15.54 (39.68)                                        
  8 Lin, Arthur                9 LESD                 1:17.65    1:18.14   13  
                  37.32     1:18.14 (40.82)                                        
  9 Clark, Adam                9 LESD                 1:20.07    1:19.69   12  
                  37.62     1:19.69 (42.07)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:07.07   7/22/2007 Dylan Thirion, Warren Harding              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 1:08.42    1:08.23  
                  32.82     1:08.23 (35.41)                                        
  2 Pesek, Alex               10 USC                  1:13.23    1:12.89  
                  34.47     1:12.89 (38.42)                                        
  3 Carson, Owen              10 LESD                 1:14.63    1:13.84  
                  34.91     1:13.84 (38.93)                                        
  4 Florio, Jacob             10 RYD                  1:15.85    1:14.85  
                  35.47     1:14.85 (39.38)                                        
  5 Ream, Evan                 9 GLSS                 1:15.47    1:16.13  
                  36.68     1:16.13 (39.45)                                        
  6 Clarke, Aidan             10 HEAT                 1:19.64    1:17.24  
                  37.23     1:17.24 (40.01)                                        
  7 Lin, Arthur                9 LESD                 1:19.79    1:17.65  
                  36.49     1:17.65 (41.16)                                        
  8 Pesek, Owen                9 USC                  1:18.53    1:18.60  
                  37.46     1:18.60 (41.14)                                        
  9 Clark, Adam                9 LESD                 1:22.84    1:20.07  
                  37.38     1:20.07 (42.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Nagle, Luke               10 FAST                 1:25.99    1:20.37  
                  38.14     1:20.37 (42.23)                                        
 11 MacPhail, Quinn           10 GLSS                 1:15.50    1:20.87  
                  37.89     1:20.87 (42.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Holtz, Noah               10 HEAT                 1:25.21    1:24.08  
                  39.23     1:24.08 (44.85)                                        
 13 Beaver, Noah              10 LESD                 1:28.82    1:24.11  
                  40.80     1:24.11 (43.31)                                        
 14 Bender, Connor            10 Westside Waves       1:20.49    1:24.27  
                  39.15     1:24.27 (45.12)                                        
 15 Montgomery, Colten         7 UN-LE                1:33.04    1:25.84  
 16 Weiss, Owen               10 SWIM                 1:28.31    1:26.01  
                  39.35     1:26.01 (46.66)                                        
 17 Reber, Ivan               10 HEAT                 1:27.47    1:27.02  
                  40.62     1:27.02 (46.40)                                        
 18 Seredenko, Edward          9 SWIM                 1:28.69    1:28.36  
                  40.62     1:28.36 (47.74)                                        
 19 Emch, Aiden                9 HEAT                 1:32.98    1:28.83  
                  41.31     1:28.83 (47.52)                                        
 20 Banks, Jude               10 NEON                 1:31.78    1:29.51  
                  43.38     1:29.51 (46.13)                                        
 21 Butler, William           10 LESD                 1:33.97    1:30.77  
                  42.76     1:30.77 (48.01)                                        
 22 Pallo, Xavier              8 HEAT                 1:32.62    1:30.97  
                  42.65     1:30.97 (48.32)                                        
 23 Chernisky, Nathan          8 LSSC                 1:30.53    1:32.19  
                  43.96     1:32.19 (48.23)                                        
 24 Allen, Ben                 9 CCS                  1:36.10    1:33.20  
                  43.79     1:33.20 (49.41)                                        
 25 Wang, Jayden              10 STRS                 1:37.48    1:35.02  
                  44.22     1:35.02 (50.80)                                        
 26 Herring, Brayden           7 LSSC                 1:36.08    1:35.30  
                  45.28     1:35.30 (50.02)                                        
 27 Johannessen, Thor          9 LESD                 1:29.68    1:35.45  
                  44.75     1:35.45 (50.70)                                        
 28 Macphail, Jake             7 GLSS                 1:33.22    1:35.48  
                  45.04     1:35.48 (50.44)                                        
 29 Newton, James             10 UCCS                 1:34.57    1:35.61  
                  44.45     1:35.61 (51.16)                                        
 30 Sekerak, Jack              9 FAST                 1:40.69    1:36.91  
                  45.78     1:36.91 (51.13)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:24.76   7/24/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 2:28.08    2:25.59   22  
                  32.72     1:10.11 (37.39)     1:47.77 (37.66)     2:25.59 (37.82)
  2 Pesek, Alex               10 USC                  2:35.99    2:32.92   19  
                  34.00     1:13.40 (39.40)     1:53.20 (39.80)     2:32.92 (39.72)
  3 Carson, Owen              10 LESD                 2:43.30    2:39.29   18  
                  36.20     1:17.69 (41.49)     1:58.72 (41.03)     2:39.29 (40.57)
  4 Ream, Evan                 9 GLSS                 2:40.97    2:39.32   17  
                  35.80     1:17.44 (41.64)     1:58.74 (41.30)     2:39.32 (40.58)
  5 MacPhail, Quinn           10 GLSS                 2:43.98    2:40.45   16  
                  36.58     1:18.14 (41.56)     2:00.13 (41.99)     2:40.45 (40.32)
  6 Florio, Jacob             10 RYD                  2:41.24    2:43.54   15  
                  36.66     1:18.91 (42.25)     2:01.40 (42.49)     2:43.54 (42.14)
  7 Pesek, Owen                9 USC                  2:49.75    2:44.33   14  
                  37.79     1:19.49 (41.70)     2:02.12 (42.63)     2:44.33 (42.21)
  8 Lin, Arthur                9 LESD                 2:48.14    2:51.91   13  
                  38.06     1:22.49 (44.43)     2:08.12 (45.63)     2:51.91 (43.79)
  9 Nagle, Luke               10 FAST                 3:03.57    2:54.27   12  
                  39.20     1:25.03 (45.83)     2:12.06 (47.03)     2:54.27 (42.21)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:24.76   7/24/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 2:27.17    2:28.08  
                  33.24     1:11.47 (38.23)     1:50.90 (39.43)     2:28.08 (37.18)
  2 Pesek, Alex               10 USC                  2:38.99    2:35.99  
                  34.33     1:14.11 (39.78)     1:54.91 (40.80)     2:35.99 (41.08)
  3 Ream, Evan                 9 GLSS                 2:38.50    2:40.97  
                  36.40     1:17.17 (40.77)     1:59.51 (42.34)     2:40.97 (41.46)
  4 Florio, Jacob             10 RYD                  2:46.01    2:41.24  
                  35.98     1:18.07 (42.09)     2:02.06 (43.99)     2:41.24 (39.18)
  5 Carson, Owen              10 LESD                 2:44.80    2:43.30  
                  36.67     1:18.81 (42.14)     2:01.66 (42.85)     2:43.30 (41.64)
  6 MacPhail, Quinn           10 GLSS                 2:43.24    2:43.98  
                  36.93     1:19.52 (42.59)     2:02.45 (42.93)     2:43.98 (41.53)
  7 Lin, Arthur                9 LESD                 2:53.87    2:48.14  
                  37.99     1:22.81 (44.82)     2:06.17 (43.36)     2:48.14 (41.97)
  8 Pesek, Owen                9 USC                  2:57.77    2:49.75  
                  38.64     1:22.05 (43.41)     2:06.92 (44.87)     2:49.75 (42.83)
  9 Nagle, Luke               10 FAST                 3:07.43    3:03.57  
                  41.06     1:30.20 (49.14)     2:18.82 (48.62)     3:03.57 (44.75)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Reber, Ivan               10 HEAT                 3:18.88    3:12.13  
                  41.86     1:34.15 (52.29)     2:24.76 (50.61)     3:12.13 (47.37)
 11 Butler, William           10 LESD                 3:18.29    3:16.24  
                  46.05     1:35.14 (49.09)     2:27.94 (52.80)     3:16.24 (48.30)
-------------------------------------------------------------------------
 12 Pallo, Xavier              8 HEAT                 3:16.23    3:22.80  
                  42.89     1:36.17 (53.28)     2:31.75 (55.58)     3:22.80 (51.05)
 13 Allen, Ben                 9 CCS                  3:32.58    3:23.01  
                  43.75     1:37.07 (53.32)     2:30.95 (53.88)     3:23.01 (52.06)
 14 Herring, Brayden           7 LSSC                 3:29.59    3:35.17  
                  45.72     1:43.90 (58.18)     2:40.58 (56.68)     3:35.17 (54.59)
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 4:52.73   7/23/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 5:03.98    5:02.82   22  
                  33.30     1:11.23 (37.93)     1:49.27 (38.04)     2:28.37 (39.10)
        3:06.87 (38.50)     3:46.24 (39.37)     4:24.76 (38.52)     5:02.82 (38.06)
  2 MacPhail, Quinn           10 GLSS                 5:27.03    5:23.68   19  
                  35.57     1:16.72 (41.15)     1:57.28 (40.56)     2:39.12 (41.84)
        3:20.70 (41.58)     4:02.47 (41.77)     4:43.51 (41.04)     5:23.68 (40.17)
  3 Ream, Evan                 9 GLSS                 5:29.49    5:29.13   18  
                  35.94     1:17.20 (41.26)     1:58.91 (41.71)     2:41.19 (42.28)
        3:23.52 (42.33)     4:06.13 (42.61)     4:48.13 (42.00)     5:29.13 (41.00)
  4 Pesek, Alex               10 USC                  5:53.47    5:30.15   17  
                  37.57     1:20.27 (42.70)     2:02.13 (41.86)     2:44.82 (42.69)
        3:26.05 (41.23)     4:08.19 (42.14)     4:49.82 (41.63)     5:30.15 (40.33)
  5 Lin, Arthur                9 LESD                 6:11.10    5:54.55   16  
                  37.37     1:21.43 (44.06)     2:06.80 (45.37)     2:52.88 (46.08)
        3:39.07 (46.19)     4:25.72 (46.65)     5:10.54 (44.82)     5:54.55 (44.01)
  6 Nagle, Luke               10 FAST                 6:34.97    6:16.43   15  
                  40.43     1:28.23 (47.80)     2:15.87 (47.64)     3:04.51 (48.64)
        3:53.79 (49.28)     4:42.52 (48.73)     5:30.79 (48.27)     6:16.43 (45.64)
  7 Beaver, Noah              10 LESD                 6:33.92    6:20.80   14  
                  40.78     1:29.12 (48.34)     2:18.98 (49.86)     3:09.86 (50.88)
        4:00.16 (50.30)     4:48.35 (48.19)     5:37.41 (49.06)     6:20.80 (43.39)
  8 Butler, William           10 LESD                 6:54.06    6:39.64   13  
                  45.87     1:38.80 (52.93)     2:30.40 (51.60)     3:20.60 (50.20)
        4:12.65 (52.05)     5:03.52 (50.87)     5:52.63 (49.11)     6:39.64 (47.01)
  9 Weiss, Owen               10 SWIM                 7:10.84    6:43.49   12  
                  43.23     1:34.41 (51.18)     2:25.46 (51.05)     3:17.37 (51.91)
        4:09.27 (51.90)     5:01.70 (52.43)     5:53.30 (51.60)     6:43.49 (50.19)
 10 Wolke, Julian              9 LESD                 6:19.43    7:16.86   10  
                  49.23     1:45.07 (55.84)     2:40.16 (55.09)     3:34.68 (54.52)
        4:29.17 (54.49)     5:25.64 (56.47)     6:20.82 (55.18)     7:16.86 (56.04)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 35.89   7/31/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood-LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Peruri, Akhil              9 RYD                    39.79      37.91   22  
  2 Clarke, Aidan             10 HEAT                   37.70      38.16   19  
  3 Pesek, Owen                9 USC                    40.30      39.27   18  
  4 Pesek, Alex               10 USC                    41.02      39.75   17  
  5 Lin, Arthur                9 LESD                   42.38      41.66   16  
  6 Seredenko, Edward          9 SWIM                   44.19      43.45   15  
  7 Carson, Owen              10 LESD                   44.28      43.93   14  
  8 Reber, Ivan               10 HEAT                   44.71      44.73   13  
  9 Nagle, Luke               10 FAST                   44.75      45.00   12  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 35.89   7/31/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood-LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clarke, Aidan             10 HEAT                   37.84      37.70  
  2 Peruri, Akhil              9 RYD                    40.27      39.79  
  3 Pesek, Owen                9 USC                    42.42      40.30  
  4 Pesek, Alex               10 USC                    40.16      41.02  
  5 Lin, Arthur                9 LESD                   41.88      42.38  
  6 Seredenko, Edward          9 SWIM                   42.53      44.19  
  7 Carson, Owen              10 LESD                   43.59      44.28  
  8 Reber, Ivan               10 HEAT                   44.46      44.71  
  9 Nagle, Luke               10 FAST                   43.75      44.75  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Bender, Connor            10 Westside Waves         42.49      45.16  
 11 MacPhail, Quinn           10 GLSS                   43.46      45.29  
-------------------------------------------------------------------------
 12 Montgomery, Colten         7 UN-LE                  46.20      45.82  
 13 Emch, Aiden                9 HEAT                   48.89      46.68  
 14 Beaver, Noah              10 LESD                   46.91      47.14  
 15 Gibson, Samuel             9 RYD                    48.58      47.22  
 16 Clark, Adam                9 LESD                   47.19      47.32  
 17 Newton, James             10 UCCS                   46.84      47.33  
 18 Holtz, Noah               10 HEAT                   45.62      47.39  
 19 Chernisky, Nathan          8 LSSC                   46.77      47.59  
 20 Banks, Jude               10 NEON                   47.25      47.91  
 21 Van Voorhis, Logan         8 RYD                    51.33      47.94  
 22 Weiss, Owen               10 SWIM                   46.20      48.58  
 23 Macphail, Jake             7 GLSS                   49.32      49.04  
 24 Johannessen, Thor          9 LESD                   48.64      49.73  
 25 Pallo, Xavier              8 HEAT                   52.19      50.42  
 26 Butler, William           10 LESD                   47.96      51.09  
 27 Nash, Andrew               9 Westside Waves         53.68      52.12  
 28 Allen, Ben                 9 CCS                    51.31      52.13  
 29 Malone, Shay               9 SHSH                   52.69      52.22  
 30 Herring, Brayden           7 LSSC                   52.21      53.17  
 31 Toader, Andrei             9 LSSC                   52.89      54.41  
 32 Herring, Mekhi            10 LSSC                   54.21      54.92  
 33 Hoover, Nick               9 HEAT                   54.29      55.92  
 34 Mcintyre, Carmine          9 Westside Waves         55.13      56.05  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:16.78   7/28/2002 Michael Gallagher, Vacationland            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 1:18.72    1:19.74   22  
                  38.11     1:19.74 (41.63)                                        
  2 Clarke, Aidan             10 HEAT                 1:20.31    1:22.52   19  
                  40.10     1:22.52 (42.42)                                        
  3 Pesek, Alex               10 USC                  1:24.89    1:23.65   18  
                  39.57     1:23.65 (44.08)                                        
  4 Lin, Arthur                9 LESD                 1:29.54    1:29.06   17  
                  42.54     1:29.06 (46.52)                                        
  5 Pesek, Owen                9 USC                  1:30.71    1:29.12   16  
                  43.95     1:29.12 (45.17)                                        
  6 Ream, Evan                 9 GLSS                 1:27.60    1:30.46   15  
                  44.03     1:30.46 (46.43)                                        
  7 Carson, Owen              10 LESD                 1:31.40    1:30.87   14  
                  44.88     1:30.87 (45.99)                                        
  8 Nagle, Luke               10 FAST                 1:34.47    1:32.47   13  
                  44.96     1:32.47 (47.51)                                        
  9 Seredenko, Edward          9 SWIM                 1:36.56    1:35.58   12  
                  46.57     1:35.58 (49.01)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:16.78   7/28/2002 Michael Gallagher, Vacationland            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 1:17.95    1:18.72  
                  38.57     1:18.72 (40.15)                                        
  2 Clarke, Aidan             10 HEAT                 1:20.34    1:20.31  
                  40.11     1:20.31 (40.20)                                        
  3 Pesek, Alex               10 USC                  1:28.93    1:24.89  
                  40.76     1:24.89 (44.13)                                        
  4 Ream, Evan                 9 GLSS                 1:27.09    1:27.60  
                  42.08     1:27.60 (45.52)                                        
  5 Lin, Arthur                9 LESD                 1:29.73    1:29.54  
                  43.19     1:29.54 (46.35)                                        
  6 Pesek, Owen                9 USC                  1:30.04    1:30.71  
                  43.97     1:30.71 (46.74)                                        
  7 Carson, Owen              10 LESD                 1:28.67    1:31.40  
                  46.47     1:31.40 (44.93)                                        
  8 Nagle, Luke               10 FAST                 1:31.02    1:34.47  
                  47.10     1:34.47 (47.37)                                        
  9 Seredenko, Edward          9 SWIM                 1:33.03    1:36.56  
                  46.19     1:36.56 (50.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Reber, Ivan               10 HEAT                 1:41.60    1:37.11  
                  46.26     1:37.11 (50.85)                                        
 11 Emch, Aiden                9 HEAT                 1:40.16    1:40.17  
                  46.83     1:40.17 (53.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Newton, James             10 UCCS                 1:44.97    1:41.15  
                  51.01     1:41.15 (50.14)                                        
 13 Macphail, Jake             7 GLSS                 1:41.94    1:41.19  
                  49.87     1:41.19 (51.32)                                        
 14 Banks, Jude               10 NEON                 1:48.42    1:42.27  
                  49.72     1:42.27 (52.55)                                        
 15 Holtz, Noah               10 HEAT                 1:43.78    1:42.67  
                  50.79     1:42.67 (51.88)                                        
 16 Pallo, Xavier              8 HEAT                 1:45.67    1:44.57  
                  49.54     1:44.57 (55.03)                                        
 17 Weiss, Owen               10 SWIM                 1:41.15    1:46.38  
                  50.53     1:46.38 (55.85)                                        
 18 Lewis, Ben                10 STRS                 1:55.00    1:47.06  
                  52.06     1:47.06 (55.00)                                        
 19 Butler, William           10 LESD                 1:42.87    1:48.01  
                  52.11     1:48.01 (55.90)                                        
 -- Montgomery, Colten         7 UN-LE                1:40.03         DQ  
                  48.44          DQ (52.89)                                        
 -- Van Voorhis, Logan         8 RYD                  1:51.07         DQ  
                  53.37          DQ (54.60)                                        
 -- Nash, Andrew               9 Westside Waves       1:55.13         DQ  
                  57.05          DQ (57.96)                                        
 -- Allen, Ben                 9 CCS                  1:47.92         DQ  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 38.32   7/29/2016 Alex Gallagher, Green                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 MacPhail, Quinn           10 GLSS                   44.70      43.03   22  
  2 Clarke, Aidan             10 HEAT                   45.09      44.90   19  
  3 Peruri, Akhil              9 RYD                    45.71      45.38   18  
  4 Florio, Jacob             10 RYD                    48.14      45.90   17  
  5 Banks, Jude               10 NEON                   48.04      49.44   16  
  6 Pesek, Owen                9 USC                    51.67      49.66   15  
  7 Reber, Ivan               10 HEAT                   51.95      50.51   14  
  8 Weiss, Owen               10 SWIM                   52.61      52.74   13  
  9 Gibson, Samuel             9 RYD                    51.88      54.47   12  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 38.32   7/29/2016 Alex Gallagher, Green                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MacPhail, Quinn           10 GLSS                   45.66      44.70  
  2 Clarke, Aidan             10 HEAT                   47.91      45.09  
  3 Peruri, Akhil              9 RYD                       NT      45.71  
  4 Banks, Jude               10 NEON                   50.02      48.04  
  5 Florio, Jacob             10 RYD                    50.51      48.14  
  6 Pesek, Owen                9 USC                    50.51      51.67  
  7 Gibson, Samuel             9 RYD                    55.74      51.88  
  8 Reber, Ivan               10 HEAT                   50.83      51.95  
  9 Weiss, Owen               10 SWIM                   52.03      52.61  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Macphail, Jake             7 GLSS                   56.15      52.64  
 11 Holtz, Noah               10 HEAT                   53.44      53.68  
-------------------------------------------------------------------------
 12 Nash, Andrew               9 Westside Waves         56.07      56.79  
 13 Wolke, Julian              9 LESD                   47.83      56.85  
 14 Seredenko, Edward          9 SWIM                   54.73      57.05  
 15 Newton, James             10 UCCS                   59.10      58.21  
 -- Montgomery, Colten         7 UN-LE                  54.94         DQ  
 -- Sekerak, Jack              9 FAST                   59.59         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:25.26   7/31/2016 Alex Gallagher, Green                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 1:31.02    1:30.44   22  
                  42.43     1:30.44 (48.01)                                        
  2 Peruri, Akhil              9 RYD                  1:41.52    1:41.38   19  
                  47.73     1:41.38 (53.65)                                        
  3 Ortman, Caleb              9 USC                  1:44.35    1:41.65   18  
                  49.78     1:41.65 (51.87)                                        
  4 Ream, Evan                 9 GLSS                 1:43.58    1:41.76   17  
                  49.43     1:41.76 (52.33)                                        
  5 Clarke, Aidan             10 HEAT                 1:45.22    1:43.28   16  
                  50.68     1:43.28 (52.60)                                        
  6 Pesek, Owen                9 USC                  1:46.83    1:44.04   15  
                  50.42     1:44.04 (53.62)                                        
  7 Florio, Jacob             10 RYD                  1:50.91    1:44.85   14  
                  49.18     1:44.85 (55.67)                                        
  8 Lin, Arthur                9 LESD                 1:46.53    1:45.20   13  
                  49.17     1:45.20 (56.03)                                        
  9 Banks, Jude               10 NEON                 1:51.42    1:46.02   12  
                  51.17     1:46.02 (54.85)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:25.26   7/31/2016 Alex Gallagher, Green                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 1:25.04    1:31.02  
                  42.57     1:31.02 (48.45)                                        
  2 Peruri, Akhil              9 RYD                  1:43.28    1:41.52  
                  48.01     1:41.52 (53.51)                                        
  3 Ream, Evan                 9 GLSS                 1:40.85    1:43.58  
                  50.45     1:43.58 (53.13)                                        
  4 Ortman, Caleb              9 USC                  1:49.43    1:44.35  
                  49.87     1:44.35 (54.48)                                        
  5 Clarke, Aidan             10 HEAT                 1:46.00    1:45.22  
                  48.44     1:45.22 (56.78)                                        
  6 Lin, Arthur                9 LESD                 1:50.42    1:46.53  
                  49.39     1:46.53 (57.14)                                        
  7 Pesek, Owen                9 USC                  1:50.23    1:46.83  
                  50.35     1:46.83 (56.48)                                        
  8 Florio, Jacob             10 RYD                  1:54.98    1:50.91  
                  51.54     1:50.91 (59.37)                                        
  9 Banks, Jude               10 NEON                 1:52.01    1:51.42  
                  53.32     1:51.42 (58.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Johannessen, Thor          9 LESD                 1:49.59    1:53.73  
                  54.86     1:53.73 (58.87)                                        
 11 Reber, Ivan               10 HEAT                 1:53.48    1:57.22  
                  55.30   1:57.22 (1:01.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Wang, Jayden              10 STRS                 2:00.93    1:57.85  
                  56.05   1:57.85 (1:01.80)                                        
 13 Wolke, Julian              9 LESD                 1:40.59    1:58.62  
 14 Beaver, Noah              10 LESD                 1:56.32    1:58.64  
                  55.51   1:58.64 (1:03.13)                                        
 15 Holtz, Noah               10 HEAT                 1:59.74    1:59.41  
                  56.95   1:59.41 (1:02.46)                                        
 16 Montgomery, Colten         7 UN-LE                2:04.57    1:59.80  
                  57.47   1:59.80 (1:02.33)                                        
 17 Seredenko, Edward          9 SWIM                 2:01.43    2:00.10  
                  58.56   2:00.10 (1:01.54)                                        
 18 Weiss, Owen               10 SWIM                 1:54.64    2:00.40  
                  57.75   2:00.40 (1:02.65)                                        
 19 Macphail, Jake             7 GLSS                 2:05.33    2:01.96  
                  58.12   2:01.96 (1:03.84)                                        
 20 Nash, Andrew               9 Westside Waves       2:11.13    2:06.91  
                1:00.69   2:06.91 (1:06.22)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 32.57   7/22/2017 Cash Strickland, LSSC -LE                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                   33.30      32.57#  22  
  2 Pesek, Alex               10 USC                    34.62      34.61   19  
  3 Ream, Evan                 9 GLSS                   36.74      35.77   18  
  4 Clarke, Aidan             10 HEAT                   37.77      36.52   17  
  5 MacPhail, Quinn           10 GLSS                   39.53      38.65   16  
  6 Clark, Adam                9 LESD                   40.92      38.75   15  
  7 Carson, Owen              10 LESD                   40.06      39.76   14  
  8 Ortman, Caleb              9 USC                    40.79      39.84   13  
  9 Pesek, Owen                9 USC                    41.08      39.87   12  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 32.57   7/22/2017 Cash Strickland, LSSC -LE                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                   33.58      33.30  
  2 Pesek, Alex               10 USC                    35.51      34.62  
  3 Ream, Evan                 9 GLSS                   36.29      36.74  
  4 Clarke, Aidan             10 HEAT                   38.34      37.77  
  5 MacPhail, Quinn           10 GLSS                   38.65      39.53  
  6 Carson, Owen              10 LESD                   41.02      40.06  
  7 Ortman, Caleb              9 USC                    45.09      40.79  
  8 Clark, Adam                9 LESD                   39.81      40.92  
  9 Pesek, Owen                9 USC                    41.32      41.08  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Lin, Arthur                9 LESD                   42.66      42.65  
 11 Montgomery, Colten         7 UN-LE                  49.75      45.80  
-------------------------------------------------------------------------
 12 Nagle, Luke               10 FAST                   45.23      47.17  
 13 Chernisky, Nathan          8 LSSC                   44.82      47.88  
 14 Beaver, Noah              10 LESD                   47.84      47.91  
 15 Banks, Jude               10 NEON                   50.94      48.23  
 16 Herring, Brayden           7 LSSC                   46.36      49.14  
 17 Weiss, Owen               10 SWIM                   50.52      52.14  
 18 Belenki, Samuel            7 LSSC                   51.58      52.65  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:15.45        1992 Todd Minnier, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 1:21.33    1:15.59   22  
                  35.74     1:15.59 (39.85)                                        
  2 Pesek, Alex               10 USC                  1:20.49    1:16.97   19  
                  34.67     1:16.97 (42.30)                                        
  3 Ream, Evan                 9 GLSS                 1:22.14    1:20.05   18  
                  37.71     1:20.05 (42.34)                                        
  4 Clark, Adam                9 LESD                 1:31.22    1:28.30   17  
                  40.85     1:28.30 (47.45)                                        
  5 MacPhail, Quinn           10 GLSS                 1:34.23    1:30.12   16  
                  42.20     1:30.12 (47.92)                                        
  6 Carson, Owen              10 LESD                 1:35.81    1:34.34   15  
                  42.27     1:34.34 (52.07)                                        
  7 Nagle, Luke               10 FAST                 1:45.20    1:40.79   14  
                  45.61     1:40.79 (55.18)                                        
  8 Florio, Jacob             10 RYD                  1:41.80    1:41.51   13  
                  45.69     1:41.51 (55.82)                                        
  9 Bender, Connor            10 Westside Waves       2:00.92    1:53.14   12  
                  51.59   1:53.14 (1:01.55)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:15.45        1992 Todd Minnier, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pesek, Alex               10 USC                  1:21.64    1:20.49  
                  36.83     1:20.49 (43.66)                                        
  2 Strickland, Cash          10 LSSC                 1:18.39    1:21.33  
                  37.11     1:21.33 (44.22)                                        
  3 Ream, Evan                 9 GLSS                 1:19.11    1:22.14  
                  39.25     1:22.14 (42.89)                                        
  4 Clark, Adam                9 LESD                 1:32.86    1:31.22  
                  41.38     1:31.22 (49.84)                                        
  5 MacPhail, Quinn           10 GLSS                 1:31.17    1:34.23  
                  42.95     1:34.23 (51.28)                                        
  6 Carson, Owen              10 LESD                 1:36.98    1:35.81  
                  43.51     1:35.81 (52.30)                                        
  7 Florio, Jacob             10 RYD                  1:43.09    1:41.80  
                  46.18     1:41.80 (55.62)                                        
  8 Nagle, Luke               10 FAST                 1:44.11    1:45.20  
                  47.39     1:45.20 (57.81)                                        
  9 Bender, Connor            10 Westside Waves       1:56.85    2:00.92  
                  57.00   2:00.92 (1:03.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Belenki, Samuel            7 LSSC                 2:06.95    2:03.91  
                  58.26   2:03.91 (1:05.65)                                        
 11 Allen, Ben                 9 CCS                  2:04.89    2:04.97  
                  54.60   2:04.97 (1:10.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Herring, Brayden           7 LSSC                 2:07.67    2:09.00  
                  57.20   2:09.00 (1:11.80)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:41.50   7/25/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 2:48.08    2:47.51   22  
                  36.04     1:19.18 (43.14)     2:09.53 (50.35)     2:47.51 (37.98)
  2 MacPhail, Quinn           10 GLSS                 2:58.66    2:54.35   19  
                  38.40     1:25.40 (47.00)     2:15.05 (49.65)     2:54.35 (39.30)
  3 Pesek, Alex               10 USC                  2:59.63    2:57.24   18  
                  37.88     1:22.80 (44.92)     2:18.68 (55.88)     2:57.24 (38.56)
  4 Ream, Evan                 9 GLSS                 3:01.05    3:04.62   17  
                  38.04     1:27.50 (49.46)     2:24.25 (56.75)     3:04.62 (40.37)
  5 Florio, Jacob             10 RYD                  3:11.94    3:12.97   16  
                  43.80     1:32.28 (48.48)   2:32.28 (1:00.00)     3:12.97 (40.69)
  6 Carson, Owen              10 LESD                 3:18.94    3:13.19   15  
                  42.80     1:31.83 (49.03)   2:33.71 (1:01.88)     3:13.19 (39.48)
  7 Lin, Arthur                9 LESD                 3:22.17    3:22.93   14  
                  47.43     1:37.69 (50.26)   2:38.13 (1:00.44)     3:22.93 (44.80)
  8 Nagle, Luke               10 FAST                 3:30.54    3:28.20   13  
                  46.68     1:38.74 (52.06)   2:42.38 (1:03.64)     3:28.20 (45.82)
  9 Banks, Jude               10 NEON                 3:31.08    3:33.91   12  
                  51.88     1:46.91 (55.03)     2:46.54 (59.63)     3:33.91 (47.37)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:41.50   7/25/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          10 LSSC                 2:43.42    2:48.08  
                  37.38     1:20.22 (42.84)     2:10.09 (49.87)     2:48.08 (37.99)
  2 MacPhail, Quinn           10 GLSS                 3:00.11    2:58.66  
                  40.04     1:27.17 (47.13)     2:18.82 (51.65)     2:58.66 (39.84)
  3 Pesek, Alex               10 USC                  3:12.93    2:59.63  
                  37.37     1:26.10 (48.73)     2:21.71 (55.61)     2:59.63 (37.92)
  4 Ream, Evan                 9 GLSS                 2:58.05    3:01.05  
                  37.70     1:26.66 (48.96)     2:20.99 (54.33)     3:01.05 (40.06)
  5 Florio, Jacob             10 RYD                  3:13.62    3:11.94  
                  43.11     1:30.66 (47.55)     2:28.86 (58.20)     3:11.94 (43.08)
  6 Carson, Owen              10 LESD                 3:12.85    3:18.94  
                  43.57     1:33.66 (50.09)   2:36.79 (1:03.13)     3:18.94 (42.15)
  7 Lin, Arthur                9 LESD                 3:21.47    3:22.17  
                  47.15     1:37.87 (50.72)     2:37.00 (59.13)     3:22.17 (45.17)
  8 Nagle, Luke               10 FAST                 3:28.20    3:30.54  
                  48.41     1:40.16 (51.75)   2:45.12 (1:04.96)     3:30.54 (45.42)
  9 Banks, Jude               10 NEON                 3:54.99    3:31.08  
                  54.14     1:46.42 (52.28)     2:46.03 (59.61)     3:31.08 (45.05)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Pallo, Xavier              8 HEAT                 3:50.15    3:44.66  
                  53.07     1:51.83 (58.76)   2:54.72 (1:02.89)     3:44.66 (49.94)
 11 Holtz, Noah               10 HEAT                 3:52.32    3:44.98  
                  54.35     1:52.54 (58.19)   2:56.97 (1:04.43)     3:44.98 (48.01)
-------------------------------------------------------------------------
 12 Weiss, Owen               10 SWIM                 3:31.17    3:46.76  
                                1:51.10 ( )   2:57.64 (1:06.54)     3:46.76 (49.12)
 13 Emch, Aiden                9 HEAT                 3:59.80    3:47.34  
                  58.13     1:51.65 (53.52)   2:59.90 (1:08.25)     3:47.34 (47.44)
 14 Allen, Ben                 9 CCS                  3:51.24    3:50.79  
                  55.37     1:54.84 (59.47)   3:01.55 (1:06.71)     3:50.79 (49.24)
 15 Newton, James             10 UCCS                 3:50.48    4:04.01  
                1:04.27     2:01.74 (57.47)   3:15.31 (1:13.57)     4:04.01 (48.70)
 16 Butler, William           10 LESD                 3:54.87    4:05.39  
                1:09.31     2:07.65 (58.34)   3:14.77 (1:07.12)     4:05.39 (50.62)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 2:12.13   7/30/2016 Ridgewood YMCA Dolphins, Ridge             
                         A Kulacz, A Kulacz, J Toothman, A Cucu            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:31.22    2:31.57   44  
     1) Clarke, Aidan 10                2) Holtz, Noah 10                 
     3) Reber, Ivan 10                  4) Pallo, Xavier 8                
                  33.32     1:11.45 (38.13)     1:49.63 (38.18)     2:31.57 (41.94)
  2 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:30.05    2:44.32   38  
     1) Lin, Arthur 9                   2) Wolke, Julian 9                
     3) Butler, William 10              4) Carson, Owen 10                
  3 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:45.00    3:06.82   36  
     1) Emch, Aiden 9                   2) Hoover, Nick 9                 
     3) Silcox, Aidan 10                4) Pelkowski, Owen 8              
                  44.61   3:06.82 (2:22.21)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 2:32.53   7/29/2016 Ridgewood YMCA Dolphins, Ridge             
                         J Toothman, A Cucu, A Kulacz, A Kulacz            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:43.53    2:52.06   44  
     1) Lin, Arthur 9                   2) Wolke, Julian 9                
     3) Clark, Adam 9                   4) Carson, Owen 10                
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               3:01.19    2:56.42   38  
     1) Clarke, Aidan 10                2) Reber, Ivan 10                 
     3) Pallo, Xavier 8                 4) Holtz, Noah 10                 
                  38.64     1:30.38 (51.74)     2:18.44 (48.06)     2:56.42 (37.98)
  3 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:58.52    3:09.75   36  
     1) Toader, Andrei 9                2) Strickland, Cash 10            
     3) Chernisky, Nathan 8             4) Herring, Brayden 7             
  4 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               3:40.00    3:36.00   34  
     1) Silcox, Aidan 10                2) Emch, Aiden 9                  
     3) Hoover, Nick 9                  4) Pelkowski, Owen 8              
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 26.79   7/31/2011 Robert Lauren, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                   29.52      28.45   22  
  2 Marshall, Jonny           12 FAST                   29.67      28.81   19  
  3 Olson, Andrew             11 RYD                    30.13      30.82   18  
  4 Kowalczyk, Evan           12 LESD                   30.35      30.86   17  
  5 Ninke, Jager              11 VSC                    31.06      31.02   16  
  6 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves         31.47      31.24   15  
  7 Cho, Iason                11 HEAT                   31.52      32.12   14  
  8 Fisher, Spencer           12 LESD                   31.40      32.23   13  
 -- Begany, Nick              12 SWIM                   29.88         DQ  
B - Final
 10 Ketler, Andrew            12 HEAT                   31.72      31.11   10  
 11 Gallagher, Alex           11 HEAT                   31.56      31.21    8  
 12 Levis, Aidan              12 LESD                   31.54      31.28    7  
 13 Doerrer, Camden           11 Green                  32.15      31.43    6  
 14 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming           32.01      32.20    5  
 15 Bradford, Mitchell        12 LESD                   32.67      32.38    4  
 16 Toothman, Josh            11 CSI                    32.08      32.40    3  
 17 Dong, Todd                11 GLSS                   32.62      32.54    2  
 18 Williams, Tyler           11 Cle Swimming           32.45      32.90    1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 26.79   7/31/2011 Robert Lauren, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                   29.63      29.52  
  2 Marshall, Jonny           12 FAST                   31.80      29.67  
  3 Begany, Nick              12 SWIM                   29.98      29.88  
  4 Olson, Andrew             11 RYD                    30.71      30.13  
  5 Kowalczyk, Evan           12 LESD                   30.16      30.35  
  6 Ninke, Jager              11 VSC                    34.87      31.06  
  7 Fisher, Spencer           12 LESD                   31.95      31.40  
  8 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves         31.25      31.47  
  9 Cho, Iason                11 HEAT                   33.22      31.52  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Levis, Aidan              12 LESD                   30.50      31.54  
 11 Gallagher, Alex           11 HEAT                   31.22      31.56  
 12 Ketler, Andrew            12 HEAT                   31.82      31.72  
 13 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming           32.06      32.01  
 14 Toothman, Josh            11 CSI                    31.62      32.08  
 15 Doerrer, Camden           11 Green                  34.85      32.15  
 16 Williams, Tyler           11 Cle Swimming           34.71      32.45  
 17 Dong, Todd                11 GLSS                   32.47      32.62  
 18 Bradford, Mitchell        12 LESD                   33.40      32.67  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brady, Mason              12 Tigersharks            33.42      33.16  
 20 Owens, Aiden              12 STRS                   37.29      33.29  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Stump, Jackson            11 Cle Swimming           36.76      33.53  
 22 Schweikert, Thomas        12 Green                  34.60      33.83  
 23 Santoro, Max              11 Westside Waves         34.85      33.98  
 24 Yilmaz, Nart              11 LSSC                   35.80      33.99  
 25 Tolbert, Owen             11 LESD                   32.66      34.15  
 26 Liu, Alex                 11 LESD                   34.94      34.31  
 27 Lewis, Andrew             12 STRS                   35.26      34.48  
 28 Ferrante, Will            12 PS                     36.33      34.91  
 29 Klug, Max                 11 UUSC                   36.50      35.28  
 30 Wooley, Preston           11 LESD                   36.22      35.50  
 31 Campbell, Ethan           11 Green                  36.72      36.11  
 32 Pickett, Pickett          12 FAST                   36.77      36.35  
 33 Schweikert, Andrew        11 Green                  36.94      37.06  
 34 Esposito, Sean            11 LESD                   36.58      38.48  
 -- Szabo, Ruben              12 HEAT                   30.69         DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 59.23   7/26/2015 Tyler Hong, Lake Shore                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 1:04.47    1:01.63   22  
                  29.19     1:01.63 (32.44)                                        
  2 Davis, Ben                11 GLSS                 1:04.54    1:03.27   19  
                  30.30     1:03.27 (32.97)                                        
  3 Novak, Noah               12 Tigersharks          1:06.90    1:04.09   18  
                  31.17     1:04.09 (32.92)                                        
  4 Marshall, Jonny           12 FAST                 1:05.37    1:04.26   17  
                  30.70     1:04.26 (33.56)                                        
  5 Begany, Nick              12 SWIM                 1:06.65    1:06.80   16  
                  31.65     1:06.80 (35.15)                                        
  6 Ketler, Andrew            12 HEAT                 1:07.89    1:09.73   15  
                  32.74     1:09.73 (36.99)                                        
  7 Olson, Andrew             11 RYD                  1:08.40    1:10.34   14  
                  33.08     1:10.34 (37.26)                                        
  8 Kvach, Evan               12 HEAT                 1:08.41    1:10.40   13  
                  33.20     1:10.40 (37.20)                                        
  9 Cucu*, Alexandru          11 GLSS                 1:08.93    1:10.42   12  
                  33.71     1:10.42 (36.71)                                        
B - Final
 10 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 1:08.94    1:08.08   10  
                  31.36     1:08.08 (36.72)                                        
 11 Levis, Aidan              12 LESD                 1:09.33    1:08.14    8  
                  32.36     1:08.14 (35.78)                                        
 12 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       1:08.99    1:08.54    7  
                  32.46     1:08.54 (36.08)                                        
 13 Szabo, Ruben              12 HEAT                 1:09.86    1:09.13    6  
                  33.26     1:09.13 (35.87)                                        
 14 Dong, Todd                11 GLSS                 1:11.59    1:10.43    5  
                  34.10     1:10.43 (36.33)                                        
 15 Cho, Iason                11 HEAT                 1:10.88    1:10.93    4  
                  33.52     1:10.93 (37.41)                                        
 16 Herbert, Nathan           12 RYD                  1:11.12    1:11.04    3  
                  35.13     1:11.04 (35.91)                                        
 17 Grant, David              12 VSC                  1:11.28    1:11.27    2  
                  33.05     1:11.27 (38.22)                                        
 18 Ninke, Jager              11 VSC                  1:10.38    1:18.15    1  
                  36.15     1:18.15 (42.00)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 59.23   7/26/2015 Tyler Hong, Lake Shore                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 1:02.94    1:04.47  
                  30.39     1:04.47 (34.08)                                        
  2 Davis, Ben                11 GLSS                 1:03.34    1:04.54  
  3 Marshall, Jonny           12 FAST                 1:06.65    1:05.37  
                  30.86     1:05.37 (34.51)                                        
  4 Begany, Nick              12 SWIM                 1:07.10    1:06.65  
                  31.17     1:06.65 (35.48)                                        
  5 Novak, Noah               12 Tigersharks               NT    1:06.90  
                  32.24     1:06.90 (34.66)                                        
  6 Ketler, Andrew            12 HEAT                 1:09.75    1:07.89  
                  32.13     1:07.89 (35.76)                                        
  7 Olson, Andrew             11 RYD                  1:09.03    1:08.40  
                  32.83     1:08.40 (35.57)                                        
  8 Kvach, Evan               12 HEAT                 1:10.33    1:08.41  
                  32.16     1:08.41 (36.25)                                        
  9 Cucu*, Alexandru          11 GLSS                 1:08.83    1:08.93  
                  32.87     1:08.93 (36.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 1:09.62    1:08.94  
                  31.97     1:08.94 (36.97)                                        
 11 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       1:08.83    1:08.99  
                  33.14     1:08.99 (35.85)                                        
 12 Levis, Aidan              12 LESD                 1:09.48    1:09.33  
                  32.87     1:09.33 (36.46)                                        
 13 Szabo, Ruben              12 HEAT                 1:07.15    1:09.86  
                  33.37     1:09.86 (36.49)                                        
 14 Ninke, Jager              11 VSC                  1:17.12    1:10.38  
                  33.59     1:10.38 (36.79)                                        
 15 Cho, Iason                11 HEAT                 1:12.35    1:10.88  
                  33.03     1:10.88 (37.85)                                        
 16 Herbert, Nathan           12 RYD                  1:13.92    1:11.12  
                  34.46     1:11.12 (36.66)                                        
 17 Grant, David              12 VSC                  1:11.61    1:11.28  
                  33.25     1:11.28 (38.03)                                        
 18 Dong, Todd                11 GLSS                 1:12.20    1:11.59  
                  34.71     1:11.59 (36.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Toothman, Josh            11 CSI                  1:12.05    1:11.76  
                  34.39     1:11.76 (37.37)                                        
 20 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming         1:15.19    1:12.18  
                  35.53     1:12.18 (36.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Bradford, Mitchell        12 LESD                 1:14.57    1:12.58  
                  34.67     1:12.58 (37.91)                                        
 22 Tanner, Nolan             11 HEAT                 1:18.44    1:13.29  
                  34.04     1:13.29 (39.25)                                        
 23 Fisher, Spencer           12 LESD                 1:12.11    1:13.74  
                  34.33     1:13.74 (39.41)                                        
 24 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         1:16.06    1:14.62  
                  34.93     1:14.62 (39.69)                                        
 25 Lewis, Andrew             12 STRS                 1:16.49    1:15.01  
                  36.46     1:15.01 (38.55)                                        
 26 Santoro, Max              11 Westside Waves       1:21.13    1:15.55  
                  35.48     1:15.55 (40.07)                                        
 27 Tolbert, Owen             11 LESD                 1:13.78    1:15.74  
 28 Liu, Alex                 11 LESD                 1:15.75    1:16.24  
                  35.72     1:16.24 (40.52)                                        
 29 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 1:18.43    1:16.48  
                  35.63     1:16.48 (40.85)                                        
 30 Pallo, Logan              11 HEAT                 1:20.55    1:18.67  
                  38.46     1:18.67 (40.21)                                        
 31 Klug, Max                 11 UUSC                 1:19.90    1:18.71  
                  36.89     1:18.71 (41.82)                                        
 32 Wooley, Preston           11 LESD                 1:19.22    1:19.64  
                  37.04     1:19.64 (42.60)                                        
 -- Brady, Mason              12 Tigersharks          1:14.23         DQ  
                  35.05          DQ (39.97)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:09.66   7/25/2015 Tyler Hong, Lake Shore                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Davis, Ben                11 GLSS                 2:17.06    2:17.04   22  
                  30.74     1:06.13 (35.39)     1:41.69 (35.56)     2:17.04 (35.35)
  2 Ketler, Andrew            12 HEAT                 2:21.10    2:20.66   19  
                  32.19     1:07.48 (35.29)     1:43.96 (36.48)     2:20.66 (36.70)
  3 Marshall, Jonny           12 FAST                 2:26.71    2:24.38   18  
                  31.42     1:08.46 (37.04)     1:45.99 (37.53)     2:24.38 (38.39)
  4 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       2:27.32    2:27.12   17  
                  33.42     1:10.66 (37.24)     1:48.93 (38.27)     2:27.12 (38.19)
  5 Cucu, Alexandru           11 UGLSS                2:27.82    2:29.40   16  
                  33.50     1:12.05 (38.55)     1:51.44 (39.39)     2:29.40 (37.96)
  6 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 2:30.64    2:30.17   15  
                  33.54     1:12.39 (38.85)     1:52.35 (39.96)     2:30.17 (37.82)
  7 Dong, Todd                11 GLSS                 2:29.94    2:31.10   14  
                  34.15     1:13.34 (39.19)     1:53.31 (39.97)     2:31.10 (37.79)
  8 Kvach, Evan               12 HEAT                 2:31.06    2:31.11   13  
                  34.07     1:13.66 (39.59)     1:54.28 (40.62)     2:31.11 (36.83)
  9 Herbert, Nathan           12 RYD                  2:31.25    2:35.97   12  
                  35.70     1:15.46 (39.76)     1:56.61 (41.15)     2:35.97 (39.36)
B - Final
 10 Cho, Iason                11 HEAT                 2:35.49    2:33.54   10  
                  33.73     1:13.15 (39.42)     1:53.74 (40.59)     2:33.54 (39.80)
 11 Toothman, Josh            11 CSI                  2:36.22    2:34.98    8  
                  34.63     1:14.85 (40.22)     1:55.11 (40.26)     2:34.98 (39.87)
 12 Fisher, Spencer           12 LESD                 2:35.45    2:38.04    7  
                  33.87     1:15.64 (41.77)     1:57.42 (41.78)     2:38.04 (40.62)
 13 Ninke, Jager              11 VSC                  2:47.36    2:39.18    6  
                  35.19     1:16.71 (41.52)     2:01.33 (44.62)     2:39.18 (37.85)
 14 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming         2:40.41    2:43.19    5  
                  36.10     1:18.77 (42.67)     2:03.11 (44.34)     2:43.19 (40.08)
 15 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         2:43.72    2:43.56    4  
                  36.70     1:19.37 (42.67)     2:01.95 (42.58)     2:43.56 (41.61)
 16 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 2:49.55    2:49.64    3  
                  37.51     1:20.93 (43.42)     2:06.02 (45.09)     2:49.64 (43.62)
 17 Santoro, Max              11 Westside Waves       2:49.88    2:53.54    2  
                  40.27     1:26.06 (45.79)     2:10.78 (44.72)     2:53.54 (42.76)
 18 Wooley, Preston           11 LESD                 2:48.87    2:54.28    1  
                  39.81     1:25.80 (45.99)     2:11.63 (45.83)     2:54.28 (42.65)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:09.66   7/25/2015 Tyler Hong, Lake Shore                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Davis, Ben                11 GLSS                 2:16.75    2:17.06  
                  31.64     1:05.69 (34.05)     1:41.79 (36.10)     2:17.06 (35.27)
  2 Ketler, Andrew            12 HEAT                 2:26.00    2:21.10  
                  32.56     1:08.52 (35.96)     1:46.15 (37.63)     2:21.10 (34.95)
  3 Marshall, Jonny           12 FAST                 2:29.35    2:26.71  
                  32.26     1:10.32 (38.06)     1:48.70 (38.38)     2:26.71 (38.01)
  4 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       2:28.34    2:27.32  
                  33.07     1:10.87 (37.80)     1:49.30 (38.43)     2:27.32 (38.02)
  5 Cucu, Alexandru           11 UGLSS                2:27.24    2:27.82  
                  34.63     1:11.89 (37.26)     1:50.81 (38.92)     2:27.82 (37.01)
  6 Dong, Todd                11 GLSS                 2:34.92    2:29.94  
                  34.00     1:12.10 (38.10)     1:51.63 (39.53)     2:29.94 (38.31)
  7 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 2:30.64    2:30.64  
                  33.17     1:12.53 (39.36)     1:52.78 (40.25)     2:30.64 (37.86)
  8 Kvach, Evan               12 HEAT                 2:35.67    2:31.06  
                  34.13     1:13.91 (39.78)     1:54.36 (40.45)     2:31.06 (36.70)
  9 Herbert, Nathan           12 RYD                  2:32.70    2:31.25  
                  34.93     1:14.02 (39.09)     1:54.49 (40.47)     2:31.25 (36.76)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Fisher, Spencer           12 LESD                 2:40.04    2:35.45  
                  34.51     1:14.61 (40.10)     1:55.60 (40.99)     2:35.45 (39.85)
 11 Cho, Iason                11 HEAT                 2:39.86    2:35.49  
                  34.93     1:14.23 (39.30)     1:55.24 (41.01)     2:35.49 (40.25)
 12 Toothman, Josh            11 CSI                  2:34.02    2:36.22  
                  35.39     1:16.36 (40.97)     1:56.82 (40.46)     2:36.22 (39.40)
 13 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming         2:43.51    2:40.41  
                  34.07     1:16.53 (42.46)     2:00.70 (44.17)     2:40.41 (39.71)
 14 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         2:54.49    2:43.72  
                  35.38     1:17.43 (42.05)     2:01.11 (43.68)     2:43.72 (42.61)
 15 Ninke, Jager              11 VSC                  2:36.90    2:47.36  
                  35.11     1:19.28 (44.17)     2:04.89 (45.61)     2:47.36 (42.47)
 16 Wooley, Preston           11 LESD                 2:48.14    2:48.87  
                  36.94     1:19.48 (42.54)     2:03.61 (44.13)     2:48.87 (45.26)
 17 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 2:50.85    2:49.55  
                  37.06     1:20.04 (42.98)     2:05.45 (45.41)     2:49.55 (44.10)
 18 Santoro, Max              11 Westside Waves       2:57.36    2:49.88  
                  37.55     1:21.85 (44.30)     2:06.19 (44.34)     2:49.88 (43.69)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pallo, Logan              11 HEAT                 2:53.68    2:50.47  
                  37.58     1:22.14 (44.56)     2:05.98 (43.84)     2:50.47 (44.49)
 20 Pickett, Pickett          12 FAST                 2:56.50    2:57.16  
                  39.84     1:26.06 (46.22)     2:12.85 (46.79)     2:57.16 (44.31)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 4:40.00        1998 Norm Ference, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Ben                11 GLSS                 4:45.79    4:43.57   22  
                  31.51     1:06.29 (34.78)     1:42.41 (36.12)     2:18.95 (36.54)
        2:55.60 (36.65)     3:31.75 (36.15)     4:07.99 (36.24)     4:43.57 (35.58)
  2 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 4:44.27    4:50.91   19  
                  31.98     1:09.11 (37.13)     1:46.25 (37.14)     2:24.26 (38.01)
        3:01.60 (37.34)     3:39.14 (37.54)     4:15.22 (36.08)     4:50.91 (35.69)
  3 Herbert, Nathan           12 RYD                  5:07.53    5:08.13   18  
                  34.85     1:13.54 (38.69)     1:52.95 (39.41)     2:32.96 (40.01)
        3:12.03 (39.07)     3:52.37 (40.34)     4:30.87 (38.50)     5:08.13 (37.26)
  4 Cucu, Alexandru           11 UGLSS                5:12.23    5:08.70   17  
                  33.84     1:12.11 (38.27)     1:51.07 (38.96)     2:30.92 (39.85)
        3:09.85 (38.93)     3:49.90 (40.05)     4:29.16 (39.26)     5:08.70 (39.54)
  5 Levis, Aidan              12 LESD                 5:11.92    5:15.98   16  
                  33.50     1:13.24 (39.74)     1:54.13 (40.89)     2:35.91 (41.78)
        3:16.38 (40.47)     3:58.03 (41.65)     4:37.56 (39.53)     5:15.98 (38.42)
  6 Dong, Todd                11 GLSS                 5:22.16    5:16.27   15  
                  35.37     1:15.70 (40.33)     1:56.08 (40.38)     2:37.34 (41.26)
        3:18.06 (40.72)     3:58.56 (40.50)     4:38.81 (40.25)     5:16.27 (37.46)
  7 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 5:25.29    5:29.74   14  
                  34.56     1:15.89 (41.33)     1:58.14 (42.25)     2:41.26 (43.12)
        3:23.03 (41.77)     4:06.49 (43.46)     4:48.46 (41.97)     5:29.74 (41.28)
  8 Tanner, Nolan             11 HEAT                 5:48.61    5:34.53   13  
                  37.32     1:21.41 (44.09)     2:03.85 (42.44)     2:47.57 (43.72)
        3:30.52 (42.95)     4:13.27 (42.75)     4:54.59 (41.32)     5:34.53 (39.94)
  9 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming         6:11.70    5:35.08   12  
                  36.15     1:19.97 (43.82)     2:04.17 (44.20)     2:48.68 (44.51)
        3:31.84 (43.16)     4:16.13 (44.29)     4:57.44 (41.31)     5:35.08 (37.64)
 10 Owens, Aiden              12 STRS                      NT    6:11.84   10  
                  37.99     1:21.59 (43.60)     2:10.42 (48.83)     3:00.65 (50.23)
        3:50.19 (49.54)     4:38.76 (48.57)     5:28.03 (49.27)     6:11.84 (43.81)
 11 Wooley, Preston           11 LESD                 6:00.36    6:22.09    8  
                  38.62     1:24.68 (46.06)     2:14.23 (49.55)     3:04.34 (50.11)
        3:55.78 (51.44)     4:46.38 (50.60)     5:36.96 (50.58)     6:22.09 (45.13)
 12 Kmet, Sam                 12 FAST                 6:14.49    6:36.23    7  
                  41.61     1:31.49 (49.88)     2:23.88 (52.39)     3:15.40 (51.52)
        4:07.72 (52.32)     4:58.32 (50.60)     5:50.39 (52.07)     6:36.23 (45.84)
 
Boys 11-12 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 9:43.39   7/28/2013 Ethan Banks, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Ben                11 GLSS                 9:57.50    9:49.85   22  
                  29.49     1:09.47 (39.98)     1:46.39 (36.92)     2:24.28 (37.89)
        3:01.63 (37.35)     3:39.49 (37.86)     4:17.66 (38.17)     4:55.85 (38.19)
        5:34.05 (38.20)     6:11.11 (37.06)     6:49.04 (37.93)     7:24.79 (35.75)
        8:02.09 (37.30)     8:37.44 (35.35)     9:14.76 (37.32)     9:49.85 (35.09)
  2 Herbert, Nathan           12 RYD                 10:23.81   10:24.62   19  
                  35.70     1:15.51 (39.81)     1:54.91 (39.40)     2:34.69 (39.78)
        3:13.98 (39.29)     3:53.71 (39.73)     4:33.27 (39.56)     5:13.26 (39.99)
        5:52.87 (39.61)     6:31.67 (38.80)     7:11.11 (39.44)     7:49.87 (38.76)
        8:29.85 (39.98)     9:09.28 (39.43)     9:46.95 (37.67)    10:24.62 (37.67)
  3 Cucu, Michael             12 GLSS                10:32.63   10:36.90   18  
                  34.90     1:15.04 (40.14)     1:54.73 (39.69)     2:35.06 (40.33)
        3:15.01 (39.95)     3:55.66 (40.65)     4:35.58 (39.92)     5:15.72 (40.14)
        5:55.62 (39.90)     6:35.89 (40.27)     7:15.90 (40.01)     7:56.25 (40.35)
        8:33.40 (37.15)     9:16.36 (42.96)     9:54.85 (38.49)    10:36.90 (42.05)
  4 Cho, Iason                11 HEAT                12:03.17   11:23.63   17  
                  30.57     1:18.80 (48.23)     2:01.15 (42.35)     2:44.23 (43.08)
        3:26.68 (42.45)     4:10.25 (43.57)     4:54.36 (44.11)     5:38.41 (44.05)
        6:21.79 (43.38)     7:06.26 (44.47)     7:50.37 (44.11)     8:33.76 (43.39)
        9:16.39 (42.63)     9:59.56 (43.17)    10:42.92 (43.36)    11:23.63 (40.71)
  5 Lewis, Andrew             12 STRS                11:37.36   11:52.06   16  
                  38.58     1:22.88 (44.30)     2:06.55 (43.67)     2:51.49 (44.94)
        3:35.44 (43.95)     4:21.31 (45.87)     5:05.89 (44.58)     5:51.16 (45.27)
        6:36.61 (45.45)     7:23.06 (46.45)     8:08.11 (45.05)     8:53.88 (45.77)
        9:38.61 (44.73)    10:23.50 (44.89)    11:07.80 (44.30)    11:52.06 (44.26)
 
Boys 11-12 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 18:57.29   7/24/2015 Tyler Hong, Lake Shore                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Ben                11 GLSS                18:52.16   18:58.31   22  
                  34.33     1:12.50 (38.17)     1:50.24 (37.74)     2:28.04 (37.80)
        3:06.23 (38.19)     3:44.16 (37.93)     4:22.40 (38.24)     5:01.20 (38.80)
        5:39.48 (38.28)     6:17.71 (38.23)     6:55.67 (37.96)     7:33.76 (38.09)
        8:11.40 (37.64)     8:49.77 (38.37) 927:.5601 (37.7901)  10:06.25 (38.6899)
       10:45.28 (39.03)    11:24.39 (39.11)1202:.8101 (38.4201)  12:40.66 (37.8499)
       13:18.95 (38.29)    13:57.67 (38.72)    14:36.66 (38.99)    15:15.36 (38.70)
   1552:.6201 (37.2601)  16:30.71 (38.0899)    17:09.06 (38.35)    17:46.57 (37.51)
       18:23.02 (36.45)    18:58.31 (35.29)                                        
  2 Herbert, Nathan           12 RYD                 19:39.13   19:38.92   19  
                  35.56     1:14.92 (39.36)     1:53.95 (39.03)     2:32.85 (38.90)
        3:12.04 (39.19)     3:51.21 (39.17)     4:29.70 (38.49)     5:09.02 (39.32)
        5:47.95 (38.93)     6:27.80 (39.85)     7:06.89 (39.09)     7:46.13 (39.24)
        8:25.51 (39.38)     9:05.28 (39.77)     9:44.75 (39.47)    10:24.47 (39.72)
       11:04.07 (39.60)    11:43.63 (39.56)    12:23.33 (39.70)    13:02.82 (39.49)
   1343:.3701 (40.5501)  14:23.75 (40.3799)    15:03.73 (39.98)    15:43.34 (39.61)
       16:23.63 (40.29)    17:03.65 (40.02)    17:43.68 (40.03)    18:23.62 (39.94)
       19:03.38 (39.76)    19:38.92 (35.54)                                        
  3 Cucu, Michael             12 GLSS                19:52.10   19:48.83   18  
                  34.65     1:13.38 (38.73)     1:52.46 (39.08)     2:32.11 (39.65)
        3:10.96 (38.85)     3:50.76 (39.80)     4:30.37 (39.61)     5:10.42 (40.05)
        5:50.45 (40.03)     6:31.04 (40.59)     7:09.37 (38.33)     7:50.99 (41.62)
        8:21.79 (30.80)     9:11.10 (49.31)     9:47.80 (36.70)    10:31.16 (43.36)
       11:11.15 (39.99)    11:50.59 (39.44)    12:30.58 (39.99)    13:10.34 (39.76)
       13:50.34 (40.00)    14:30.16 (39.82)    15:10.34 (40.18)    15:50.20 (39.86)
       16:24.76 (34.56)    17:10.12 (45.36)    17:50.43 (40.31)    18:30.22 (39.79)
       19:10.46 (40.24)    19:48.83 (38.37)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 31.34        1996 Michael Jones, Louisville Y                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marshall, Jonny           12 FAST                   32.20      31.37   22  
  2 Kvach, Evan               12 HEAT                   34.09      32.86   19  
  3 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                   35.09      34.06   18  
  4 Novak, Noah               12 Tigersharks            35.08      34.19   17  
  5 Davis, Ben                11 GLSS                   34.21      34.91   16  
  6 Olson, Andrew             11 RYD                    34.95      34.98   15  
  7 Gallagher, Alex           11 HEAT                   36.62      35.75   14  
  8 Grant, David              12 VSC                    36.94      36.98   13  
  9 Kowalczyk, Evan           12 LESD                   36.62      38.00   12  
B - Final
 10 Szabo, Ruben              12 HEAT                   37.08      34.99   10  
 11 Cucu*, Alexandru          11 GLSS                   37.19      35.17    8  
 12 Toothman, Josh            11 CSI                    39.03      37.17    7  
 13 Ketler, Andrew            12 HEAT                   38.72      37.21    6  
 14 Fisher, Spencer           12 LESD                   37.93      38.01    5  
 15 Tanner, Nolan             11 HEAT                   38.48      38.58    4  
 16 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves         38.76      38.73    3  
 17 Cho, Iason                11 HEAT                   38.43      38.96    2  
 18 Tolbert, Owen             11 LESD                   39.71      39.83    1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 31.34        1996 Michael Jones, Louisville Y                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Jonny           12 FAST                   32.38      32.20  
  2 Kvach, Evan               12 HEAT                   33.88      34.09  
  3 Davis, Ben                11 GLSS                   36.62      34.21  
  4 Olson, Andrew             11 RYD                    35.64      34.95  
  5 Novak, Noah               12 Tigersharks               NT      35.08  
  6 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                   34.18      35.09  
  7 Kowalczyk, Evan           12 LESD                   36.95      36.62  
  7 Gallagher, Alex           11 HEAT                   36.77      36.62  
  9 Grant, David              12 VSC                    39.69      36.94  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Szabo, Ruben              12 HEAT                   36.85      37.08  
 11 Cucu*, Alexandru          11 GLSS                   35.29      37.19  
 12 Fisher, Spencer           12 LESD                   36.86      37.93  
 13 Cho, Iason                11 HEAT                   39.27      38.43  
 14 Tanner, Nolan             11 HEAT                   39.96      38.48  
 15 Ketler, Andrew            12 HEAT                   37.69      38.72  
 16 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves         39.23      38.76  
 17 Toothman, Josh            11 CSI                    37.59      39.03  
 18 Bradford, Mitchell        12 LESD                   39.02      39.05  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tolbert, Owen             11 LESD                   38.30      39.71  
 20 Lewis, Andrew             12 STRS                   39.36      40.73  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Liu, Alex                 11 LESD                   40.11      41.18  
 22 Williams, Tyler           11 Cle Swimming           39.49      41.40  
 23 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming           39.03      41.86  
 24 Santoro, Max              11 Westside Waves         44.13      43.58  
 25 Brady, Mason              12 Tigersharks            42.35      43.67  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.03        1996 Michael Jones, Louisville Y                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marshall, Jonny           12 FAST                 1:10.03    1:09.49   22  
                  32.48     1:09.49 (37.01)                                        
  2 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 1:13.98    1:13.79   19  
                  34.40     1:13.79 (39.39)                                        
  3 Begany, Nick              12 SWIM                 1:15.06    1:14.11   18  
                  36.19     1:14.11 (37.92)                                        
  4 Kvach, Evan               12 HEAT                 1:11.93    1:14.29   17  
                  36.52     1:14.29 (37.77)                                        
  5 Grant, David              12 VSC                  1:18.95    1:18.32   16  
                  37.62     1:18.32 (40.70)                                        
  6 Szabo, Ruben              12 HEAT                 1:19.46    1:19.46   15  
                  38.62     1:19.46 (40.84)                                        
  7 Ketler, Andrew            12 HEAT                 1:19.54    1:20.00   14  
                  38.53     1:20.00 (41.47)                                        
  8 Fisher, Spencer           12 LESD                 1:22.17    1:23.60   13  
                  40.05     1:23.60 (43.55)                                        
 -- Kowalczyk, Evan           12 LESD                 1:22.12         DQ  
                  40.63          DQ (44.04)                                        
B - Final
 10 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       1:24.67    1:21.06   10  
                  39.43     1:21.06 (41.63)                                        
 11 Cho, Iason                11 HEAT                 1:22.91    1:21.60    8  
                  38.66     1:21.60 (42.94)                                        
 12 Tanner, Nolan             11 HEAT                 1:24.82    1:22.26    7  
                  40.66     1:22.26 (41.60)                                        
 13 Toothman, Josh            11 CSI                  1:23.55    1:22.80    6  
                  40.30     1:22.80 (42.50)                                        
 14 Herbert, Nathan           12 RYD                  1:22.65    1:25.01    5  
                  41.59     1:25.01 (43.42)                                        
 15 Lewis, Andrew             12 STRS                 1:24.42    1:26.36    4  
                  41.07     1:26.36 (45.29)                                        
 16 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         1:26.28    1:28.53    3  
                  42.69     1:28.53 (45.84)                                        
 17 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming         1:33.40    1:29.76    2  
                  42.41     1:29.76 (47.35)                                        
 18 Brady, Mason              12 Tigersharks          1:29.87    1:32.05    1  
                  44.15     1:32.05 (47.90)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.03        1996 Michael Jones, Louisville Y                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Jonny           12 FAST                 1:11.29    1:10.03  
                  33.31     1:10.03 (36.72)                                        
  2 Kvach, Evan               12 HEAT                 1:14.03    1:11.93  
                  34.31     1:11.93 (37.62)                                        
  3 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 1:12.33    1:13.98  
                  35.99     1:13.98 (37.99)                                        
  4 Begany, Nick              12 SWIM                 1:17.29    1:15.06  
                  36.42     1:15.06 (38.64)                                        
  5 Grant, David              12 VSC                  1:18.15    1:18.95  
                  38.00     1:18.95 (40.95)                                        
  6 Szabo, Ruben              12 HEAT                 1:19.64    1:19.46  
                  38.52     1:19.46 (40.94)                                        
  7 Ketler, Andrew            12 HEAT                 1:21.65    1:19.54  
                  38.32     1:19.54 (41.22)                                        
  8 Seicean, Erik             12 LSSC                 1:21.10    1:21.57  
                  38.84     1:21.57 (42.73)                                        
  9 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 1:21.67    1:22.12  
                  39.53     1:22.12 (42.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Fisher, Spencer           12 LESD                 1:22.80    1:22.17  
                  39.62     1:22.17 (42.55)                                        
 11 Herbert, Nathan           12 RYD                  1:28.70    1:22.65  
                  40.36     1:22.65 (42.29)                                        
 12 Cho, Iason                11 HEAT                 1:19.61    1:22.91  
                  40.28     1:22.91 (42.63)                                        
 13 Toothman, Josh            11 CSI                  1:23.49    1:23.55  
                  41.42     1:23.55 (42.13)                                        
 14 Lewis, Andrew             12 STRS                 1:25.07    1:24.42  
                  40.89     1:24.42 (43.53)                                        
 15 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       1:29.11    1:24.67  
                  40.15     1:24.67 (44.52)                                        
 16 Tanner, Nolan             11 HEAT                 1:24.44    1:24.82  
 17 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         1:27.55    1:26.28  
                  41.86     1:26.28 (44.42)                                        
 18 Bradford, Mitchell        12 LESD                 1:24.95    1:27.05  
                  42.02     1:27.05 (45.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Liu, Alex                 11 LESD                 1:29.13    1:28.49  
                  43.26     1:28.49 (45.23)                                        
 20 Brady, Mason              12 Tigersharks          1:28.07    1:29.87  
                  43.03     1:29.87 (46.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming         1:27.45    1:33.40  
                  43.64     1:33.40 (49.76)                                        
 22 Pallo, Logan              11 HEAT                 1:36.27    1:35.32  
                  45.03     1:35.32 (50.29)                                        
 -- Stump, Jackson            11 Cle Swimming         1:33.72         DQ  
                  45.22          DQ (49.87)                                        
 -- Olson, Andrew             11 RYD                  1:16.93         DQ  
                  37.96          DQ (40.83)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:29.15   7/21/2006 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Jonny           12 FAST                 2:34.14    2:32.18   22  
                  35.69     1:14.71 (39.02)     1:54.56 (39.85)     2:32.18 (37.62)
  2 Grant, David              12 VSC                  2:45.79    2:43.03   19  
                  38.59     1:20.58 (41.99)     2:01.85 (41.27)     2:43.03 (41.18)
  3 Herbert, Nathan           12 RYD                  2:48.16    2:49.63   18  
                  40.35     1:24.15 (43.80)     2:07.57 (43.42)     2:49.63 (42.06)
  4 Toothman, Josh            11 CSI                  2:59.00    2:51.71   17  
                  41.23     1:25.12 (43.89)     2:08.89 (43.77)     2:51.71 (42.82)
  5 Ketler, Andrew            12 HEAT                 3:03.87    2:52.23   16  
                  40.55     1:25.56 (45.01)     2:09.15 (43.59)     2:52.23 (43.08)
  6 Cho, Iason                11 HEAT                 3:06.38    2:52.51   15  
                  40.69     1:24.59 (43.90)     2:09.83 (45.24)     2:52.51 (42.68)
  7 Lewis, Andrew             12 STRS                 2:54.86    2:55.88   14  
                  42.05     1:27.16 (45.11)     2:12.35 (45.19)     2:55.88 (43.53)
  8 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       3:14.47    2:56.54   13  
                  40.55     1:26.82 (46.27)     2:12.33 (45.51)     2:56.54 (44.21)
  9 Fisher, Spencer           12 LESD                 2:54.56    3:00.08   12  
                  42.74     1:29.64 (46.90)     2:16.59 (46.95)     3:00.08 (43.49)
 10 Ferrante, Will            12 PS                   3:10.56    3:05.58   10  
                  42.64     1:29.95 (47.31)     2:17.78 (47.83)     3:05.58 (47.80)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 34.04   7/28/2012 Will Chan, Silver Dolphins                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Begany, Nick              12 SWIM                   35.87      35.03   22  
  2 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                   36.90      35.45   19  
  3 Gallagher, Alex           11 HEAT                   36.54      35.78   18  
  4 Szabo, Ruben              12 HEAT                   38.85      39.39   17  
  5 Cucu, Michael             12 GLSS                   39.42      40.14   16  
  6 Ninke, Jager              11 VSC                    41.17      40.97   15  
  7 Tanner, Nolan             11 HEAT                   41.56      41.38   14  
  8 Dong, Todd                11 GLSS                   42.59      42.10   13  
 -- Olson, Andrew             11 RYD                    40.33         DQ  
B - Final
 10 Brady, Mason              12 Tigersharks            45.14      43.27   10  
 11 Bradford, Mitchell        12 LESD                   44.35      44.30    8  
 12 Schweikert, Andrew        11 Green                  47.40      44.91    7  
 13 Yilmaz, Nart              11 LSSC                   46.28      46.52    6  
 14 Santoro, Max              11 Westside Waves         53.94      52.27    5  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 34.04   7/28/2012 Will Chan, Silver Dolphins                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Begany, Nick              12 SWIM                   38.35      35.87  
  2 Gallagher, Alex           11 HEAT                   36.30      36.54  
  3 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                   35.91      36.90  
  4 Szabo, Ruben              12 HEAT                   41.26      38.85  
  5 Cucu, Michael             12 GLSS                   39.72      39.42  
  6 Olson, Andrew             11 RYD                    40.94      40.33  
  7 Ninke, Jager              11 VSC                    39.07      41.17  
  8 Tanner, Nolan             11 HEAT                   40.34      41.56  
  9 Dong, Todd                11 GLSS                   44.08      42.59  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Bradford, Mitchell        12 LESD                   43.80      44.35  
 11 Brady, Mason              12 Tigersharks            47.34      45.14  
 12 Seicean, Erik             12 LSSC                   44.36      45.87  
 13 Yilmaz, Nart              11 LSSC                   44.72      46.28  
 14 Schweikert, Andrew        11 Green                  48.87      47.40  
 15 Liu, Alex                 11 LESD                   47.88      49.74  
 16 Santoro, Max              11 Westside Waves         49.13      53.94  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:16.57   7/23/2017 Vittorio Cappabianca, HEAT -LE             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 1:21.47    1:16.57#  22  
                  36.29     1:16.57 (40.28)                                        
  2 Begany, Nick              12 SWIM                 1:21.04    1:17.25   19  
                  37.00     1:17.25 (40.25)                                        
  3 Gallagher, Alex           11 HEAT                 1:23.39    1:22.08   18  
                  37.79     1:22.08 (44.29)                                        
  4 Cucu*, Alexandru          11 GLSS                 1:26.11    1:22.31   17  
                  38.05     1:22.31 (44.26)                                        
  5 Szabo, Ruben              12 HEAT                 1:26.97    1:26.81   16  
                  40.88     1:26.81 (45.93)                                        
  6 Kvach, Evan               12 HEAT                 1:27.25    1:28.95   15  
                  41.15     1:28.95 (47.80)                                        
  7 Cucu, Michael             12 GLSS                 1:29.14    1:29.12   14  
                  42.09     1:29.12 (47.03)                                        
  8 Dong, Todd                11 GLSS                 1:34.41    1:32.62   13  
                  44.38     1:32.62 (48.24)                                        
  9 Ninke, Jager              11 VSC                  1:32.36    1:33.46   12  
                  42.83     1:33.46 (50.63)                                        
B - Final
 10 Cho, Iason                11 HEAT                 1:35.56    1:31.28   10  
                  43.35     1:31.28 (47.93)                                        
 11 Tanner, Nolan             11 HEAT                 1:36.25    1:31.38    8  
                  41.78     1:31.38 (49.60)                                        
 12 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       1:36.66    1:33.65    7  
                  44.93     1:33.65 (48.72)                                        
 13 Brady, Mason              12 Tigersharks          1:37.08    1:37.50    6  
                  45.78     1:37.50 (51.72)                                        
 14 Herbert, Nathan           12 RYD                  1:36.73    1:39.84    5  
                  47.56     1:39.84 (52.28)                                        
 15 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 1:42.86    1:42.11    4  
                  48.13     1:42.11 (53.98)                                        
 16 Perera, Devan             11 STRS                 1:45.46    1:47.13    3  
                  50.58     1:47.13 (56.55)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:16.57   7/23/2017 Vittorio Cappabianca, HEAT -LE             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Begany, Nick              12 SWIM                 1:20.42    1:21.04  
                  37.77     1:21.04 (43.27)                                        
  2 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 1:17.39    1:21.47  
                  37.78     1:21.47 (43.69)                                        
  3 Gallagher, Alex           11 HEAT                 1:20.12    1:23.39  
                  37.92     1:23.39 (45.47)                                        
  4 Cucu*, Alexandru          11 GLSS                 1:23.03    1:26.11  
                  39.79     1:26.11 (46.32)                                        
  5 Szabo, Ruben              12 HEAT                 1:27.72    1:26.97  
                  41.27     1:26.97 (45.70)                                        
  6 Kvach, Evan               12 HEAT                 1:28.20    1:27.25  
                  39.42     1:27.25 (47.83)                                        
  7 Cucu, Michael             12 GLSS                 1:27.31    1:29.14  
                  42.16     1:29.14 (46.98)                                        
  8 Ninke, Jager              11 VSC                  1:33.49    1:32.36  
                  43.55     1:32.36 (48.81)                                        
  9 Dong, Todd                11 GLSS                 1:35.76    1:34.41  
                  44.45     1:34.41 (49.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Cho, Iason                11 HEAT                 1:35.66    1:35.56  
                  44.67     1:35.56 (50.89)                                        
 11 Tanner, Nolan             11 HEAT                 1:31.25    1:36.25  
                  44.33     1:36.25 (51.92)                                        
 12 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       1:34.09    1:36.66  
                  46.08     1:36.66 (50.58)                                        
 13 Herbert, Nathan           12 RYD                  1:37.60    1:36.73  
                  46.14     1:36.73 (50.59)                                        
 14 Brady, Mason              12 Tigersharks          1:41.93    1:37.08  
                  46.38     1:37.08 (50.70)                                        
 15 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 1:42.78    1:42.86  
                  46.85     1:42.86 (56.01)                                        
 16 Perera, Devan             11 STRS                 1:45.38    1:45.46  
                  49.51     1:45.46 (55.95)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:44.09   7/27/2013 Drew Grespin, Vacationland                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 2:48.73    2:49.45   22  
                  37.04     1:21.21 (44.17)     2:06.26 (45.05)     2:49.45 (43.19)
  2 Begany, Nick              12 SWIM                 2:55.96    2:51.52   19  
                  37.45     1:23.27 (45.82)     2:07.77 (44.50)     2:51.52 (43.75)
  3 Gallagher, Alex           11 HEAT                 2:57.71    2:52.44   18  
                  39.14     1:23.39 (44.25)     2:08.05 (44.66)     2:52.44 (44.39)
  4 Cucu, Alexandru           11 UGLSS                3:01.76    2:56.64   17  
                  39.63     1:26.47 (46.84)     2:11.91 (45.44)     2:56.64 (44.73)
  5 Davis, Ben                11 GLSS                 3:01.47    2:56.93   16  
                  40.38     1:26.20 (45.82)     2:11.26 (45.06)     2:56.93 (45.67)
  6 Cucu, Michael             12 GLSS                 3:03.98    3:02.86   15  
                  43.14     1:29.12 (45.98)     2:16.52 (47.40)     3:02.86 (46.34)
  7 Szabo, Ruben              12 HEAT                 3:04.26    3:11.99   14  
                  42.81     1:31.95 (49.14)     2:23.84 (51.89)     3:11.99 (48.15)
  8 Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       3:34.69    3:20.33   13  
                                1:37.25 ( )     2:28.08 (50.83)     3:20.33 (52.25)
  9 Ninke, Jager              11 VSC                  3:17.72    3:20.86   12  
                  43.09     1:34.71 (51.62)     2:28.08 (53.37)     3:20.86 (52.78)
 10 Tanner, Nolan             11 HEAT                 3:19.50    3:23.33   10  
                  45.02     1:39.01 (53.99)     2:33.09 (54.08)     3:23.33 (50.24)
 11 Herbert, Nathan           12 RYD                  3:12.65    3:24.11    8  
                  45.51     1:37.94 (52.43)     2:31.24 (53.30)     3:24.11 (52.87)
 12 Brady, Mason              12 Tigersharks          3:35.83    3:32.38    7  
                  49.65     1:43.70 (54.05)     2:40.20 (56.50)     3:32.38 (52.18)
 13 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 3:35.48    3:43.51    6  
                  48.03     1:44.63 (56.60)   3:43.51 (1:58.88)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 29.12   7/22/2017 Jonny Marshall, FAST -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marshall, Jonny           12 FAST                   30.41      29.12#  22  
  2 Begany, Nick              12 SWIM                   30.80      30.39   19  
  3 Ketler, Andrew            12 HEAT                   31.74      31.47   18  
  4 Gallagher, Alex           11 HEAT                   32.66      32.33   17  
  5 Ninke, Jager              11 VSC                    32.71      32.40   16  
  6 Szabo, Ruben              12 HEAT                   34.18      33.90   15  
  7 Fisher, Spencer           12 LESD                   34.50      34.35   14  
  8 Olson, Andrew             11 RYD                    33.94      34.67   13  
  9 Kowalczyk, Evan           12 LESD                   34.97      34.98   12  
B - Final
 10 Cucu, Michael             12 GLSS                   35.18      34.03   10  
 11 Levis, Aidan              12 LESD                   35.59      35.20    8  
 12 Owens, Aiden              12 STRS                   37.30      35.42    7  
 13 Toothman, Josh            11 CSI                    36.59      35.63    6  
 14 Bradford, Mitchell        12 LESD                   36.94      36.03    5  
 15 Lewis, Andrew             12 STRS                   37.31      36.96    4  
 16 Dong, Todd                11 GLSS                   36.93      37.08    3  
 17 Tanner, Nolan             11 HEAT                   37.06      37.30    2  
 18 Doerrer, Camden           11 Green                  38.24      37.60    1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 29.12   7/22/2017 Jonny Marshall, FAST -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Jonny           12 FAST                   33.24      30.41  
  2 Begany, Nick              12 SWIM                   31.67      30.80  
  3 Ketler, Andrew            12 HEAT                   32.15      31.74  
  4 Gallagher, Alex           11 HEAT                   31.86      32.66  
  5 Ninke, Jager              11 VSC                    33.40      32.71  
  6 Olson, Andrew             11 RYD                    35.22      33.94  
  7 Szabo, Ruben              12 HEAT                   35.08      34.18  
  8 Fisher, Spencer           12 LESD                   34.38      34.50  
  9 Kowalczyk, Evan           12 LESD                   35.54      34.97  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Cucu, Michael             12 GLSS                   35.01      35.18  
 11 Levis, Aidan              12 LESD                   35.93      35.59  
 12 Toothman, Josh            11 CSI                    36.00      36.59  
 13 Dong, Todd                11 GLSS                   36.59      36.93  
 14 Bradford, Mitchell        12 LESD                   36.63      36.94  
 15 Tanner, Nolan             11 HEAT                   39.48      37.06  
 16 Owens, Aiden              12 STRS                   41.37      37.30  
 17 Lewis, Andrew             12 STRS                   36.78      37.31  
 18 Doerrer, Camden           11 Green                  37.14      38.24  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tolbert, Owen             11 LESD                   35.58      38.99  
 20 Yilmaz, Nart              11 LSSC                   41.33      39.69  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Santoro, Max              11 Westside Waves         41.80      40.20  
 22 Campbell, Ethan           11 Green                  39.53      40.78  
 23 Liu, Alex                 11 LESD                   40.20      41.14  
 24 Williams, Tyler           11 Cle Swimming           41.03      41.26  
 25 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming           40.35      43.51  
 -- Schweikert, Thomas        12 Green                  41.71         DQ  
 -- Ferrante, Will            12 PS                     39.43         DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:04.95   7/26/2014 Jordan Stackpole, Neptunes                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Begany, Nick              12 SWIM                 1:10.99    1:09.52   22  
                  31.66     1:09.52 (37.86)                                        
  2 Ketler, Andrew            12 HEAT                 1:12.06    1:09.55   19  
                  32.90     1:09.55 (36.65)                                        
  3 Marshall, Jonny           12 FAST                 1:12.73    1:11.32   18  
                  32.54     1:11.32 (38.78)                                        
  4 Gallagher, Alex           11 HEAT                 1:17.36    1:15.48   17  
                  33.94     1:15.48 (41.54)                                        
  5 Ninke, Jager              11 VSC                  1:18.48    1:15.54   16  
                  33.50     1:15.54 (42.04)                                        
  6 Grant, David              12 VSC                  1:20.11    1:19.06   15  
                  36.68     1:19.06 (42.38)                                        
  7 Dong, Todd                11 GLSS                 1:23.53    1:22.09   13.5
                  38.73     1:22.09 (43.36)                                        
  7 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 1:21.35    1:22.09   13.5
                  37.74     1:22.09 (44.35)                                        
  9 Lewis, Andrew             12 STRS                 1:23.37    1:22.93   12  
                  38.17     1:22.93 (44.76)                                        
B - Final
 10 Tolbert, Owen             11 LESD                 1:26.69    1:22.73   10  
                  37.21     1:22.73 (45.52)                                        
 11 Fisher, Spencer           12 LESD                 1:26.44    1:24.00    8  
                  37.10     1:24.00 (46.90)                                        
 12 Toothman, Josh            11 CSI                  1:32.15    1:24.98    7  
                  39.64     1:24.98 (45.34)                                        
 13 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 1:30.30    1:29.91    6  
                  39.83     1:29.91 (50.08)                                        
 14 Liu, Alex                 11 LESD                 1:33.32    1:29.97    5  
                  42.81     1:29.97 (47.16)                                        
 15 Santoro, Max              11 Westside Waves       1:35.05    1:37.52    4  
                  45.97     1:37.52 (51.55)                                        
 16 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         1:38.52    1:46.82    3  
                  46.69   1:46.82 (1:00.13)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:04.95   7/26/2014 Jordan Stackpole, Neptunes                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Begany, Nick              12 SWIM                 1:12.18    1:10.99  
  2 Ketler, Andrew            12 HEAT                 1:12.34    1:12.06  
                  34.22     1:12.06 (37.84)                                        
  3 Marshall, Jonny           12 FAST                 1:18.59    1:12.73  
                  32.72     1:12.73 (40.01)                                        
  4 Gallagher, Alex           11 HEAT                 1:13.38    1:17.36  
  5 Ninke, Jager              11 VSC                  1:24.71    1:18.48  
                  35.72     1:18.48 (42.76)                                        
  6 Grant, David              12 VSC                  1:21.86    1:20.11  
                  36.93     1:20.11 (43.18)                                        
  7 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 1:20.97    1:21.35  
                  36.41     1:21.35 (44.94)                                        
  8 Lewis, Andrew             12 STRS                 1:22.92    1:23.37  
                  39.39     1:23.37 (43.98)                                        
  9 Dong, Todd                11 GLSS                 1:24.27    1:23.53  
                  39.47     1:23.53 (44.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Fisher, Spencer           12 LESD                 1:22.23    1:26.44  
                  39.04     1:26.44 (47.40)                                        
 11 Tolbert, Owen             11 LESD                 1:18.50    1:26.69  
                  40.44     1:26.69 (46.25)                                        
 12 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 1:30.07    1:30.30  
                  40.28     1:30.30 (50.02)                                        
 13 Toothman, Josh            11 CSI                  1:23.54    1:32.15  
                  40.70     1:32.15 (51.45)                                        
 14 Liu, Alex                 11 LESD                 1:33.76    1:33.32  
                  43.09     1:33.32 (50.23)                                        
 15 Santoro, Max              11 Westside Waves       1:33.13    1:35.05  
                  45.72     1:35.05 (49.33)                                        
 16 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         1:31.56    1:38.52  
                  44.31     1:38.52 (54.21)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:30.81   7/23/2005 Mike Gaudiani, Silver Dolphins             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Alex           11 HEAT                 2:49.05    2:48.99   22  
                  34.90     1:18.49 (43.59)     2:02.50 (44.01)     2:48.99 (46.49)
  2 Grant, David              12 VSC                  2:58.23    2:57.33   19  
                  37.22     1:22.83 (45.61)     2:09.42 (46.59)     2:57.33 (47.91)
  3 Lewis, Andrew             12 STRS                 3:19.50    3:15.07   18  
                  42.67     1:31.67 (49.00)     2:24.63 (52.96)     3:15.07 (50.44)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:26.95   7/26/2015 Tyler Hong, Lake Shore                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 2:33.51    2:32.18   22  
                  33.89     1:15.02 (41.13)     1:58.75 (43.73)     2:32.18 (33.43)
  2 Begany, Nick              12 SWIM                 2:42.58    2:38.99   19  
                  33.79     1:15.44 (41.65)     2:00.57 (45.13)     2:38.99 (38.42)
  3 Marshall, Jonny           12 FAST                 2:43.05    2:41.43   18  
                  33.03     1:14.49 (41.46)     2:03.48 (48.99)     2:41.43 (37.95)
  4 Cucu, Alexandru           11 UGLSS                2:43.38    2:41.69   17  
                  35.63     1:20.23 (44.60)     2:04.37 (44.14)     2:41.69 (37.32)
  5 Szabo, Ruben              12 HEAT                 2:42.89    2:42.71   16  
                  36.26     1:18.24 (41.98)     2:06.29 (48.05)     2:42.71 (36.42)
  6 Cucu, Michael             12 GLSS                 2:46.02    2:44.74   15  
                  35.67     1:19.78 (44.11)     2:06.28 (46.50)     2:44.74 (38.46)
  7 Ketler, Andrew            12 HEAT                 2:43.89    2:46.11   14  
                  34.39     1:19.44 (45.05)     2:10.41 (50.97)     2:46.11 (35.70)
  8 Grant, David              12 VSC                  2:48.16    2:46.98   13  
                  36.78     1:18.89 (42.11)     2:10.33 (51.44)     2:46.98 (36.65)
 -- Davis, Ben                11 GLSS                 2:35.47         DQ  
                  33.53     1:16.11 (42.58)     1:58.71 (42.60)          DQ (33.52)
B - Final
 10 Gallagher, Alex           11 HEAT                 2:49.37    2:44.03   10  
                  34.33     1:18.92 (44.59)     2:03.21 (44.29)     2:44.03 (40.82)
 11 Kvach, Evan               12 HEAT                 2:50.85    2:50.20    8  
                  35.81     1:18.35 (42.54)     2:08.53 (50.18)     2:50.20 (41.67)
 12 Dong, Todd                11 GLSS                 2:54.31    2:52.46    7  
                  38.38     1:24.36 (45.98)     2:14.34 (49.98)     2:52.46 (38.12)
 13 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 2:54.04    2:54.37    6  
                  36.66     1:22.55 (45.89)     2:15.67 (53.12)     2:54.37 (38.70)
 14 Ninke, Jager              11 VSC                  3:01.91    2:54.76    5  
                  37.54     1:24.08 (46.54)     2:16.83 (52.75)     2:54.76 (37.93)
 15 Toothman, Josh            11 CSI                  2:56.44    2:59.15    4  
                  38.90     1:25.13 (46.23)     2:20.67 (55.54)     2:59.15 (38.48)
 16 Fisher, Spencer           12 LESD                 3:01.23    3:10.99    3  
                  38.42     1:26.62 (48.20)   2:30.00 (1:03.38)     3:10.99 (40.99)
 17 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         3:11.71    3:18.69    2  
                  45.20     1:33.08 (47.88)   3:18.69 (1:45.61)                    
 18 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 3:09.25    3:21.07    1  
                  40.49     1:35.13 (54.64)   3:21.07 (1:45.94)                    
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:26.95   7/26/2015 Tyler Hong, Lake Shore                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Vittorio     12 HEAT                 2:29.88    2:33.51  
                  34.08     1:14.77 (40.69)     1:58.79 (44.02)     2:33.51 (34.72)
  2 Davis, Ben                11 GLSS                 2:36.68    2:35.47  
                  34.77     1:15.43 (40.66)     2:01.44 (46.01)     2:35.47 (34.03)
  3 Begany, Nick              12 SWIM                 2:42.90    2:42.58  
                  34.44     1:18.37 (43.93)     2:02.54 (44.17)     2:42.58 (40.04)
  4 Szabo, Ruben              12 HEAT                 2:48.97    2:42.89  
                  35.57     1:20.04 (44.47)     2:06.53 (46.49)     2:42.89 (36.36)
  5 Marshall, Jonny           12 FAST                 2:45.99    2:43.05  
                  34.57     1:16.11 (41.54)     2:06.27 (50.16)     2:43.05 (36.78)
  6 Cucu, Alexandru           11 UGLSS                2:41.30    2:43.38  
                  35.69     1:19.44 (43.75)     2:04.92 (45.48)     2:43.38 (38.46)
  7 Ketler, Andrew            12 HEAT                 2:52.28    2:43.89  
                  33.09     1:17.37 (44.28)     2:07.54 (50.17)     2:43.89 (36.35)
  8 Cucu, Michael             12 GLSS                 2:44.02    2:46.02  
                  36.29     1:19.90 (43.61)     2:07.06 (47.16)     2:46.02 (38.96)
  9 Grant, David              12 VSC                  2:49.10    2:48.16  
                  37.06     1:20.01 (42.95)     2:09.40 (49.39)     2:48.16 (38.76)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Gallagher, Alex           11 HEAT                 2:43.28    2:49.37  
                  34.17     1:18.71 (44.54)     2:07.15 (48.44)     2:49.37 (42.22)
 11 Kvach, Evan               12 HEAT                 2:50.59    2:50.85  
                  37.13     1:19.82 (42.69)     2:10.63 (50.81)     2:50.85 (40.22)
 12 Kowalczyk, Evan           12 LESD                 2:49.51    2:54.04  
                  36.46     1:21.49 (45.03)     2:15.17 (53.68)     2:54.04 (38.87)
 13 Dong, Todd                11 GLSS                 2:54.77    2:54.31  
                  39.20     1:25.30 (46.10)     2:16.05 (50.75)     2:54.31 (38.26)
 14 Toothman, Josh            11 CSI                  2:57.96    2:56.44  
                                3:38.08 ( )           37.69 ( )   2:56.44 (2:18.75)
 15 Fisher, Spencer           12 LESD                 3:04.45    3:01.23  
                  36.78     1:24.79 (48.01)     2:23.86 (59.07)     3:01.23 (37.37)
 16 Ninke, Jager              11 VSC                  2:51.92    3:01.91  
                  37.21     1:25.78 (48.57)     2:17.08 (51.30)     3:01.91 (44.83)
 17 Yilmaz, Nart              11 LSSC                 3:16.72    3:09.25  
                  41.17     1:30.30 (49.13)     2:27.07 (56.77)     3:09.25 (42.18)
 18 Williams, Tyler           11 Cle Swimming         3:20.34    3:11.71  
                  42.15     1:31.17 (49.02)     2:30.96 (59.79)     3:11.71 (40.75)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brady, Mason              12 Tigersharks          3:10.39    3:11.93  
                  48.03     1:36.99 (48.96)     2:31.51 (54.52)     3:11.93 (40.42)
 20 Gonzalez, Jasef           12 Cle Swimming         3:17.85    3:13.33  
                  46.07     1:37.15 (51.08)     2:36.45 (59.30)     3:13.33 (36.88)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Schweikert, Thomas        12 Green                3:20.71    3:14.04  
                  42.35     1:39.98 (57.63)     2:35.76 (55.78)     3:14.04 (38.28)
 22 Santoro, Max              11 Westside Waves       3:17.58    3:16.23  
                  44.02     1:34.75 (50.73)     2:34.36 (59.61)     3:16.23 (41.87)
 -- Tanner, Nolan             11 HEAT                 3:07.91         DQ  
                  41.88     1:30.77 (48.89)     2:22.68 (51.91)          DQ (39.37)
 -- Mcintyre, Tommy           12 Westside Waves       2:50.79         DQ  
                  40.53     1:26.34 (45.81)     2:17.10 (50.76)          DQ (36.92)
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 5:15.07   7/27/2012 Will Chan, Silver Dolphins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Ben                11 GLSS                 5:28.83    5:24.85   22  
                  34.80     1:16.58 (41.78)     1:58.00 (41.42)     2:39.70 (41.70)
        3:24.73 (45.03)     4:12.57 (47.84)     4:48.82 (36.25)     5:24.85 (36.03)
  2 Cucu, Alexandru           11 UGLSS                     NT    5:42.53   19  
                  36.87     1:20.21 (43.34)     2:04.24 (44.03)     2:47.58 (43.34)
        3:34.90 (47.32)     4:24.01 (49.11)     5:03.15 (39.14)     5:42.53 (39.38)
  3 Cucu, Michael             12 GLSS                 5:46.52    5:44.56   18  
                  36.07     1:20.95 (44.88)     2:06.30 (45.35)     2:49.97 (43.67)
        3:36.50 (46.53)     4:25.84 (49.34)     5:05.04 (39.20)     5:44.56 (39.52)
  4 Grant, David              12 VSC                  5:59.70    5:51.82   17  
                  35.90     1:20.77 (44.87)     2:05.71 (44.94)     2:49.33 (43.62)
        3:39.38 (50.05)     4:30.95 (51.57)     5:11.17 (40.22)     5:51.82 (40.65)
  5 Cho, Iason                11 HEAT                 6:29.46    6:04.27   16  
                  38.08     1:26.20 (48.12)     2:09.97 (43.77)     2:54.91 (44.94)
        3:48.31 (53.40)     4:41.44 (53.13)     5:23.30 (41.86)     6:04.27 (40.97)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 1:59.75   7/30/2011 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         W Chan, S Bowman, C Fallon, R Lauren              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:03.00    2:03.53   44  
     1) Cappabianca, Vittorio 12        2) Szabo, Ruben 12                
     3) Gallagher, Alex 11              4) Kvach, Evan 12                 
                  30.85     1:01.67 (30.82)     1:32.86 (31.19)     2:03.53 (30.67)
  2 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:08.17    2:10.42   38  
     1) Fisher, Spencer 12              2) Tolbert, Owen 11               
     3) Bradford, Mitchell 12           4) Kowalczyk, Evan 12             
                  31.50   2:10.42 (1:38.92)                                        
  3 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:13.00    2:13.66   36  
     1) Ketler, Andrew 12               2) Tanner, Nolan 11               
     3) Cho, Iason 11                   4) Pallo, Logan 11                
                  31.64     1:05.82 (34.18)     1:37.76 (31.94)     2:13.66 (35.90)
 -- Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:08.41         DQ  
     1) Cucu, Michael 12                2) Dong, Todd 11                  
     3)                                 4) Davis, Ben 11                  
                  33.52     1:06.03 (32.51)     1:38.73 (32.70)          DQ (30.37)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 4:32.13   7/23/2017 HEAT- Hudson Explorers Aquatic, HEAT -LE   
                         V Cappabianca, R Szabo, A Ketler, E Kvach         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:30.00    4:32.13#  44  
     1) Cappabianca, Vittorio 12        2) Szabo, Ruben 12                
     3) Ketler, Andrew 12               4) Kvach, Evan 12                 
                  30.97   1:06.11 (1:06.11)     1:38.62 (32.51)   2:14.97 (1:08.86)
        2:47.93 (32.96)   3:24.29 (1:09.32)     3:55.24 (30.95)   4:32.13 (1:07.84)
  2 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:40.81    4:40.70   38  
     1) Cucu*, Alexandru 11             2) Cucu, Michael 12               
     3) Dong, Todd 11                   4) Davis, Ben 11                  
                  33.24   1:11.37 (1:11.37)     1:46.76 (35.39)   2:25.31 (1:13.94)
        2:59.28 (33.97)   3:36.63 (1:11.32)     4:06.77 (30.14)   4:40.70 (1:04.07)
  3 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:44.99    4:47.11   36  
     1) Kowalczyk, Evan 12              2) Fisher, Spencer 12             
     3) Tolbert, Owen 11                4) Levis, Aidan 12                
                  32.46   1:09.37 (1:09.37)     1:43.45 (34.08)   2:20.84 (1:11.47)
        2:56.58 (35.74)   3:36.55 (1:15.71)     4:08.67 (32.12)   4:47.11 (1:10.56)
  4 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:00.00    4:55.90   34  
     1) Gallagher, Alex 11              2) Tanner, Nolan 11               
     3) Cho, Iason 11                   4) Pallo, Logan 11                
                  33.80   1:12.00 (1:12.00)     1:47.01 (35.01)   2:25.56 (1:13.56)
        2:58.95 (33.39)   3:36.31 (1:10.75)     4:12.50 (36.19)   4:55.90 (1:19.59)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.10   7/23/2017 HEAT- Hudson Explorers Aquatic, HEAT -LE   
                         E Kvach, A Gallagher, A Ketler, V Cappabianca     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:12.00    2:13.10#  44  
     1) Kvach, Evan 12                  2) Gallagher, Alex 11             
     3) Ketler, Andrew 12               4) Cappabianca, Vittorio 12       
                  33.62   2:13.10 (1:39.48)                                        
  2 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:21.51    2:20.92   38  
     1) Davis, Ben 11                   2) Cucu*, Alexandru 11            
     3) Cucu, Michael 12                4) Dong, Todd 11                  
                  34.06     1:13.32 (39.26)     1:47.89 (34.57)     2:20.92 (33.03)
  3 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:25.18    2:29.97   36  
     1) Kowalczyk, Evan 12              2) Tolbert, Owen 11               
     3) Fisher, Spencer 12              4) Levis, Aidan 12                
                  36.17     1:22.88 (46.71)     1:57.21 (34.33)     2:29.97 (32.76)
  4 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:24.00    2:36.20   34  
     1) Pallo, Logan 11                 2) Tanner, Nolan 11               
     3) Szabo, Ruben 12                 4) Cho, Iason 11                  
                  44.64   2:36.20 (1:51.56)                                        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 4:57.81   7/22/2017 HEAT- Hudson Explorers Aquatic, HEAT -LE   
                         V Cappabianca, A Gallagher, A Ketler, R Szabo     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:50.00    4:57.81#  44  
     1) Cappabianca, Vittorio 12        2) Gallagher, Alex 11             
     3) Ketler, Andrew 12               4) Szabo, Ruben 12                
                  35.61   1:13.88 (1:13.88)     1:51.18 (37.30)   2:36.63 (1:22.75)
        3:10.32 (33.69)   3:49.79 (1:13.16)     4:21.67 (31.88)   4:57.81 (1:08.02)
  2 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    6:14.11    6:19.56   38  
     1) Bradford, Mitchell 12           2) Esposito, Sean 11              
     3) Liu, Alex 11                    4) Wooley, Preston 11             
                  40.30   1:25.81 (1:25.81)     2:20.15 (54.34)   3:25.14 (1:59.33)
        4:08.08 (42.94)   4:57.41 (1:32.27)     5:35.21 (37.80)   6:19.56 (1:22.15)
 -- Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    5:27.12         DQ  
     1) Fisher, Spencer 12              2) Tolbert, Owen 11               
     3) Kowalczyk, Evan 12              4) Levis, Aidan 12                
                  39.78   1:22.09 (1:22.09)     2:09.76 (47.67)   3:01.72 (1:39.63)
        3:39.40 (37.68)   4:26.16 (1:24.44)     4:59.98 (33.82)        DQ (1:12.52)
 -- Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                5:12.01         DQ  
     1) Davis, Ben 11                   2) Cucu, Michael 12               
     3)                                 4) Dong, Todd 11                  
                  35.76   1:13.84 (1:13.84)     1:56.38 (42.54)   2:46.18 (1:32.34)
        3:22.62 (36.44)   4:06.67 (1:20.49)        DQ (1:10.91)                    
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 25.43   7/27/2013 Bobby Lauren, Strongsville                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McBeth, Conner            14 PS                     25.84      25.55   22  
  2 Cimera, Alex              13 Tigersharks            27.01      26.50   19  
  3 Phillips, Nathan          13 HEAT                   27.36      26.81   18  
  4 Metz, Thomas              14 LESD                   27.47      27.10   17  
  5 Singler, Collin           14 VSC                    27.21      27.18   16  
  6 Franklin, Tyler           14 VSC                    27.46      27.34   15  
  7 Richmond, Joseph          14 GLSS                   27.37      27.43   14  
  8 Toothman, Zach            14 CSI                    27.45      27.83   13  
  9 Tavens, Henry             13 LESD                   27.54      27.96   12  
B - Final
 10 Doerrer, Parker           14 HEAT                   27.75      27.26   10  
 11 Butler, Michael           14 LESD                   27.70      27.39    8  
 12 Yang, Kenneth             14 HEAT                   27.68      27.49    7  
 13 Peters, Colin             13 RYD                    28.13      27.88    6  
 14 Cimera, Luke              14 Tigersharks            28.32      27.94    5  
 15 Trattner, Tate            14 HEAT                   27.99      27.95    4  
 16 Esposito, Jacob           13 LESD                   28.13      28.02    3  
 17 Turnbull, Keith           13 Tigersharks            28.26      28.11    2  
 18 Kolodychak, Andrew        13 LESD                   28.15      28.73    1  
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 25.43   7/27/2013 Bobby Lauren, Strongsville                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McBeth, Conner            14 PS                     26.49      25.84  
  2 Cimera, Alex              13 Tigersharks            26.85      27.01  
  3 Singler, Collin           14 VSC                    27.75      27.21  
  4 Phillips, Nathan          13 HEAT                   27.26      27.36  
  5 Richmond, Joseph          14 GLSS                   27.29      27.37  
  6 Toothman, Zach            14 CSI                    28.13      27.45  
  7 Franklin, Tyler           14 VSC                    27.43      27.46  
  8 Metz, Thomas              14 LESD                   27.59      27.47  
  9 Tavens, Henry             13 LESD                   27.56      27.54  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Yang, Kenneth             14 HEAT                   28.41      27.68  
 11 Butler, Michael           14 LESD                   28.41      27.70  
 12 Doerrer, Parker           14 HEAT                   27.89      27.75  
 13 Trattner, Tate            14 HEAT                   27.68      27.99  
 14 Esposito, Jacob           13 LESD                   28.03      28.13  
 14 Peters, Colin             13 RYD                    28.71      28.13  
 16 Kolodychak, Andrew        13 LESD                   29.57      28.15  
 17 Turnbull, Keith           13 Tigersharks            28.37      28.26  
 18 Cimera, Luke              14 Tigersharks            28.79      28.32  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Panozzo, Dominic          13 KS                     29.40      28.37  
 20 Krajcovic, Michael        13 FAST                   28.43      28.50  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Su, Matthew               14 LESD                   29.22      28.63  
 22 Peters, Aidan             13 LESD                   28.70      28.80  
 23 Gadd, Colin               13 SWIM                   29.41      28.81  
 24 Bednar, Michael           14 GLSS                   30.48      28.93  
 25 Ninke, Jaron              14 VSC                    30.12      29.21  
 26 Baylor, Seth              14 HEAT                   29.14      29.25  
 27 Mindek, Jared             14 PS                     30.95      29.64  
 28 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                   31.93      29.72  
 29 Liao, Donovan             14 LESD                   30.37      30.13  
 30 Gonzalez, Dylan           14 Cle Swimming           30.01      30.24  
 31 Basile, Jason             13 UPS                    31.79      30.45  
 32 Sawicki, Roman            13 HEAT                   30.36      30.51  
 33 Martinez, Ben             14 HEAT                   31.76      30.56  
 34 Pope, Owen                13 STRS                   31.96      30.58  
 35 Figurella, Alexander      13 STRS                   30.97      30.84  
 36 Martens, Braden           13 SWIM                   30.40      30.85  
 37 Van Voorhis, Connor       13 RYD                    31.64      30.97  
 38 Bohmer, Zach              13 MRST                   30.62      31.00  
 39 Brown, Weston             14 VSC                    31.14      31.14  
 40 Elmore, Vince             13 GLSS                   31.87      31.21  
 41 Brown, Granthem           13 VSC                    31.58      31.22  
 42 Ulrich, James             13 GO                     32.42      31.40  
 43 Wenger, Nathan            14 Cle Swimming           31.82      31.56  
 44 Dietz, Will               13 LESD                   31.42      31.62  
 45 Ferrante, Christian       14 CCS                    32.59      31.71  
 46 Blue, TJ                  13 VSC                    34.07      32.28  
 47 Hastings, Danny           13 CCS                    32.68      32.32  
 48 Rooney, Josh              13 STRS                   32.85      32.41  
 49 Mateyo, Ryan              13 STRS                   34.06      32.55  
 50 Du, Drake                 13 CWW                    32.76      32.62  
 51 Campbell, Logan           13 Green                  33.75      32.74  
 52 Skavnak, Luke             13 VSC                    33.76      33.11  
 53 Mayberry, Conlan          13 SWIM                   33.82      33.17  
 54 Mackin, Nicholas          13 Cle Swimming           33.48      33.46  
 55 Shane, Ryan               13 LESD                   34.39      34.53  
 56 Ghilezan, Sebastian       13 SWIM                      NT      34.57  
 56 Krohn, Connor             13 Cle Swimming           33.47      34.57  
 -- Constable, Andrew         13 HEAT                   33.22         DQ  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 55.86   7/23/2017 Karl Helmuth, CCS  -LE                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Helmuth, Karl             14 CCS                    58.38      55.86#  22  
                  27.44       55.86 (28.42)                                        
  2 McBeth, Conner            14 PS                     57.95      55.89   19  
                  26.88       55.89 (29.01)                                        
  3 Hong, Tyler               14 GLSS                   57.52      56.17   18  
                  27.06       56.17 (29.11)                                        
  4 Podrez, Alex              14 GLSS                   59.91      58.53   17  
                  28.22       58.53 (30.31)                                        
  5 Brown, Connor             14 LESD                   58.82      58.68   16  
                  28.05       58.68 (30.63)                                        
  6 Metz, Thomas              14 LESD                   59.20      58.74   15  
                  27.90       58.74 (30.84)                                        
  7 Richmond, Joseph          14 GLSS                   59.74      59.00   14  
                  28.34       59.00 (30.66)                                        
  8 Phillips, Nathan          13 HEAT                   59.45      59.68   13  
                  28.51       59.68 (31.17)                                        
  9 Yang, Kenneth             14 HEAT                   59.21    1:00.83   12  
                  29.36     1:00.83 (31.47)                                        
B - Final
 10 Novak, Luke               14 Tigersharks          1:00.40      59.37   10  
                  28.38       59.37 (30.99)                                        
 11 Cimera, Alex              13 Tigersharks          1:00.11      59.46    8  
                  28.02       59.46 (31.44)                                        
 12 Cimera, Luke              14 Tigersharks          1:01.05    1:00.32    7  
                  28.44     1:00.32 (31.88)                                        
 13 Franklin, Tyler           14 VSC                  1:01.33    1:00.36    6  
                  28.68     1:00.36 (31.68)                                        
 14 Butler, Michael           14 LESD                 1:01.70    1:00.67    5  
                  29.42     1:00.67 (31.25)                                        
 15 Doerrer, Parker           14 HEAT                 1:01.51    1:00.70    4  
                  28.70     1:00.70 (32.00)                                        
 16 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          1:01.67    1:00.99    3  
                  29.39     1:00.99 (31.60)                                        
 17 Tavens, Henry             13 LESD                 1:02.02    1:01.14    2  
                  29.38     1:01.14 (31.76)                                        
 -- Baylor, Seth              14 HEAT                 1:00.91         DQ  
                  28.76          DQ (32.19)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 55.86   7/23/2017 Karl Helmuth, CCS  -LE                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                   56.12      57.52  
                  27.52       57.52 (30.00)                                        
  2 McBeth, Conner            14 PS                     58.08      57.95  
                  27.32       57.95 (30.63)                                        
  3 Helmuth, Karl             14 CCS                    57.83      58.38  
                  27.28       58.38 (31.10)                                        
  4 Brown, Connor             14 LESD                   58.44      58.82  
                  27.89       58.82 (30.93)                                        
  5 Metz, Thomas              14 LESD                   59.46      59.20  
                  27.98       59.20 (31.22)                                        
  6 Yang, Kenneth             14 HEAT                   59.69      59.21  
                  28.39       59.21 (30.82)                                        
  7 Phillips, Nathan          13 HEAT                 1:00.44      59.45  
                  28.83       59.45 (30.62)                                        
  8 Richmond, Joseph          14 GLSS                 1:01.03      59.74  
                  28.62       59.74 (31.12)                                        
  9 Podrez, Alex              14 GLSS                   58.76      59.91  
                  28.52       59.91 (31.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Cimera, Alex              13 Tigersharks          1:00.76    1:00.11  
                  28.25     1:00.11 (31.86)                                        
 11 Novak, Luke               14 Tigersharks               NT    1:00.40  
                  28.60     1:00.40 (31.80)                                        
 12 Baylor, Seth              14 HEAT                 1:02.59    1:00.91  
                  29.11     1:00.91 (31.80)                                        
 13 Cimera, Luke              14 Tigersharks          1:03.42    1:01.05  
                  29.26     1:01.05 (31.79)                                        
 14 Franklin, Tyler           14 VSC                  1:01.40    1:01.33  
                  29.48     1:01.33 (31.85)                                        
 15 Doerrer, Parker           14 HEAT                 1:03.10    1:01.51  
                  29.30     1:01.51 (32.21)                                        
 16 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          1:01.11    1:01.67  
                  29.41     1:01.67 (32.26)                                        
 17 Butler, Michael           14 LESD                 1:03.19    1:01.70  
                  29.90     1:01.70 (31.80)                                        
 18 Tavens, Henry             13 LESD                 1:01.69    1:02.02  
                  30.04     1:02.02 (31.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Morris, Madan             13 STRS                 1:03.86    1:02.03  
                  30.05     1:02.03 (31.98)                                        
 20 Peters, Colin             13 RYD                  1:03.74    1:02.24  
                  30.59     1:02.24 (31.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Singler, Collin           14 VSC                  1:00.48    1:02.31  
                  29.47     1:02.31 (32.84)                                        
 22 Toothman, Zach            14 CSI                  1:03.51    1:02.48  
                  29.32     1:02.48 (33.16)                                        
 23 Panozzo, Dominic          13 KS                   1:06.17    1:02.54  
                  29.49     1:02.54 (33.05)                                        
 24 Krajcovic, Michael        13 FAST                 1:03.13    1:02.55  
                  30.10     1:02.55 (32.45)                                        
 25 Gadd, Colin               13 SWIM                 1:06.14    1:02.85  
                  29.69     1:02.85 (33.16)                                        
 26 Peters, Aidan             13 LESD                 1:05.84    1:02.96  
                  30.09     1:02.96 (32.87)                                        
 27 Su, Matthew               14 LESD                 1:03.33    1:03.18  
                  30.22     1:03.18 (32.96)                                        
 28 Trattner, Tate            14 HEAT                 1:02.32    1:03.49  
                  29.39     1:03.49 (34.10)                                        
 29 Wolke, Christian          13 LESD                 1:04.50    1:03.98  
                  30.95     1:03.98 (33.03)                                        
 30 Bednar, Michael           14 GLSS                 1:06.54    1:04.55  
                  31.03     1:04.55 (33.52)                                        
 31 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                 1:04.55    1:04.57  
                  30.33     1:04.57 (34.24)                                        
 32 Moritz, Connor            13 LESD                 1:07.27    1:04.64  
                  31.32     1:04.64 (33.32)                                        
 33 Kolodychak, Andrew        13 LESD                 1:05.27    1:04.70  
                  30.41     1:04.70 (34.29)                                        
 34 Basile, Jason             13 UPS                  1:09.62    1:05.18  
                  31.28     1:05.18 (33.90)                                        
 35 Mindek, Jared             14 PS                   1:09.01    1:05.33  
                  31.20     1:05.33 (34.13)                                        
 36 Florio, Aidan             13 RYD                  1:07.96    1:06.06  
                  31.73     1:06.06 (34.33)                                        
 37 Van Voorhis, Connor       13 RYD                  1:07.91    1:06.33  
                  32.13     1:06.33 (34.20)                                        
 38 Blank, Mason              14 VSC                  1:09.00    1:06.38  
                  30.90     1:06.38 (35.48)                                        
 39 Metzler, AJ               14 HEAT                 1:10.29    1:06.41  
                  31.72     1:06.41 (34.69)                                        
 40 Esposito, Jacob           13 LESD                 1:06.47    1:06.47  
                  30.41     1:06.47 (36.06)                                        
 41 Liao, Donovan             14 LESD                 1:06.05    1:06.98  
                  31.81     1:06.98 (35.17)                                        
 42 Bohmer, Zach              13 MRST                 1:08.35    1:07.33  
                  31.83     1:07.33 (35.50)                                        
 43 Martens, Braden           13 SWIM                 1:06.32    1:07.39  
                  32.16     1:07.39 (35.23)                                        
 44 Elmore, Vince             13 GLSS                 1:09.87    1:07.43  
                  32.30     1:07.43 (35.13)                                        
 45 Koenen, Lachlan           14 GO                   1:09.93    1:07.56  
                  32.42     1:07.56 (35.14)                                        
 46 Shaker, Isaac             14 LESD                 1:07.39    1:07.74  
                  31.47     1:07.74 (36.27)                                        
 47 Figurella, Alexander      13 STRS                 1:11.93    1:07.84  
                  32.66     1:07.84 (35.18)                                        
 48 Cossin, Dylan             14 Tigersharks          1:08.29    1:08.02  
                  32.44     1:08.02 (35.58)                                        
 49 Sawicki, Roman            13 HEAT                 1:13.52    1:08.28  
                  31.63     1:08.28 (36.65)                                        
 50 Gonzalez, Dylan           14 Cle Swimming         1:08.48    1:08.31  
                  32.63     1:08.31 (35.68)                                        
 51 Ulrich, James             13 GO                   1:11.76    1:08.34  
                  32.49     1:08.34 (35.85)                                        
 52 Dietz, Will               13 LESD                 1:07.69    1:08.43  
                  32.65     1:08.43 (35.78)                                        
 53 Brown, Weston             14 VSC                  1:10.63    1:08.49  
                  32.47     1:08.49 (36.02)                                        
 54 Pope, Owen                13 STRS                 1:12.78    1:08.67  
                  32.53     1:08.67 (36.14)                                        
 55 Rooney, Josh              13 STRS                 1:09.85    1:09.16  
                  32.62     1:09.16 (36.54)                                        
 56 Brown, Granthem           13 VSC                  1:08.86    1:09.38  
                  32.76     1:09.38 (36.62)                                        
 57 Ferrante, Christian       14 CCS                  1:10.62    1:10.02  
                  33.49     1:10.02 (36.53)                                        
 58 Wenger, Nathan            14 Cle Swimming         1:12.64    1:11.25  
                  33.36     1:11.25 (37.89)                                        
 59 Cerar, Brice              14 GO                   1:11.09    1:11.77  
                  33.88     1:11.77 (37.89)                                        
 60 Steen, Mason              13 GO                   1:13.73    1:13.07  
                  34.63     1:13.07 (38.44)                                        
 61 Constable, Andrew         13 HEAT                 1:12.34    1:14.04  
                  34.05     1:14.04 (39.99)                                        
 62 Hastings, Danny           13 CCS                  1:12.50    1:14.69  
                  34.49     1:14.69 (40.20)                                        
 63 Hoch, Christian           14 CCS                  1:13.24    1:16.10  
                  35.85     1:16.10 (40.25)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:00.67   7/27/2008 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                 2:06.57    2:01.85   22  
                  27.62       58.99 (31.37)     1:30.11 (31.12)     2:01.85 (31.74)
  2 McBeth, Conner            14 PS                   2:07.65    2:03.59   19  
                                1:00.02 ( )     1:31.88 (31.86)     2:03.59 (31.71)
  3 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:08.20    2:07.92   18  
                  29.11     1:02.13 (33.02)     1:35.72 (33.59)     2:07.92 (32.20)
  4 Metz, Thomas              14 LESD                 2:09.93    2:08.53   17  
                  29.45     1:02.24 (32.79)     1:36.12 (33.88)     2:08.53 (32.41)
  5 Yang, Kenneth             14 HEAT                 2:09.81    2:10.75   16  
                  30.27     1:03.68 (33.41)     1:37.14 (33.46)     2:10.75 (33.61)
  6 Phillips, Nathan          13 HEAT                 2:14.51    2:11.45   15  
                  30.68     1:04.29 (33.61)     1:38.18 (33.89)     2:11.45 (33.27)
  7 Butler, Michael           14 LESD                 2:12.70    2:13.01   14  
                  30.83     1:04.98 (34.15)     1:40.19 (35.21)     2:13.01 (32.82)
  8 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          2:12.68    2:13.46   13  
                  30.42     1:04.44 (34.02)     1:38.98 (34.54)     2:13.46 (34.48)
  9 Cimera, Luke              14 Tigersharks          2:14.36    2:13.78   12  
                  30.12     1:04.60 (34.48)     1:39.96 (35.36)     2:13.78 (33.82)
B - Final
 10 Franklin, Tyler           14 VSC                  2:15.30    2:12.58   10  
                  30.86     1:05.13 (34.27)     1:38.37 (33.24)     2:12.58 (34.21)
 11 Wolke, Christian          13 LESD                 2:15.85    2:15.01    8  
                  31.86     1:06.01 (34.15)     1:41.20 (35.19)     2:15.01 (33.81)
 12 Su, Matthew               14 LESD                 2:17.02    2:15.99    7  
                  30.53     1:04.93 (34.40)     1:41.42 (36.49)     2:15.99 (34.57)
 13 Morris, Madan             13 STRS                 2:15.74    2:16.90    6  
                  31.14     1:06.97 (35.83)     1:42.66 (35.69)     2:16.90 (34.24)
 14 Cimera, Alex              13 Tigersharks          2:15.64    2:16.95    5  
                                1:05.96 ( )   2:16.95 (1:10.99)                    
 15 Basile, Jason             13 UPS                  2:16.94    2:17.20    4  
                  31.63     1:06.98 (35.35)     1:42.40 (35.42)     2:17.20 (34.80)
 16 Tavens, Henry             13 LESD                 2:19.62    2:18.42    3  
                  31.30     1:06.58 (35.28)     1:42.82 (36.24)     2:18.42 (35.60)
 17 Trattner, Tate            14 HEAT                 2:19.48    2:19.21    2  
                  30.84     1:05.96 (35.12)     1:43.28 (37.32)     2:19.21 (35.93)
 18 Bednar, Michael           14 GLSS                 2:19.58    2:23.45    1  
                  31.37     1:07.29 (35.92)     1:45.77 (38.48)     2:23.45 (37.68)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:00.67   7/27/2008 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                 2:02.94    2:06.57  
                  28.68     1:00.98 (32.30)     1:33.46 (32.48)     2:06.57 (33.11)
  2 McBeth, Conner            14 PS                   2:06.72    2:07.65  
                  27.88     1:00.31 (32.43)     1:33.50 (33.19)     2:07.65 (34.15)
  3 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:07.09    2:08.20  
                  29.55     1:02.45 (32.90)     1:35.77 (33.32)     2:08.20 (32.43)
  4 Yang, Kenneth             14 HEAT                 2:10.66    2:09.81  
                  29.45     1:02.48 (33.03)     1:35.42 (32.94)     2:09.81 (34.39)
  5 Metz, Thomas              14 LESD                 2:12.30    2:09.93  
                  29.28     1:02.21 (32.93)     1:36.01 (33.80)     2:09.93 (33.92)
  6 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          2:11.94    2:12.68  
                  28.99     1:02.50 (33.51)     1:36.95 (34.45)     2:12.68 (35.73)
  7 Butler, Michael           14 LESD                 2:14.12    2:12.70  
                  30.20     1:04.45 (34.25)     1:39.28 (34.83)     2:12.70 (33.42)
  8 Cimera, Luke              14 Tigersharks          2:13.78    2:14.36  
                  29.91     1:04.30 (34.39)     1:39.18 (34.88)     2:14.36 (35.18)
  9 Phillips, Nathan          13 HEAT                 2:14.64    2:14.51  
                  29.79     1:04.17 (34.38)     1:39.51 (35.34)     2:14.51 (35.00)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Franklin, Tyler           14 VSC                  2:14.91    2:15.30  
                  30.25     1:04.15 (33.90)     1:39.86 (35.71)     2:15.30 (35.44)
 11 Cimera, Alex              13 Tigersharks          2:15.27    2:15.64  
                  29.91     1:04.29 (34.38)     1:40.25 (35.96)     2:15.64 (35.39)
 12 Morris, Madan             13 STRS                 2:22.73    2:15.74  
                  31.21     1:05.77 (34.56)     1:41.20 (35.43)     2:15.74 (34.54)
 13 Wolke, Christian          13 LESD                 2:14.60    2:15.85  
                  32.11     1:06.52 (34.41)     1:41.77 (35.25)     2:15.85 (34.08)
 14 Basile, Jason             13 UPS                  2:21.73    2:16.94  
                  31.87     1:06.63 (34.76)     1:42.60 (35.97)     2:16.94 (34.34)
 15 Su, Matthew               14 LESD                 2:17.75    2:17.02  
                  30.23     1:04.41 (34.18)     1:41.35 (36.94)     2:17.02 (35.67)
 16 Trattner, Tate            14 HEAT                 2:17.12    2:19.48  
                  30.58     1:05.90 (35.32)     1:42.37 (36.47)     2:19.48 (37.11)
 17 Bednar, Michael           14 GLSS                 2:23.94    2:19.58  
                  31.31     1:07.05 (35.74)     1:43.95 (36.90)     2:19.58 (35.63)
 18 Tavens, Henry             13 LESD                 2:18.64    2:19.62  
                  31.24     1:06.61 (35.37)     1:43.65 (37.04)     2:19.62 (35.97)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barzellato, Justin        13 HEAT                 2:25.26    2:19.71  
                  31.13     1:06.37 (35.24)     1:43.04 (36.67)     2:19.71 (36.67)
 20 Moritz, Connor            13 LESD                 2:21.05    2:20.53  
                  31.80     1:08.00 (36.20)     1:44.83 (36.83)     2:20.53 (35.70)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Krajcovic, Michael        13 FAST                 2:32.73    2:20.69  
                  31.39     1:08.06 (36.67)     1:44.67 (36.61)     2:20.69 (36.02)
 22 Gadd, Colin               13 SWIM                 2:27.38    2:21.65  
                  31.93     1:09.14 (37.21)     1:46.18 (37.04)     2:21.65 (35.47)
 23 Kolodychak, Andrew        13 LESD                 2:21.11    2:22.86  
                  30.33     1:05.99 (35.66)     1:45.28 (39.29)     2:22.86 (37.58)
 24 Peters, Colin             13 RYD                  2:24.72    2:23.07  
                  31.37     1:06.31 (34.94)     1:44.72 (38.41)     2:23.07 (38.35)
 25 Metzler, AJ               14 HEAT                 2:34.96    2:24.40  
                  32.29     1:09.23 (36.94)     1:47.32 (38.09)     2:24.40 (37.08)
 26 Martens, Braden           13 SWIM                 2:23.27    2:24.72  
                  32.60     1:08.91 (36.31)     1:46.65 (37.74)     2:24.72 (38.07)
 27 Florio, Aidan             13 RYD                  2:26.89    2:24.91  
                  33.11     1:11.01 (37.90)     1:49.18 (38.17)     2:24.91 (35.73)
 28 Elmore, Vince             13 GLSS                 2:36.07    2:24.98  
                  33.82     1:10.48 (36.66)     1:47.97 (37.49)     2:24.98 (37.01)
 29 Shaker, Isaac             14 LESD                 2:21.45    2:25.29  
                  33.01     1:09.54 (36.53)     1:48.06 (38.52)     2:25.29 (37.23)
 30 Liao, Donovan             14 LESD                 2:24.62    2:25.38  
                  33.39     1:10.15 (36.76)     1:48.16 (38.01)     2:25.38 (37.22)
 31 Koenen, Lachlan           14 GO                   2:35.08    2:26.24  
                  34.47     1:13.10 (38.63)     1:50.91 (37.81)     2:26.24 (35.33)
 32 Van Voorhis, Connor       13 RYD                  2:32.49    2:26.30  
                  33.03     1:10.85 (37.82)     1:49.92 (39.07)     2:26.30 (36.38)
 33 Esposito, Jacob           13 LESD                 2:23.18    2:26.51  
                  32.26     1:09.94 (37.68)     1:48.14 (38.20)     2:26.51 (38.37)
 34 Ulrich, James             13 GO                   2:36.38    2:26.98  
                  32.79     1:10.55 (37.76)     1:48.64 (38.09)     2:26.98 (38.34)
 35 Cossin, Dylan             14 Tigersharks          2:27.34    2:27.67  
                  32.49     1:10.40 (37.91)     1:49.91 (39.51)     2:27.67 (37.76)
 36 Dietz, Will               13 LESD                 2:24.45    2:28.21  
                  34.55     1:11.69 (37.14)     1:50.72 (39.03)     2:28.21 (37.49)
 37 Figurella, Alexander      13 STRS                 2:36.55    2:29.33  
                  33.96     1:13.20 (39.24)     1:52.82 (39.62)     2:29.33 (36.51)
 38 Ninke, Jaron              14 VSC                  2:30.85    2:29.44  
                  34.54     1:13.74 (39.20)     1:53.34 (39.60)     2:29.44 (36.10)
 39 Martinez, Ben             14 HEAT                 2:38.25    2:30.12  
                  32.96     1:09.90 (36.94)     1:49.61 (39.71)     2:30.12 (40.51)
 40 Sawicki, Roman            13 HEAT                 2:29.23    2:30.53  
                  33.02     1:11.81 (38.79)     1:51.45 (39.64)     2:30.53 (39.08)
 41 Gonzalez, Dylan           14 Cle Swimming         2:26.66    2:31.25  
                  33.05     1:11.09 (38.04)     1:51.73 (40.64)     2:31.25 (39.52)
 42 Rooney, Josh              13 STRS                 2:33.36    2:31.73  
                  34.81     1:14.30 (39.49)     1:54.50 (40.20)     2:31.73 (37.23)
 43 Brown, Granthem           13 VSC                  2:33.46    2:32.63  
                  34.03     1:12.71 (38.68)     1:52.44 (39.73)     2:32.63 (40.19)
 44 Brown, Weston             14 VSC                  2:35.76    2:33.53  
                  34.73     1:14.57 (39.84)     1:54.77 (40.20)     2:33.53 (38.76)
 45 Skavnak, Ben              14 VSC                  2:36.01    2:35.01  
                  34.90     1:14.78 (39.88)     1:55.25 (40.47)     2:35.01 (39.76)
 46 Steen, Mason              13 GO                   2:36.72    2:37.00  
                  35.19     1:15.71 (40.52)     1:56.27 (40.56)     2:37.00 (40.73)
 47 Shi, Gavin                13 LSSC                 2:36.33    2:38.00  
                  33.67     1:12.15 (38.48)     1:54.33 (42.18)     2:38.00 (43.67)
 48 Blue, TJ                  13 VSC                  2:44.00    2:40.32  
                  35.83     1:18.46 (42.63)     2:01.81 (43.35)     2:40.32 (38.51)
 49 Hoch, Christian           14 CCS                  2:43.81    2:42.71  
                  36.55     1:18.14 (41.59)     2:01.05 (42.91)     2:42.71 (41.66)
 -- Aruskevicius, Chase       14 LSSC                 2:17.94         DQ  
                  31.04     1:06.19 (35.15)     1:43.08 (36.89)          DQ (36.63)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 4:19.38   7/25/2015 Ethan Banks, Sailfish                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                 4:29.92    4:22.01   22  
                  28.50     1:01.35 (32.85)     1:34.70 (33.35)     2:08.37 (33.67)
        2:41.83 (33.46)     3:15.92 (34.09)     3:49.09 (33.17)     4:22.01 (32.92)
  2 Podrez, Alex              14 GLSS                 4:27.70    4:22.06   19  
                  28.81     1:01.26 (32.45)     1:34.65 (33.39)     2:08.56 (33.91)
        2:42.34 (33.78)     3:16.22 (33.88)     3:49.76 (33.54)     4:22.06 (32.30)
  3 Brown, Connor             14 LESD                 4:30.11    4:25.38   18  
                  29.33     1:03.21 (33.88)     1:37.06 (33.85)     2:11.48 (34.42)
        2:45.09 (33.61)     3:19.04 (33.95)     3:52.37 (33.33)     4:25.38 (33.01)
  4 McBeth, Conner            14 PS                   4:36.69    4:27.26   17  
                  28.63     1:02.27 (33.64)     1:36.57 (34.30)     2:11.23 (34.66)
        2:45.43 (34.20)     3:20.17 (34.74)     3:53.96 (33.79)     4:27.26 (33.30)
  5 Butler, Michael           14 LESD                 4:38.77    4:35.46   16  
                  30.68     1:05.75 (35.07)     1:40.87 (35.12)     2:16.64 (35.77)
        2:51.79 (35.15)     3:27.30 (35.51)     4:02.25 (34.95)     4:35.46 (33.21)
  6 Wolke, Christian          13 LESD                 4:40.80    4:39.21   15  
                                1:06.69 ( )                             2:17.66 ( )
                                3:28.85 ( )   4:39.21 (1:10.36)                    
  7 Basile, Jason             13 UPS                  4:42.66    4:41.93   14  
                  31.98     1:07.09 (35.11)     1:43.07 (35.98)     2:19.19 (36.12)
        2:55.22 (36.03)     3:31.63 (36.41)     4:07.35 (35.72)     4:41.93 (34.58)
  8 Cimera, Luke              14 Tigersharks          4:41.24    4:42.16   13  
                  30.96     1:05.87 (34.91)     1:42.15 (36.28)     2:18.58 (36.43)
        2:54.85 (36.27)     3:32.67 (37.82)     4:07.53 (34.86)     4:42.16 (34.63)
  9 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          4:46.97    4:42.97   12  
                  31.09     1:05.74 (34.65)     1:42.04 (36.30)     2:18.44 (36.40)
        2:55.45 (37.01)     3:32.36 (36.91)     4:09.06 (36.70)     4:42.97 (33.91)
 10 Phillips, Nathan          13 HEAT                 4:49.67    4:43.78   10  
                  31.81     1:07.10 (35.29)     1:44.29 (37.19)     2:20.86 (36.57)
        2:57.69 (36.83)     3:34.13 (36.44)     4:10.04 (35.91)     4:43.78 (33.74)
 11 Franklin, Tyler           14 VSC                  4:43.38    4:44.67    8  
                  30.91     1:05.89 (34.98)     1:41.34 (35.45)     2:16.71 (35.37)
        2:52.86 (36.15)     3:30.85 (37.99)     4:08.20 (37.35)     4:44.67 (36.47)
 12 Metz, Thomas              14 LESD                 4:41.72    4:48.11    7  
                  30.21     1:05.09 (34.88)     1:40.41 (35.32)     2:17.99 (37.58)
        2:54.65 (36.66)     3:32.68 (38.03)     4:10.68 (38.00)     4:48.11 (37.43)
 13 Doerrer, Parker           14 HEAT                 5:15.21    4:48.38    6  
                  32.09     1:09.26 (37.17)     1:47.83 (38.57)     2:25.47 (37.64)
        3:03.60 (38.13)     3:40.00 (36.40)     4:13.62 (33.62)     4:48.38 (34.76)
 14 Baylor, Seth              14 HEAT                 4:49.32    4:49.55    5  
                  32.05     1:08.68 (36.63)     1:45.60 (36.92)     2:22.73 (37.13)
        2:58.70 (35.97)     3:36.52 (37.82)     4:13.30 (36.78)     4:49.55 (36.25)
 15 Bednar, Michael           14 GLSS                 4:58.61    4:50.76    4  
                                1:07.29 ( )                             2:22.68 ( )
                                3:38.47 ( )   4:50.76 (1:12.29)                    
 16 Yang, Kenneth             14 HEAT                 4:51.85    4:53.65    3  
                  31.63     1:08.26 (36.63)     1:45.51 (37.25)     2:23.21 (37.70)
        3:00.76 (37.55)     3:39.71 (38.95)     4:17.03 (37.32)     4:53.65 (36.62)
 17 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                 4:55.38    4:55.15    2  
                  31.71     1:07.83 (36.12)     1:45.85 (38.02)     2:23.88 (38.03)
        3:02.28 (38.40)     3:39.40 (37.12)     4:18.22 (38.82)     4:55.15 (36.93)
 18 Martens, Braden           13 SWIM                 4:58.87    4:56.97    1  
                  32.49     1:08.97 (36.48)     1:47.20 (38.23)     2:25.69 (38.49)
        3:04.05 (38.36)     3:41.50 (37.45)     4:20.05 (38.55)     4:56.97 (36.92)
 19 Dietz, Will               13 LESD                 5:02.49    4:58.87  
                  34.12     1:12.84 (38.72)     1:50.86 (38.02)     2:29.37 (38.51)
        3:07.07 (37.70)     3:45.24 (38.17)     4:22.44 (37.20)     4:58.87 (36.43)
 20 Shaker, Isaac             14 LESD                 4:53.23    4:59.38  
                  33.05     1:09.91 (36.86)     1:48.43 (38.52)     2:26.62 (38.19)
        3:05.78 (39.16)     3:43.94 (38.16)     4:22.25 (38.31)     4:59.38 (37.13)
 21 Tavens, Henry             13 LESD                 4:57.55    5:00.40  
                  33.04     1:10.60 (37.56)     1:48.98 (38.38)     2:27.72 (38.74)
        3:06.33 (38.61)     3:44.91 (38.58)     4:23.22 (38.31)     5:00.40 (37.18)
 22 Barzellato, Justin        13 HEAT                 4:54.49    5:00.66  
                  33.65     1:10.98 (37.33)     1:48.85 (37.87)     2:27.84 (38.99)
        3:06.08 (38.24)     3:45.18 (39.10)     4:23.14 (37.96)     5:00.66 (37.52)
 23 Elmore, Vince             13 GLSS                 5:47.31    5:03.39  
                                1:12.92 ( )                             2:30.27 ( )
        3:08.69 (38.42)     3:48.07 (39.38)     4:25.78 (37.71)     5:03.39 (37.61)
 23 Trattner, Tate            14 HEAT                 5:20.15    5:03.39  
                  31.81     1:09.65 (37.84)     1:48.99 (39.34)     2:29.26 (40.27)
        3:08.52 (39.26)     3:47.61 (39.09)     4:26.15 (38.54)     5:03.39 (37.24)
 25 Gadd, Colin               13 SWIM                 5:28.08    5:05.04  
                  33.92     1:13.67 (39.75)     1:53.00 (39.33)     2:32.42 (39.42)
        3:10.54 (38.12)     3:49.85 (39.31)     4:28.11 (38.26)     5:05.04 (36.93)
 26 Esposito, Jacob           13 LESD                 5:11.22    5:05.71  
                  34.26     1:12.43 (38.17)     1:53.21 (40.78)     2:32.18 (38.97)
        3:11.55 (39.37)     3:51.34 (39.79)     4:30.15 (38.81)     5:05.71 (35.56)
 27 Krajcovic, Michael        13 FAST                 5:43.43    5:09.52  
                  33.63     1:12.48 (38.85)     1:51.78 (39.30)     2:31.95 (40.17)
        3:12.22 (40.27)     3:52.98 (40.76)     4:32.12 (39.14)     5:09.52 (37.40)
 28 Figurella, Alexander      13 STRS                 5:17.39    5:09.57  
                  33.82     1:13.38 (39.56)     1:54.23 (40.85)     2:34.49 (40.26)
        3:14.45 (39.96)     3:54.82 (40.37)     4:33.75 (38.93)     5:09.57 (35.82)
 29 Cossin, Dylan             14 Tigersharks          5:22.01    5:10.60  
                  33.28     1:12.68 (39.40)     1:52.52 (39.84)     2:32.67 (40.15)
        3:12.16 (39.49)     3:53.15 (40.99)     4:32.65 (39.50)     5:10.60 (37.95)
 30 Rooney, Josh              13 STRS                 5:14.99    5:15.19  
                  34.84     1:14.28 (39.44)     1:55.43 (41.15)     2:36.19 (40.76)
        3:16.02 (39.83)     3:56.51 (40.49)     4:36.25 (39.74)     5:15.19 (38.94)
 31 Ulrich, James             13 GO                   5:49.08    5:17.12  
                  35.13     1:15.25 (40.12)     1:54.94 (39.69)     2:35.70 (40.76)
        3:16.71 (41.01)     3:58.09 (41.38)     4:38.92 (40.83)     5:17.12 (38.20)
 32 Sawicki, Roman            13 HEAT                 5:21.81    5:17.16  
                  35.00     1:15.81 (40.81)     1:56.18 (40.37)     2:37.45 (41.27)
        3:17.98 (40.53)     3:59.62 (41.64)     4:40.05 (40.43)     5:17.16 (37.11)
 33 Gonzalez, Dylan           14 Cle Swimming         5:33.46    5:17.31  
                  34.46     1:14.03 (39.57)     1:55.50 (41.47)     2:37.86 (42.36)
        3:19.75 (41.89)     4:01.42 (41.67)     4:40.92 (39.50)     5:17.31 (36.39)
 34 Brown, Granthem           13 VSC                  5:24.97    5:17.56  
                  36.01     1:16.03 (40.02)     1:57.57 (41.54)     2:38.28 (40.71)
        3:18.24 (39.96)     4:00.03 (41.79)     4:41.56 (41.53)     5:17.56 (36.00)
 35 Brown, Weston             14 VSC                  5:38.67    5:26.28  
                  35.09     1:17.12 (42.03)     1:58.54 (41.42)     2:41.64 (43.10)
        3:23.66 (42.02)     4:06.26 (42.60)     4:46.75 (40.49)     5:26.28 (39.53)
 36 Ferrante, Christian       14 CCS                  5:48.24    5:29.55  
                  36.81     1:17.55 (40.74)     2:00.13 (42.58)     2:43.02 (42.89)
        3:25.41 (42.39)     4:08.42 (43.01)     4:50.84 (42.42)     5:29.55 (38.71)
 37 Bohmer, Zach              13 MRST                 5:06.61    5:30.84  
                  35.22     1:16.67 (41.45)     1:58.92 (42.25)     2:41.88 (42.96)
        3:24.39 (42.51)     4:06.07 (41.68)     4:48.89 (42.82)     5:30.84 (41.95)
 38 Skavnak, Ben              14 VSC                  5:40.27    5:41.86  
                  37.26     1:20.75 (43.49)     2:04.59 (43.84)     2:48.25 (43.66)
        3:32.96 (44.71)     4:17.13 (44.17)     5:00.42 (43.29)     5:41.86 (41.44)
 
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 8:54.54   7/25/2004 Tommy Inwood, University                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podrez, Alex              14 GLSS                 9:02.88    9:00.25   22  
                  29.98     1:03.69 (33.71)     1:37.35 (33.66)     2:11.87 (34.52)
        2:41.69 (29.82)     3:19.94 (38.25)     3:53.59 (33.65)     4:28.03 (34.44)
        5:01.86 (33.83)     5:36.15 (34.29)     6:04.16 (28.01)     6:44.80 (40.64)
        7:13.68 (28.88)     7:53.61 (39.93)     8:21.30 (27.69)     9:00.25 (38.95)
  2 Butler, Michael           14 LESD                 9:36.46    9:27.62   19  
                  28.19     1:07.73 (39.54)     1:40.33 (32.60)     2:21.07 (40.74)
        2:57.46 (36.39)     3:33.07 (35.61)     4:05.34 (32.27)     4:45.12 (39.78)
        5:16.68 (31.56)     5:57.01 (40.33)     6:33.14 (36.13)     7:08.68 (35.54)
        7:40.81 (32.13)     8:19.54 (38.73)     8:50.59 (31.05)     9:27.62 (37.03)
  3 Basile, Jason             13 UPS                  9:41.33    9:32.30   18  
                  31.96     1:07.56 (35.60)     1:43.27 (35.71)     2:19.64 (36.37)
        2:55.69 (36.05)     3:32.31 (36.62)     4:08.49 (36.18)     4:45.12 (36.63)
        5:20.78 (35.66)     5:57.51 (36.73)     6:33.13 (35.62)     7:09.82 (36.69)
        7:45.66 (35.84)     8:22.39 (36.73)     8:57.30 (34.91)     9:32.30 (35.00)
  4 Wolke, Christian          13 LESD                 9:35.38    9:43.93   17  
                  32.38     1:09.15 (36.77)     1:44.30 (35.15)     2:22.37 (38.07)
        2:57.86 (35.49)     3:35.90 (38.04)     4:09.46 (33.56)     4:49.51 (40.05)
        5:26.35 (36.84)     6:03.68 (37.33)     6:36.64 (32.96)     7:17.08 (40.44)
        7:53.60 (36.52)     8:31.00 (37.40)     9:02.36 (31.36)     9:43.93 (41.57)
  5 Cimera, Luke              14 Tigersharks          9:57.15    9:46.58   16  
                  31.41     1:07.23 (35.82)     1:42.81 (35.58)     2:19.21 (36.40)
        2:54.99 (35.78)     3:31.79 (36.80)     4:08.33 (36.54)     4:45.08 (36.75)
        5:16.78 (31.70)     5:58.47 (41.69)     6:37.35 (38.88)     7:16.28 (38.93)
        7:54.27 (37.99)     8:33.02 (38.75)     9:11.25 (38.23)     9:46.58 (35.33)
  6 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          9:55.50    9:57.06   15  
                  31.76     1:08.69 (36.93)     1:45.82 (37.13)     2:23.02 (37.20)
        3:01.05 (38.03)     3:38.94 (37.89)     4:17.23 (38.29)     4:55.44 (38.21)
        5:34.00 (38.56)     6:11.87 (37.87)     6:44.89 (33.02)     7:28.97 (44.08)
        8:00.41 (31.44)     8:45.32 (44.91)     9:17.27 (31.95)     9:57.06 (39.79)
  7 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                10:02.19    9:57.97   14  
                  31.93     1:07.96 (36.03)     1:38.09 (30.13)     2:22.31 (44.22)
        3:00.76 (38.45)     3:38.18 (37.42)     4:16.52 (38.34)     4:54.58 (38.06)
        5:33.36 (38.78)     6:11.49 (38.13)     6:49.86 (38.37)     7:28.13 (38.27)
        8:06.68 (38.55)     8:44.83 (38.15)     9:22.16 (37.33)     9:57.97 (35.81)
  8 Bednar, Michael           14 GLSS                10:21.06    9:59.24   13  
                  31.30     1:07.64 (36.34)     1:45.18 (37.54)     2:23.43 (38.25)
        2:56.22 (32.79)     3:40.22 (44.00)     4:17.96 (37.74)     4:56.50 (38.54)
        5:34.34 (37.84)     6:12.81 (38.47)     6:51.12 (38.31)     7:29.53 (38.41)
        8:07.58 (38.05)     8:45.87 (38.29)     9:23.02 (37.15)     9:59.24 (36.22)
  9 Barzellato, Justin        13 HEAT                10:13.07   10:07.58   12  
                  33.45     1:10.30 (36.85)     1:47.99 (37.69)     2:26.43 (38.44)
        3:04.60 (38.17)     3:43.31 (38.71)     4:21.71 (38.40)     5:00.07 (38.36)
        5:36.78 (36.71)     6:16.97 (40.19)     6:55.24 (38.27)     7:34.21 (38.97)
        8:12.81 (38.60)     8:52.06 (39.25)     9:30.18 (38.12)    10:07.58 (37.40)
 10 Shaker, Isaac             14 LESD                10:06.73   10:15.08   10  
                  27.18     1:11.36 (44.18)     1:48.97 (37.61)     2:27.65 (38.68)
        3:06.19 (38.54)     3:45.58 (39.39)     4:24.44 (38.86)     5:03.72 (39.28)
        5:42.86 (39.14)     6:22.05 (39.19)     6:54.59 (32.54)     7:40.69 (46.10)
        8:11.60 (30.91)     8:59.15 (47.55)  10:15.08 (1:15.93)                    
 11 Cossin, Dylan             14 Tigersharks         10:44.66   10:34.36    8  
                  33.21     1:10.85 (37.64)     1:50.72 (39.87)     2:30.58 (39.86)
        3:10.94 (40.36)     3:50.96 (40.02)     4:26.35 (35.39)     5:12.48 (46.13)
        5:53.40 (40.92)     6:33.58 (40.18)     7:14.65 (41.07)     7:54.71 (40.06)
        8:35.89 (41.18)     9:15.55 (39.66)     9:56.16 (40.61)    10:34.36 (38.20)
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Basile, Jason             13 UPS                 18:20.25   18:00.04   22  
                  31.65     1:07.86 (36.21)     1:43.27 (35.41)     2:20.07 (36.80)
        2:55.75 (35.68)     3:32.53 (36.78)     4:08.10 (35.57)     4:45.01 (36.91)
        5:20.57 (35.56)     5:57.59 (37.02)     6:33.35 (35.76)     7:10.03 (36.68)
        7:45.75 (35.72)     8:22.44 (36.69)     8:58.27 (35.83)     9:34.56 (36.29)
       10:10.25 (35.69)    10:47.00 (36.75)    11:22.72 (35.72)    11:59.34 (36.62)
       12:35.31 (35.97)    13:11.78 (36.47)    13:47.66 (35.88)    14:23.93 (36.27)
       14:59.92 (35.99)    15:36.34 (36.42)    16:12.56 (36.22)    16:48.83 (36.27)
       17:25.06 (36.23)    18:00.04 (34.98)                                        
  2 Butler, Michael           14 LESD                18:23.68   18:09.54   19  
                  31.68     1:08.33 (36.65)     1:44.16 (35.83)     2:21.02 (36.86)
        2:56.78 (35.76)     3:33.35 (36.57)     4:09.67 (36.32)     4:46.77 (37.10)
        5:22.71 (35.94)     5:59.77 (37.06)     6:36.14 (36.37)     7:13.09 (36.95)
        7:49.26 (36.17)     8:26.05 (36.79)     9:02.75 (36.70)     9:39.80 (37.05)
       10:16.48 (36.68)    10:53.45 (36.97)    11:29.72 (36.27)    12:06.72 (37.00)
       12:43.18 (36.46)    13:20.25 (37.07)    13:56.68 (36.43)    14:33.57 (36.89)
       15:10.53 (36.96)    15:47.17 (36.64)    16:23.14 (35.97)    16:59.78 (36.64)
       17:35.34 (35.56)    18:09.54 (34.20)                                        
  3 Martens, Braden           13 SWIM                19:34.83   19:12.71   18  
                  32.95     1:10.64 (37.69)     1:48.98 (38.34)     2:29.14 (40.16)
        3:06.98 (37.84)     3:45.79 (38.81)     4:24.60 (38.81)     5:03.80 (39.20)
        5:42.21 (38.41)     6:22.13 (39.92)     7:01.34 (39.21)     7:41.23 (39.89)
        8:19.53 (38.30)     8:59.15 (39.62)     9:37.69 (38.54)    10:17.61 (39.92)
       10:57.08 (39.47)    11:34.92 (37.84)    12:13.60 (38.68)    12:52.60 (39.00)
       13:31.32 (38.72)    14:10.47 (39.15)    14:48.59 (38.12)    15:27.66 (39.07)
       16:05.56 (37.90)    16:43.32 (37.76)    17:21.54 (38.22)    17:59.95 (38.41)
       18:36.59 (36.64)    19:12.71 (36.12)                                        
  4 Shaker, Isaac             14 LESD                19:09.49   19:24.44   17  
                  26.93     1:11.32 (44.39)     1:43.92 (32.60)     2:28.43 (44.51)
        3:04.05 (35.62)     3:46.80 (42.75)     4:26.18 (39.38)     5:05.45 (39.27)
        5:44.72 (39.27)     6:23.99 (39.27)     7:02.87 (38.88)     7:41.61 (38.74)
        8:20.12 (38.51)     8:59.40 (39.28)     9:38.78 (39.38)    10:17.92 (39.14)
       10:52.87 (34.95)    11:35.09 (42.22)    12:10.35 (35.26)    12:53.79 (43.44)
       13:32.93 (39.14)    14:10.96 (38.03)    14:50.33 (39.37)    15:29.29 (38.96)
       15:59.47 (30.18)    16:46.76 (47.29)    17:26.72 (39.96)    18:06.50 (39.78)
       18:45.84 (39.34)    19:24.44 (38.60)                                        
  5 Barzellato, Justin        13 HEAT                19:52.90   19:41.56   16  
                  34.50     1:12.84 (38.34)     1:51.97 (39.13)     2:31.38 (39.41)
        3:10.74 (39.36)     3:50.68 (39.94)     4:30.08 (39.40)     5:10.12 (40.04)
        5:49.53 (39.41)     6:29.09 (39.56)     7:08.60 (39.51)     7:48.54 (39.94)
        8:28.28 (39.74)     9:08.22 (39.94)     9:48.02 (39.80)    10:27.76 (39.74)
       11:05.88 (38.12)    11:45.24 (39.36)    12:25.07 (39.83)    13:05.03 (39.96)
       13:44.89 (39.86)    14:24.67 (39.78)    15:04.57 (39.90)    15:44.79 (40.22)
       16:24.53 (39.74)    17:05.05 (40.52)    17:44.89 (39.84)    18:24.15 (39.26)
       18:54.90 (30.75)    19:41.56 (46.66)                                        
  6 Rooney, Josh              13 STRS                22:25.12   20:01.28   15  
                  35.04     1:15.20 (40.16)     1:56.62 (41.42)     2:37.03 (40.41)
        3:17.52 (40.49)     3:58.20 (40.68)     4:36.69 (38.49)     5:19.14 (42.45)
        5:59.07 (39.93)     6:39.20 (40.13)     7:19.96 (40.76)     7:59.89 (39.93)
        8:40.20 (40.31)     9:19.64 (39.44)     9:59.78 (40.14)    10:39.59 (39.81)
       11:20.16 (40.57)    12:00.04 (39.88)    12:40.19 (40.15)    13:20.28 (40.09)
       14:00.75 (40.47)    14:40.98 (40.23)    15:21.26 (40.28)    16:01.98 (40.72)
       16:42.10 (40.12)    17:23.13 (41.03)    18:02.92 (39.79)    18:43.40 (40.48)
       19:22.86 (39.46)    20:01.28 (38.42)                                        
  7 Figurella, Alexander      13 STRS                21:55.10   20:15.66   14  
                  35.98     1:16.35 (40.37)     1:58.17 (41.82)     2:39.70 (41.53)
                                4:04.81 ( )     4:47.81 (43.00)     5:28.65 (40.84)
        6:09.67 (41.02)     6:50.00 (40.33)     7:31.86 (41.86)     8:11.35 (39.49)
        8:52.76 (41.41)     9:33.30 (40.54)    10:13.95 (40.65)    10:53.34 (39.39)
       11:34.19 (40.85)    12:13.52 (39.33)    12:54.25 (40.73)    13:34.65 (40.40)
       14:14.99 (40.34)    14:55.76 (40.77)    15:36.14 (40.38)    16:16.28 (40.14)
       16:57.44 (41.16)    17:36.97 (39.53)    18:17.30 (40.33)    18:57.66 (40.36)
       19:38.18 (40.52)    20:15.66 (37.48)                                        
  8 Sawicki, Roman            13 HEAT                21:32.10   20:55.86   13  
                  35.25     1:16.25 (41.00)     1:58.42 (42.17)     2:40.73 (42.31)
        3:18.32 (37.59)     4:05.11 (46.79)     4:46.52 (41.41)     5:29.68 (43.16)
        6:11.33 (41.65)     6:54.18 (42.85)     7:35.65 (41.47)     8:17.41 (41.76)
        8:59.68 (42.27)     9:43.25 (43.57)    10:24.46 (41.21)    11:06.96 (42.50)
       11:48.47 (41.51)    12:31.24 (42.77)    13:12.97 (41.73)    13:55.37 (42.40)
       14:37.68 (42.31)    15:21.47 (43.79)    16:02.90 (41.43)    16:46.22 (43.32)
       17:27.80 (41.58)    18:11.14 (43.34)    18:52.71 (41.57)    19:34.80 (42.09)
       20:15.35 (40.55)    20:55.86 (40.51)                                        
  9 Ulrich, James             13 GO                  23:06.00   21:02.08   12  
                  35.17     1:15.10 (39.93)     1:56.51 (41.41)     2:37.17 (40.66)
        3:18.58 (41.41)     4:00.59 (42.01)     4:43.76 (43.17)     5:26.17 (42.41)
        6:09.09 (42.92)     6:51.89 (42.80)     7:34.39 (42.50)     8:16.68 (42.29)
        8:59.73 (43.05)     9:42.56 (42.83)    10:25.46 (42.90)    11:09.18 (43.72)
       11:51.89 (42.71)    12:35.51 (43.62)    13:18.55 (43.04)    14:00.86 (42.31)
       14:43.57 (42.71)    15:25.78 (42.21)    16:08.45 (42.67)    16:51.17 (42.72)
       17:34.34 (43.17)    18:17.07 (42.73)    19:00.10 (43.03)    19:42.19 (42.09)
       20:25.03 (42.84)    21:02.08 (37.05)                                        
 10 Cerar, Brice              14 GO                  23:06.00   22:21.06   10  
                  35.68     1:17.33 (41.65)     2:00.26 (42.93)     2:44.33 (44.07)
        3:28.18 (43.85)     4:11.70 (43.52)     4:56.29 (44.59)     5:41.77 (45.48)
        6:26.53 (44.76)     7:11.33 (44.80)     7:56.48 (45.15)     8:42.28 (45.80)
        9:27.54 (45.26)    10:13.12 (45.58)    10:58.19 (45.07)    11:45.21 (47.02)
       12:30.41 (45.20)    13:16.80 (46.39)    14:02.13 (45.33)    14:48.01 (45.88)
       15:34.53 (46.52)    16:21.53 (47.00)    17:08.49 (46.96)    17:54.79 (46.30)
       18:41.70 (46.91)    19:26.88 (45.18)    20:10.93 (44.05)    20:55.61 (44.68)
       21:39.30 (43.69)    22:21.06 (41.76)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:01.68   7/29/2016 Ethan Neff, Silver Dolphins-               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brown, Connor             14 LESD                 1:04.85    1:03.25   22  
                  30.45     1:03.25 (32.80)                                        
  2 Morris, Madan             13 STRS                 1:06.82    1:06.44   19  
                  32.32     1:06.44 (34.12)                                        
  3 Yang, Kenneth             14 HEAT                 1:06.84    1:07.02   18  
                  32.20     1:07.02 (34.82)                                        
  4 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                 1:09.22    1:08.66   17  
                  32.98     1:08.66 (35.68)                                        
  5 McBeth, Conner            14 PS                   1:08.37    1:09.79   16  
                  33.02     1:09.79 (36.77)                                        
  6 Cimera, Alex              13 Tigersharks          1:09.25    1:10.47   15  
                  33.76     1:10.47 (36.71)                                        
  7 Singler, Collin           14 VSC                  1:11.47    1:10.73   14  
                  33.78     1:10.73 (36.95)                                        
  8 Kolodychak, Andrew        13 LESD                 1:11.88    1:11.54   13  
                  33.98     1:11.54 (37.56)                                        
  9 Metz, Thomas              14 LESD                 1:10.85    1:12.08   12  
                  34.87     1:12.08 (37.21)                                        
B - Final
 10 Rooney, Josh              13 STRS                 1:13.09    1:11.75   10  
                  34.41     1:11.75 (37.34)                                        
 11 Esposito, Jacob           13 LESD                 1:15.36    1:11.76    8  
                  34.27     1:11.76 (37.49)                                        
 12 Trattner, Tate            14 HEAT                 1:12.80    1:12.97    7  
                  35.20     1:12.97 (37.77)                                        
 13 Ninke, Jaron              14 VSC                  1:14.65    1:13.45    6  
                  36.10     1:13.45 (37.35)                                        
 14 Brown, Granthem           13 VSC                  1:15.73    1:13.69    5  
                  36.63     1:13.69 (37.06)                                        
 15 Phillips, Nathan          13 HEAT                 1:15.94    1:14.00    4  
                  36.19     1:14.00 (37.81)                                        
 16 Peters, Aidan             13 LESD                 1:15.88    1:14.05    3  
                  35.36     1:14.05 (38.69)                                        
 17 Krajcovic, Michael        13 FAST                 1:16.05    1:14.24    2  
                  36.46     1:14.24 (37.78)                                        
 18 Baylor, Seth              14 HEAT                 1:13.61    1:14.54    1  
                  36.13     1:14.54 (38.41)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:01.68   7/29/2016 Ethan Neff, Silver Dolphins-               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Connor             14 LESD                 1:05.63    1:04.85  
                  31.22     1:04.85 (33.63)                                        
  2 Morris, Madan             13 STRS                 1:09.75    1:06.82  
                  32.05     1:06.82 (34.77)                                        
  3 Yang, Kenneth             14 HEAT                 1:09.28    1:06.84  
                  31.52     1:06.84 (35.32)                                        
  4 McBeth, Conner            14 PS                   1:08.17    1:08.37  
                  32.79     1:08.37 (35.58)                                        
  5 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                 1:11.68    1:09.22  
                  33.69     1:09.22 (35.53)                                        
  6 Cimera, Alex              13 Tigersharks          1:09.82    1:09.25  
                  32.73     1:09.25 (36.52)                                        
  7 Metz, Thomas              14 LESD                 1:10.80    1:10.85  
  8 Singler, Collin           14 VSC                  1:10.86    1:11.47  
                  34.37     1:11.47 (37.10)                                        
  9 Kolodychak, Andrew        13 LESD                 1:12.47    1:11.88  
                  33.71     1:11.88 (38.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Trattner, Tate            14 HEAT                 1:12.76    1:12.80  
                  35.49     1:12.80 (37.31)                                        
 11 Rooney, Josh              13 STRS                 1:14.25    1:13.09  
                  34.78     1:13.09 (38.31)                                        
 12 Baylor, Seth              14 HEAT                 1:15.13    1:13.61  
                  35.82     1:13.61 (37.79)                                        
 13 Ninke, Jaron              14 VSC                  1:17.10    1:14.65  
                  36.31     1:14.65 (38.34)                                        
 14 Esposito, Jacob           13 LESD                 1:12.70    1:15.36  
                  36.05     1:15.36 (39.31)                                        
 15 Brown, Granthem           13 VSC                  1:15.61    1:15.73  
                  36.34     1:15.73 (39.39)                                        
 16 Peters, Aidan             13 LESD                 1:19.40    1:15.88  
                  36.37     1:15.88 (39.51)                                        
 17 Phillips, Nathan          13 HEAT                 1:15.22    1:15.94  
                  36.11     1:15.94 (39.83)                                        
 18 Krajcovic, Michael        13 FAST                 1:16.74    1:16.05  
                  37.69     1:16.05 (38.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Butler, Michael           14 LESD                 1:17.24    1:16.61  
                  37.60     1:16.61 (39.01)                                        
 20 Liao, Donovan             14 LESD                 1:17.61    1:16.70  
                  36.95     1:16.70 (39.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Franklin, Tyler           14 VSC                  1:15.80    1:17.42  
                  37.39     1:17.42 (40.03)                                        
 22 Dietz, Will               13 LESD                 1:19.30    1:17.78  
                  37.72     1:17.78 (40.06)                                        
 23 Sawicki, Roman            13 HEAT                 1:18.64    1:18.39  
 24 Van Voorhis, Connor       13 RYD                  1:19.27    1:19.27  
                  38.26     1:19.27 (41.01)                                        
 25 Gadd, Colin               13 SWIM                 1:18.73    1:19.28  
                  38.29     1:19.28 (40.99)                                        
 26 Brown, Weston             14 VSC                  1:20.44    1:19.94  
                  36.91     1:19.94 (43.03)                                        
 27 Elmore, Vince             13 GLSS                 1:22.64    1:20.25  
                  38.98     1:20.25 (41.27)                                        
 28 Ghilezan, Sebastian       13 SWIM                      NT    1:23.48  
                  40.22     1:23.48 (43.26)                                        
 29 Skavnak, Luke             13 VSC                  1:24.00    1:23.49  
                  39.15     1:23.49 (44.34)                                        
 30 Koenen, Lachlan           14 GO                   1:20.93    1:24.47  
 31 Steen, Mason              13 GO                   1:21.61    1:29.08  
                  43.71     1:29.08 (45.37)                                        
 -- Florio, Aidan             13 RYD                  1:16.59         DQ  
                  38.02          DQ (37.70)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.88   7/30/2016 Ethan Neff, Silver Dolphins-               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brown, Connor             14 LESD                 2:19.99    2:18.40   22  
                  31.59     1:06.74 (35.15)     1:42.20 (35.46)     2:18.40 (36.20)
  2 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                 2:28.39    2:25.99   19  
                  33.08     1:09.85 (36.77)     1:47.51 (37.66)     2:25.99 (38.48)
  3 Yang, Kenneth             14 HEAT                 2:26.42    2:26.71   18  
                  33.85     1:11.26 (37.41)     1:48.80 (37.54)     2:26.71 (37.91)
  4 Toothman, Zach            14 CSI                  2:26.37    2:28.12   17  
                  34.03     1:11.94 (37.91)     1:49.53 (37.59)     2:28.12 (38.59)
  5 Cimera, Alex              13 Tigersharks          2:34.56    2:31.30   16  
                  34.98     1:13.58 (38.60)     1:54.02 (40.44)     2:31.30 (37.28)
  6 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:34.08    2:32.12   15  
                  36.15     1:15.78 (39.63)     1:54.96 (39.18)     2:32.12 (37.16)
  7 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          2:35.32    2:32.69   14  
                  35.84     1:14.85 (39.01)     1:55.63 (40.78)     2:32.69 (37.06)
  8 Rooney, Josh              13 STRS                 2:33.27    2:32.89   13  
                  35.31     1:14.53 (39.22)     1:55.06 (40.53)     2:32.89 (37.83)
  9 Doerrer, Parker           14 HEAT                 2:35.18    2:32.91   12  
                  35.96     1:16.57 (40.61)     1:55.60 (39.03)     2:32.91 (37.31)
B - Final
 10 Esposito, Jacob           13 LESD                 2:38.45    2:32.66   10  
                  35.18     1:15.23 (40.05)     1:53.78 (38.55)     2:32.66 (38.88)
 11 Kolodychak, Andrew        13 LESD                 2:40.03    2:35.66    8  
                  35.04     1:14.29 (39.25)     1:55.03 (40.74)     2:35.66 (40.63)
 12 Brown, Granthem           13 VSC                  2:40.46    2:36.01    7  
                  37.15     1:16.86 (39.71)     1:58.27 (41.41)     2:36.01 (37.74)
 13 Phillips, Nathan          13 HEAT                 2:38.87    2:37.44    6  
                  36.95     1:16.79 (39.84)     1:57.72 (40.93)     2:37.44 (39.72)
 14 Trattner, Tate            14 HEAT                 2:38.24    2:37.63    5  
                  36.49     1:17.46 (40.97)     1:58.77 (41.31)     2:37.63 (38.86)
 15 Shaker, Isaac             14 LESD                 2:42.31    2:39.61    4  
                  36.91     1:17.96 (41.05)     1:59.21 (41.25)     2:39.61 (40.40)
 16 Van Voorhis, Connor       13 RYD                  2:43.02    2:40.30    3  
                  37.49     1:17.79 (40.30)     1:59.52 (41.73)     2:40.30 (40.78)
 17 Ninke, Jaron              14 VSC                  2:42.73    2:44.94    2  
                  39.48     1:22.92 (43.44)     2:05.95 (43.03)     2:44.94 (38.99)
 18 Sawicki, Roman            13 HEAT                 2:47.51    2:46.70    1  
                  39.18     1:21.33 (42.15)     2:04.56 (43.23)     2:46.70 (42.14)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.88   7/30/2016 Ethan Neff, Silver Dolphins-               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Connor             14 LESD                 2:19.96    2:19.99  
                  32.45     1:08.42 (35.97)     1:44.64 (36.22)     2:19.99 (35.35)
  2 Toothman, Zach            14 CSI                  2:24.56    2:26.37  
                  33.62     1:10.86 (37.24)     1:49.05 (38.19)     2:26.37 (37.32)
  3 Yang, Kenneth             14 HEAT                 2:26.73    2:26.42  
                  34.37     1:11.74 (37.37)     1:48.90 (37.16)     2:26.42 (37.52)
  4 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                 2:29.10    2:28.39  
                                1:11.43 ( )   2:28.39 (1:16.96)                    
  5 Rooney, Josh              13 STRS                 2:36.62    2:33.27  
                  34.90     1:14.03 (39.13)     1:54.08 (40.05)     2:33.27 (39.19)
  6 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:32.55    2:34.08  
                  37.16     1:16.72 (39.56)   2:34.08 (1:17.36)                    
  7 Cimera, Alex              13 Tigersharks          2:29.96    2:34.56  
                                1:15.68 ( )   2:34.56 (1:18.88)                    
  8 Doerrer, Parker           14 HEAT                 2:45.32    2:35.18  
                  35.96     1:16.30 (40.34)     1:57.49 (41.19)     2:35.18 (37.69)
  9 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          2:38.19    2:35.32  
                  36.67     1:16.88 (40.21)     1:56.88 (40.00)     2:35.32 (38.44)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Trattner, Tate            14 HEAT                 2:40.00    2:38.24  
                  37.44     1:18.17 (40.73)     1:59.38 (41.21)     2:38.24 (38.86)
 11 Esposito, Jacob           13 LESD                 2:38.22    2:38.45  
                  37.66     1:18.97 (41.31)     2:00.18 (41.21)     2:38.45 (38.27)
 12 Phillips, Nathan          13 HEAT                 2:37.70    2:38.87  
                  36.38     1:16.59 (40.21)     1:58.19 (41.60)     2:38.87 (40.68)
 13 Kolodychak, Andrew        13 LESD                 2:50.49    2:40.03  
                  36.00     1:17.24 (41.24)     1:59.37 (42.13)     2:40.03 (40.66)
 14 Brown, Granthem           13 VSC                  2:37.64    2:40.46  
                  37.63     1:19.06 (41.43)     2:01.12 (42.06)     2:40.46 (39.34)
 15 Shaker, Isaac             14 LESD                 2:37.94    2:42.31  
                  37.47     1:19.45 (41.98)     2:01.83 (42.38)     2:42.31 (40.48)
 16 Ninke, Jaron              14 VSC                  2:51.82    2:42.73  
                  38.88     1:21.59 (42.71)     2:03.50 (41.91)     2:42.73 (39.23)
 17 Van Voorhis, Connor       13 RYD                  2:53.10    2:43.02  
                  38.70     1:20.76 (42.06)     2:01.98 (41.22)     2:43.02 (41.04)
 18 Sawicki, Roman            13 HEAT                 2:46.62    2:47.51  
                  38.64     1:22.16 (43.52)     2:05.81 (43.65)     2:47.51 (41.70)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Skavnak, Luke             13 VSC                  2:59.53    2:55.90  
                  40.43     1:24.95 (44.52)     2:11.44 (46.49)     2:55.90 (44.46)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:10.03   7/23/2017 Karl Helmuth, CCS  -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Helmuth, Karl             14 CCS                  1:12.91    1:10.03#  22  
                  32.93     1:10.03 (37.10)                                        
  2 Podrez, Alex              14 GLSS                 1:16.52    1:10.73   19  
                  33.60     1:10.73 (37.13)                                        
  3 Toothman, Zach            14 CSI                  1:11.74    1:11.01   18  
                  32.83     1:11.01 (38.18)                                        
  4 Hong, Tyler               14 GLSS                 1:15.82    1:11.66   17  
                  33.84     1:11.66 (37.82)                                        
  5 Mindek, Jared             14 PS                   1:14.96    1:14.70   16  
                  34.93     1:14.70 (39.77)                                        
  6 Liao, Donovan             14 LESD                 1:15.38    1:15.07   15  
                  34.87     1:15.07 (40.20)                                        
  7 Brown, Connor             14 LESD                 1:14.94    1:15.78   14  
                  35.52     1:15.78 (40.26)                                        
  8 Peters, Colin             13 RYD                  1:17.69    1:16.41   13  
                  34.63     1:16.41 (41.78)                                        
  9 Singler, Collin           14 VSC                  1:18.39    1:21.30   12  
                  38.08     1:21.30 (43.22)                                        
B - Final
 10 Franklin, Tyler           14 VSC                  1:19.53    1:18.00   10  
                  35.95     1:18.00 (42.05)                                        
 11 Gadd, Colin               13 SWIM                 1:20.79    1:18.87    8  
                  36.33     1:18.87 (42.54)                                        
 12 Barzellato, Justin        13 HEAT                 1:21.96    1:19.10    7  
                  37.03     1:19.10 (42.07)                                        
 13 Richmond, Joseph          14 GLSS                 1:21.65    1:20.15    6  
                  37.92     1:20.15 (42.23)                                        
 14 Su, Matthew               14 LESD                 1:23.52    1:20.28    5  
                  37.34     1:20.28 (42.94)                                        
 15 Florio, Aidan             13 RYD                  1:22.75    1:20.92    4  
                  38.59     1:20.92 (42.33)                                        
 16 Moritz, Connor            13 LESD                 1:21.25    1:21.56    3  
                  37.79     1:21.56 (43.77)                                        
 17 Novak, Luke               14 Tigersharks          1:22.10    1:22.81    2  
                  38.68     1:22.81 (44.13)                                        
 18 Butler, Michael           14 LESD                 1:24.83    1:24.56    1  
                  39.85     1:24.56 (44.71)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:10.03   7/23/2017 Karl Helmuth, CCS  -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Toothman, Zach            14 CSI                  1:11.16    1:11.74  
                  32.96     1:11.74 (38.78)                                        
  2 Helmuth, Karl             14 CCS                  1:11.93    1:12.91  
                  33.68     1:12.91 (39.23)                                        
  3 Brown, Connor             14 LESD                 1:16.23    1:14.94  
                  35.18     1:14.94 (39.76)                                        
  4 Mindek, Jared             14 PS                   1:23.35    1:14.96  
                  35.72     1:14.96 (39.24)                                        
  5 Liao, Donovan             14 LESD                 1:16.62    1:15.38  
                  35.03     1:15.38 (40.35)                                        
  6 Hong, Tyler               14 GLSS                 1:12.90    1:15.82  
                  35.15     1:15.82 (40.67)                                        
  7 Podrez, Alex              14 GLSS                 1:12.84    1:16.52  
                  36.20     1:16.52 (40.32)                                        
  8 Peters, Colin             13 RYD                  1:16.10    1:17.69  
                  35.03     1:17.69 (42.66)                                        
  9 Singler, Collin           14 VSC                  1:19.08    1:18.39  
                  36.70     1:18.39 (41.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Franklin, Tyler           14 VSC                  1:18.86    1:19.53  
                  37.33     1:19.53 (42.20)                                        
 11 Gadd, Colin               13 SWIM                 1:18.32    1:20.79  
                  36.97     1:20.79 (43.82)                                        
 12 Moritz, Connor            13 LESD                 1:20.70    1:21.25  
                  37.86     1:21.25 (43.39)                                        
 13 Richmond, Joseph          14 GLSS                 1:24.03    1:21.65  
                  38.86     1:21.65 (42.79)                                        
 14 Barzellato, Justin        13 HEAT                 1:22.10    1:21.96  
                  37.81     1:21.96 (44.15)                                        
 15 Novak, Luke               14 Tigersharks               NT    1:22.10  
                  38.55     1:22.10 (43.55)                                        
 16 Florio, Aidan             13 RYD                  1:24.18    1:22.75  
                  39.55     1:22.75 (43.20)                                        
 17 Su, Matthew               14 LESD                 1:21.57    1:23.52  
                  39.34     1:23.52 (44.18)                                        
 18 Panozzo, Dominic          13 KS                   1:28.32    1:23.89  
                  38.25     1:23.89 (45.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wolke, Christian          13 LESD                 1:21.88    1:23.94  
                  39.74     1:23.94 (44.20)                                        
 20 Butler, Michael           14 LESD                 1:34.30    1:24.83  
                  38.89     1:24.83 (45.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Krajcovic, Michael        13 FAST                 1:30.04    1:26.32  
                  40.84     1:26.32 (45.48)                                        
 22 Blank, Mason              14 VSC                  1:28.46    1:26.86  
                  41.25     1:26.86 (45.61)                                        
 23 Metzler, AJ               14 HEAT                 1:32.29    1:27.13  
                  39.98     1:27.13 (47.15)                                        
 24 Elmore, Vince             13 GLSS                 1:30.55    1:27.32  
                  40.97     1:27.32 (46.35)                                        
 24 Doerrer, Parker           14 HEAT                 1:30.12    1:27.32  
                  41.27     1:27.32 (46.05)                                        
 26 Cossin, Dylan             14 Tigersharks          1:29.01    1:27.54  
                  40.97     1:27.54 (46.57)                                        
 27 Phillips, Nathan          13 HEAT                 1:26.50    1:28.16  
                  40.13     1:28.16 (48.03)                                        
 28 Rooney, Josh              13 STRS                 1:33.47    1:28.58  
                  41.49     1:28.58 (47.09)                                        
 29 Trattner, Tate            14 HEAT                 1:27.00    1:29.74  
                  42.37     1:29.74 (47.37)                                        
 30 Du, Drake                 13 CWW                  1:29.39    1:29.97  
                  42.27     1:29.97 (47.70)                                        
 31 Mateyo, Ryan              13 STRS                 1:31.58    1:30.54  
                  42.12     1:30.54 (48.42)                                        
 32 Tavens, Henry             13 LESD                 1:27.28    1:31.30  
                  43.31     1:31.30 (47.99)                                        
 33 Brown, Granthem           13 VSC                  1:34.00    1:32.60  
                  43.49     1:32.60 (49.11)                                        
 34 Shane, Ryan               13 LESD                 1:32.61    1:34.71  
                  44.42     1:34.71 (50.29)                                        
 35 Steen, Mason              13 GO                   1:32.08    1:35.10  
                  44.22     1:35.10 (50.88)                                        
 36 Ferrante, Christian       14 CCS                  1:32.24    1:36.68  
                  44.16     1:36.68 (52.52)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:33.00   7/22/2017 Alex Podrez, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Podrez, Alex              14 GLSS                 2:41.57    2:33.00#  22  
                  34.61     1:14.27 (39.66)     1:53.49 (39.22)     2:33.00 (39.51)
  2 Brown, Connor             14 LESD                 2:39.01    2:40.08   19  
                  35.61     1:17.35 (41.74)     1:59.42 (42.07)     2:40.08 (40.66)
  3 Hong, Tyler               14 GLSS                 2:43.97    2:40.17   18  
                  36.12     1:17.38 (41.26)     1:59.01 (41.63)     2:40.17 (41.16)
  4 Mindek, Jared             14 PS                   2:45.45    2:42.68   17  
                  36.61     1:17.88 (41.27)     2:00.52 (42.64)     2:42.68 (42.16)
  5 Peters, Colin             13 RYD                  2:53.98    2:47.14   16  
                  36.84     1:19.74 (42.90)     2:03.11 (43.37)     2:47.14 (44.03)
  6 Liao, Donovan             14 LESD                 2:53.17    2:47.83   15  
                  36.80     1:19.20 (42.40)     2:03.97 (44.77)     2:47.83 (43.86)
  7 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:54.29    2:50.61   14  
                  39.05     1:23.01 (43.96)     2:07.28 (44.27)     2:50.61 (43.33)
  8 Singler, Collin           14 VSC                  2:48.39    2:51.92   13  
                  38.95     1:23.21 (44.26)     2:08.06 (44.85)     2:51.92 (43.86)
  9 Wolke, Christian          13 LESD                 2:53.85    2:58.64   12  
                  40.83     1:26.09 (45.26)     2:13.02 (46.93)     2:58.64 (45.62)
B - Final
 10 Gadd, Colin               13 SWIM                 2:58.33    2:54.96   10  
                  38.97     1:24.40 (45.43)     2:09.82 (45.42)     2:54.96 (45.14)
 11 Moritz, Connor            13 LESD                 2:58.29    2:55.15    8  
                  39.22     1:24.60 (45.38)     2:10.16 (45.56)     2:55.15 (44.99)
 12 Su, Matthew               14 LESD                 3:06.35    3:03.98    7  
                  39.50     1:25.23 (45.73)     2:14.50 (49.27)     3:03.98 (49.48)
 13 Cossin, Dylan             14 Tigersharks          3:07.35    3:05.07    6  
                  41.81     1:29.47 (47.66)     2:17.76 (48.29)     3:05.07 (47.31)
 14 Elmore, Vince             13 GLSS                 3:09.42    3:06.05    5  
                  42.72     1:30.38 (47.66)     2:18.97 (48.59)     3:06.05 (47.08)
 15 Baylor, Seth              14 HEAT                 3:15.26    3:06.35    4  
                  42.21     1:29.46 (47.25)     2:18.38 (48.92)     3:06.35 (47.97)
 16 Mateyo, Ryan              13 STRS                 3:14.46    3:13.79    3  
                  43.63     1:34.95 (51.32)     2:25.77 (50.82)     3:13.79 (48.02)
 17 Mayberry, Conlan          13 SWIM                 3:23.98    3:23.00    2  
                  45.63     1:36.17 (50.54)     2:29.48 (53.31)     3:23.00 (53.52)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:33.00   7/22/2017 Alex Podrez, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Connor             14 LESD                 2:44.93    2:39.01  
                  35.30     1:16.43 (41.13)     1:56.89 (40.46)     2:39.01 (42.12)
  2 Podrez, Alex              14 GLSS                 2:36.10    2:41.57  
                  36.10     1:18.04 (41.94)     1:59.98 (41.94)     2:41.57 (41.59)
  3 Hong, Tyler               14 GLSS                 2:54.65    2:43.97  
                  37.36     1:19.30 (41.94)     2:01.41 (42.11)     2:43.97 (42.56)
  4 Mindek, Jared             14 PS                   2:39.98    2:45.45  
                  36.90     1:18.87 (41.97)     2:02.23 (43.36)     2:45.45 (43.22)
  5 Singler, Collin           14 VSC                  2:47.24    2:48.39  
                  37.11     1:20.92 (43.81)     2:04.37 (43.45)     2:48.39 (44.02)
  6 Liao, Donovan             14 LESD                 2:49.70    2:53.17  
                  37.48     1:20.82 (43.34)     2:06.22 (45.40)     2:53.17 (46.95)
  7 Wolke, Christian          13 LESD                 2:54.61    2:53.85  
                  39.95     1:23.87 (43.92)     2:09.21 (45.34)     2:53.85 (44.64)
  8 Peters, Colin             13 RYD                  2:50.88    2:53.98  
                                1:23.66 ( )   2:53.98 (1:30.32)                    
  9 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:58.22    2:54.29  
                  40.03     1:25.64 (45.61)     2:10.32 (44.68)     2:54.29 (43.97)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Moritz, Connor            13 LESD                 2:55.96    2:58.29  
                  39.22     1:25.53 (46.31)     2:12.47 (46.94)     2:58.29 (45.82)
 11 Gadd, Colin               13 SWIM                 2:54.28    2:58.33  
                  39.48     1:25.44 (45.96)     2:11.47 (46.03)     2:58.33 (46.86)
 12 Butler, Michael           14 LESD                 3:23.18    3:06.21  
                  41.37     1:29.72 (48.35)     2:18.77 (49.05)     3:06.21 (47.44)
 13 Su, Matthew               14 LESD                 3:03.40    3:06.35  
                  41.29     1:29.25 (47.96)     2:18.74 (49.49)     3:06.35 (47.61)
 14 Cossin, Dylan             14 Tigersharks          3:04.24    3:07.35  
                  41.74     1:30.86 (49.12)     2:18.89 (48.03)     3:07.35 (48.46)
 15 Panozzo, Dominic          13 KS                   3:09.60    3:08.45  
                  38.65     1:25.75 (47.10)     2:16.37 (50.62)     3:08.45 (52.08)
 16 Elmore, Vince             13 GLSS                 3:18.11    3:09.42  
                  42.08     1:31.43 (49.35)     2:20.79 (49.36)     3:09.42 (48.63)
 17 Mateyo, Ryan              13 STRS                 3:24.91    3:14.46  
                  42.09     1:32.22 (50.13)     2:23.71 (51.49)     3:14.46 (50.75)
 18 Baylor, Seth              14 HEAT                 3:07.81    3:15.26  
                  42.87     1:32.89 (50.02)     2:24.99 (52.10)     3:15.26 (50.27)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Skavnak, Ben              14 VSC                  3:16.81    3:21.90  
                  44.40     1:37.02 (52.62)     2:29.11 (52.09)     3:21.90 (52.79)
 20 Mayberry, Conlan          13 SWIM                 3:20.67    3:23.98  
                  44.47     1:36.32 (51.85)     2:30.18 (53.86)     3:23.98 (53.80)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Shane, Ryan               13 LESD                 3:19.50    3:29.89  
                  47.28     1:39.51 (52.23)     2:37.35 (57.84)     3:29.89 (52.54)
 -- Barzellato, Justin        13 HEAT                 2:51.63         DQ  
                  39.10     1:25.15 (46.05)     2:11.25 (46.10)          DQ (47.35)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:00.80   7/23/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                 1:03.74    1:00.80#  22  
                  28.03     1:00.80 (32.77)                                        
  2 Singler, Collin           14 VSC                  1:02.03    1:02.64   19  
                  29.08     1:02.64 (33.56)                                        
  3 Podrez, Alex              14 GLSS                 1:06.04    1:03.19   18  
                  29.88     1:03.19 (33.31)                                        
  4 Brown, Connor             14 LESD                 1:04.73    1:03.33   17  
                  29.94     1:03.33 (33.39)                                        
  5 Cimera, Luke              14 Tigersharks          1:04.83    1:04.22   16  
                  30.13     1:04.22 (34.09)                                        
  6 McBeth, Conner            14 PS                   1:06.85    1:06.32   15  
                  30.74     1:06.32 (35.58)                                        
  7 Richmond, Joseph          14 GLSS                 1:07.98    1:07.05   14  
                  31.73     1:07.05 (35.32)                                        
  8 Baylor, Seth              14 HEAT                 1:06.44    1:07.49   13  
                  31.22     1:07.49 (36.27)                                        
  9 Yang, Kenneth             14 HEAT                 1:07.57    1:08.59   12  
                  31.93     1:08.59 (36.66)                                        
B - Final
 10 Doerrer, Parker           14 HEAT                 1:09.46    1:07.59   10  
                  31.30     1:07.59 (36.29)                                        
 11 Morris, Madan             13 STRS                 1:09.70    1:09.07    8  
                  32.50     1:09.07 (36.57)                                        
 12 Cimera, Alex              13 Tigersharks          1:10.86    1:09.10    7  
                  32.57     1:09.10 (36.53)                                        
 13 Basile, Jason             13 UPS                  1:08.19    1:10.04    6  
                  31.96     1:10.04 (38.08)                                        
 14 Su, Matthew               14 LESD                 1:11.70    1:10.15    5  
                  31.53     1:10.15 (38.62)                                        
 15 Phillips, Nathan          13 HEAT                 1:12.52    1:10.27    4  
                  32.32     1:10.27 (37.95)                                        
 16 Esposito, Jacob           13 LESD                 1:12.14    1:10.28    3  
                  32.60     1:10.28 (37.68)                                        
 17 Bednar, Michael           14 GLSS                 1:12.59    1:10.53    2  
                  33.76     1:10.53 (36.77)                                        
 18 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          1:11.63    1:14.83    1  
                  34.41     1:14.83 (40.42)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:00.80   7/23/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Singler, Collin           14 VSC                  1:03.09    1:02.03  
                  28.80     1:02.03 (33.23)                                        
  2 Hong, Tyler               14 GLSS                 1:01.00    1:03.74  
                  29.44     1:03.74 (34.30)                                        
  3 Brown, Connor             14 LESD                 1:03.82    1:04.73  
                  30.69     1:04.73 (34.04)                                        
  4 Cimera, Luke              14 Tigersharks          1:06.29    1:04.83  
                  30.31     1:04.83 (34.52)                                        
  5 Podrez, Alex              14 GLSS                 1:04.74    1:06.04  
                  30.67     1:06.04 (35.37)                                        
  6 Baylor, Seth              14 HEAT                 1:07.20    1:06.44  
                  30.90     1:06.44 (35.54)                                        
  7 McBeth, Conner            14 PS                   1:07.15    1:06.85  
                  30.45     1:06.85 (36.40)                                        
  8 Yang, Kenneth             14 HEAT                 1:08.34    1:07.57  
                  31.37     1:07.57 (36.20)                                        
  9 Richmond, Joseph          14 GLSS                 1:07.34    1:07.98  
                  31.83     1:07.98 (36.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Basile, Jason             13 UPS                  1:10.65    1:08.19  
                  31.90     1:08.19 (36.29)                                        
 11 Doerrer, Parker           14 HEAT                 1:07.55    1:09.46  
                  32.19     1:09.46 (37.27)                                        
 12 Morris, Madan             13 STRS                 1:12.03    1:09.70  
                  32.39     1:09.70 (37.31)                                        
 13 Cimera, Alex              13 Tigersharks          1:07.39    1:10.86  
                  31.74     1:10.86 (39.12)                                        
 14 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          1:10.22    1:11.63  
                  33.48     1:11.63 (38.15)                                        
 15 Su, Matthew               14 LESD                 1:11.74    1:11.70  
                  33.07     1:11.70 (38.63)                                        
 16 Esposito, Jacob           13 LESD                 1:09.55    1:12.14  
 17 Phillips, Nathan          13 HEAT                 1:14.11    1:12.52  
                  33.26     1:12.52 (39.26)                                        
 18 Bednar, Michael           14 GLSS                 1:17.20    1:12.59  
                  33.70     1:12.59 (38.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bohmer, Zach              13 MRST                 1:13.23    1:14.21  
                  33.87     1:14.21 (40.34)                                        
 20 Franklin, Tyler           14 VSC                  1:11.38    1:14.30  
                  32.82     1:14.30 (41.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Florio, Aidan             13 RYD                       NT    1:15.81  
                  34.56     1:15.81 (41.25)                                        
 22 Van Voorhis, Connor       13 RYD                  1:18.82    1:15.98  
                  37.27     1:15.98 (38.71)                                        
 23 Wolke, Christian          13 LESD                 1:14.94    1:16.09  
                  35.90     1:16.09 (40.19)                                        
 24 Figurella, Alexander      13 STRS                 1:17.65    1:16.30  
                  36.11     1:16.30 (40.19)                                        
 25 Kolodychak, Andrew        13 LESD                 1:15.27    1:16.44  
                  33.39     1:16.44 (43.05)                                        
 26 Trattner, Tate            14 HEAT                 1:14.68    1:16.60  
                  34.34     1:16.60 (42.26)                                        
 27 Dietz, Will               13 LESD                 1:16.28    1:17.07  
 28 Shaker, Isaac             14 LESD                 1:14.46    1:17.36  
                  35.53     1:17.36 (41.83)                                        
 29 Barzellato, Justin        13 HEAT                 1:16.52    1:17.66  
                  34.74     1:17.66 (42.92)                                        
 30 Martens, Braden           13 SWIM                 1:17.86    1:19.64  
                  36.51     1:19.64 (43.13)                                        
 31 Peters, Colin             13 RYD                  1:20.93    1:19.79  
                  35.15     1:19.79 (44.64)                                        
 32 Sawicki, Roman            13 HEAT                 1:20.65    1:21.75  
                  37.70     1:21.75 (44.05)                                        
 -- Blank, Mason              14 VSC                  1:21.00         DQ  
                  37.92          DQ (56.71)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.42   7/21/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                 2:16.10    2:13.42#  22  
                  29.71     1:04.30 (34.59)     1:38.53 (34.23)     2:13.42 (34.89)
  2 Podrez, Alex              14 GLSS                 2:17.30    2:13.43   19  
                  29.89     1:04.15 (34.26)     1:38.77 (34.62)     2:13.43 (34.66)
  3 Brown, Connor             14 LESD                 2:21.01    2:16.29   18  
                  30.08     1:04.99 (34.91)     1:40.34 (35.35)     2:16.29 (35.95)
  4 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:26.49    2:25.25   17  
                  32.12     1:08.92 (36.80)     1:47.70 (38.78)     2:25.25 (37.55)
  5 Basile, Jason             13 UPS                  2:33.32    2:30.61   16  
                  32.87     1:12.15 (39.28)     1:51.01 (38.86)     2:30.61 (39.60)
  6 Singler, Collin           14 VSC                  2:29.04    2:36.14   15  
                  32.53     1:12.71 (40.18)     1:55.08 (42.37)     2:36.14 (41.06)
  7 Shaker, Isaac             14 LESD                 2:48.42    2:40.31   14  
                  35.26     1:15.58 (40.32)     1:57.61 (42.03)     2:40.31 (42.70)
  8 Baylor, Seth              14 HEAT                 2:39.56    2:40.86   13  
                  35.41     1:16.59 (41.18)     1:59.26 (42.67)     2:40.86 (41.60)
  9 Phillips, Nathan          13 HEAT                 2:45.08    2:41.63   12  
                  34.62     1:15.69 (41.07)     1:59.20 (43.51)     2:41.63 (42.43)
B - Final
 10 Esposito, Jacob           13 LESD                 2:50.66    2:39.59   10  
                  33.52     1:14.34 (40.82)     1:56.88 (42.54)     2:39.59 (42.71)
 11 Martens, Braden           13 SWIM                 2:49.98    2:52.45    8  
                  37.11     1:19.13 (42.02)     2:06.87 (47.74)     2:52.45 (45.58)
 12 Figurella, Alexander      13 STRS                 3:09.96    3:00.41    7  
                  38.27     1:25.33 (47.06)     2:14.02 (48.69)     3:00.41 (46.39)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.42   7/21/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                 2:23.65    2:16.10  
                  30.74     1:05.84 (35.10)     1:40.96 (35.12)     2:16.10 (35.14)
  2 Podrez, Alex              14 GLSS                 2:18.86    2:17.30  
                  30.84     1:06.38 (35.54)     1:41.34 (34.96)     2:17.30 (35.96)
  3 Brown, Connor             14 LESD                 2:21.54    2:21.01  
                  31.12     1:07.36 (36.24)     1:44.21 (36.85)     2:21.01 (36.80)
  4 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:26.20    2:26.49  
                  32.25     1:10.51 (38.26)     1:48.87 (38.36)     2:26.49 (37.62)
  5 Singler, Collin           14 VSC                  2:35.06    2:29.04  
                  31.75     1:09.03 (37.28)     1:48.66 (39.63)     2:29.04 (40.38)
  6 Basile, Jason             13 UPS                  2:35.59    2:33.32  
                  32.78     1:12.12 (39.34)     1:52.28 (40.16)     2:33.32 (41.04)
  7 Cimera, Luke              14 Tigersharks          2:40.13    2:35.25  
                  33.08     1:10.60 (37.52)     1:52.58 (41.98)     2:35.25 (42.67)
  8 Baylor, Seth              14 HEAT                 2:50.84    2:39.56  
                  34.33     1:14.19 (39.86)     1:56.18 (41.99)     2:39.56 (43.38)
  9 Phillips, Nathan          13 HEAT                 2:44.29    2:45.08  
                  34.93     1:15.74 (40.81)     2:00.24 (44.50)     2:45.08 (44.84)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Shaker, Isaac             14 LESD                 2:45.99    2:48.42  
                  37.13     1:19.91 (42.78)     2:04.70 (44.79)     2:48.42 (43.72)
 11 Martens, Braden           13 SWIM                 2:51.08    2:49.98  
                  36.20     1:19.27 (43.07)     2:04.54 (45.27)     2:49.98 (45.44)
 12 Esposito, Jacob           13 LESD                 2:46.58    2:50.66  
                  35.15     1:18.35 (43.20)     2:05.10 (46.75)     2:50.66 (45.56)
 13 Figurella, Alexander      13 STRS                 2:57.54    3:09.96  
                  40.20     1:29.61 (49.41)     2:22.31 (52.70)     3:09.96 (47.65)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.69   7/21/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                 2:18.78    2:13.69#  22  
                  28.65     1:02.90 (34.25)     1:41.69 (38.79)     2:13.69 (32.00)
  2 Podrez, Alex              14 GLSS                 2:19.83    2:15.73   19  
                  29.58     1:04.98 (35.40)     1:43.74 (38.76)     2:15.73 (31.99)
  3 Brown, Connor             14 LESD                 2:19.07    2:16.61   18  
                  29.46     1:04.12 (34.66)     1:44.35 (40.23)     2:16.61 (32.26)
  4 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:26.68    2:23.37   17  
                  30.77     1:09.08 (38.31)     1:51.50 (42.42)     2:23.37 (31.87)
  5 Franklin, Tyler           14 VSC                  2:30.36    2:29.22   16  
                  31.61     1:11.83 (40.22)     1:55.50 (43.67)     2:29.22 (33.72)
  6 Singler, Collin           14 VSC                  2:25.19    2:29.47   15  
                  31.90     1:14.26 (42.36)     1:58.10 (43.84)     2:29.47 (31.37)
  7 Moritz, Connor            13 LESD                 2:34.54    2:33.35   14  
                  32.06     1:13.34 (41.28)     1:57.08 (43.74)     2:33.35 (36.27)
  8 Barzellato, Justin        13 HEAT                 2:34.60    2:33.41   13  
                  33.75     1:14.11 (40.36)     1:57.24 (43.13)     2:33.41 (36.17)
 -- Turnbull, Keith           13 Tigersharks          2:33.86         DQ  
                  33.11     1:14.87 (41.76)     2:03.18 (48.31)          DQ (35.48)
B - Final
 10 Liao, Donovan             14 LESD                 2:38.00    2:30.39   10  
                  33.94     1:13.47 (39.53)     1:55.20 (41.73)     2:30.39 (35.19)
 11 Wolke, Christian          13 LESD                 2:35.16    2:32.22    8  
                  33.71     1:13.97 (40.26)     1:57.45 (43.48)     2:32.22 (34.77)
 12 Baylor, Seth              14 HEAT                 2:35.24    2:32.58    7  
                  30.79     1:11.69 (40.90)     1:57.25 (45.56)     2:32.58 (35.33)
 13 Florio, Aidan             13 RYD                  2:41.70    2:37.25    6  
                  34.19     1:17.12 (42.93)     2:02.55 (45.43)     2:37.25 (34.70)
 14 Su, Matthew               14 LESD                 2:38.89    2:37.30    5  
                  31.94     1:15.01 (43.07)     2:01.87 (46.86)     2:37.30 (35.43)
 15 Morris, Madan             13 STRS                 2:41.20    2:38.86    4  
                  34.13     1:13.90 (39.77)     2:04.65 (50.75)     2:38.86 (34.21)
 16 Trattner, Tate            14 HEAT                 2:39.02    2:42.54    3  
                  35.01     1:16.77 (41.76)     2:06.39 (49.62)     2:42.54 (36.15)
 17 Cimera, Alex              13 Tigersharks          2:36.00    2:48.96    2  
                  32.28     1:14.34 (42.06)     2:10.17 (55.83)     2:48.96 (38.79)
 18 Martens, Braden           13 SWIM                 2:42.97    2:50.57    1  
                  36.55     1:20.15 (43.60)     2:12.18 (52.03)     2:50.57 (38.39)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.69   7/21/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hong, Tyler               14 GLSS                 2:14.57    2:18.78  
                  29.80     1:06.41 (36.61)     1:46.49 (40.08)     2:18.78 (32.29)
  2 Brown, Connor             14 LESD                 2:19.88    2:19.07  
                  30.07     1:05.36 (35.29)     1:46.59 (41.23)     2:19.07 (32.48)
  3 Podrez, Alex              14 GLSS                 2:19.96    2:19.83  
                  30.11     1:05.43 (35.32)     1:46.83 (41.40)     2:19.83 (33.00)
  4 Singler, Collin           14 VSC                  2:25.56    2:25.19  
                  30.52     1:09.57 (39.05)     1:51.70 (42.13)     2:25.19 (33.49)
  5 Richmond, Joseph          14 GLSS                 2:31.09    2:26.68  
                  32.03     1:10.58 (38.55)     1:54.47 (43.89)     2:26.68 (32.21)
  6 Franklin, Tyler           14 VSC                  2:30.18    2:30.36  
                  31.93     1:12.18 (40.25)     1:55.37 (43.19)     2:30.36 (34.99)
  7 Turnbull, Keith           13 Tigersharks          2:36.15    2:33.86  
                  32.95     1:13.45 (40.50)     2:00.52 (47.07)     2:33.86 (33.34)
  8 Moritz, Connor            13 LESD                 2:36.75    2:34.54  
                  33.54     1:14.79 (41.25)     1:58.80 (44.01)     2:34.54 (35.74)
  9 Barzellato, Justin        13 HEAT                 2:30.76    2:34.60  
                  34.34     1:15.24 (40.90)     1:58.70 (43.46)     2:34.60 (35.90)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Wolke, Christian          13 LESD                 2:36.19    2:35.16  
                  36.39     1:16.96 (40.57)     2:00.64 (43.68)     2:35.16 (34.52)
 11 Baylor, Seth              14 HEAT                 2:30.52    2:35.24  
                  32.63     1:14.74 (42.11)     2:01.15 (46.41)     2:35.24 (34.09)
 12 Cimera, Alex              13 Tigersharks          2:33.63    2:36.00  
                  31.37     1:12.00 (40.63)     2:00.06 (48.06)     2:36.00 (35.94)
 13 Liao, Donovan             14 LESD                 2:44.89    2:38.00  
                  35.31     1:16.75 (41.44)     2:00.98 (44.23)     2:38.00 (37.02)
 14 Su, Matthew               14 LESD                 2:39.57    2:38.89  
                  31.75     1:15.12 (43.37)     2:01.78 (46.66)     2:38.89 (37.11)
 15 Trattner, Tate            14 HEAT                 2:39.26    2:39.02  
                  34.61     1:13.41 (38.80)     2:02.65 (49.24)     2:39.02 (36.37)
 16 Morris, Madan             13 STRS                 2:44.57    2:41.20  
                  32.15     1:11.74 (39.59)     2:03.31 (51.57)     2:41.20 (37.89)
 17 Florio, Aidan             13 RYD                  2:57.71    2:41.70  
                  35.29     1:21.25 (45.96)     2:06.47 (45.22)     2:41.70 (35.23)
 18 Martens, Braden           13 SWIM                 2:44.27    2:42.97  
                  35.91     1:18.66 (42.75)     2:06.28 (47.62)     2:42.97 (36.69)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gadd, Colin               13 SWIM                 2:49.29    2:44.02  
                  35.38     1:21.01 (45.63)     2:07.36 (46.35)     2:44.02 (36.66)
 20 Cossin, Dylan             14 Tigersharks          2:51.93    2:44.40  
                  35.12     1:21.47 (46.35)     2:07.41 (45.94)     2:44.40 (36.99)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Van Voorhis, Connor       13 RYD                  2:49.62    2:44.53  
                  34.63     1:16.47 (41.84)     2:08.12 (51.65)     2:44.53 (36.41)
 22 Peters, Colin             13 RYD                  2:46.07    2:44.91  
                  36.35     1:19.79 (43.44)     2:05.99 (46.20)     2:44.91 (38.92)
 23 Metzler, AJ               14 HEAT                 3:02.55    2:46.77  
                                3:37.72 ( )           37.93 ( )   2:46.77 (2:08.84)
 24 Rooney, Josh              13 STRS                 2:49.60    2:47.34  
                  37.02     1:18.74 (41.72)     2:08.52 (49.78)     2:47.34 (38.82)
 25 Elmore, Vince             13 GLSS                 2:50.68    2:49.25  
                  36.82     1:22.15 (45.33)     2:12.72 (50.57)     2:49.25 (36.53)
 26 Ninke, Jaron              14 VSC                  2:56.18    2:50.81  
                  37.10     1:22.34 (45.24)     2:14.29 (51.95)     2:50.81 (36.52)
 27 Sawicki, Roman            13 HEAT                 2:48.80    2:50.85  
                  37.27     1:19.84 (42.57)     2:12.87 (53.03)     2:50.85 (37.98)
 28 Dietz, Will               13 LESD                 2:55.96    2:51.12  
                  36.99     1:22.53 (45.54)     2:13.56 (51.03)     2:51.12 (37.56)
 29 Brown, Granthem           13 VSC                  2:50.64    2:52.02  
                  37.56     1:23.75 (46.19)     2:13.35 (49.60)     2:52.02 (38.67)
 30 Martinez, Ben             14 HEAT                 2:54.17    2:53.02  
                  35.44     1:21.06 (45.62)     2:13.32 (52.26)     2:53.02 (39.70)
 31 Koenen, Lachlan           14 GO                   3:01.00    2:55.69  
                                3:39.62 ( )           37.50 ( )   2:55.69 (2:18.19)
 32 Blue, TJ                  13 VSC                  3:02.58    2:57.01  
                                3:38.10 ( )           38.73 ( )   2:57.01 (2:18.28)
 33 Skavnak, Ben              14 VSC                  3:02.87    2:58.83  
                  43.27     1:30.92 (47.65)     2:18.90 (47.98)     2:58.83 (39.93)
 34 Figurella, Alexander      13 STRS                 3:02.83    3:00.25  
                                3:37.98 ( )           39.62 ( )   3:00.25 (2:20.63)
 35 Skavnak, Luke             13 VSC                  3:05.00    3:02.39  
                  41.15     1:26.18 (45.03)     2:19.20 (53.02)     3:02.39 (43.19)
 36 Gonzalez, Dylan           14 Cle Swimming         3:03.82    3:02.50  
                  40.75     1:30.56 (49.81)     2:26.39 (55.83)     3:02.50 (36.11)
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: # 4:42.88   7/22/2017 Alex Podrez, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podrez, Alex              14 GLSS                 4:51.57    4:42.88#  22  
                  29.70     1:03.90 (34.20)     1:40.35 (36.45)     2:16.13 (35.78)
        2:56.29 (40.16)     3:37.23 (40.94)     4:10.65 (33.42)     4:42.88 (32.23)
  2 Hong, Tyler               14 GLSS                 5:00.00    4:45.56   19  
                  29.06     1:03.44 (34.38)     1:39.65 (36.21)     2:15.73 (36.08)
        2:56.68 (40.95)     3:39.43 (42.75)     4:13.10 (33.67)     4:45.56 (32.46)
  3 Toothman, Zach            14 CSI                  5:10.16    5:07.57   18  
                  31.51     1:11.33 (39.82)     1:51.38 (40.05)     2:30.74 (39.36)
        3:12.37 (41.63)     3:55.58 (43.21)     4:31.95 (36.37)     5:07.57 (35.62)
  4 Singler, Collin           14 VSC                  5:12.85    5:11.61   17  
                  31.31     1:08.80 (37.49)     1:50.08 (41.28)     2:31.40 (41.32)
        3:15.04 (43.64)     4:00.05 (45.01)     4:36.41 (36.36)     5:11.61 (35.20)
  5 Wolke, Christian          13 LESD                 5:20.93    5:21.64   16  
                  35.35     1:16.40 (41.05)     1:58.36 (41.96)     2:39.13 (40.77)
        3:24.60 (45.47)     4:10.83 (46.23)     4:46.43 (35.60)     5:21.64 (35.21)
  6 Barzellato, Justin        13 HEAT                 5:19.97    5:23.31   15  
                  34.43     1:15.66 (41.23)     1:58.33 (42.67)     2:40.53 (42.20)
        3:24.13 (43.60)     4:10.64 (46.51)     4:46.97 (36.33)     5:23.31 (36.34)
  7 Franklin, Tyler           14 VSC                  5:26.92    5:26.88   14  
                  34.19     1:15.16 (40.97)     1:58.28 (43.12)     2:40.70 (42.42)
        3:26.72 (46.02)     4:12.75 (46.03)     4:50.35 (37.60)     5:26.88 (36.53)
  8 Moritz, Connor            13 LESD                 5:38.60    5:29.59   13  
                                1:16.12 ( )                             2:41.88 ( )
        3:28.54 (46.66)     4:14.15 (45.61)     4:52.89 (38.74)     5:29.59 (36.70)
  9 Cimera, Luke              14 Tigersharks          5:37.47    5:36.87   12  
                  32.91     1:12.42 (39.51)     1:57.11 (44.69)     2:40.56 (43.45)
        3:30.05 (49.49)     4:21.58 (51.53)     4:59.39 (37.81)     5:36.87 (37.48)
 10 Cimera, Alex              13 Tigersharks          5:27.54    5:39.87   10  
                  32.78     1:13.40 (40.62)     1:56.03 (42.63)     2:38.45 (42.42)
        3:30.76 (52.31)     4:23.51 (52.75)     5:02.38 (38.87)     5:39.87 (37.49)
 11 Martens, Braden           13 SWIM                 5:46.14    5:43.61    8  
                  35.27     1:17.33 (42.06)     2:02.50 (45.17)     2:46.11 (43.61)
        3:36.91 (50.80)     4:29.46 (52.55)     5:07.71 (38.25)     5:43.61 (35.90)
 12 Liao, Donovan             14 LESD                 5:38.56    5:44.18    7  
                  35.56     1:20.75 (45.19)     2:05.61 (44.86)     2:50.44 (44.83)
        3:37.90 (47.46)     4:25.91 (48.01)     5:06.32 (40.41)     5:44.18 (37.86)
 13 Cossin, Dylan             14 Tigersharks          5:50.53    5:49.81    6  
                  36.65     1:20.11 (43.46)     2:07.79 (47.68)     2:54.01 (46.22)
        3:41.58 (47.57)     4:30.82 (49.24)     5:11.32 (40.50)     5:49.81 (38.49)
 14 Van Voorhis, Connor       13 RYD                  6:10.08    5:50.95    5  
                  37.50     1:22.60 (45.10)     2:06.27 (43.67)     2:51.32 (45.05)
        3:42.94 (51.62)     4:35.82 (52.88)     5:14.01 (38.19)     5:50.95 (36.94)
 15 Figurella, Alexander      13 STRS                 6:21.17    6:01.33    4  
                  36.93     1:21.53 (44.60)     2:09.49 (47.96)     2:56.08 (46.59)
        3:49.82 (53.74)     4:43.75 (53.93)     5:23.48 (39.73)     6:01.33 (37.85)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 1:47.91   7/31/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         D Haywood, T Metz, E Neff, J Wooley               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                1:52.06    1:48.14   44  
     1) Richmond, Joseph 14             2) Podrez, Alex 14                
     3) Bednar, Michael 14              4) Hong, Tyler 14                 
                  27.16       54.02 (26.86)     1:22.50 (28.48)     1:48.14 (25.64)
  2 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    1:50.57    1:48.97   38  
     1) Brown, Connor 14                2) Butler, Michael 14             
     3) Kolodychak, Andrew 13           4) Metz, Thomas 14                
                  26.80       54.96 (28.16)     1:22.45 (27.49)     1:48.97 (26.52)
  3 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               1:52.49    1:52.45   36  
     1) Phillips, Nathan 13             2) Yang, Kenneth 14               
     3) Baylor, Seth 14                 4) Trattner, Tate 14              
                  27.35       55.86 (28.51)     1:24.00 (28.14)     1:52.45 (28.45)
  4 Vacationland Swim Club  'A'                       1:56.44    1:57.01   34  
     1) Singler, Collin 14              2) Ninke, Jaron 14                
     3) Brown, Weston 14                4) Franklin, Tyler 14             
                  27.83       59.06 (31.23)     1:28.90 (29.84)     1:57.01 (28.11)
  5 Cuyahoga Falls Riverfront YMCA  'A'               2:07.02    1:57.25   32  
     1) Cimera, Alex 13                 2) Cossin, Dylan 14               
     3) Cimera, Luke 14                 4) Turnbull, Keith 13             
                  27.78       59.47 (31.69)     1:28.62 (29.15)     1:57.25 (28.63)
  6 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    1:55.66    1:59.90   30  
     1) Peters, Aidan 13                2) Su, Matthew 14                 
     3) Moritz, Connor 13               4) Wolke, Christian 13            
                  28.83     1:02.77 (33.94)     1:28.22 (25.45)     1:59.90 (31.68)
  7 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:00.00    2:02.71   28  
     1) Barzellato, Justin 13           2) Sawicki, Roman 13              
     3) Metzler, AJ 14                  4) Martinez, Ben 14               
                  30.33     1:02.31 (31.98)     1:31.87 (29.56)     2:02.71 (30.84)
  8 C.L.E. Swimming  'A'                              2:12.31    2:11.52   26  
     1) Krohn, Connor 13                2) Wenger, Nathan 14              
     3) Mackin, Nicholas 13             4) Gonzalez, Dylan 14             
                  34.47   2:11.52 (1:37.05)                                        
  9 Vacationland Swim Club  'B'                       2:12.18    2:15.09   24  
     1) Skavnak, Ben 14                 2) Skavnak, Luke 13               
     3) Blue, TJ 13                     4) Brown, Granthem 13             
                  33.41     1:08.71 (35.30)     1:42.71 (34.00)     2:15.09 (32.38)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 3:53.39   7/26/2015 Ridgewood YMCA Dolphins                    
                         E Chimes, E Widenhofer, W Zhang, E Norman         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:02.45    3:54.40   44  
     1) Podrez, Alex 14                 2) Richmond, Joseph 14            
     3) Bednar, Michael 14              4) Hong, Tyler 14                 
                  28.01       58.30 (58.30)     1:25.32 (27.02)     1:56.55 (58.25)
        2:25.90 (29.35)   2:58.94 (1:02.39)     3:24.88 (25.94)     3:54.40 (55.46)
  2 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:02.78    3:57.29   38  
     1) Metz, Thomas 14                 2) Tavens, Henry 13               
     3) Butler, Michael 14              4) Brown, Connor 14               
                  27.81       58.57 (58.57)     1:27.22 (28.65)   1:59.79 (1:01.22)
        2:28.16 (28.37)     2:58.91 (59.12)     3:26.32 (27.41)     3:57.29 (58.38)
  3 Cuyahoga Falls Riverfront YMCA  'A'               4:36.55    4:01.53   36  
     1) Novak, Luke 14                  2) Cimera, Alex 13                
     3) Cimera, Luke 14                 4) Turnbull, Keith 13             
                  29.28   1:00.34 (1:00.34)     1:27.90 (27.56)     1:59.33 (58.99)
                            2:20.04 (20.71)   4:01.53 (1:41.49)                    
  4 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:07.75    4:03.35   34  
     1) Phillips, Nathan 13             2) Trattner, Tate 14              
     3) Yang, Kenneth 14                4) Doerrer, Parker 14             
                  28.20       59.32 (59.32)     1:28.32 (29.00)   2:02.39 (1:03.07)
        2:31.09 (28.70)   3:03.29 (1:00.90)     3:31.15 (27.86)   4:03.35 (1:00.06)
  5 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    4:19.73    4:16.57   32  
     1) Wolke, Christian 13             2) Peters, Aidan 13               
     3) Liao, Donovan 14                4) Su, Matthew 14                 
                  30.93   1:04.51 (1:04.51)     1:33.79 (29.28)   2:06.78 (1:02.27)
        2:39.00 (32.22)   3:13.24 (1:06.46)     3:43.26 (30.02)   4:16.57 (1:03.33)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               4:32.57    4:26.09   30  
     1) Baylor, Seth 14                 2) Barzellato, Justin 13          
     3) Metzler, AJ 14                  4) Sawicki, Roman 13              
                  29.34   1:01.37 (1:01.37)                                        
            2:38.98 ( )         3:14.19 ( )     3:47.48 (33.29)   4:26.09 (1:11.90)
  7 Vacationland Swim Club  'A'                       4:21.37    4:27.37   28  
     1) Franklin, Tyler 14              2) Blank, Mason 14                
     3) Brown, Granthem 13              4) Singler, Collin 14             
                  30.11   1:04.06 (1:04.06)     1:36.00 (31.94)   2:13.20 (1:09.14)
        2:46.29 (33.09)   3:24.20 (1:11.00)     3:53.22 (29.02)   4:27.37 (1:03.17)
  8 Solon Stars Swim Club  'A'                        4:40.96    4:36.22   26  
     1) Morris, Madan 13                2) Pope, Owen 13                  
     3) Rooney, Josh 13                 4) Figurella, Alexander 13        
                  30.15   1:02.94 (1:02.94)     1:36.27 (33.33)   2:14.23 (1:11.29)
        2:48.03 (33.80)   3:26.16 (1:11.93)     3:58.95 (32.79)   4:36.22 (1:10.06)
  9 C.L.E. Swimming  'A'                              5:05.58    4:51.16   24  
     1) Gonzalez, Dylan 14              2) Wenger, Nathan 14              
     3) Mackin, Nicholas 13             4) Krohn, Connor 13               
                  32.60   1:08.52 (1:08.52)     1:40.97 (32.45)   2:19.30 (1:10.78)
        2:54.61 (35.31)   3:35.14 (1:15.84)     4:10.20 (35.06)   4:51.16 (1:16.02)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 1:59.04   7/29/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         E Neff, T Murphey, C Brown, J Wooley              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:10.64    2:01.38   44  
     1) Brown, Connor 14                2) Liao, Donovan 14               
     3) Esposito, Jacob 13              4) Metz, Thomas 14                
                  30.02     1:04.99 (34.97)     1:34.79 (29.80)     2:01.38 (26.59)
  2 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:15.74    2:02.99   38  
     1) Hong, Tyler 14                  2) Podrez, Alex 14                
     3) Richmond, Joseph 14             4) Bednar, Michael 14             
                  29.90   2:02.99 (1:33.09)                                        
  3 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:10.00    2:08.22   36  
     1) Yang, Kenneth 14                2) Barzellato, Justin 13          
     3) Doerrer, Parker 14              4) Phillips, Nathan 13            
                  32.28     1:10.47 (38.19)     1:40.94 (30.47)     2:08.22 (27.28)
  4 Vacationland Swim Club  'A'                       2:17.03    2:08.92   34  
     1) Brown, Granthem 13              2) Franklin, Tyler 14             
     3) Singler, Collin 14              4) Blank, Mason 14                
                  34.94     1:11.79 (36.85)     1:40.25 (28.46)     2:08.92 (28.67)
  5 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    2:14.54    2:12.69   32  
     1) Kolodychak, Andrew 13           2) Moritz, Connor 13              
     3) Su, Matthew 14                  4) Tavens, Henry 13               
                  33.57     1:12.35 (38.78)     1:43.67 (31.32)     2:12.69 (29.02)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:20.00    2:14.78   30  
     1) Sawicki, Roman 13               2) Metzler, AJ 14                 
     3) Baylor, Seth 14                 4) Trattner, Tate 14              
                  44.76     1:15.57 (30.81)     1:46.09 (30.52)     2:14.78 (28.69)
  7 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:22.86    2:19.37   28  
     1) Rooney, Josh 13                 2) Mateyo, Ryan 13                
     3) Figurella, Alexander 13         4) Morris, Madan 13               
                  34.60     1:15.80 (41.20)     1:50.11 (34.31)     2:19.37 (29.26)
  8 Geauga Otters  'A'                                2:25.00    2:27.19   26  
     1) Koenen, Lachlan 14              2) Steen, Mason 13                
     3) Ulrich, James 13                4) Cerar, Brice 14                
                  37.41     1:20.66 (43.25)     1:54.77 (34.11)     2:27.19 (32.42)
 -- C.L.E. Swimming  'A'                              2:53.54         DQ  
     1) Gonzalez, Dylan 14              2) Wenger, Nathan 14              
     3) Krohn, Connor 13                4) Mackin, Nicholas 13            
                  38.45     1:25.64 (47.19)     2:03.61 (37.97)          DQ (33.66)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: # 4:18.35   7/30/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         E Neff, T Murphey, C Brown, J Wooley              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:30.32    4:30.98   44  
     1) Podrez, Alex 14                 2) Hong, Tyler 14                 
     3) Richmond, Joseph 14             4) Bednar, Michael 14             
                  31.88   1:06.02 (1:06.02)     1:40.44 (34.42)   2:21.01 (1:14.99)
        2:51.20 (30.19)   3:26.81 (1:05.80)     3:56.94 (30.13)   4:30.98 (1:04.17)
  2 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:31.26    4:42.39   38  
     1) Kolodychak, Andrew 13           2) Liao, Donovan 14               
     3) Esposito, Jacob 13              4) Metz, Thomas 14                
                  34.54   1:13.07 (1:13.07)     1:49.19 (36.12)   2:31.80 (1:18.73)
        3:04.60 (32.80)   3:43.00 (1:11.20)     4:42.39 (59.39)                    
  3 Cuyahoga Falls Riverfront YMCA  'A'               4:59.73    4:44.49   36  
     1) Cimera, Alex 13                 2) Cossin, Dylan 14               
     3) Cimera, Luke 14                 4) Turnbull, Keith 13             
                  31.95   1:08.03 (1:08.03)                         1:30.68 (22.65)
        1:49.85 (19.17)   2:36.77 (1:06.09)     3:07.80 (31.03)   4:44.49 (2:07.72)
  4 Vacationland Swim Club  'A'                       4:45.81    4:52.77   34  
     1) Brown, Granthem 13              2) Franklin, Tyler 14             
     3) Singler, Collin 14              4) Ninke, Jaron 14                
                  38.45   1:19.53 (1:19.53)     1:56.79 (37.26)   2:39.30 (1:19.77)
        3:09.19 (29.89)   3:46.80 (1:07.50)     4:17.52 (30.72)   4:52.77 (1:05.97)
  5 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    4:49.08    4:59.37   32  
     1) Dietz, Will 13                  2) Wolke, Christian 13            
     3) Butler, Michael 14              4) Tavens, Henry 13               
                  37.16   1:16.52 (1:16.52)                         1:35.27 (18.75)
        1:56.52 (21.25)   2:41.03 (1:05.76)     3:14.98 (33.95)   4:59.37 (2:18.34)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:15.00    5:10.59   30  
     1) Sawicki, Roman 13               2) Martinez, Ben 14               
     3) Baylor, Seth 14                 4) Trattner, Tate 14              
                  40.31   1:22.41 (1:22.41)     2:06.61 (44.20)   2:58.15 (1:35.74)
        3:28.82 (30.67)   4:05.13 (1:06.98)   5:10.59 (1:05.46)                    
  7 Solon Stars Swim Club  'A'                        5:41.06    5:15.53   28  
     1) Rooney, Josh 13                 2) Mateyo, Ryan 13                
     3) Figurella, Alexander 13         4) Pope, Owen 13                  
                  34.82   1:14.01 (1:14.01)     1:55.05 (41.04)   2:45.17 (1:31.16)
        3:22.19 (37.02)   4:13.50 (1:28.33)   5:15.53 (1:02.03)                    
  8 Vacationland Swim Club  'B'                       5:33.95    5:39.32   26  
     1) Skavnak, Luke 13                2) Skavnak, Ben 14                
     3) Blue, TJ 13                     4) Brown, Weston 14               
                  39.62   1:24.94 (1:24.94)     2:10.01 (45.07)   3:04.76 (1:39.82)
        3:42.05 (37.29)   4:28.79 (1:24.03)     5:01.10 (32.31)   5:39.32 (1:10.53)
  9 C.L.E. Swimming  'A'                              6:07.48    5:59.03   24  
     1) Mackin, Nicholas 13             2) Gonzalez, Dylan 14             
     3) Krohn, Connor 13                4) Wenger, Nathan 14              
                  45.00   1:33.62 (1:33.62)     2:21.54 (47.92)   3:19.07 (1:45.45)
        3:58.84 (39.77)   4:48.41 (1:29.34)     5:20.63 (32.22)   5:59.03 (1:10.62)
 -- Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:40.90         DQ  
     1) Yang, Kenneth 14                2) Barzellato, Justin 13          
     3) Doerrer, Parker 14              4) Phillips, Nathan 13            
                  33.43   1:09.49 (1:09.49)     1:47.55 (38.06)   2:32.56 (1:23.07)
        3:04.29 (31.73)   3:41.19 (1:08.63)     4:09.76 (28.57)        DQ (1:00.28)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Metz, Thomas              14 LESD                      NT      26.56  
  2 Cimera, Luke              14 Tigersharks               NT      27.76  
  3 Peters, Aidan             13 LESD                      NT      28.46  
  4 Peruri, Akhil              9 RYD                       NT      33.76  
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pelkowski, Owen            8 HEAT                      NT      45.21  
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Madan             13 STRS                      NT    1:06.14  
                  31.84     1:06.14 (34.30)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aruskevicius, Chase       14 LSSC                      NT    2:27.68  
                  34.69     1:11.48 (36.79)                                        
            1:50.08 ( )     2:27.68 (37.60)